
© Reuters
Британският премиер Дейвид Камерън призова в понеделник британските компании да реинвестират по-голяма част от печалбите си и обеща да съдейства банките да отпускат повече средства за малките и средните фирми, които да поведат страната по пътя на икономическото възстановяване.
"Ако искаме да се върнем към силен растеж, печалбите трябва да се превърнат в продуктивни инвестиции", каза Камерън на годишната конференция на Конфедерацията на британската индустрия.
Камерън за първи път се срещна с бизнес лидерите, откакто стана премиер през май т.г. и поведе първото от десетилетия насам коалиционно правителство на консерватори и либерали.
В речта си Камерън се опита да пренасочи дебата върху икономическия растеж, след като миналата седмица неговото правителство обяви драстични съкращения в размер на 81 млрд. лири, които могат да доведат до загубата на почти милион работни места в държавния и частния сектор до 2014-2015 г., коментира агенция "Ройтерс".
Той защити решението на правителството да не намалява инвестициите от 200 млрд. паунда в инфраструктура и пламенно изрази виждането си, че пред британския бизнес се отварят нови възможности.
"Трябва да подкрепим бизнеса на утрешния ден, не само на днешния", каза Камерън. "Това означава да създадем достъп до финансиране, да създадем привлекателна среда за капиталови инвестиции, да стимулираме банките отново да започнат да финансират малкия бизнес и да настояваме далеч по-голяма част от държавния бюджет да се харчи за малките и средните компании."
"Живеем в свят на безпрецедентни икономически промени, с милиони нови потребители и безброй иновации, където компаниите започват бизнес с по-малко инвестиции, откогато и да било, и само за няколко години успяват да се превърнат в глобални гиганти. Това е невероятна възможност за Великобритания, за новия бизнес да процъфтява, за иновациите да водят растежа и да създават работни места."
"Новите работни места, новите продукти, новите идеи, които ще ни помогнат, ще бъдат родени в заводите и офисите, които вие притежавате, а не в коридорите на Уайтхол", завърши речта си Камерън.
Цялата реч на Камерън тук.
nikolaydkolev
Рейтинг: 497 НеутралноЗащо техният говори като Чърчил, а нашият като Живков
makadam
Рейтинг: 605 ЛюбопитноБизнесът се интересува само и основно от печалби и лично благосъстояние на бизнесмените. Никога него е интересувало икономическото развитие на страните, особено мултинационалният.една страна е интересна за него само ако му осигури ниски данъци и ниски заплати на работниците.
Иван K
Рейтинг: 2765 НеутралноДо коментар [#2] от "BASCO":
подписНа пръв поглед си прав, но бизнесът реализира своите интереси чраз създаване на стойност, а това има като вторичен ефект нарастване на потреблението за всички.
Master of puppets
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#2] от "BASCO":
Master of puppets is pulling your strings, twisting your minds, smashing your dreams...А ти какво искаш - да иска високи данъци, че да има и за тебе докато си лежиш ли? Освен това ниските заплати са за посредствените, кадърните искат високи и ако не им дадат отиват при конкуренцията, която с кеф им ги дава.
solen
Рейтинг: 489 ВеселоЕ, бизнесът там е случил на министър-председател
Lord
Рейтинг: 660 ВеселоДо коментар [#5] от "solen":
Не е ясно. То е много лесно и у нас премиерът да призове бизнеса да реинвестира в страната, но голяма част от нашите бизнесмени са заети постоянно да се оплакват и да чакат държавата да ги нахрани, та няма много на сериозно да приемат призива.
solen
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#6] от "Lord":
Не знам да има перо в държавния бюджет за "нахранване" на бизнесмени.
Сещам се само за "печелене" на държавни поръчки...
robespierre
Рейтинг: НеутралноХаресва ми призива на Камерън. Защо и Б.Б. не призове българският мутробизнес да реинвестира парите си в производство? Нашият националнобезотговорен капитал не реинвестира, а само консумира. На никого не му пука какво ще стане утре. Но бедността на хората се отразява и на т.нар."бизнес". Зависимостта е двупосочна. Не само народът зависи от бизнеса, а и бизнесът зависи от народа. Ако няма кой да им купува боклуците, няма да имат печалби.Алчността, високомерието и простащината на БГ "капиталисти" доведе страната до задънена улица.
Lord
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#7] от "solen":
Аз пък се сещам за осигуряване на работници на по-ниска от истинската заплата, за точене на ДДС, за фактуриране на несъществуващи разходи, за декларирането на лични коли и апартаменти като служебни... Сигурно има и други изобретения на бизнеса, за които не се сещам в момента. Това с държавните поръчки е обикновено за по-едри риби
Perfanov
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#2] от "BASCO":
.Ами ти си го пишеш.. бизнесът е алчен и затова прави пари много добре. А държавата си прибира данъците от парите.
Проблемът с бизнеса е, че трябва да има и регулации, за да не мами клиентите си прекалено много, или да монополизира с нечестни способи.
Но ако има регулации, трябва да има и отговорност.. нали се сещаш... наказателна... и следователно политическа... и мисловна
solen
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#9] от "Lord":
Вярно, това за осигурявяне на минимална работна заплата ми е известно. Не се сетих веднага за него.
Но в таква случаи трябва да се включва контролният механизъм. Иначе хората са склонни да постъпват правилно, ако няма къде да шават.
Но когато има много спъващи моменти за бизнеса, няма как да няма реакция. Все пак хората имат инстинкт за самосъхранение.
А при други има голяма доза лакомия...
simo
Рейтинг: 225 Неутрално"Няма по-уникална възможност точно сега, по време на криза, да се случи този реинженеринг - и икономически, и технологичен, и всякакъв друг. Сега имаме всички предпоставки, имаме европейско финансиране. Дори се дразня, че се борави с понятието усвояване, а не инвестиране. Този път се надявам, че ще се избегне познатото ни крадене. Появи се вече гражданска позиция, макар и много спорадична. С другите европейски страни влязохме в кризата с различен стандарт. Ако държавното управление в България, неправителственият сектор и частниците са активни, може да се окаже, че ще излезем от кризата с еднакви с другите страни от ЕС стандарти. Това е уникален шанс."
(Откъс от интервюто на Алексей Петров пред в-к 168 часа - м.декември 2009 г.)
Коментарите оставям на вас
dreamer
Рейтинг: 1149 Неутрално"Трябва да подкрепим бизнеса на утрешния ден, не само на днешния", каза Камерън."
Отделете време навреме.Не знам може ли да се каже по-добре какво трябва да се направи в страната ни.
niakoi_si
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#8] от "robespierre":
Има и други разлики - Камерън съкращава държавни разходи. Реже с голямата брадва и не му пука, че народонаселението ще мрънка.
Тиквата има други методи на действие - той обича да се къпе в народната любов. И си е назначил един финансист за фокусник дето трябва да вади пари от ръкавите си, а тиквата да ги разхвърля и народа да му се радва. Ама що ли не се получава.
Въобще в Англия се раждат политици като Чърчил, Тачър, Камерън.
Тук се пръкват Димитров, Живков, Виденов, Станишев и сега тиквата....
niakoi_si
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#12] от "simo":
Трактора - президент, а България президенстка република. Янев - премиер, Дачков външен министър, а Диков министър на спорта.
Ще цъфнем, та ще вържем.
Кептн
Рейтинг: 660 НеутралноДо коментар [#2] от "BASCO":
много елементарно разсъждаваш - единственият начин и последствие в една развита демокрация (за разлика от латино-мутро псевдо демокрациите) бизнесът да расте и да прави по-големи приходи е чрез увеличаване на благосъстоянието на цялата икономика...
dnk
Рейтинг: 598 НеутралноДо коментар [#1] от "nikolaydkolev":
Моралът не е порок!защото техният е политик а нашият е тиква, при това страхлива - не дай си боже нещо да застраши рейтингЪт ...
makadam
Рейтинг: 605 НеутралноДо коментар [#16] от "Боги":
И ти разсъждаваш много елементарно. Научи за създаващите стойност банкери от Леман брадърс при уж добре регулираната държава САЩ.
Perfanov
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#18] от "BASCO":
.Регулациите в САЩ са на светлинни години от тези в България и 90% от света. Лемън Брадърс съществува по-дълго време от Княжество + Царство + Република България, защо ли?
Не че са САЩ са цъфнали и вързали де.. просто относително казано, са си направили по-добра система..