• БСП:25
  • ДБ:20
  • БВ:12
37.8%активност

Източник: Резултатите са от ЦИК при 100% обработени протоколи, мандатите са по изчисление на "Дневник", активността - на "Алфа Рисърч"

Давид Луис се радва на откриващото попадение в мача

Бразилия трябваше да мине през ада на дузпите, за да отстрани Чили в първия осминафинален мач от световното първенство по футбол.

В редовното време и продълженията резултатът беше 1:1 с голове, вкарани още през първото полувреме. Все пак при дузпите Жулио Сезар спаси първите два удара на чилийците Пиния и Алексис Санчес, но и Вилиан и Хълк пропуснаха втората и четвъртата за "селесао".

Кулминацията настъпи при последната дузпа, когато Хара уцели гредата и Бразилия се наложи с 3:2, за да остане на домашното световно първенство.

Двубоят започна в много високо темпо, а в началните минути Хълк и Луис Густаво направиха няколко опасни пробиви по лявото крило. Домакините продължиха да притискат съперника с дълбока преса, като залагаха на флангови центрирания срещу ниската отбрана на Чили.

В 18-ата минута именно след центрира от корнер Бразилия откри резултата. Неймар центрира, Тиаго Силва отклони с глава и пред голлинията Луис прати топката във вратата с коляно.

В следващите минути играчите на Чили изпитваха доста трудности в изнасянето на топката, но в 32-ата минута се възползваха от грешка на домакините и изравниха. Хълк се забави, след като получи топката от тъч, Варгас подаде към Санчес и нападателят на "Барселона" вкара с удар по диагонала.

Само четири минути по-късно Бразилия можеше да си върне аванса. Оскар центрира от дясното крило и Неймар стреля с глава, но топката рикошира в гърба на защитник и премина покрай страничната греда.

В 39-ата минута домакините по чудо не стигнаха до втори гол. Защитата на Чили изпусна Неймар след 50-метров пас на Оскар. Видал се върна и успя да го блокира, но при изчистването топката се отби в крака на Фред и премина на сантиметри от гредата.

Алексис Санчес стреля към вратата на Жулио Сезар, за да изравни резултата

Четири минути по-късно Алвеш стреля силно от далечно разстояние, но Браво изби в ъглов удар. В добавеното време Артуро Видал изведе Чалрес Арангис зад защитата, но Жулио Сезар успя да го блокира.

Още в началото на второто полувреме Фернандиньо стреля опасно от около 22 метра край страничната греда на Клаудио Браво.

В 55-ата минута настъпи един от ключовите моменти в мача. Хълк получи топката от дълбочина и си я поведе, след което я отпрати във вратата, но докато Бразилия се радваше съдията Хауърд Уеб отсъди игра с ръка и не зачете попадението.

Постепенно чилийците започнаха да трупат самочувствие и да играят все по-уверено, докато играта на домакините се загуби в безидейност. Намаля и скоростта на игра, което се оказа по вкуса на "Ла Роха".

Чили изравни положението на терена и дори погледна към вратата на Жулио Сезар. В 64-ата минута с чудесно двойно подаване отдясно топката стигна до Арангис, който стреля веднага от упор, но Сезар успя с чудесна реакция да избие.

Луис Фелипе Сколари се радва заедно с Марсело след успеха

Неймар напомни за себе си в 81-ата минута, когато след дълго подаване от дълбочина стреля с глава, но безопасно за Браво. Три минути по-късно Клаудио Браво отново блесна, когато изби много опасен удар на Хълк от близка дистанция, а при последвалото разбъркване защитата на Чили все пак успя да изчисти.

Това бяха миговете, в които Бразилия направи финален опит да спечели мача в редовното време и да се възползва от поуморяващия се съперник. От своя страна Чили разчиташе на редки контраатаки.

В първото продължение домакините усетиха, че силите на техните съперници намаляват и натиснаха. Те направиха около 6-7 силни минути, чиято кулминация настъпи в 103-ата минута със силния удар на Хълк от около 25 метра, който принуди Браво да плонжира и избива топката. Накрая Алексис Санчес опита късмета си от свободен удар, но топката рикушира и излезе в аут.

Във второто продължение дълго време не се игра футбол заради множеството нарушения, но все пак Бразилия натисна до последно в желанието си да вкара втори гол. Жо отправи изстрел с глава след изпълнение на корнер, но не улучи вратата.

В 120-ата минута двубоят можеше да има шокираща развръзка, тъй като при една от редките атаки на Чили Пиния уцели напречната греда с мощен шут. В заключителните секунди Рамирес стреля близо до дясната греда на Браво и това означаваше, че двата отбора ще изпълняват дузпи.