Дъжд от яйца, бой и димки в украинския парламент заради сделката за руския флот

Председателят Владимир Литвин трябваше да се прикрива зад чадъра си от летящите срещу него яйца,

© Reuters

Председателят Владимир Литвин трябваше да се прикрива зад чадъра си от летящите срещу него яйца,



Над 10 хиляди привърженици от опозицията протестират пред украинския парламент в Киев, а вътре председателят бе обстрелван с яйца в началото на дебатите за ратифициране на споразумението с Русия за удължаване присъствието на руския боен флот в базата в Севастопол до 2047 година.


Пленарната зала се изпълни с пушек от пуснатите димки, а председателят Владимир Литвин трябваше да се прикрива зад чадъра си от летящите срещу него яйца, описва Ройтерс.


Въпреки това Литвин обяви, че ратификацията ще се състои "в тази тържествена обстановка". В крайна сметка управляващите одобриха договора с 236 гласа при необходими 226.




В същото време в Москва се провеждаше извънредно заседание на руския парламент, където ратифицирането мина тихо и спокойно с одобрението на 410 депутати и аплодисменти при добрата новина от Киев.


В украинската столица обаче непрекъснато избухваха схватки между депутати от управляващата Партия на регионите и опозиционния Блок на Юлия Тимошенко (БЮТ), която нарече събитието "черна страница в историята на Украйна". Народните представители от Радата се биха и замеряха с документи, описва агенция "Интерфакс".


"Няма нужда да провеждаме референдум след ратификацията в парламента", заяви на брифинг премиерът Никола Азаров. "По данни на социологическите проучвания над 60% от гражданите поддържат даденото решение, независимо от яростната пропаганда. Просто няма алтернатива на това решение - нали ни намалиха цените на газа. (...) Що се отнася до бюджета - той означава споразумение с МВФ (за 12 млрд. долара кредитна помощ - бел.ред.), възможности за инвестиции и развитие в бъдеще", заяви той.


Дъжд от яйца, бой и димки в украинския парламент заради сделката за руския флот

© Reuters


Двата сектора на опозицията бяха покрити с огромни национални знамена на Украйна, а депутати от Партията на регионите блокираха трибуната, за да не стигнат до нея колегите им от БЮТ и "Наша Украйна - Народна самоотбрана" на бившия президент Виктор Юшченко.


След първия вот мина и второ важно гласуване за страната - приемането на бюджета за 2010 г., в който са калкулирани спестените 3.2 млрд. долара от сделката с Русия, кръстена от медиите "Газофлот". Заради безредиците в залата, законът за бюджета бе приет без дебати.


Дъжд от яйца, бой и димки в украинския парламент заради сделката за руския флот

© Reuters


За да не се състои сесията, народни представители от опозицията дори са залепили гнездата за депутатските карти в апаратите в залата. След почистването им на таблото светна надпис, че гласуването се е състояло и бюджетът е приет с 245 гласа. Според председателя на фракцията на Партията на регионите Александър Ефремов вотът е напълно законен.


В понеделник бившият финансов министър на Украйна Виктор Пинзеник коментира, че като се отчетат проблемите на държавния газов монополист "Нафтогаз Украины", потенциалният дефицит в бюджета ще е почти 16% от БВП. С държавните гаранции недостигът вече е 20%, твърди Пинзеник, според когото новата газова сделка с Русия не променя нищо в баланса.


Дъжд от яйца, бой и димки в украинския парламент заради сделката за руския флот

© Reuters


"Това е тежък, лош и неграмотен бюджет", коментира и членът на бюджетната комисия в парламента Павел Жебривски. "Почти 92% от разходите са за социални дейности, т.е. за потребление, и едва 8% са за развитие. С такава рамка няма как да се измъкнем от кризата."


Жебривски, който е лидер на партията "Украинска платформа", оцени изключително остро ратифицирането на договора за удължаване присъствието на руския боен флот. "Днес Русия има в Крим териториални претенции. Все още не е извършена демаркация на границите и не е делимитирано водното пространство. Затова Украйна не може да си позволи да създава проблем като Косово в Сърбия или Абхазия в Грузия."



Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK