Франция защити титлата си по хандбал след оспорван финал с Швеция

Франция победи с 22:21 и дублира титлата си от Пекин

Френските хандбалисти спечелиха олимпийския турнир при мъжете в Лондон и защитиха титлата си от Пекин 2008. Златните медалисти от последните две световни първенства победиха в много оспорван финал Швеция с 22:21.

В хода на турнира французите допуснаха само една загуба - в груповата фаза с 29:30 от Исландия. В четвъртфиналите те наваксаха три гола изоставане, за да отстранят Испания след 23:22, а в полуфинала си върнаха на Хърватия (25:22)  за загубата в тази фаза на Евро 2012.

Във финала Швеция поведе в началото с 5:2, но на почивката французите вече бяха обърнали резултата - 10:8. През второто полувреме възпитаниците на Клод Онеста поддържаха аванс от 2-3 гола.

39 секунди преди края на мача Ким Екдал намали резултата при 21:22, но шведите не успяха да организират последна атака и да стигнат до продължения.

Мишел Гигу беше най-резултатен за шампиони с пет попадения. По четири добавиха Ксавие Бараше и Даниел Нарсис. За Швеция Никлас Екберг отбеляза шест гола, а Йонас Лархолм реализира пет попадения.

Швеция не успя да стигне до първа олимпийска титла в историята си и за четвърти път остана със среброто след Барселона 92, Атланта 96 и Сидни 2000. Хърватия спечели бронзовите медали след като победи Унгария с 33:26 (19:14).