Убиецът с бебешко лице, който накара Колумбия да забрави Фалкао

Хамес е най-впечатляващият играч от началото на световното първенство

Колумбия спечели четири победи в четири мача, отбеляза върховите до момента единадесет гола и за пръв път в своята история се класира за четвъртфиналите на световно първенство. Отборът на Хосе Пекерман впечатлява с атрактивен, резултатен и ефективен футбол - нещо, което се видя още в квалификационния цикъл, но което беше подложено под съмнения заради контузията на голямата звезда Радамел Фалкао.

Благодарение на силните си резултати Колумбия се изкачи до четвърто място в световната ранглиста и спечели позиция в първата урна за жребия. В последните си осем мача преди световното записа три победи, една загуба и четири равенства, включително срещу Тунис през март и срещу Сенегал май, което в известна степен намали очакванията към тима.

"Имаше доста контузии в състава и резултатите ни бяха колебливи. Заради това очакванията към нас станаха по-малки, но ние никога не сме губили надежда. Знаем, че сме силен отбор. На това световно първенство показахме, че трудно можем да бъдем победени. Ще видим докъде ще стигнем, но се надявам да е възможно най-далеч", заяви треньорът Пекерман след историческата победа срещу Уругвай с 2:0 в осминафиналите.

Когато на 3 юни Радамел Фалкао обяви, че няма да вземе участие на световното първенство, това беше прието доста тежко в Колумбия. За по-малко от месец обаче един играч направи така, че липсата на голямата звезда да бъде забравена - Хамес Родригес.

Атакуващият полузащитник на "Монако" вкара двата гола при победата с 2:0 срещу Уругвай в осминафиналите и се разписа по веднъж във всеки един от трите мача в груповата фаза - срещу Гърция (3:0), Кот д'Ивоар (2:1) и Япония (4:1). Той не е пропускал да отбележи последните пет двубоя на Колумбия, а през 2014 г. има осем попадения в осем двубоя.

22-годишният играч е голмайстор на световното първенство с пет гола, като има един повече от Неймар, Лионел Меси и Томас Мюлер. Според повечето специалисти Хамес е най-впечатляващият играч от началото на шампиона.

Той е отправил общо петнадесет удара, за да отбележи петте си попадения попадения, част от които бяха изключително красиви. Това го прави вторият най-ефективен сред водещите реализатори след Томас Мюлер. Освен това колумбиецът има и две асистенции на сметката си. Той демонстрира добра успеваемост в подаванията си - 71%, като е и сред атакуващите играчи, които са пробягали най-сериозна дистанция - 36 км. По отношение на километража той е номер 1 в своя отбор.

"Той няма проблеми да поеме отговорност и разполага с всички качества, за да бъде един от най-добрите. Много се радвам за него и нямам съмнение, че това световно първенство ще бъде световното първенство на Хамес Родригес", заяви треньорът му Пекерман.

Хамес получи много похвали и от селекционера на Уругвай Оскар Табарес. "Не е моя работа да давам оценки, но той е най-добрият футболист на световното първенство. Първият гол беше един от най-страхотните на световното първенство и заслугата за него беше 100% на автора му."

Полузащитникът, който беше привлечен в "Монако" от "Порто" срещу 45 милиона евро през 2013 г., показва с всеки изминал мач, че цената му е оправдана. През изминалия сезон той се представи силно и в клубния си тим, като вкара девет гола и направи единадесет асистенции в 34 мача.

Хамес заяви, че е изключително щастлив от първото си световно първенство, но има още по-големи цели от участието в четвъртфиналите.

"Щастлив съм, защото творим история, но най-трудното тепърва предстои. Както всеки футболист, винаги съм мечтал да играя на световно първенство. Радвам се, че съм тук и искам още повече. Сега ни предстои мач с Бразилия. Ще направим всичко по силите си, за да постигнем нова победа. Знаем, че няма да бъде лесно, защото бразилците са много опасен противник", добави халфът на "Монако".