Холандия нокаутира световния шампион Испания с 5:1 (видео)

Ван Перси изравни резултата минута преди почивката с впечатляващ гол

Футболистите на Холандия нанесоха шокиращо поражение на световния шампион Испания с 5:1 в първия мач от група В.

В повторение на финала от Южна Африка "лалетата" се подиграха с безпомощната и изключително неориентирана отбрана на съперника и по категоричен начин затвърдиха впечатленията, че шампионатът в Бразилия ще сложи край на испанската футболна доминацията.

Испания поведе в резултата, контролираше играта и дори имаше възможност да удвои авана си. Минута преди края на първата част обаче Робин ван Перси изравни с впечатляващ гол, а през втората част Холандия нокаутира световния шампион с още четири попадения.

Съставът на Луис ван Гаал можеше да направи загубата на "фурия роха" още по-унизителна, но пропуснаха няколко отлични възможности в заключителните десет минути. Грешникът от финала преди четири години Ариен Робен и Ван Перси вкараха по два гола, а един добави Стефан де Врий.

Испания демонстрира много апатична и безидейна игра в атака, а грубите грешки в защита се превърнаха в лесна мишена за скоростните контраатаки на Холандия. Жерар Пике и Серхио Рамос показаха пълна липса на синхрон, Икер Касияс също беше колеблив, а полузащитниците не успяха да овладеят центъра на терена по обичайния начин.

Световните шампиони допуснаха пет гола в официален мач за първи път от 1963 г., когато губят с 2:6 от Шотландия. За последен път "фурия роха" загуби мач, в който повежда резултата, преди осем години, отстъпвайки с 2:3 от Северна Ирландия.

Двубоят беше белязан и от груби съдийски грешки, както се случи и в предишните два мача. Най-добрият италиански рефер Никола Рицоли отсъди спорна дузпа за Испания, с която беше открит резултата, а след това зачете гол за Холандия след очевидно нарушение срещу Касияс.

Холандия можеше да постигне дори по-убедителна победа

Първото чисто положение за гол се откри пред Уесли Снайдер в осмата минута. Той получи отлично извеждащо подаване от Ариен Робен, изпревари защитниците на Испания и остана сам срещу Икер Касияс. Ударът му обаче беше спасен с една ръка от вратаря на "Реал".

В 11-ата минута Андрес Иниеста си отвори позиция за стрелба пред наказателното поле, но опитът му за техничен фалцов удар в далечния ъгъл не намери вратата. Две минути по-късно Шави изведе добре Диего Коща, но нападателят на "Атлетико" опита да излъже Рон Влаар и беше блокиран.

В 18-ата минута Коща отново получи чудесен шанс да обстрелва вратата на Холандия, но Влаар се прояви с още една отлична намеса. Двата отбора играеха в много високо темпо със скоростни атаки, което доведе и до няколко по-здрави влизания, но без сериозни последствия.

Шаби Алонсо открива резултата от дузпа

Испания беше по-активният отбор и в 28-ата минута откри резултата. Това обаче стана след доста спорна дузпа, отсъдена от Никола Рицоли.

За трети път Диего Коща получи добро подаване в наказателното поле и отново опита да финтира защитник. Този път срещу него беше Стефан де Врий, който се хвърли на шпагат. Коща веднага се възползва от ситуацията и успя да заблуди съдията в опита си да потърси контакт в крака на холандския защитник.

Последваха малко по-спокойни минути, но в 43-ата минута Испания пропиля страхотна възможност да удвои аванса си. Ново отлично извеждащо подаване на Шави намери Давид Силва зад защитата. Играчът на "Манчестър сити" опита да прехвърли технично Яспер Силесен, но вратарят успя да избие в ъглов удар.

Фотогалерия: Световно унижение за Испания срещу Холандия >

Само eдна минута по-късно испанците бяха наказани за пропуска си. Дейли Блинд отправи изключително центриране от лявото крило към Робин ван Перси, който с много техничен удар с глава преодоля Икер Касияс.

Холандците започнаха по-добре и втората част, докато испанците продължаваха да играят прекалено спокойно. Седем минути след почивката колебливата игра на световните шампионите в центъра на защитата отново беше наказана и това отново се случи след фалцово центриране отляво.  .

Ван Перси подаде зад гърба на Пике и Рамос, които бяха твърде далеч един от друг. Това позволи на Робен да влезе между двамата, да задържи добре топката, да я нагласи на удобния си ляв крак и със силен удар да преодолее Касияс за 2:1.

Ариен Робен вкара втория гол за Холандия

Две минути по-късно Диего Коща се прояви с неспортсменска проява, като опита да удари с глава Бруно Мартинс, но ситуацията се размина само с предупреждение от рефера.

В 59-ата минута Ван Перси се озова на върха на отлично проведена холандска атака и отправи мощен удар по диагонала, който обаче се отби в гредата. В ситуацията имаше и грешка на страничния съдия, който не маркира засада на нападателя на "Манчестър юнайтед".

Все пак пет минути по-късно Холандия стигна до трети гол, което обаче стана след нова груба грешка на реферите. Ван Перси фаулира Касияс след центриране на Снайдер от свободен удар, което позволи на Де Врий да прати почти от голлининията топката във вратата. Рицоли не само не маркира нарушение, но и показа жълт картон на капитана на Испания за протест.

В 67-ата минута Сесар Аспиликуета центрира отлично във вратарското поле на Холандия и влезлият като резерва Педро стреля с глава. Силесен спаси, а Силва довкара отбитата топка, но голът правилно беше отменен заради засада.

Пет минути по-късно нова грешка в испанската отбрана доведе до четвърти гол в полза на Холандия, който на практика реши мача. Този път грешникът беше вратарят Касияс, който не успя да спре върната към него топката, а Ван Перси отне и вкара в опразнената врата.

Трагедията за световните шампиони обаче не свърши дотук. В 80-ата минута испанската защита отново се пропука и Ариен Робен вкара пети гол. Той показа страхотната си скорост, след това се разходи между цялата отбрана на съперника и се разписа за втори път със силен удар с левия крак.

До края Холандия изпусна още три стопроцентови положения, с които можеше да направи победата си още по-убедителна. Икер Касияс обаче се прояви с няколко добри спасявания, с които предотврати по-голямо унижение.