Маратонец донесе първо злато за Уганда от 1972 г.

Кипротич пресича финала със знамето на Уганда

Стивън Кипротич изненадващо успя да се пребори с представителите на Кения и спечели маратонското бягане, което беше последната лекоатлетическа дисциплина от олимпийските игри в Лондон.

23-годишният състезател измина 42.195- километровата дистанция за 2:08:01 часа. Той донесе първи медал за Уганда от игрите в Атланта през 1996 г., първа титла от олимпиадата в Мюнхен през 1972 г. и първи успех в маратона в цялата олимпийска история на страната.

Кипротич успя да изпревари фаворитите от Кения, които традиционно доминират в дисциплината. Абел Кириу завърши втори с време 2:08:27 часа. Десет секунди по-късно финишира вторият най-бърз бегач в цялата история на маратона и фаворит номер 1 за златото Уилсон Кипсанг Кипротич.

Така Кения остана само с двама златни медалисти в лекоатлетическия турнир - Давид Рушида на 800 метра и Езекиел Комбой на 3000 метра стипълчейс. Сребърните отличия за страната са три, а бронзовите - четири.