Венецуелският президент Уго Чавес
Във Венецуела ще се създаде нова агенция, която ще наложи ограничения на поставяните от търговците надценки на някои основни стоки като храни и лекарства, обяви в понеделник вицепрезидентът Елиас Хауа, цитиран от "Ройтерс".
В същото време президентът Уго Чавес, който беше опериран от тумор в Куба, заяви, че ще се кандидатира за четвърти мандат на изборите през 2012 г., предаде Би Би Си.
Целта на новата агенция е да намали инфлацията, като попречи на търговците да слагат на стоките спекулативни цени, които според властите са много по-големи от разходите за производство. Инфлацията във Венецуела за последните 12 месеца до юни беше една от най-високите в света - 23,6%.
"Този закон има за задача да се противопостави на спекулантите, които отдавна ограбват правото на венецуелците на достоен живот", заяви Хауа по телевизията. Той подчерта, че мярката не представлява удар срещу частния сектор.
Според критици решението на Каракас може да засили появяващия се периодично недостиг на основни стоки, който създава проблеми на социалистическото правителство на Чавес.
"Ако тази мярка се приложи с пълна сила, тя постепенно ще доведе до военновременна икономика", смята Хорхе Боти, лидер на основната бизнес група в страната "Федекамарас".
Правителството обаче може да прилага избирателно новите разпоредби предимно срещу големи компании, като оставя малкия бизнес сравнително необезпокоен, както прави със съществуващите в момента ограничения на надценките.
Новата агенция ще създаде национален регистър на производствените разходи на различни стоки и въз основа на него ще определи "справедливи" полета за надценка, с които компаниите ще трябва да се съобразят. Регистърът ще бъде създаден за 90 дни след публични консултации с производителите.
Регулациите ще покриват сектори като този на строителните материали, облеклото, здравните услуги и образованието. При неспазване на ограниченията се предвиждат глоби, поемане на контрола върху бизнеса от държавата или правителствена заповед за прекратяване на търговската дейност.
Хауа гарантира, че правителството никога няма да постави толкова строги ограничения, че да ощети финансово компаниите, както и че ще преразглежда периодично ограниченията, за да не допусне производството на стоки да стане нерентабилно.
През 2003 г. президентът въведе система за контрол на цените на основни стоки като кафе, царевица, брашно и месо, който се налага строго на големите супермаркети, но малките магазини редовно биват подминавани.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
marsena
Рейтинг: 1341 ВеселоЛелееее, във Венецуела имало инфлация, недостиг на основни стоки, поради което се налагат "справедливи" полета за надценка и борба със спекулантите...
С други думи- обикновен цоциализъм от пролетарски тип.
Еми първо ще му сърбат попарата, а после - по барикадите с лозунга " Да живей капитализма"!
redguy
Рейтинг: 932 ЛюбопитноЕкспериментите с различни механизми и форми на управление явно продължават...
Madiba
Рейтинг: 381 Весело"В същото време президентът Уго Чавес, който беше опериран от тумор в Куба, заяви, че ще се кандидатира за четвърти мандат на изборите през 2012 г., предаде Би Би Си."
Уго желая ти успех на изборите!
Madiba
Рейтинг: 381 Любопитно[quote#2:"marsena"]Лелееее, във Венецуела имало инфлация, недостиг на основни стоки, поради което се налагат "справедливи" полета за надценка и борба със спекулантите... [/quote]
В момента има инфлация на храните в почти всички държави по света.... прочети някой доклад на FAO.
bulgarinvstranstvo
Рейтинг: 808 НеутралноТова знаме на първата снимка го взех за руското - помислих, Че е някакъв колаж
"Dubito, ergo sum vel quod idem est, cogito, ergo sum" René Descartesа то венецуелското било като руското, само с жълто вместо бяло