• БСП:25
  • ДБ:20
  • БВ:12
37.8%активност

Източник: Резултатите са от ЦИК при 99.99% обработени протоколи, мандатите са по изчисление на "Дневник", активността - на "Алфа Рисърч"

Луис Суарес (9) можеше да бъде изгонен за ухапване на Киелини

Уругвай се пребори драматично за място в осминафиналите на световното първенство след победа с 1:0 в директен сблъсък с Италия.

Капитанът Диего Годин донесе безценния успех на южноамериканците с гол в средата на второто полувреме, дошъл само три минути след решителния момент в мача с изгонването на Клаудио Маркизио.

Съперниците можеха да завършат с равен брой футболисти, ако мексиканският съдия Марко Родригес бе видял ухапването на уругвайската звезда Луис Суарес по рамото на Джорджо Киелини в 79-ата минута. Като цяло двата състава разочароваха със слаб футбол, а италианците бяха безпомощни в атака.

Уругвай завърши на второ място в група D с 6 точки и на осминафиналите ще играе с победителя в група C. Победител стана Коста Рика, направил нулево равенство с младия състав на Англия. Италианците напускат първенството от трета позиция с 3 точки, докато "трите лъва" останаха последни с една.

Клаудио Маркизио (вдясно) бе изгонен в 59-ата минута, което решително наклони везните в полза на Уругвай

Двата отбора започнаха предпазливо срещата и първата по-интересна ситуация бе пряк свободен удар за Италия в 12-ата минута. Андреа Пирло опита да изнененада Фернандо Муслера, но вратарят на Уругвай безпроблемно отрази.

Само десетина минути по-късно Марио Балотели си изкара жълт картон със скок през главата на Абел Ернандес в спор за висока топка и ще пропусне следващия официален мач на "скуадра адзура". Нападателят отново не оправда очакванията към него и още на почивката бе заменен от Чиро Имобиле.

Уругвай стигна до първата си и най-добра възможност в 33-ата минута. Суарес нахлу в наказателното поле и потърси подаване, но Буфон пресече топката. Защитник опита дая изчисни и я прати в краката на Николас Лодейро, чийто удар спря в ръцете на италианския вратар.

Джорджо Киелини показва следите от захапката на Суарес

Второто полувреме продължи скучното начало на срещата, а Уругвай бавно взе преимущество на терена. Кристиан Родригес игра на двойно подаване с Кавани и елимира четирима защитници, но изведен сам срещу Фостър отправи слаб и неточен удар с левия крак.

Само след няколко секунди италианците останаха с човек по-малко. Клаудио Маркизио посегна към коляното на Егидио Аревало Риос и главният съдия Марко Родригес му показа директен червен картон

"Урусите" побързаха да се възползват от ситуацията. В 66-ата минута Кавани напредна, Суарес пое топката и излезе сам срещу Буфон, но италианският капитан защити вратата си при най-опасното положение до момента в мача.

Последва затишие, докато в 79-ата минута Луис Суарес захапа Джорджо Киелини по рамото, след което се преви на земята в наказателното поле, сякаш е ударен. Съдията Родригес остави ситуацията без последствия.

Само три минути по-късно италианците бяха прекършени. При центриране от корнер капитанът Диего Годин надскочи всички в наказателното поле и с гръб към вратата успя да преодолее Буфон за 1:0.

"Скуадра адзура" опита да върне попадението и изстрел на Пирло от пряк свободен удар премина заплашително близо до вратата на Муслера. Четирикратните световни шампиони хвърлиха всички сили в атака, но те се оказа недостатъчни и напуснаха мондиала.