
На 3 декември 1910 г. френският инженер, химик и изобретател Жорж Клод демонстрира неоновата лампа, върху която работи от няколко години. Роден в Париж през 1870 г., той се вдъхновява за изобретението си от т.нар. лампа на Мур на Даниъл Макфарлан.
Клод обаче прави в нея сериозни подобрения, като стига до идеята за прокарване на електричество през тръба, пълна с инертния газ неон, открит през 1898 г. от Уилям Рамзи и М.У.Травърс. При такава интервенция газът започва да свети ярко.
Инженерът създава заедно с бизнесмена Пол Делорм в самото начало на XX век компанията "Л'ер ликуид" (L'Air Liquide), чийто бизнес е втечняване на въздуха с цел производство на кислород. Именно при тези експерименти се стига до идеята за неоновата лампа. През 20-те години изобретението стига и до САЩ, след като е патентовано през 1915 г.
Чрез компанията си "Клод неон" (Claude Neon) френският изобретател започва да продава в САЩ светещи неонови табели. Клод се оттегля от бизнеса, след като е натрупал състояние, и умира през 1960 г. на почти 90-годишна възраст.