Най-луксозният затвор в света - за най-опасните престъпници в Норвегия

Затворът "Халген", където може би ще излежава присъдата си Андерш Брейвик.



Това е раят за убийците и изнасилвачите – луксозна баня в килията, рисунка на стената за един милион британски лири и дори прозорци без решетки. Това е "наказанието", което очаква най-опасните престъпници в Норвегия в новопостроения затвор "Халден" на стойност 15 милиона лири, пише лондонският в. "Дейли мейл".


Затворът е строен 10 години и е представян като най-хуманния в света към своите 252 постоянни обитатели.


Според затворническите власти луксозната обстановка в простиращия се на 0.3 квадратни километра изправителен център помага за намаляването на и без това ниската престъпност в Норвегия.




Всеки затворник разполага с отделна килия с малък хладилник, плазмен телевизор, отделна баня и прозорци без решетки, за да бъде помещението по-светло. Килиите изглеждат по-приятни за живеене от повечето стаи в британските студентски общежития, а с отделните бани вицовете за изпуснатия сапун вече не са актуални, отбелязва "Дейли мейл".


На всеки 12 или 15 стаи се пада по една луксозна кухня с плотове от неръждаема стомана, както и салони за разпускане, обзаведени с канапета в стил ИКЕА и масички за кафе. Половината пазачи в комплекса са жени, тъй като се смята, че това намалява агресивността у обитателите на "Халден".


За да поддържат здрав дух в здраво тяло, разглезените затворници имат спортна зала с баскетболни кошове и стена за катерене, както и звукозаписно студио и луксозна библиотека, разказва и американското сп. "Форин полиси".


Комплексът включва горичка с пътека за джогинг, както и свободна къща с две спални, в която затворниците могат да настаняват семействата си, когато им идват на свиждане.


Архитектът Ханс Хенрик Хойлунд признава, че в "Халден" са настанени някои от най-опасните престъпници в Норвегия, но той вярва, че благодарение на обстановката в него те няма да извършат нови престъпления.


"Най-важното е, че затворът наподобява максимално външния свят", обяснява той. За да се избегне институционалната атмосфера екстериорът не е бетонен, а от тухли, поцинкована стомана и зеленина. Сградите изглеждат като израснали сред гората. И въпреки, че има поне един символ на принудителното затваряне – 6-метрова бетонна стена около двора, тя е закрита от дървета, а горният й край е заоблен, за да не изглежда враждебно.


Срещу хонорар от един милион лири норвежкият художник на графити Долк е нарисувал на стената затворник в раирано облекло, който замахва с желязна топка, вързана с верига за крака му. Стилът много прилича на този на прочутия графити майстор Банкси.


"Халден" официално отвори врати миналия месец и прие първите си обитатели. Досега не е имало опити за бягство.


"В системата на норвежките затвори се поставя акцент върху уважението на личността и човешките права", обясни управителят на "Халден" Аре Хойдал. "Ние не намираме това за необичайно", добави той.


"Когато пристигат, много от затворниците са в лошо състояние. Ние искаме да ги укрепим, да им дадем самочувствие чрез образование и работа, така че да излязат оттук като по-добри хора."


В Норвегия едва 20% от затворниците се връщат "зад решетките", след като бъдат освободени, в сравнение с между 50 и 60% във Великобритания.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK