Първият китайски самолетоносач направи кръщелното си плаване

За да коментирате, е нужно да влезете в профила си или да се регистрирате.
Коментари (101)
  1. Подредба: Сортирай
  1. 1 Профил на 'ΕΡΕΒΟΣ
    'ΕΡΕΒΟΣ
    Рейтинг: 2012 Неутрално

    В момента Китай строи поне още два самолетоносача.
    Дракона започва по нападателна политика.

    Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !
  2. 2 Профил на Moonshine
    Moonshine
    Рейтинг: 583 Любопитно

    Дали е случайна китайската разходка с лодка точно когато корейците започнаха отново да се стрелят?

  3. 3 Профил на Десен
    Десен
    Рейтинг: 1316 Неутрално

    Хляб и зрелища за китайската нация. Сега със самолетоносач ще направят инвазия на Тайван за да го анексират.

    Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.
  4. 4 Профил на Реконструктор
    Реконструктор
    Рейтинг: 688 Неутрално

    Зелените хартийки трябва да се изхарчат докато все още ги приемат и не са минали на злато.

    И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай
  5. 5 Профил на kableshkov
    kableshkov
    Рейтинг: 426 Неутрално

    Че Тайван е като Родопите за България. Той си е техен.

  6. 6 Профил на power_decided
    power_decided
    Рейтинг: 722 Неутрално

    Китай обяви имперските си амбиции пред целия свят. Разпада на СССР води до изтичане на много оръжейни технологии и както е видно от този пример, много техника към непредсказуеми и вероятно опасни страни. Завървайки този самолетоносч Китай ясно показва, че разполага с технологията и възможностите да строи кораби от такъв клас. Съчетано с мегаломанията им няма да се изненадам да построят набързо няколко авионосни групи, след което ще станат неконтролируеми. Все пак инвестициите в Африка и Южна америка трябва да се поддържат с нещо.

  7. 7 Профил на jubal harshaw
    jubal harshaw
    Рейтинг: 1316 Любопитно

    Със самолети на палубата или без? Щото то коритото плува отдавна.

    http://jubalharshaw.wordpress.com
  8. 8 Профил на skylook
    skylook
    Рейтинг: 0 Весело

    Hello China)

  9. 9 Профил на Norman Granz
    Norman Granz
    Рейтинг: 4358 Неутрално

    "...рециклиран съветски самолетоносач, закупен от Украйна през 1998 ..."

    Звучи като рециклиран Фиат 124 от 1964, произвеждан в Толиати като Лада до 2000 г.

    НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.
  10. 10 Профил на k
    k
    Рейтинг: 957 Неутрално
  11. 11 Профил на appen13
    appen13
    Рейтинг: 1002 Весело

    По-скоро го ползват като учебен палубен самолетоносач с цел пилотите от китайските ВМС да придобият опит и умения за което се изисква години.
    По-интересни са другите два самолетоносача, които са заложени на стапелите и се строят, те също са среден клас , 300 м. и са по китайски проект и с китайско оборудване и въоръжение. Така Китай става 10-тата морска държава със самолетоносачи.
    Все пак са доста далече от САЩ с техните 23 самолетоносача.
    Проблемът е, че поддръжката е ужасно скъпа - месечните разходи надвишават 10 млн.$ (без разходите за персонала).

    „Не е важно каква е котката — черна или бяла, важното е да лови мишки.“
  12. 12 Профил на grajdanin1
    grajdanin1
    Рейтинг: 836 Неутрално

    Колкото по-скоро започнете да учите китайски толкова по-добре за вас. Дали ви харесва или не е отделен въпрос.

  13. 13 Профил на Курт Деликуртев  662 галерии плюс X
    Курт Деликуртев 662 галерии плюс X
    Рейтинг: 1316 Неутрално

    Китайските икономически интереси в Африка, Азия и Америка трябва да се защитават, ако се наложи дори със сила.

    Да му мислят другите световни сили!

    http://www.panoramio.com/user/7617575?show=all , 660 ГАЛЕРИИ: 225 ЩУТГАРТ, 205 ПЛОВДИВ, 118 БЪЛГАРИЯ, 58 ЕВРОПА И 54 ГЕРМАНИЯ
  14. 14 Профил на Иван K
    Иван K
    Рейтинг: 2933 Неутрално

    Не виждам нищо лошо или агресивно в това Китай да трупа оръжие. Китай търгува с целия свят. Трябва да защитава интересите си по света. Например ако някакви пирати отвлекат китайски транспортен кораб дали трябва Китай да се помоли на друга държава за помощ или сам да си свърши работата.
    Китайското не може да създаде оръжие, което да застрашава западния свят - това не са пуловери, мараторнки или компютърни чести по лиценз

    подпис
  15. 15 Профил на Иван K
    Иван K
    Рейтинг: 2933 Неутрално

    Китай може да стане непредвидим само ако менажерите на западни компании в своята алчност не напомпат Китай с военни технологии. Ембаргото трябва да ес спазва.

    подпис
  16. 16 Профил на appen13
    appen13
    Рейтинг: 1002 Весело

    До коментар [#14] от "Иван К":
    По принцип китайската геополитика се ръководи от древната мисъл на Сун Цзъ "Велик пълководец е този, който умее спечели война, без да се сражава" и не включва пълномащабната война, като външнополитически инструмент, но това е за сега....

    „Не е важно каква е котката — черна или бяла, важното е да лови мишки.“
  17. 17 Профил на Васил Дакев
    Васил Дакев
    Рейтинг: 636 Неутрално

    Самолетоносач,собственост на най-многолюдната и просперираща държава в света при излизане от пристанището за първо пробно плаване "надул три пъти сирената",а колко пъти надува сирената нашият Бойко Борисов когато реже лентата на построен,по-скоро завършен малък обект,започнат от други?

  18. 18 Профил на charlyb
    charlyb
    Рейтинг: 800 Неутрално

    Този самолетоносач малко на самовар го докарва, ама като за бивш съветски, сега китайски - бива.

    Протестите ще стимулират управляващите да започнат реформи – протестират нереформираните, онези които смучат от държавата!
  19. 19 Профил на elevation04
    elevation04
    Рейтинг: 583 Весело

    Видяла жабата, че волът вдигнал крак !

  20. 20 Профил на vili2
    vili2
    Рейтинг: 0 Неутрално

    Браво Китай.
    Това е една истинска суперсила.

  21. 21 Профил на NPaine
    NPaine
    Рейтинг: 1316 Неутрално

    Предстоят интересни десетилетия на промяна на баланса на силите в Азия.

    "People should not be afraid of their government. Governments should be afraid of their people."
  22. 22 Профил на appen13
    appen13
    Рейтинг: 1002 Весело

    Ако някой наистина проявява интерес към китайските ВМС може да прочете великолепната статия на известните американски военни анализатори на НОАК, комодор Томас Хендершед и лейтенант-полковник Чад Сбрагиа "Десет мита за китайския флот"
    http://geopolitica.eu/spisanie-geopolitika/1026
    и тогава доста неща ще му се изяснят, и за вола и за самовара....

    „Не е важно каква е котката — черна или бяла, важното е да лови мишки.“
  23. 23 Профил на niakoi_si
    niakoi_si
    Рейтинг: 636 Неутрално

    Чиста популистка проява на ККП.

    Това корито няма никаква военна стойност.

    Между другото Китай поемат в грешна посока. Нямат никакъв шанс да се противопоставят по вода на САЩ със самолетоносачи. Просто САЩ изграждат тези сили от едно столетие и са много напред. Руснаците още от времето на студената война го разбраха това и се хвърлиха към подводния флот за противодействие.

    Но съвременните китайци не блестят с кой знае каква изобретателност и практична мисъл. Те са просто копирачи. И копират. Видели, че САЩ имат самолетоносач - и те това правят.

  24. 24 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Неутрално

    До коментар [#5] от "kableshkov":

    Така е... и все пак се надявам, че Тайван ще се присъедини към родината си (Китай) по мирен начин и чрез дипломатически преговори!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  25. 25 Профил на Comandante Marques
    Comandante Marques
    Рейтинг: 1316 Весело

    До коментар [#22] от "appen13":

    как викаш - лейтенант-полковник? това на български е подполковник

    low riders team
  26. 26 Профил на инсп. Петров
    инсп. Петров
    Рейтинг: 950 Неутрално

    Тоя как ли е минал техническия преглед...?

    Добър ден! Вашите документи за проверка?
  27. 27 Профил на appen13
    appen13
    Рейтинг: 1002 Весело

    До коментар [#25] от "Comandante Marques":
    Точно така е, официално това му е чина, а комодор е нашето капитан първи ранг/ полковник/....

    „Не е важно каква е котката — черна или бяла, важното е да лови мишки.“
  28. 28 Профил на drun_drun
    drun_drun
    Рейтинг: 602 Неутрално

    "Ние вече сме морска сила и имаме нужда от подобаваща военноморска част – било от самолетоносачи или бойни кораби – също както са правили Съединените щати и Британската империя"
    Китай има модел за развитие и това са САщ и Великобритания, забележете, а не Русия.Това говори достатъчно за пътя, по който е поела Поднебесната.Пък нека си се именува "народна република"...

  29. 29 Профил на _dan_
    _dan_
    Рейтинг: 531 Неутрално

    До коментар [#23] от "niakoi_si":

    То така се почва - те китайците и от телевизори и компютри не разбираха, но виж къде са сега - произвеждат всичко.

  30. 30 Профил на _dan_
    _dan_
    Рейтинг: 531 Весело

    ... рециклиран съветски самолетоносач, закупен от пазара в Горубляне през 1998 г. ...

  31. 31 Профил на Николай_1
    Николай_1
    Рейтинг: 695 Неутрално

    До коментар [#24] от "Иво":

    А не се ли надяваш по мирен начин и дипломатически преговори Хабаровския и Приамурския край да се присъединят към родината си - Китай?
    А не се ли надяваш по същия начин да се присъединят към родините си:
    - Молдова към Румъния
    - Карелофинския край към Финландия
    - Калининградска област към Полша
    - Южните Курили към Япония?..................................

  32. 32 Профил на kardinalat
    kardinalat
    Рейтинг: 845 Любопитно

    До коментар [#31] от "Николай_1": Предложенията ти ми допадат. Би било чудесно.

    и най-умният си е малко прост....
  33. 33 Профил на 彼得。斯托亚诺夫
    彼得。斯托亚诺夫
    Рейтинг: 419 Неутрално

    До коментар [#31] от "Николай_1":

    калининградска област е бивша източна прусия. и би трябвало да се присъедини към федералната република. полша там няма нищо нейно.

    -- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28
  34. 34 Профил на kardinalat
    kardinalat
    Рейтинг: 845 Неутрално

    След 5 века сън, Китай иска СВОЕТО. а относно инвестициите в Африка и Латинска Америка - колонии е имало до края на 16 век. Китайски.

    и най-умният си е малко прост....
  35. 35 Профил на kardinalat
    kardinalat
    Рейтинг: 845 Весело

    До коментар [#33] от "512": Договорът от 1971 година между Федералната Република и Полша съдържа клауза за отказ на Германия от Източна Прусия.

    и най-умният си е малко прост....
  36. 36 Профил на woland
    woland
    Рейтинг: 950 Неутрално

    До коментар [#2] от "Stardust":
    Китай няма интереси в Корея. По-точно има само такива, за запазване на статуквото, защото ако Северна Корея се срине - и той ще пострада.
    По-скоро флотът на китайците е с друга цел -Тайван, когото те не признават (и надали някога ще го признаят). Ако САЩ един ден отпаднат по някаква причина като първа сила, Тайван ще бъде насилствено присъединен, в това няма съмнение. В Китай здраво се е надигнал национализмът, във формите му, които са се срещали в Европа преди около век и половина.

  37. 37 Профил на Beyond
    Beyond
    Рейтинг: 1054 Любопитно

    Китай са били властелин на моретата още преди откриването на Америка ...

    http://qed.princeton.edu/getfile.php?f=Voyages_of_Zheng_He_1405-33.jpg

    Имали са всички шансове и възможности да завладеят Европа и да стигнат до Америка преди Колумб. Ако не бяха избрали да се затворят в себе си, сега всички щяхме да говорим мандарин

    Имали са огромна флотилия от кораби, чиито размери, карат корабът на Колумб да изглежда ето така на техния фон:

    http://poseidonsciences.scienceblog.com/files/2010/12/Scienceblog-Balanhai-Zheng_He_ship_compared_to_Columbus_rev1-Final-2.jpg

    TAKE THE RED PILL!
  38. 38 Профил на Владимир Путин
    Владимир Путин
    Рейтинг: 8 Весело

    Хорошенкий авианосец в хороших руках попал.
    Счастливого пути, Варяг!

  39. 39 Профил на Moonshine
    Moonshine
    Рейтинг: 583 Неутрално

    До коментар [#36] от "woland":

    Китай е с претенции за световна сила и има интереси и в Африка, какво остава за съседна на тях територия. А това, което съм написал в първия си постинг има и географски резон - виж къде се намира Далиан.

  40. 40 Профил на rainbou1
    rainbou1
    Рейтинг: 1425 Весело

    До коментар [#37] от "Beyond":

    Нали знаеш лафа - не е важно какво имаш, а какво правиш с него

  41. 41 Профил на Цецо
    Цецо
    Рейтинг: 1435 Неутрално

    До коментар [#14] от "Иван К":

    И защо по-точно да не могат да създадат оръжие с което да плашат целия свят? вече изкопираха почти всичко налично. последното което четох е, че ги делят под 5 години да стигнат нивото на руските авиационни двигатели. А това беше от последните неща които не владеят.
    борбата за световно господство вече започна. Ако някой не е разбрал. А тя задължително минава през трупане на оръжия. Предната война за световно господство беше единствената "студена" (за "страничните" жертви не говорим). заслугата беше на неотразимостта на ядрените ракети. С тия противоракетни отбрани не ми се мисли какво ще става след 20 години. И с тоя недостиг на суровини.

    Covid live matter. Stop the genocide.
  42. 42 Профил на Цецо
    Цецо
    Рейтинг: 1435 Неутрално

    До коментар [#36] от "woland":

    В добавка Китай има спорове по море с кажи речи всички съседи.

    Covid live matter. Stop the genocide.
  43. 43 Профил на Хипчо
    Хипчо
    Рейтинг: 1316 Весело

    Кой е тръгнал да напада Китай? Значи това не е за отбрана, а за плашене и инвазии в 21-век! Те ще дойдат извънземните вече бе, хахахахахах!

    ВОДА, ПОВЕЧЕ ВОДА!
  44. 44 Профил на vili2
    vili2
    Рейтинг: 0 Весело

    До коментар [#31] от "Николай_1":
    И на барабана ролка!

    Балканите към Турция!!!

  45. 45 Профил на ebter
    ebter
    Рейтинг: 1316 Любопитно

    Каквото и да си мислите.....Китай един ден ще бъде най-първата сила на света! Искате или не това!!!Това ще стане!!!!

  46. 46 Профил на kodjauzun
    kodjauzun
    Рейтинг: 426 Неутрално

    От цялата работа са намазали украинците, че са намерили балами да го купят и да се отърват от желязото.
    А руснаците десета година се чудят как да транспортират продадения на Индия през Босфора, щото трябва да е на собствен ход.
    Ако имаше пазар за старите им корита, да са продали още доста неща, ама абдалите свършиха.

  47. 47 Профил на Николай_1
    Николай_1
    Рейтинг: 695 Неутрално

    До коментар [#37] от "Beyond":

    Глупави и лъжливи твърдения за китайското мореплаване.
    Ако беше верно всичко това , което твърдиш за китайците , то те е трябвало 100 пъти преди Магелан , да извършат околосветски пърешствия. Но не са го сторили , защото не са били НИКОГА истински мореплаватели.
    Самата морска карта , която си посочил говори , че китайците са познавали единствено т.н. каботажно плаване - когато кораба се джижи така , че бреговата ивица на сушата да не се губи от погледа на корабоводещия. Откритият океан ги е плашил и то с пълно основание , въпреки че са откриватели на компаса.
    Да си мореплавател се иска смелост , а китайците са страхливи. Мореплаватели са били например викингите - първите откриватели на Америка и то без никакви измервателни уреди.
    Китайците са и лоши корабострители - на два пъти през 1274 и 1278 г построените от тях флотилии , с които монголците са искали да дебаркират в Япония са потъвали , заради китайското менте-качество. Легендата за божествения Камикадзе идва много време след неуспеха на флотилиите на Кубилай-хан.

  48. 48 Профил на dissident
    dissident
    Рейтинг: 740 Неутрално

    Символично е че е стартирал от Далиан.

  49. 49 Профил на kodjauzun
    kodjauzun
    Рейтинг: 426 Неутрално

    Със сигурност ще стане другарю Ебтер. Когато Ролинг Стоунз станат подгряваща група на Пугачова на турнето и в САЩ.

  50. 50 Профил на dtd
    dtd
    Рейтинг: 531 Весело

    На гол тумбак чифте пищови.

    Sofianec
  51. 51 Профил на Николай_1
    Николай_1
    Рейтинг: 695 Неутрално

    До коментар [#45] от "ebter":

    За твоите бълнувания има диагноза - ГКПС - гладна кокошка просо сънува.

  52. 52 Профил на dissident
    dissident
    Рейтинг: 740 Неутрално

    До коментар [#47] от "Николай_1":

    Такова животно нема, нали?

  53. 53 Профил на trifon74
    trifon74
    Рейтинг: 688 Неутрално

    Единственото, което е запазено от стария вариант е основния корпус и част от надстройката.
    Отстранено е напълно цялото оборудване, включително и двигателите.
    Всичко останало е оборудвано с най-съвременната китайска техника и корабът е съвсем боеспособна морска единица.
    При това , от най-високия активен клас "Нимиц".
    Текат дейностите по обучение и подготовка на пилотите и екипажа, които ще приключат точно навреме за пускане на вода на новите два авионосеца.

  54. 54 Профил на Борислава (be_free)
    Борислава (be_free)
    Рейтинг: 793 Любопитно

    За какво им са самолетоносачи на китайците, нали имат противокорабни балистични ракети, които могат да издухат всеки самолетоносач в Тихия океан?

    Абсолютната свобода дава абсолютна власт, а власта покварява, а абсолютната власт абсолютно покварява!
  55. 55 Профил на trifon74
    trifon74
    Рейтинг: 688 Неутрално

    [quote#53:"trifon74"]Единственто, което е запазено от стария вариант е основния корпус и част от надстройката.[/quote]

    Корпусната стомана на "Варяг" е с по-добри показатели по отношение на корозионна и удароустойчивост от тези на "Нимиц".

  56. 56 Профил на dissident
    dissident
    Рейтинг: 740 Неутрално

    До коментар [#54] от "be_free":

    Поради същата причина поради която и американците имат, да господстват из цял свят и да защитават интересите си.
    Трябва да се свикава че вече има нова световна сила. Не е за добро, но никой нищо не може да направи.

  57. 57 Профил на Веселин Василев
    Веселин Василев
    Рейтинг: 479 Неутрално

    Определено новата световна сила започва лека полека да всява респект . Горко им в Азия на Япония и Корея.

    http://veskovasilev.wordpress.com/
  58. 58 Профил на joseph_stalin
    joseph_stalin
    Рейтинг: 1316 Весело

    Другари,
    Не е лошо, да си купим и ние Самолетоносач. Чувам, че летище Варна, било пренатоварено. И се заговори за летище в Балчик.
    Един Самолетоносач, би решил всичките ни проблеми. Той би могъл, да се мести от Каварна до Царево, в зависимост от туристическия поток.

  59. 59 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Весело

    До коментар [#31] от "Николай_1":

    "А не се ли надяваш по мирен начин и дипломатически преговори Хабаровския и Приамурския край да се присъединят към родината си - Китай?"

    Ами не, надявам се по мирен и дипломатичен начин южните американски щати (Невада, Ню Мексико, Аризона, Калифорния) да се присъединят към родината си Мексико..... етнически този процес вече е започнал (в някой от тези щати мексиканците са повече от янките), въпрос на време е процеса да премине и на политическо ниво!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  60. 60 Профил на Николай_1
    Николай_1
    Рейтинг: 695 Неутрално

    До коментар [#55] от "trifon74":

    Трифончо , ти не четеш ли ?:
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
    «Ши Лян» унаследует недостатки «Адмирала Кузнецова»?
    5 мая 2011 г.


    «Военный Паритет». В последние недели Китай демонстрирует быстрый прогресс в достройке своего первого авианосца Shi Lang.
    12 лет назад Китай приобрел авианосец «Варяг» водоизмещением 60 тысяч т и, как сообщают СМИ, намерен этим летом начать ходовые испытания корабля.

    Палубный истребитель J-15, являющийся нелицензионной копией российского самолета Су-33, почти готов. Появились фотографии истребителя, окрашенного в стандартные цвета ВМС НОАК. Также появились изображения авианосца, на котором установлены плоские антенны 3-координатной РЛС с фазированной решеткой (на фото).

    Но ходовые испытания и начало оперативного развертывания еще не превращают авианосец в полноценную боевую единицу. Есть много проблем, которые Китай еще не смог решить. ВМС НОАК по-прежнему нуждаются в создании палубных самолета ДРЛО и управления, самолета РЭБ и самолета-заправщика. Без этих «обеспечивающих систем» авианосец Shi Lang и его палубные самолеты J-15 будут представлять собой не более чем учебную платформу.

    Просто спросите русских. Единственный российский авианосец «Адмирал Кузнецов», который является «сестрой» Shi Lang, с момента ввода в боевой состав флота в 1996 году выполнил менее 10 оперативных и учебных выходов в море, причем продолжительность похода никогда не превышала двух месяцев. По сравнению, 11 американских авианосцев за 50 лет службы провели на море треть своего эксплуатационного времени, не говоря уже о том, что имеют солидную историю боевого применения в локальных конфликтах.

    Недостатки «Адмирала Кузнецова» весьма разнообразны, в основном это технические («механические») проблемы и недостаточный уровень подготовки экипажа вследствие нерегулярного финансирования ВМФ. Состав авиакрыла не очень рационален. Авианосец оснащен всего лишь дюжиной палубных истребителей Су-33 и несколькими вертолетами ДРЛО и противолодочной обороны. Таким образом, этот корабль не может вести эффективную борьбу с серьезным противником.

    http://www.china-defense-mashup.com/chinese-first-aircraft-carrier-lacks-ship-borne-fighters.html

    http://china-defense.blogspot.com
    '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

  61. 61 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Любопитно

    [quote#36:"woland"]В Китай здраво се е надигнал национализмът, във формите му, които са се срещали в Европа преди около век и половина. [/quote]

    "В Китай здраво се е надигнал национализмът, във формите му, които са се срещали в Европа преди около век и половина."

    Това е вярно, китайците винаги са били големи националисти, но възход на крайно десни националисти има и в ЕС! Освен това американците (САЩ) не са по малки националисти от китайците!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  62. 62 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Неутрално

    До коментар [#37] от "Beyond":

    Това е точно така... +++ от мен!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  63. 63 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Любопитно

    [quote#47:"Николай_1"]Китайите са и лоши корабострители - на два пъти през 1274 и 1278 г построените от тях флотилии , с които монголците са искали да дебаркират в Япония са потъвали, заради китайското менте-качество. [/quote]

    Само дето китайските корабостроители умишлено са направи корабите с дефекти за да може монголския флот да потъне.... така и става! Това е било чиста проба саботаж!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  64. 64 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Любопитно

    До коментар [#50] от "dtd":

    Гол тумбак сигурно имаш ти! Китай е втората икономика в света! Нормално е китайците да искат да развиват своята военна мощ.....!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  65. 65 Профил на c0ng0
    c0ng0
    Рейтинг: 374 Неутрално

    До коментар [#63] от "Иво":

    Извод - не си прави кривите сметки да воюваш с чуждо оръжие. А ние в БГ даже автомобили не можем да правим, камо ли нещо по-сложно.

  66. 66 Профил на k
    k
    Рейтинг: 957 Неутрално

    "...Само двамина души най-много уважаваше на тоя свят чорбаджи Мичо Бейзадето: Миронча, който му говореше за възточния въпрос, и уважаемият учител Климент, който описваше пламенно величието на Русия. Защото бай Мичо беше горещ обожател на Русия и виждаше руски пръст във всички политически събития на света: от мексиканската революция, която влазяше кой знай в какъв гигантски план на Горчакова за превземането на Цариград, до Хаджи Димитровата чета, която предвождаха кой знае какви руски генерали, пратени от Петербург да изучат пътя към Цариград....

    ...

    ...Не ще ни дума, че бай Мичо вярваше, какво Русия е непобедима, и всички. помнят как по-лани, на изпита, той смъмра люто един ученик, комуто се беше паднало жребий Кримската война. Ученикът захвана да разказва събитието и като че искаше някак си да каже, че уж Русия била победена.

    - Грешиш, синко, грешиш! Иди си вземи парите от даскала, който те е учил: нивга не е било руско побеждение!...

    Но после, когато се отбиха в учителската стая, обиденият учител му доказа с история в ръка, че Русия е била надвита при Севастопол. Оттогава той пропадна в мнението на чорбаджи Мича; чорбаджи Мичо направи да го изберат школски епитроп и учителят не биде главен занапред.

    Додето даскалуваше още учител Климент (руски семинарист и сега изключен, по чорбаджийски междуособия), чорбаджи Мичо често подбираше няколко свои приятели и отиваха на училището. Там той ги завеждаше при картата на Европа и кажеше просто:

    - Минко това жълтото е Франца, а това моравото - Инглитера, а това зеленото - Аустрия.

    - А Русия къде е-питаше бай Минко.

    - А това е Данемарка - продължаваше бай Мичо, като си правеше нарочно оглушки.

    - А Русията? - попита друг.

    Бай Мичо погледне тържествено, едвам се усмихне и викне знаменателно на учител Климента, който се задава, за да ги здрависа;

    - Учителю, учителю, ела да ни обадиш де е Русия!

    А учителят още от вратата впиеше орлов поглед в картата, замахнеше и направеше голям кръг с ръка по нея.

    - Страшна работа! - издумваха всички.

    А бай Мичо им смигаше.

    - Учителю, колко милиона има Русия? - пита бай Мичо стотния път, като се отбиеха да пият кафе у учителя.

    - На 1872 имаше седемдесет и два милиона! - отговори той.

    - Сега трябва да е порасла на сто милиона - забележи бай Мичо.

    - А Петробург велик град ли е?

    - От първите европейски столици.

    - А Царское село... там живей царът?

    - Да, лятно време.

    - Какво ти село, то ще бъде страшен палат!- продума бай Петър.

    - А война колко има? - попита пак бай Мичо сладострастно.

    - Във военно време може да има един милион храбри солдати!

    - Велика сила, майки! - продума б а й Минко.

    - Лъжеш се, Русия може пет милиона война да вдигне въз Туркия! - възрази бай Мичо разпалено.

    - Цял руски народ може да въстане, както на 1812 против великия Наполеона Бонапарта и цяла Европа! - каже одушевено учител Климент. (Обикновено флегматичен, учителят пламваше, щом заговореше за Русия, и тогава четеше оди от Державина или Ломоносова.)

    - Туркия нито ден не можа стоя насреща! - извика бай Мичо.

    - Русия е предопределена от провидението да завоюва Цариград!..."

    Да, Китай е предопределен да завоюва ...

  67. 67 Профил на woland
    woland
    Рейтинг: 950 Неутрално

    До коментар [#53] от "trifon74":

    Това корито няма нищо общо с истински самолетоносач, камо ли пък с "Нимиц". По-скоро ще го ползват за да обучават персонал, тъй като този недомислен кораб не става за реални бойни мисии. Виж, когато на него обучат хора и построят истински самолетоносачи (ако могат, което не е хич сигурно), тогава вече ще е друго.

  68. 68 Профил на appen13
    appen13
    Рейтинг: 1002 Весело

    До коментар [#64] от "Иво":
    Те не само искат, но могат и го правят....

    „Не е важно каква е котката — черна или бяла, важното е да лови мишки.“
  69. 69 Профил на boom_lay
    boom_lay
    Рейтинг: 417 Неутрално

    Като знам китайските стоки какви са, дано не потъне след 1 месец.

  70. 70 Профил на AMIGO
    AMIGO
    Рейтинг: 479 Неутрално

    Браво на кинезите. След като задминаха Япония като експрес малка гара и се превърнаха във втората най-мощна икономика в света (въпреки че според мнозина изтъкнати и независими експерти-икономисти се вече и ПЪРВА ИКОНОМИЧЕСКА СИЛА; и глупаците вече са наясно, че БВП на САЩ е препълнен с деривати, саупове и прочие имагинерни фокуси), въпрос на време е (до десетина години) да се превърнат и във военна свръхсила.

    И всичко започна от... доменните пещи на Председателя Мао...

    Живот без маска и без грим, озъбено, свирепо куче...
  71. 71 Профил на Николай_1
    Николай_1
    Рейтинг: 695 Неутрално

    До коментар [#63] от "Иво":

    Ти , сигурно си бил там през 1274 и 1278 и лично ти си организирал "саботажа".
    По силата тогава на твоята комсомолска логика , т.н. "Велика китайска стена" и тя е трябвало да бъде резултат от "саботаж" , траел векове обаче , защото тя вместо да спира нашествениците тръгнали към Китай - тя е била едно голямо сито с много големи дупки.
    Който не е поискал да премине стената , само той не я успявал - скити , хуни , уйгури , монголи ...........
    Всъщност тази "Велика стена" е едно от поредните исторически ментета на китайците.

  72. 72 Профил на Знам и Мога
    Знам и Мога
    Рейтинг: 740 Неутрално

    [quote#70:"AMIGO"]въпреки че според мнозина изтъкнати и независими експерти-икономисти се вече и ПЪРВА ИКОНОМИЧЕСКА СИЛА[/quote]

    Кои са тия експерти, бре Амиго? Ти, брадчед ти и другия квартален алкохолик ли?

  73. 73 Профил на El Chuncho
    El Chuncho
    Рейтинг: 1156 Неутрално

    До коментар [#38] от "Владимир Путин":
    пиши на български.
    Ако не можеш кротувай.

    Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
  74. 74 Профил на El Chuncho
    El Chuncho
    Рейтинг: 1156 Весело

    До коментар [#45] от "ebter":
    [quote#45:"ebter"]Каквото и да си мислите.....Китай един ден ще бъде най-първата сила на света! Искате или не това!!!Това ще стане!!!![/quote]

    След държавата в Анадола разбира се.

    Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
  75. 75 Профил на дедко
    дедко
    Рейтинг: 426 Неутрално

    Една партия, ред , дисциплина, бой по каските = Китай!

  76. 76 Профил на El Chuncho
    El Chuncho
    Рейтинг: 1156 Неутрално

    До коментар [#49] от "kodjauzun":
    [quote#49:"kodjauzun"]Със сигурност ще стане другарю Ебтер. Когато Ролинг Стоунз станат подгряваща група на Пугачова на турнето и в САЩ.[/quote]
    "Хептен" ако е разбрал какво искаш да му кажеш сигурно се е самоубил...
    Много ме зарадва пич!

    Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
  77. 77 Профил на Rage Against
    Rage Against
    Рейтинг: 1002 Неутрално

    До коментар [#23] от "niakoi_si":

    сега ще започнат да произвеждат евтини и некачествени имитации на руските боклуци и след 10 години, когато имат "флотилия" от самолетоносачи ще им дойде като удар посред бял ден потъването на тази флотилия от буря в чаша вода...

    РЕФОРМИ !
  78. 78 Профил на Rage Against
    Rage Against
    Рейтинг: 1002 Неутрално

    До коментар [#30] от "_dan_":

    преди 20 години България имаше шанс да стане "световна подводна сила".

    но Илия Павлов избра да нареже на скрап подводниците, които бил закупил в Малта, вместо да модернизира У-боутовете и да създаде "подводната флота"

    РЕФОРМИ !
  79. 79 Профил на El Chuncho
    El Chuncho
    Рейтинг: 1156 Неутрално

    [quote#53:"trifon74"]При това , от най-високия активен клас "Нимиц". [/quote]
    Трифчо,някой ден може и да стигне нивото на самолетоносач от клас "Нимиц"
    Когато изпратят Нимиц за скраб.
    Почети малко,подобни самолетоносачи,с "повдигната"палуба ги наричат самолетоносачите на бедните.
    Като се сетиш от кого са го купили...

    Никъде по света борсите не са определящи за икономиката.- цитат на коментар #70 от “др. Иванов
  80. 80 Профил на dedoliben
    dedoliben
    Рейтинг: 2276 Весело

    Я стига с тия простотии бе хора невероятна сила и мощ е къде ги видяхте бре.
    Ако бледоликите се съгласят всичко да е три пъти по скъпо но да се произвежда при тях къде ще отидат всички тези копи пеист икономики.
    Нещо не се срещат много често цветнокожи нобелисти нали?
    Всичко което е стоиносно е измислено от бели за бели другото е както казва Тодор Колев тор върху която израсват красиви цветя.

    "Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис III
  81. 81 Профил на petronito
    petronito
    Рейтинг: 269 Неутрално

    До коментар [#58] от "joseph_stalin":


    Интересна идея - Софиянски ще е първия абонат на тази услуга.
    Може и Фалкона да го паркират на палуба.

  82. 82 Профил на citoyen
    citoyen
    Рейтинг: 1268 Неутрално

    До аппен 13: Звание "лейтенант-полковник" в български превод не съществува. Направили сте буквален превод на английско-френското "lieutenant colonel", което съответства на българското "подполковник" за СВ и ВВС и "капитан 2 ранг" за ВМС.

  83. 83 Профил на appen13
    appen13
    Рейтинг: 1002 Весело

    До коментар [#70] от "AMIGO":
    Браво, до тук ти си почти единствения, който разбира и прави причинно-следствената връзка между Големия скок и Културната революция, тези гигантски усилия да се промени и размърда закостенелия и патриархален Китай и днешния фантастичен възход на Поднебесната +++++++++

    „Не е важно каква е котката — черна или бяла, важното е да лови мишки.“
  84. 84 Профил на t.rex
    t.rex
    Рейтинг: 379 Неутрално

    с украински секанд хенд Миг-29 ще летят от този кериър?

  85. 85 Профил на appen13
    appen13
    Рейтинг: 1002 Весело

    До коментар [#82] от "citoyen":
    Е,и...

    „Не е важно каква е котката — черна или бяла, важното е да лови мишки.“
  86. 86 Профил на Ментор
    Ментор
    Рейтинг: 740 Неутрално

    това рециклирано корито си е чисто имиджово начинание. Но в свят където изглежда всички се вълнуват основно от слухове и от това как нещата изглеждат на пръв поглед, сигурно е важно да имаш секънд хенд 'самолетоносач', било то и без самолети.

  87. 87 Профил на Курт Деликуртев  662 галерии плюс X
    Курт Деликуртев 662 галерии плюс X
    Рейтинг: 1316 Неутрално

    [quote#47:"Николай_1"] Но не са го сторили , защото не са били НИКОГА истински мореплаватели. [/quote]

    Ако си гледал докуфилма за флотата им тогава /стигали са до Арабски полуостров и бреговете на Кения/ нямаше да се изказваш толкоз неподготвен. Флагманският им кораб е бил дълъг сто метра, три пъти по-голям от каравелите на Магелан, имали са спомагателни кораби, на които са гледали соя, така че моряците не са боледували от скорбут, бич за западно-европейските мореплаватели.

    Но Китай решава да се затвори и прекратяват пътуванията!

    http://www.panoramio.com/user/7617575?show=all , 660 ГАЛЕРИИ: 225 ЩУТГАРТ, 205 ПЛОВДИВ, 118 БЪЛГАРИЯ, 58 ЕВРОПА И 54 ГЕРМАНИЯ
  88. 88 Профил на Курт Деликуртев  662 галерии плюс X
    Курт Деликуртев 662 галерии плюс X
    Рейтинг: 1316 Неутрално

    До коментар [#37] от "Beyond":

    http://poseidonsciences.scienceblog.com/files/2010/12/Scienceblog-Balanhai-Zheng_He_ship_compared_to_Columbus_rev1-Final-2.jpg

    Не видях, че си им светнал лампите!

    http://www.panoramio.com/user/7617575?show=all , 660 ГАЛЕРИИ: 225 ЩУТГАРТ, 205 ПЛОВДИВ, 118 БЪЛГАРИЯ, 58 ЕВРОПА И 54 ГЕРМАНИЯ
  89. 89 Профил на edin slep
    edin slep
    Рейтинг: 591 Неутрално

    Морска сила били и щели да плашат. Сигурно, колкото България ще уплаши Турция, ако си купи рециклирани изтребители Ф16. С тази барака и Виетнам не могат да уплашат, защото виетнамците знаят добре, че са побеждавали набеденият за военен колос Китай и то с по-лоша екипировка. Южна Корея и Япония също не могат да стреснат, значи всичко е да се покажем, че и ний можем нещо. Досущ като космическата им програма. Пък то една програма... България има по-високо развити космически технологии от Китай и то с никакъв бюджет и шепа специалисти.

    Китайски самолетоносач - плашило за наивници.

    preklara rara
  90. 90 Профил на citoyen
    citoyen
    Рейтинг: 1268 Неутрално

    До апен13: Ми просто вземете и научете да използвате правилната терминология на български език, който и без това е безобразно замърлян с чуждици.

  91. 91 Профил на Майстор Балкански (00:00–24:00)
    Майстор Балкански (00:00–24:00)
    Рейтинг: 1316 Неутрално

    Китай изпълни заветната си мечта - след разпадането на СССР стана комунистическа сила №1 на планетата.

    И върви уверено по пътя да стане първа сила в света по всички показатели.

    Иронията по отношение на техните военни програми е неуместна.

    "И ний сме европейци, ама не чак дотам..."
  92. 92 Профил на Дзверев
    ****

    Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.

  93. 93 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Неутрално

    [quote#65:"c0ng0"]Извод - не си прави кривите сметки да воюваш с чуждо оръжие. [/quote]

    Да това е така, проблемът на монголците е бил, че са нямали абсолютен никакъв опит в мореплаването, все пак те са били номадски народ....

    [quote#65:"c0ng0"]А ние в БГ даже автомобили не можем да правим, камо ли нещо по-сложно. [/quote]

    Да съжаление си прав.... нямаме почти никакво производство, само сферата на услугите се развива, а трява да се развиват и IT, BT, машиностроенето и други индустриални отрасли.

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  94. 94 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Любопитно

    До коментар [#68] от "appen13":

    Определено е така.... светът става многополюсен, а не едно полюсен (с център САЩ) както беше след края на Студената война! И това според мен е добре!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  95. 95 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Весело

    До коментар [#69] от "boom_lay":

    Глупости на търкалета.... ще видиш, че ще плува много години!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  96. 96 Профил на BGmama
    BGmama
    Рейтинг: 598 Гневно

    До 10 години Китай сте има 10 самолетоноса4а! Тея трябва да се спрат да се милитизират!!!

    Има две крайности : Да не слушаш разума и да слушаш само него. /П./
  97. 97 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Весело

    [quote#71:"Николай_1"]Ти , сигурно си бил там през 1274 и 1278 и лично ти си организирал "саботажа". [/quote]

    Не невежо, просто аз за ралика от теб аз съм чел доста книги по въпроса.... а ти се опитваш да пренапишеш историята! Само дето номера ти няма да мине.... в тоя форум има и умни хора, а не само глупаци като теб!

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  98. 98 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Весело

    [quote#80:"dedoliben"]Нещо не се срещат много често цветнокожи нобелисти нали? Всичко което е стоиносно е измислено от бели за бели[/quote]

    Всъщност има доста цветнокожи нобелисти, нормално е расист като теб да не знае това! Освен това специално китайците са измислили и изобретили страшно много неща, които се ползват от всички хора и до днес!

    http://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_inventions

    http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_science_and_technology_in_China

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Chinese_discoveries

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  99. 99 Профил на Иво
    Иво
    Рейтинг: 3783 Любопитно

    До коментар [#87] от "Курт Деликуртев":
    До коментар [#88] от "Курт Деликуртев":

    Браво Курти, както винаги много добри коментари от теб!

    А този филм за адмирал Джън Хъ и аз съм го гледал, много е добър!

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B6%D1%8A%D0%BD_%D0%A5%D1%8A

    "Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
  100. 100 Профил на BGmama
    BGmama
    Рейтинг: 598 Неутрално

    До коментар [#99] от "Иво":

    А две хубави думи за мен няма ли?

    Има две крайности : Да не слушаш разума и да слушаш само него. /П./




За да коментирате, е нужно да влезете в профила си или да се регистрирате.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK