Китай взе още две титли в бадминтона и една на шпага

Китай вече има три златни отличия от бадминтона в Лондон

Състезателите на Китай спечелиха още две олимпийски титли от бадминтона и една на шпага в осмия ден от игрите в Лондон.

Ли Сюежуй се пребори за златния медал от турнира по бадминтон на сингъл за жени, след като победи своята сънародничка Ван Ихан с 21:15, 21:23, 21:17 за 71 минути.

Бронзовото отличие стана притежание на Сайна Невал от Индия, след като друга китайка - Ван Син, се отказа във втория гейм заради контузия в коляното. Ван водеше с 21:18 и 1:0 преди да получи травмата. Така Невал донесе първи медал за страната си от турнир по бадминтон на олимпийски игри.

Малко по-късно китайките Тян Цин и Чжао Юнлей станаха олимпийски шампионки на двойки. На финала те победиха Мизуки Фуджи и Рейка Какива от Япония) с 21:10, 25:23 за 53 минути. Китайките спечелиха лесно първия гейм, но във втория играта беше равностойна. В края на гейма обаче Тян и Чжао взеха две поредни точки и се поздравиха със златните отличия.

Това е трета титла за страната от бадминтона в Лондон след тази на Ли Сюежуй и титлата на смесени двойки.

Бронзовите медали завоюваха рускините Валерия Сорокина и Нина Вислова. В спора за бронзовите медали те победиха канадките Алекс Брус и Мишел Ли с 21:9, 21:10 в мач, продължил 25 минути.

Руската двойка, номер 18 в света, се класира за четвъртфиналите, след като четири други тандема бяха извадени от турнира. Световните шампионки и номер 1 в схемата Ван Сяоли и Юй Ян (Китай), Грейсия Поли и Мекляна Джаухари (Индонезия), Джун Кюн Ън и Ким Ха На (Южна Корея) и Ха Джун Ън и Ким Мин Джун (Южна Корея) бяха декласирани заради симулативна игра.

Китай спечели и титла на фехтовка в отборната дисциплина на шпага за жени. Ли На, Ло Сяоцзюан, Сун Юйцзе и Сюй Анки се наложиха с 39:25 срещу Южна Корея, след като номер 1 в света Сун Юйцзе се представи отлично на финала.

Корейките изненадващо успяха да отстрани световния шампион и основен фаворит за олимпийската титла Румъния още в първия кръг. Победата показа, че корейките имат сили да бъдат в световния елит на фехтовката и да се изкачат до челните места в ранглистата.

Бронзовият олимпийски медал беше спечелен от състава на САЩ, победил Русия с 31:30 след внезапна смърт в малкия финал. Това е първи медал за Щатите от фехтовката на олимпийските игри в Лондон.