Великобритания, Ирландия и САЩ спечелиха титлите в женския боксов турнир

Никола Адамс триумфира в категория до 51 кг

Великобритания, Ирландия и САЩ спечелиха златните медали в дебюта на женския бокс на олимпийски игри. Никола Адамс триумфира в категория до 51 кг, Кейти Тейлър се наложи в категория до 60 кг, а Клариса Шийлдс грабна титлата в категория до 75 кг.

Представителката на домакините Адамс, която в четвъртфиналите победи българката Стойка Петрова с 16:7 точки, спечели златния медал при най-леките боксьорки след успех със същия резултат над Цанцан Жън.

Китайката беше фаворит, тъй като е номер 1 в ранглистата и шампионка от последните три световни първенства. Европейската шампионка и поставена под номер 2 Адамс обаче не даде шансове на Жън и си отмъсти за двете предни загуби във финали на световни първенства.

Американката Марлен Еспарса и индийката Мери Ком спечелиха бронзовите медали.

,Кейти Тейлър се наложи в категория до 60 кг

В категория до 60 кг световната номер 1 и петкратна европейска шампионка Кейти Тейлър от Ирландия победи в много оспорван финал поставената под номер 2 София Очигава от Русия с 10:8 точки.

Това е първи златен и общо втори медал за ирландските спортисти в Лондон. Мавзуна Чориева от Таджикистан и Адриана Араухо от Бразилия спечелиха бронзовите медали.

Клариса Шийлдс грабна титлата в най-тежката категория. 17-годишната американка поднесе изненадата в турнира, като се наложи с 19:12 точки над поставената под номер 2 Надежда Торлопова от Русия.

Марина Волнова от Казахстан и китайката Дзиндзъ Ли спечелиха бронзовите медали.

Клариса Шийлдс грабна титлата в категория до 75 кг.