Човекът зад ключовата смяна на вратарите на Холандия

В холандския щаб се поздравяват за успешното решение при изпълнението на дузпи

Първия човек, към когото старши треньорът на Холандия Луис ван Гаал се обърна след победата над Коста Рика в събота вечер беше треньорът на вратарите Франс Хук.

Освен че е работил като треньор на вратарите под ръководството на старши треньора на Полша Лео Беенхакер в периода 2005-2009 г., той има дългогодишен опит в работата с Ван Гаал. Работил е с холандския селекционер в "Аякс", "Барселона" и "Байерн" (Мюнхен), доказвайки своите качества.

Въпреки че Ван Гаал обра овациите за вратарската смяна на Яспер Силесен с Тим Крул в 119-ата минута само за изпълнението на дузпи, Хук определено имаше заслуга за това решение. Неговата философия донякъде отговаря на въпроса защо направи тази смяна.

Той разделя вратарите в две категории, тип "А" и тип "R".

В тип "А" (от anticipation - очакване или предчувствие) попадат вратарите, които могат да участват в изнасянето на топката, не ги е страх от пасовете назад към тях или да играят в по-предни позиции, когато защитата играе офанзивно.

"Тези вратари могат лесно да се използват за игра по терена, понеже могат да играят като 11-ия играч", обяснява Хук. Едвин ван дер Сар и Фабиан Бартез бяха такива вратари.

R е за реакция (reaction). "Този вратар е истинският победител. Той е готов на всичко само и само да спечели и е много силен и атлетичен. Много е силен и има бързи реакции. Има много мускули и силна харизма" каза Хук пред списание Soccer Coaching International.

Тип "R" е много добър в отразяване на удари, но не толкова добър в ситуации един на един. Дино Дзоф, Оливер Кан и Гордън Бенкс са такива вратари.

Очевидно ситуациите на стадиона в град Салвадор в събота изискваха тип "R" вратари.

В момента, в който Крул излезе на стадиона, неговата физика и харизма блеснаха, като объркваше съперниците и им показваше, че знае къде ще бият дузпата. Както се оказа, той наистина знаеше - и при петте дузпи той се хвърли в правилната посока, увеличавайки шансовете си за спасяване с 30%. Спаси две от тях на неговата силна лява страна.

Очевидно беше, че треньорът беше подготвен. Той е знаел, че тази стратегия е работила в миналото.

Треньорът Феликс Оморди на нигерийския клуб "Енимба" два пъти - в полуфинала и финала на Африканската купа през 2004 г. извади титулярния си вратар Винсънт Енияма и вкара Деле Аийенугба за дузпите. Стратегията му се оказа успешна срещу "Есперанс" в полуфинала и срещу друг тунизийски отбор - "Етоал де Сахел" в финала, когато Аийенугба спаси дузпа на Сабьор бен Фреж и отборът му спечели дузпите с 5:3.

Други опити на същата стратегия не са били толкова успешни. Например през 1996 г. треньорът на "Лестър" Мартин О’Нийл изкара вратаря Кевин Пуул и вкара Желько Калач, майстор на дузпите, отново след 119 минути игра срещу "Кристъл палас". Преди края на мача Стив Кларидж вкара решителния гол и Калач дори не докосна топката.

Същото се случи на треньора на "Гройтер фюрт" Майк Бускенс, който замени Макс Грюн с Ясмин Фезич две минути преди края на полуфинала на купата на Германия през 2012 г. срещу "Борусия" (Дортмунд). Две минути бяха достатъчни на полузащитника на "Дортмунд" Илкай Гюндоган, който стреля от края на наказателното поле в 119,56-ата минута, удари горната греда, топката рикушира в рамото на стража и влезе в мрежата.

В такъв случай къде е Холандия преди техния полуфинал срещу Аржентина? В доста добра форма. Шансът да вкараш дузпа, след като си спечелил миналите се увеличава от 76% на 83% . А ако си спечелил два пъти поред с дузпи, шансът се увеличава на 89%.

Невъзможно е да се направи прогноза за потенциални дузпи, които могат да решат другия полуфинален спор между Бразилия и Германия. "Селесао" все пак има домакинското предимство на своя страна и най-добрия процент на спасявания на дузпи от всички големи футболни нации - 32%.

В допълнение Ван Гаал има малко предимство с неговата мотивация да спре Лео Меси и Аржентина. До сега в турнира неговият отбора  изтри кошмара от съзнанията на холандските фенове от загубения финал през 2010 г. чрез смазващата победа над шампиона Испания с 5:1. Сега им предстои сблъсък с друг кошмарен съперник - шампиона от 1978 г. Но Холандия поне вече е в добра форма за евентуално изпълнение на дузпи.