Енер Валенсия (13) се превърна в герой за Еквадор

Футболистите на Еквадор постигнаха обрат с 2:1 над Хондурас и запазиха шансовете си за преодоляване на група E на световното първенсто.

Енер Валенсия донесе успеха на своя тим с попадения в 34-ата и 65-ата минута, с които неутрализира гола на Карло Костли малко по-рано.

Еквадор вече е на втора позиция, но за да се класира на осминафиналите в последния си мач ще трябва да търси благоприятен резултат срещу високоефективния лидер Франция. Хондурас има шансове само на теория и в последния си мач ще играе с Швейцария.

Двубоят стартира във високо темпо и двата състава си размениха по няколко ситуации, но нито една от тях не затрудни противниковия вратар. След половин час игра Костли получи отлично извеждащо подаване и уверено откри резултата – 1:0 за Хондурас.

Това стана само седем минути преди отборът да подобри антирекорда на Боливия от 517 минути без отбелязан гол на световно първенство. Радостта на Хондурас обаче бе твърде кратка.

Едва три минути по-късно Хуан Карлос Паредес стреля, но рикошет отклони топката и в последния момент Енер Валенсия подложи крак и изравни – 1:1. Хондурас не се отказа и минута преди почивката Костли уцели гредата, а при добавката Джери Бенгстън се разписа, но той си помогна с ръка и голът бе отменен.

Феновете на Хондурас скоро ще напуснат световното

През второто полувреме Еквадор пое инициативата и по-активно търсеше второ попадение. Отборът имаше претенции за дузпа в 58-ата минута, когато Фелипе Кайседо бе фаулиран от Мейнър Фигероа, но реферът остави ситуацията без последствия.

Усилията на еквадорските футболисти дадоха резултат в 65-ата минута. Тогава Валтер Айови центрира в наказателното поле на Хондурас и Валенсия с глава отбеляза втория си гол в мача който бе напълно достатъчен за пълния обрат. Това бе третото попадение на нападателя, с което се изравни на върха при голмайсторите с Томас Мюлер, Робин ван Перси, Ариен Робен и Карим Бензема.

До края на мача Хондурас също имаше претенции за дузпа за нарушение срещу Костли, но реферът Бен Уилямс не отсъди такава. Отборът остава на последно място в група E и вече има само теоретични шансове да се класира за фазата на директните елиминации.

Франция е начело с 6 точки, а Еквадор и Швейцария са с по 3. Южноамериканците обаче имат по-добра разлика и заемат второто място. Решителните срещи в групата са на 25 юни.