Анди Мъри е на финал след перфектна победа над Новак Джокович

Анди Мъри ликува след победата си над Джокович

Анди Мъри стигна до финала на олимпийския тенис турнир в Лондон благодарение на великолепната си игра и мощната подкрепа на домакинската публика на централния корт на "Уимбълдън".

Шотландецът се наложи със 7:5, 7:5 над бившия лидер в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) и ще срещне настоящия номер 1 Роджър Федерер в битка за златния медал.

Мъри показа зряла игра в един от най-важните мачове в кариерата си досега и почти не даде шанс на своя по-титулуван противник. Двамата заложиха на мощната физическа игра от дъното на корта, но за разлика от сърбина Мъри не се пропука нито веднъж.

Британският тенисист беше поставен на изпитание при 4:3 в първия сет, но успя да защити подаването си в един много дълъг гейм. Веднага след това получи две точки за пробив, но на свой ред Джокович успя да вземе сервирането си.

Решителният момент настъпи при 6:5 за шотландеца, който получи един брейкбол и веднага го грабна с перфектен минаващ удар на излезлия на мрежата сърбин.

Историята се повтори във втория сет, когато двамата трудно дори стигаха за точки за пробив. Първи Джокович можеше да пробие при 4:4, но Мъри взе подаването си. После Джокович получи още един шанс при 5:5 и това може би беше най-важният момент в мача.

Сърбинът имаше идеалната възможност да пробие, като атакува противника на бекхенд. Вместо това изпрати топката на форхенда му и Мъри със сетни усилия успя да върне и да спаси точката. След това си взе сервирането за 6:5. В следващия гейм той буквално разби Джокович - получи три мачбола и с лекота затвори мача със 7:5.

Публиката на централния корт изригна мощно след победната точка и започна да скандира "Джи Би". При успех във финала Мъри ще постигне най-големия успех кариерата, тъй като досега не успява да спечели титла от Големия шлем.

"Мъри беше по-добър в ключовите моменти. Сервисът му беше невероятно добър. Яд ме е, че във втория сет имах почти при всеки негов сервис гейм възможност за пробив, но не се възползвах. Особено за онова отиграване при 5:5", заяви Джокович след мача.

Попитан за сравнение със загубата си на полуфинала на "Уимъбълдън" преди месец, той отговори: "Тази загуба е по-тежка, защото играя за Сърбия".