Операцията ще се отрази добре на предизборната кампания на Обама
След повече от десетилетие преследване и няколко месеца преди 10-годишнината от атентатите на 11 септември 2001 г. лидерът на "Ал Кайда" Осама бин Ладен беше убит. Президентът на САЩ Барак Обама лично съобщи новината в специално изявление от Белия дом късно вечерта на 1 май.
Малко след изявлението на Обама от Белия дом хиляди ликуващи американци изпълниха улиците на Вашингтон и Ню Йорк.
Световните лидери посрещнаха новината на ликвидирането на Обама с приветствия, но много от тях уточниха, че борбата срещу тероризма далеч не е приключила. Направи впечатление, че почти нямаше официални коментари от арабските страни. Това до голяма степен се дължи на настроенията в страните в Северна Африка и в Близкия изток, където младите хора са вдъхновени от продемократичните революции и смъртта на Бин Ладен не е от кой знае какво значение, коментира "Ройтерс".
Много анализатори отбелязват, че убийството на Осама е по-скоро със символично значение, защото напоследък се предполагаше, че той вече не командва многото автономни разклонения на терористичната организация по света. Въпреки това директорът на ЦРУ Лиън Панета, който в скоро време ще оглави Пентагона, предупреди, че "Ал Кайда" ще опита да отмъсти за смъртта лидера си. "Бин Ладен е мъртъв, но "Ал Кайда" не е. Терористите почти сигурно ще опитат да отмъстят за него и ние трябва да бъдем и ще останем бдителни и решителни."
Вашингтон веднага издаде предупреждения за сигурността към американците по целия свят. Според конгресмена Питър Кинг агенциите по сигурността в САЩ работят усилено, за да предотвратят възможни атаки над САЩ или над мисии на Вашингтон по света.
Според "Ню Йорк таймс" ликвидирането на Осама е щяло да има много по-голям ефект, ако се беше случило през 2002 или 2003 г. С времето общественото мнение за него в арабските страни се е променило от издигане в култ към маргинализиране въпреки възхищението как успява да надхитри САЩ. Никълъс Кристоф от нюйоркския всекидневник смята, че залязващият имидж на Осама означава, че той няма да бъде възприет като мъченик в много кръгове, освен ако САЩ не преиграват с възхваляване на триумфа си.
Одобрението за президента Обама по всяка вероятност ще се увеличи, което ще повлияе добре на вече стартиралата предизборна кампания, отбелязват наблюдатели. Според "Ройтерс" обаче популярността на Обама ще скочи само в краткосрочен план, а натискът за ускорено изтегляне от Афганистан може да се увеличи. Убийството на Бин Ладен няма да има кой знае какво влияние върху продължаващата вече едно десетилетие война в Афганистан, а миналата година беше най-кървавата от началото на конфликта през 2001 г.
Операцията може да допълнително да усложни отношенията с Пакистан, вече влошени заради атаките с безпилотни самолети на САЩ, отбелязва още агенцията. Властите в Исламабад ще трябва да обясняват как така Бин Ладен е живял доста охолно в Пакистан, съвсем близо до тренировъчен лагер на пакистанските военни.