Бензинът в Иран поскъпна четирикратно


Икономическата нестабилност е по-опасна за Иран от външните военни заплахи

Цената на бензина в Иран скочи четирикратно вчера само в рамките на една нощ, след като президентът на страната Махмуд Ахмадинеджад започна да орязва субсидиите за автомобилисти, като част от дългоочакваните икономически реформи в страната, съобщи агенция "Франс прес".


Докато поскъпването от 1000 (ок. 30 евроцента) до 4000 риала (ок. 50 евроцента) за литър не бе изненада за автомобилистите в страната, властите бяха разположили тежко въоръжени полицаи по основните площади и големите бензиностанции в Техеран в очакване на евентуални протести.
В телевизионно обръщение Ахмадинеджад благодари вчера на съгражданите са за "сътрудничеството" им в тази инициатива.




"Дали хората са щастливи? Разбира се, иранският народ винаги приветства високите цени", казва служител на бензиностанция в Техеран пред "Ройтерс", повдигайки вежди, за да подчертае сарказма си.


За разлика от 2007 г., когато бе въведен действащият до вчера лимит от 60 литра бензин месечно на цена от 1000 риала за литър и това доведе до улични размирици, вчера нямаше протести, продължава "Ройтерс". Цената за литър бензин над субсидираните 60 литра пък се покачва до 7000 риала.


Орязванията на субсидии, които според британското списание "Иконъмист" в момента са между 50 и 75 милиарда евро годишно, ще означават също така петкратно увеличение на пропан-бутана, почти трикратно увеличение на електричеството и над три пъти поскъпване на питейната вода, разкри иранската агенция ИЛНА, цитирайки икономическия министър на страната.


Петият по обем износител на петрол в света изразходва около 61 милиона литра гориво всеки ден, но внася около 40% от горивата си поради липса на преработвателни мощности.


Местни икономисти приветстваха реформата. "Радикалните икономически промени носят неизбежно проблеми. Но ако не ги започнем днес, ще бъдем принудени да го направим утре", пише водещият ирански икономически вестник "Доня-е ектесад".


Списание "Икономист" обаче предупреждава, че режимът на Ахмадинеджад може да се окаже по-уязвим към вътрешните икономически проблеми и растящата инфлация, отколкото към израелските и американските ракети.

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK