Хандбалистките на Норвегия защитиха титлата си, първи медал за Черна гора

Норвежките победиха във финала Черна гора с 26:23

Хандбалистките на Норвегия победиха Черна гора с 26:23 и защитиха титлата си от Пекин 2008. Въпреки трудното начало на турнира олимпийските, световните и европейските шампионки оправдаха ролята си на голям фаворит за златните медали.

"В отборните спортове това е най-великият тим в Норвегия. Този турнир беше едно трудно пътуване. Имахме много възходи и спадове. Днес получихме отплата за нашия труд", заяви треньорът на Норвегия Торир Хергейрсон.

Пред погледа на принц Хакон и принцеса Мете-Марит норвежките успяха да удържат победата срещу борбените черногорки, които бяха голямата изненада в турнира и спечелиха първия олимпийски медал в историята на своята страна.

"Горд съм с моите момичета. За малка страна като Черна гора това е огромен успех", коментира треньорът на сребърните медалистки Драган Аджич.

Във финала Черна гора поведе в резултата, след което успя да отвори преднина от 4:2. Норвежките обаче вкараха четири безответни гола и направиха обрат. На почивката скандинавките водеха с 13:10, след като три секунди преди края Лин Йорум Суланд вкара седмия си гол в мача.

В началото на втората част Милена Кнежевич получи червен картон, а преднината на норвежките се задържаше в рамките на три гола. Черногорките обаче успяха да се върнат в мача и да изравнят при 19:19.

Двубоят се движеше гол за гол до 24:23 в полза на Норвегия, но Суланд отвори преднина от две попадения 45 секунди преди края, а в последната секунда Йорил Снореген оформи крайния резултат - 26:23.

Суланд завърши мача с 10 гола, а Ида Алстад добави пет. За Черна гора Катарина Булатович също вкара 10 попадения. 27-годишната състезателка завърши като голмайстор номер 1 в турнира с 58 гола.

Двата отбора преминаха първата фаза като четвърти отбори в своите групи. В четвъртфиналите Норвегия се справи с победителя в група А Бразилия с 21:19, а Черна гора спря изненадващо лидера в група В Франция след 23:22.

В полуфиналите скандинавките победиха убедително Южна Корея с 31:25, докато черногорките изиграха нов драматичен мач срещу Испания, спечелен с 27:26. В спора за бронзовите медали испанките победиха южнокорейките с 31:29 след продължения.