
© Красимир Юскеселиев
Най-малко 94 журналисти са били убити през 2010 г., съобщи Международната федерация на журналистите, цитирана от БГНЕС. Пакистан остава най-опасното място за работещите в медиите. "Журналистите и служителите в медиите остават основни мишени на политическите екстремисти, гангстери и терористи", съобщиха от организацията със седалище в Брюксел.
Други трима са загинали в инциденти през последните 12 месеца. Журналистите са ставали жертва на целенасочени убийства, бомбени атентати и престрелки. През 2009 г. броят на загиналите репортери е бил 139 души. Голяма част от смъртните случаи са в резултат на бунтовете в Пакистан, войната с наркотиците в Мексико и политическите размирици в Хондурас.
Вчера неправителствената организация "Репортери без граници" съобщи, че 57 журналисти са били убити на работа през 2010 г. Това е по-малък брой спрямо 76, убити през 2009 г., докато отвличанията на журналисти рязко са се увеличили. "По-малко журналисти бяха убити във военните зони, отколкото в предходни години", заяви генералният секретар на организацията Жан-Франсоа Жулиард. "Работещите в медиите най-вече биват убивани от криминално проявени лица и различни видове трафиканти", допълни той.
През 2010 г. е бил регистриран голям ръст в отвличанията на журналисти до 51 души, спрямо 29 през 2008 и 33 през 2009 г. "Журналистите се превръщат в разменни монети. Похитителите взимат заложници, за да финансират извършваната от тях криминална дейност, карат правителствата да се съобразят с техните искания и изпращат послание към обществото", съобщиха от организацията. През 2010 г. 535 журналисти са били арестувани, 1374 - нападнати или заплашени. 504 медийни работници са били цензурирани, а 127 журналисти са избягали от родните си страни. Други 152 блогъри са били арестувани, а 52 нападнати, сочи статистиката.