Голът на Миралям Пянич, с който Босна поведе с 2:0

Босна и Херцеговина постигна първа победа на световно първенство с 3:1 над Иран в последния си мач от група F.

Балканците вече бяха елиминирани, а загубата попречи на техния съперник да намери пътя към осминафиналите.

Представителите на персийската страна бяха далеч от нивото, което показаха срещу Аржентина и не успяха да стигнат до задължителната за тях победа.

Босна игра освободено и Един Джеко бе основната заплаха за Иран. В деветата минута негов изстрел с глава бе спасен от Алиреза Хагиги, но 11 по-късно нападателят изненада вратаря със страхотен удар извън наказателното поле.

Иран можеше веднага да върне попадението, но набезът на Масуд Шоджаей в наказателното поле завърши с изстрел в гредата, а при добавката бе отсъдена засада. До края на полувремето отборът на Карлош Кейрош търсеше равенството, но не създаде нищо по-опасно пред противниковата врата.

Фотогалерия: Головото шоу на Аржентина и Нигерия >

След почивката Иран отново имаше лек превес, докато в 59-ата минута Миралем Панич удвои аванса на босненците. Халфът бе изведен сам срещу Хагиги и го преодоля за 2:0, въпреки че при подаването към него останаха съмнения за засада.

Иран си върна надеждите с гол на Реза Гучанежад в 82-ата минута, когато вкара отблизо при остро центриране отляво. Те обаче продължиха броени секунди. Веднага след подновяването на играта Авдия Вршайевич вкара за крайното 3:1.

В другия двубой от групата Аржентина победи Нигерия с 3:2 и въпреки неубедителното си представяне зае първото място в крайното класиране с 9 точки. В осминафиналите на 1 юли "гаучосите" ще очакват втория отбор от група E.

Нигерия също продължава напред с 4 точки, а Босна и Херцеговина (3) и Иран (1) напускат мондиала.