
© Associated Press
Антиядрена демонстрация се проведе в събота пред сградата на канцлерството в Берлин.
Европа трябва да се откаже от ядрената енергетика след като изтичането на радиация в Япония от повреден от земетресението реактор доказа, че няма гаранции за сигурност.
Това призоваха в събота няколко зелени партии в ЕС.
Социологически допитвания сочат, че мнозина европейци нямат доверие на ядрените централи, докато в същото време правителствата се опитват да ги предлагат като чиста алтернатива на изкопаемите горива. Всичко това - на фона на спомените от катастрофата в Чернобил през 1986г., заради която радиоактивни облаци минаха над Европа, а големи части от Украйна и Беларус са необитаеми за дълго време.
"Случилото се в Япония показва, че такова нещо като безопасна ядрена енергетика не съществува, колкото и да е авангардна приложената технология. Рискът е най-вече за държави с голяма сеизмична активност, каквато е и Италия", заяви Феличе Белисарио от опозиционната Партия на ценностите в Италия.
Премиерът Силвио Берлускони иска Италия да произвежда в бъдеще 25% от енергията си от АЕЦ, макар че в момента това е единствената страна от Г-8, която няма реактори.
Фабрицио Чикито, лидер на групата на партията на Берлускони в долната камара, заяви, че няма да има промяна в плановете. "Позицията ни остава непроменена. Не може да се отрече, че имаме енергийни проблеми", каза той пред репортери в Рим.
Очаква се някъде между средата на април и средата на юни в Италия да се проведен национален референдум за това да се разреши ли строеж на АЕЦ в страната.
"Ясно е, че има голямо природно бедствие и че всички т.нар. мерки за сигурност са се провалили в страната с най-високо ниво на ноу-хау. Ядреният риск не е риск, който може да бъде контролиран", заяви в Париж лидерът на зелената партия Сесил Дюфло.
Франция има 58 реактора в 19 населени места, които осигуряват почти четири пети от нуждите на страната от електричество. Само САЩ са с по-голяма ядрена енергетика. В Япония има 55 реактора.
От "Грийнпийс" заявиха, че ситуацията е все по-тревожна. "Експлозия в единия реактор вече изхвърли високи дози радиация, а изглежда и други реактори са в критично състояние", се казва в съобщение на организацията.
Критики веднага отправиха и опозиционните зелени и социалдемократи в Германия. Според тях трагедията в Япония е поредното доказателство, че Германия трябва да се откаже от ядрената енергия.
"Видя се, че не можем да се преборим с природата, природата е тази, която ни надви", каза парламентарният лидер на зелените Ренате Кунаст.
Според опозицията няколкото германски ядрени реактора не могат да издържат на директен удар от самолет или на силно земетресение, макар че Германия е далеч по-малко застрашена от сеизмична активност като тази в Япония.
Антиядрени активисти насрочиха за неделя демонстрация, като се надяват десетки хиляди германци да направят жива верига с дължина от 45 км от Щутгарт до най-старата АЕЦ, която ще продължи да работи още 12 години отвъд определената при социалдемократическо-зеленото правителство на Герхард Шрьодер дата за спирането й.
Съгласно приетата миналата година нова политика за ядрената енергетика в страната 17-те германски АЕЦ ще продължат да работят над едно десетилетие повече, като част от печалбите им ще отиват да финансиране на проекти за възобновяеми енергийни източници.