Китаец взе златото на 20 км спортно ходене

19-годишният китаец Чън Дин постави нов олимпийски рекорд

Китай спечели два медала на 20 км спортно ходене за мъже. Златното заслужи Чън Дин, който постави и олимпийски рекорд в дисциплината. Сънародникът му Ван Чжън триумфира с бронза.

Дин завърши за 1:18,46 часа след оспорван финал. Той изпревари с 11 секунди Ерик Барондо от Гватемала. Чжън стана трети с 1:19,25 часа.

За 19-годишния Дин това беше първото голямо състезание. Азиатецът спечели отличието, което преди четири години беше на врата на двукратния световен шампион Валерий Борчин.

Руснакът колабира на метри преди финала и трябваше да му бъде оказана медицинска помощ. Борчин се намира в медицински център, а с него са и треньорите му. "Валерий вече е в съзнание. Той много искаше да спечели, но не издържа. Мисля, че всичко ще бъде наред", каза министърът на спорта Виталий Мутко пред кореспондент на ИТАР-ТАСС.