В Кембридж - един от най-старите ВУЗ в света, има университет и 31 колежа (3 са само за жени), които са независими институции със своя собственост и приходи. Всеки сам подбира персонал и студенти по общи стандарти, но обучението се извършва от преподаватели от различните колежи и факултети. Музеите и библиотеките на университета имат уникални колекции, привличащи много изследователи и студенти.
- Най-добрите университети в света са в САЩ и Великобритания
- За втора поредна година Кембридж удържа победа в спора с Харвард
- Студентите стават все по-мобилни и се насочват към водещите ВУЗ
- Класацията демонстрира връзката между инвестиции и академични успехи
- България също има свой представител сред 700-те
Кембриджският университет успя за втора поредна година да удържи лидерското място в класацията на 700 най-добри университета в света, изготвяна от международна мрежа за информация за образованието QS (Quacquarelli Symonds). На второ място остава Харвардският университет, който, макар да скъсява дистанцията с лидера и да доминира в класациите по отделни специалности, не успява да го измести (виж таблиците).
Макар САЩ да остават световната супер сила в света на университетите, заемайки 13 сред топ 20 позиции и над 50 места сред топ 200, все повече университети от Европа и Азия си пробиват път в класацията. Великобритания циментира второто си място в глобалната подредба, окупирайки 7 места в топ 20.
Водещият университет на контитентална Европа е Политехниката в Цюрих (ETH), заемащ 18-а позиция. Монреалският университет McGill University обаче го изпреварва в глобалния списък, превръщайки се в най-добре класирания представител извън хегемоните от САЩ и Великобритания.
© Reuters MIT е основан през 1861 г., но изчаква да свърши Гражданската война и започва да приема студенти 4 години по-късно. Идеята на Уилям Бартън Роджърс е да се роди нова независима институция, подготвяща специалисти за бързо индустриализиращата се Америка. Днес той е водещият технологичен институт в света, има 5 института и 1 колеж с общо 34 факултета и множество междудисциплинарни центрове и лаборатории.
Водещите азиатски университети продължават традиционно доброто си представяне. Сред тях University of Hong Kong има най-добри позиции, макар да остава извън топ 20. Той е един от трите хонконгски университета в топ 40. Япония продължава да има най-голямо представителство сред азиатските държави в глобалната класация на топ 200 – общо 11 японски ВУЗ, като водещ е университетът в Токио (25-а позиция).
Австралия е друга държава със значителен брой (5) университети сред 50-те световни лидера и осем в топ 100.
В класацията за Централна и Източна Европа и Централна Азия лидер е московският държавен университет "Ломоносов", макар да отстъпва от 93-о на 112-о място. Далеч назад го следва държавният университет в Санкт Петербург - на 251-а позиция. Централноевропейският университет в Будапеща е третият най-престижен според класацията университет в Централна Европа. Той заема 372-о място.
За първи път в класацията на QS попада и Софийският университет "Св. Климент Охридски", който е класиран на позиция над 600 заедно с държавния университет в Баку, Букурещкият университет, Западният университет в Тимишоара и други.
Авторите на проучването подчертават, че класацията показва връзката между устойчивото инвестиране и академичните успехи на университетите. Рязко увеличеното финансиране в някои държави подобрява представянето на техните университети.
Пример за това е Китай, който през последното десетилетие прилага най-голямата инвестиционна програма във висшето образование и вече разполага с повече университети в класацията в сравнение с предишните години. Почти всички от тях са подобрили позициите си в сравнение с миналата година.
© Reuters Харвард (по името на Джон Харвард от Чарлстън) е основан в 1636 г. - най-старият университет в САЩ, появил се 140 години преди Декларацията за независимост. Започва с 9 студенти и 1 преподавател, а днес обучава 18 хиляди редовни студенти (и 13 хиляди задочни) в 10 института. Служителите му са над 14 000, от които 2000 са щатни преподаватели.
Рейтингът е много динамичен и за да се задържи на миналогодишните си позиции, всеки ВУЗ трябва да подобрява показателите си поне със същото темпо като конкуренцията в неговата група.
Някои от германските ВУЗ-ове, получили допълнително финансиране от правителството, също са подобрили позициите си. Обратно е положението в САЩ, където бюджетните съкращения и спадът на даренията доведоха до намаляване на преподавателския състав в държавните и частните университети.
Резултатът бе отстъпване на позиции. Например, именно намаленият бюджет костваше на университета Berkeley мястото му в топ 20. Характерните проблеми за американската икономика и университети пощадиха Масачузетския технологичен институт, който се изкачи две места нагоре и задмина университета в Йейл.
Анализът на резултатите в класацията на QS показва, че студентите стават все по-мобилни и се насочват към водещите университети в света. За една година броят на чуждестранните студенти в топ 50 нарасна с 6.4%, докато броят на приетите студенти в тази група намаля с 1%.
Класацията на QS на университетите в света се изготвя за осма поредна година. Тя има претенциите да е една от най-цитираните в международните сравнения на висшите учебни заведения. Използва се от работодателите при наемането на работа на служители, от самите университети при избора на партньори, дори и от имиграционните власти в някои държави.
Най-многобройните й читатели обаче остават студентите и техните семейства, които се опитват чрез нея да се ориентират кои са водещите институции на този висококонкурентен пазар.
- Най-добрите университети в света са в САЩ и Великобритания
- За втора поредна година Кембридж удържа победа в спора с Харвард
- Студентите стават все по-мобилни и се насочват към водещите ВУЗ
- Класацията демонстрира връзката между инвестиции и академични успехи
- България също има свой представител сред 700-те
>
Майстор Балкански (00:00–24:00)
Рейтинг: 1316 НеутралноЧета и не мога да повярвам на очите си - някъде по света някой интелигентен човек произвежда интелигентни хора, по интелигентен начин, (вече много години наред). А пък друг се опитва да го настигне и надмине в това благородно начинание. Звучи ми като научна фантастика, от перспективата на днешна България...
"И ний сме европейци, ама не чак дотам..."puhen
Рейтинг: 426 ВеселоИзненада ще е ако има български университет, не ако няма! Толкова просто и толкова жалко звучи!
Торбалан
Рейтинг: 664 ЛюбопитноОригинала => http://www.topuniversities.com./university-ranking s/world-university-rankings/2010/results
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganKamen Kozarev
Рейтинг: 695 НеутралноНе може да се сравнява Бъркли с МИТ по финансиране - Бъркли е щатски университет, МИТ е частен. Сещате се какво се случва с бюджета на Калифорния в момента, нали? Освен това, МИТ е сигурно университета с най-голямо прилагане на разработки в индустрията, което значи само едно - нестихващ поток парички...
Norman Granz
Рейтинг: 2964 НеутралноТоп 20: 13 щатски и 7 британски университета.
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.А къде е МГИМО, тавариши?!
Ментор
Рейтинг: 740 НеутралноКласацията е или фалшива, или от преди няколко години.
Няма го университета в Перник.
chiko
Рейтинг: 374 НеутралноОво не е вака. Нашиот во Скопие е най-..........
chiko
Рейтинг: 374 НеутралноДо коментар [#6] от "Ментор":
))
80%D0%B8%D1%8F/%D0%A3%D0%9D%D0%A1%D0%A1-%D0%BD%D0% B0-31-%D0%BE-%D0%BC%D1%8F%D1%81%D1%82%D0%BE-%D1%81 %D1%80%D0%B5%D0%B4-%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5% D1%81-%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B0%D 1%82%D0%B0-%D0%B2-%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B0-_ l.a_c.327_i.108393.html
))))
Ето актуалната
http://inews.bg/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%
"След УНСС в топ 1000 в света са Йейлският университет, Университетът в Калифорния-Лос Анджелис, Университетът по икономика в Краков, Масачузетският технологически институт, Университетът в Торонто, Университетът в Илинойс - Бизнес училището и др.
След УНСС в Европа са елитни университети и техните висши училища като Стокхолмският университет, Хумболтовият университет в Берлин, Бизнес училището в Москва, Оксфорд университет и пр."
УНСС удря в земята де що има университет по света
convince
Рейтинг: 1211 НеутралноДо коментар [#1] от "Майстор Балкански":
Нашият Първи Университет се намира в град Правец, това е родното място на другаря Тодор ЖИВКОВ, там всеки срещнат знае как и какво трябва да учи за да сполучи като своя велик съгражданин.
Друг наскоро открит е в град Банкя и там има Нов Български Университет от преди 2 години.
Предстоят откривания в град Гоце Делчев и село Сирищник Пернишко, там те ще разполагат и с библиотеки.
Майстор Балкански (00:00–24:00)
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#9] от "convince":[quote#9:"convince" ]Нашият Първи Университет се намира в град Правец, това е родното място на другаря Тодор ЖИВКОВ,[/quote]
"И ний сме европейци, ама не чак дотам..."Вече съм по-спокоен: "И ний сме дали нещо на света", макар и от град Правецко, хахаха...
uran
Рейтинг: 1316 НеутралноВ първите двадесет 13 американски и 7 британски. Англосаксите много дръпнали напред.
Yet another blue planet.prodanov_
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#0:"статия"]За първи път в класацията на QS попада и Софийският университет "Св. Климент Охридски", който е класиран на позиция над 600 [/quote]
До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред! - ТатоПак коментираме по български... А'ре прочетете статията майка му д'**а преди да пуснете коментар, толко ли е трудно?!?
Прокопий Шарлатански
Рейтинг: 217 ЛюбопитноРазминаване в класациите http://www.shanghairanking.com/ARWU2011.html
Защо ли така се е получило
Quebecer
Рейтинг: 636 Весело"Макар САЩ да остават световната супер сила в света на университетите, заемайки 13 сред топ 20 позиции и над ... Великобритания циментира второто си място в глобалната подредба, окупирайки 7 места в топ 20."
13 американски + 7 британски прави 20 от топ 20. Обаче гледам в класацията Макгил Монреал на 17-то и ЕТН Цюрих на 18-то място, демек нещо послъгвате. В топ 20 има 5, а не 7 британски университета. Очаквам отговорният за грешката да си посипе главата с пепел.
nonameno
Рейтинг: 688 НеутралноТова е една от многото класации. Има и други значими: ountry.asp?country=bg
проф. д-р Боян Дуранкевhttp://business-schools.webometrics.info/rank_by_c
http://www.happyschoolsblog.com/
http://www.usnews.com/rankings
Нека да не се забравя, че класациите се правят предимно от частни организации, които припечелват по същия начин, както рейтинговите агенции, които даваха на Исландия до последно рейтинг ААА.
Четете рейтингите, но си имайте едно повече наум.
Lemmy
Рейтинг: 2024 НеутралноДуранкев, ти май наистина си професор, да пази Господ!
sity-rankings/
Запомни, ТРИ са най-влиятелните световни класации на университетите. Едната е на QS горе. Другите две са:
http://www.timeshighereducation.co.uk/world-univer
http://www.shanghairanking.com/ARWU2011.html
Monika LOVEinsky
Рейтинг: 479 Неутрално"Класацията е изготвена по шест критерия – репутация сред академичните среди (анкетирани са над 34 000 души), сред работодателите (анализирани са над 16 000 отговора), цитиране на трудове от представители на университетите, съотношение преподаватели - студенти, дял на международните студенти, дял на чуждестранните преподаватели. "
Дяволът е в методологията. Разбира се, че най-цитирани са английски и американски автори-представители на академичните среди на университета - заради езика. Техните трудове достигат до много повече хора.
А съотношение преподаватели - студенти, сиубсидии и т.н. са несравними просто мащабите на България и УСА или азиатските държави. Факт.
Минувач
Рейтинг: 618 НеутралноСлед 4-тото класиране в нашия водещ университет - СУ, тази година остават свободни над 450 места. Направо на тротоара ги записват.
B52
Рейтинг: 1493 РазстроеноМда... с Перник или не, ясно е че нямаме място в никакви класации!
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.По простата причина че огрона част от образУванието в БГ, както много други не6та, е МЕНТЕ. Преподава се твърде често по безнадежно остаряли учебници от преподаватели които нямат особен интерес на студенти, които в огромната си част не са особено заинтересувани от друго освен купони, карти в кафенетата и... тези 3 работи!
А всичко идва от това че образователният ценз в крайна сметка няма голяма стойност, знания и умения не се целят особено и в крейна сметка НЕ са определя6ти за социалния статус, успех, позиция, кариера.
Напредва се "нагоре" преди всичко по едни други, 6уро-баджана6ки критерии и аргументи.
Съответно мотивацията да се учи (и сполучи) е малка. Който го прави често после заминава в Чужбина, нежелаейки да се заду6и от токсичната атмосфера в БГ.
Да не говорим че настойката на твърде много към образованието е "учи мамо, че да не работи6 после".
Пораженията са много сериозни, не виждам кога 6те се коригират.... Ценностната система е повредена, твърде рядко "по акъла изпра5тат" вече...
B52
Рейтинг: 1493 Неутрално[quote#17:"umberta"]Дяволът е в методологията. [/quote]
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Ами добре де, нека някой да измисле методология, която да покаже, че СУ или МГУ или други уноверситети са на добри позиции.
Езикът не е пречка, за образованите хора ингилизкият е проста задължителен, могат да публикуват резултатите си във всяко списание с висок импакт фактор, вече и по6тенски разходи няма.
Но факт е че твърде често хората заминават да работят именно в институции като Харвард, Йейл, Стенфорд, Бъркли, МИТ, Оксфорд, Колумбия и... и... "просто" понеже там условията за работа са несравнимо по-благопрятни.
kodjauzun
Рейтинг: 426 НеутралноИма различни показатели. Ако вземем например, показателя "процент студенти, играещи Еврофутбол", килийният варненски "Черноризец Храбър"(ако знаеше патронът, в гроба щеше да се обърне, че са му турили името), щеше да е начело.
Те общо-взето, само с това се занимават.
kodjauzun
Рейтинг: 426 НеутралноКласацията дали работи с дроби и отрицателни числа? Щото ми е любопитно къде да търся шуменския?
omniam
Рейтинг: 688 НеутралноОт учителя си по английски знам, че на завършилите Харвард се гледа със съмнение, защото работодателите ги имат за надути богаташки синчета, които нямат инициатива и желание да се развиват, защото смятат, че вече са се доказали, вземайки диплома от Харвард. Малките и по-неизвестни университети не са за подценяване, най-малкото защото те не разчитат на име, което всички знаят, и им е нужно много повече, за да градят и поддържат динамика и добро ниво. Когато си избираш университет, не питай съседите дали са го чували.
Monika LOVEinsky
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#20:"B52"]Езикът не е пречка, за образованите хора ингилизкият е проста задължителен[/quote]
Разбира се, че е задължителен. В сфери като математика, компютърни технологии и т.н. не е проблем, но за други сфери пак е задължителен, но не е все едно. Дори предметът на изследване в някои хуманитарни дисциплини е твърде локален; за абстрактни, философски дисциплини не е все едно, кой е родният език на пишещия. Тук не става дума за ниво дори. За правото - също. Правните системи са различни, законите и т.н. навсякъде са различни.
Критерий в изследването е и брой чуждестранни студенти и преподаватели. Ами ясно е, че мащабите тук и в УСА са несравними. Когато това е мерилото.
Иво
Рейтинг: 4179 Любопитно"Пример за това е Китай, който през последното десетилетие прилага най-голямата инвестиционна програма във висшето образование и вече разполага с повече университети в класацията в сравнение с предишните години. Почти всички от тях са подобрили позициите си в сравнение с миналата година."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Браво на Китай, инвестиците в образованието са инвестиции и в бъдещето развитие и прогрес на всяка държава! Кога ли българските управляващи ще разберат тази истина и ще почнат да инвестират в развитието на нашето образование.... Софийския университет е извън първите 600 в класацията, това е добър пример на какво ниво се намира нашето висше образование!
Жоро
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#4] от "kkozarev":
"Най-богатите хора в света ползват и градят мрежи, а всички останали търсят работа..." Робърт Т. КийосакиБях чел, че бюджетът на МИТ е 23млрд$ преди няколко години.
mapto
Рейтинг: 1267 НеутралноДо коментар [#4] от "kkozarev":
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netИменно затова ги сравняват. По света има частни, католически, държавни, комунистически, но крайна сметка всички предоставят един продукт: образование и успехът му се измерва основно по реализацията на завършилите студенти. Затова е и хубаво, че някой се опитва да ги сравнява.
mapto
Рейтинг: 1267 Неутрално[quote#11:"uran"]Англосаксит много дръпнали напред. [/quote]
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netНе ми казвай, че работиш във ВТУ и сега разбираш?!
mapto
Рейтинг: 1267 НеутралноДо коментар [#17] от "umberta":
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netМи какво да правиш като пустите учени най-много на английски четат. Българоезичните научни журнали нещо не се пласират на световния пазар.
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоХахахаха да оценка на академичните среди, тоест "какво аз си мисля за работата на колегата, които оценява моята работа, като и двамата си пазим перманентните сладки местенца" нали се сещате ...
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Технологично и по научни разработки и тн Европа не е в първите 100, ако беше нямаше ния да измиляме сички технологии, а в Европа да гледат тъпо и да викат че такова животно нема ...
Същото важи за икономиката, надути пуяци дето един бюджет не могат да вържат ...
Иво
Рейтинг: 4179 Весело[quote#30:"ivanchoLA"]Същото важи за икономиката, надути пуяци дето един бюджет не могат да вържат ... [/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Ванка, хайде сега и вашия бюджет не е за пример... колко ви бяха дълговете? 14 трилиона долара или станаха 15....!?
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#23] от "omniam":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Не само Европеиците се хвалят с дипломите тъи като са иначе кръгла (и бедна) нула, единственото което ме интересува е да си завършил акредитиран университет (застрахователно изискване) другото си проличава на интервюто ...
Междувпрочем в силиконовата долина като видим някои написал името на университета отгоре и колко му е успеха речзюмето веднага се отхвърля, тъи като хвалипръцие не върши работа ...
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#31] от "Иво":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012За бизнес говоря не за държавно оправление ...
Тъпата майна
Рейтинг: 1319 НеутралноДо коментар [#23] от "omniam":
Това мнение е дело на една тъпа майнаУчителя ти по английски говори глупости. В големите университети най-важна е именно средата. Почти всеки малък колеж е възприел методиките на големите по процеса на обучение, но важна е единствено и само средата. Точно това е нещото, което липсва в българските университети. Не става въпрос за методите на обучение, макар че и те могат да се модернизират. Става въпрос за това, че в България няма конкуренция между студентите, няма ясни критерии как да бъдеш добър студент, а по възможност ако може да не се ходи на лекции по даден предмет и после да се мине с лесен изпит всички ще са най-щастливи. Това куца на родното образование и това е нещото, което го има в MIT, Harvard, Cambridge, Stanford и другите големи.
Петкова
Рейтинг: 426 НеутралноБългарите сме хубав народ, но все накриво мислим. Когато сме развивали образованието си като свободна нация, сме взаимствали руската и пруската системи, а е трябвало да почерпим опита на англосаксонската и американската образователна система. Робърт Колеж е бил на една ръка разстояние, ама славянска болна душица, дето все бленува по това, дето няма да го бъде... Тъй сме и днес. Бягаме на запад, а се възхищаваме от изтока.
Знам и Мога
Рейтинг: 740 ВеселоЛичи си къде образованието се цени най-много и къде е най-силен интелектът. А чугуните може да си чакат да рухне империализЪма.
Parvan P. Parvanov
Рейтинг: 479 НеутралноАнгличаните пак са си направили класация, за да се почувстват по-добре.
Реално погледнато, от личен опит, не виждам как някое английско училище може да се сравнява с качеството и конкуренцията на топ 14 в САЩ.
Parvan P. Parvanov
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#33] от "ivanchoLA":
Иване, принципно съм съгласен с теб, но за да бъдеш убедителен, особено към агресивна аудитория като тази, която срещаш тук трябва да бъдеш по-умерен в изказа си и да не правиш граматически грешки.
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#38] от "Parvan P. Parvanov":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012... на зла круша зъл прът, иначе не става. В Европа особено въобще не се отплаща дори малко да се държиш като човек ... което наи ме дразни.
Parvan P. Parvanov
Рейтинг: 479 ВеселоДо коментар [#39] от "ivanchoLA":
Много си агресивен пич. Европейците отлично разбират, че американците са по-добри професионалисти в почти всяка сфера на бизнеса, но все пак да им забиваш такива крушета с всяко изречение ще издразни и най-разумния и обективен субект.
А, относно образованието, добрите английски програми са на същото цивилизационно ниво като американците, но се работи по-малко и не-толкова детайлно, което довежда и до малката, но важна разлика в качеството.
Kaspar
Рейтинг: 688 НеутралноНемските уиверситети винаги са били много сериозно подценени в тези англо-саксонски класации
"I put a dollar in a change machine - nothing changed." George CarlinivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#40] от "Parvan P. Parvanov":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012... не става с факти и логика не можеш да убедиш хора, които знаят че знаят всичко и не си признават грешките. Още повече хора които си мислят че като се държиш цивилизовано с тях си тъпо копеле и могат да се опитат да те метнат. Единствения начин да отвориш промпта е да ги треснеш в земята фигуративно казано ...
Parvan P. Parvanov
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#42] от "ivanchoLA":
OK. Rock and Roll...
Лилия Костова
Рейтинг: 636 ЛюбопитноДо коментар [#33] от "ivanchoLA":
Бойко Борисов е тъп като г.з. Освен това е малоумен магистраладжия и има титла Негово Тиквочество.Пич, ти си готин, ама защо пишеш толкова неграмотно?
nv
Рейтинг: 709 НеутралноWow, University of Manchester е на 30-о място
Автентичните десни cinik и niksan1 ще гласуват за Мая Манолова на балотажа.ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#44] от "Лилия Костова":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Еми БГ начално училище до 5ти клас, на Англииски пиша безгрешно ...
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#43] от "Parvan P. Parvanov":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Kick ass and take names!!! more like it
NiCodile
Рейтинг: 426 НеутралноДневник, това не е снимка от МИТ
Monika LOVEinsky
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#29] от "mapto":
Ами и аз за това говоря - за мащабите. Сигурно само в статиите на арехеолозите от разкопки това лято има по-ценна и уникална информация, но познай колко пъти ще бъде цитирана дори и на английски написана, статия за светилището на Кибела примерно, отколкото средно ниво статия на американски антрополог за индианския бит от миналия век?!
Знам и Мога
Рейтинг: 740 ВеселоДо коментар [#49] от "umberta":
Хайде сега, мащабите виновни. За начало нека антропологът напише статията на ПРАВИЛЕН английски, нека я публикува и в Интернет, пък тогава чака да го цитират.
На конференците у нас се чудя да се смея или да плача, когато експозетата са на английски език...
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#23] от "omniam":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Струва ми се, че за учителя ти по английски гроздето е изглеждало доста кисело.
Разбира се, той с човек завършил Харвард не е говорил, нали?
stoiank
Рейтинг: 1115 НеутралноЯвно имотното състояние на форума доста се е подобрило, защото такси от 40-45 хил. долара годишно много- много не ги плаши. Като гледам и последното здраво увеличение на английските от 3 на 9 хил. паунда от раз, образованието си е скъпа инвестиция. Дано всички го разберат и Държавата, и младите и работодателите.
|
Рейтинг: 1054 НеутралноДо коментар [#17] от "umberta":
Children are hereditary: if your parents didn't have any, neither will you.Английския е lingua franca в науката. Да правиш наука, а да не знаеш английски е все едно да си писател, а да не можеш да четеш.
Monika LOVEinsky
Рейтинг: 479 ВеселоДо коментар [#53] от "|":
Разбира се, че е. Защо оставам неразбрана....?! Опитвам се да кажа!, че в много случаи световната наука е дезинтересирана от предмета на иследвания на български учени заради фактора локалност, което не значи, че изследванията са незначителни. За това бе и примерът ми с броя цитирания на статия за светилището на Кибела и за индинаците.
Тъпата майна
Рейтинг: 1319 НеутралноДо коментар [#54] от "umberta":
Това мнение е дело на една тъпа майнаВсе пак е редно да се обърне внимание за каква наука става въпрос. Ако става въпрос за археология - да, науката слабо я интересува несъществен златен накит на заможно тракийско семейство.
Университетите не се издигат заради археологически открития, а най-вече заради науката, която се отразява пряко на ежедневието. MIT примерно е на челна позиция, защото е генератор на едни от големите технически изобретения на нашето време. Всеки научен форум има квоти и те са еднакво балансирани както за американски учени, така и за български, така и за френски. Кандидатства се по един и същи начин и се поемат едни и същи (пълни) разноски. Неуспехите на науката на една държавата не могат да се извиняват с подобно нещо като "локалност". Науката и доброто образование просто не са на почит в България и това е причината за каквито и да е съществени научни постижения.
Оставяме онзи крепостен селянин с разгърдена риза, Божо Тъпото, който собственоръчно решава кое е доказателство и кое не е.
eurogi
Рейтинг: 636 НеутралноАбе тия как смятат бе?както и да ги броих,в топ 20 са 13 американски,5 английски,и по 1 от канада и от швейцария.Пишат че в първите 20 били 13 американски и 7 английски,а в същото време показват на 18-та позиция Политехническия в Цюрих.
sa6
Рейтинг: 729 ЛюбопитноНормално е 20/20 топ университета да са при господарите на света! Кой се учудва на това. Но в наши дни тези университети вече не са толкова място за учене на нещо, а по-скоро елитен клуб, където богатите и влиятелните се срещат с други богати и влиятелни и после правят бизнес
ЕвроатлантидаivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#55] от "Пловдивски":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Анджък де, дето викаше баба ми
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#57] от "sa6":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Това е така в Англия не в САЩ. В САЩ ако не те мързи пари ще се намерят, както беше за мен и за много други ... Междувпрочем повечето от семества с пари и без акъл, скоропостижно след 1вата година се прехвърлиха в други университети, щото не е хич лесно и на преподавателите хич не им пука какво ти е Фамилното име ...
sa6
Рейтинг: 729 ВеселоДо коментар [#54] от "umberta":
ЕвроатлантидаТака е, науката не може да се оценява като полезна и ненужна. Ако трябваше да съпоставим хората които се интересуват от лейди гага с тези, които са чували за Кирил и Методий, трябваше веднага да забраним кирилицата
omniam
Рейтинг: 688 НеутралноИсках да кажа, че тази класация не бива да е критерий за избиране на университет - трябва да гледаш в твоята специалност дали университетът е добър и това се разбира най-лесно по критериите за влизане. Ако са ниски, по-добре не ходи там. Това, че не се споменават, да кажем, Смит, Лафайет, St Peter's, не ги прави по-малко добри. Това, че не слушате Рандазо, не го прави лош DJ. Това, че не виждате Лихтенщайн на картата, не пречи на хората там да имат най-високо БВП в света.
Курт Деликуртев 662 галерии плюс X
Рейтинг: 1316 ЛюбопитноНай-добрият немски университет, този в Хайделберг/ Баден-Вюртемберг/, е на 58 място.
http://www.panoramio.com/user/7617575?show=all , 660 ГАЛЕРИИ: 225 ЩУТГАРТ, 205 ПЛОВДИВ, 118 БЪЛГАРИЯ, 58 ЕВРОПА И 54 ГЕРМАНИЯА преди него са няколко френски и швейцарски унита!?
А иначе Дойчланд е преди Франция и Швейцария взети заедно по икономика!!!
tucker case
Рейтинг: 950 ВеселоДо коментар [#59] от "ivanchoLA":
Now what's a few miles between the beauty and the beast...дюд... републикан или демократ...?
п.с... дали изобщо да питам... ма да видим дали бачка интюишънът...
kodjauzun
Рейтинг: 426 НеутралноЗнанията не се наливат с фуния, какъвто и да е университетът. До човека е. Ако го бива и от български университет ще излезе добре подготвен. Съученик взема по 20К паунда месечно с български медицински у-т. Само докторатът му е тамошен, магистратурата е тукашна.
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#63] от "tucker case":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Разбира се че демократ, не съм толкова богат и знам да чета, че да съм републиканец
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 Весело[quote#64:"kodjauzun"]Съученик взема по 20К паунда месечно с български медицински у-т.[/quote]
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012300К паунда зима, у NHS нали само дето ставките са публични и няма как да земе такова плащане ...
stoiank
Рейтинг: 1115 ВеселоАко е анестизиолог или сърдечен, нищо чудно. Макар че, ако е сърдечен той може спокойно да ги прави и в България, за какво да се блъска на лошото време там.
Frobenius Maxwell
Рейтинг: 426 Неутралноабе това са глупости. всеки знае, че земеделиън колидж и хогуортс са най-елитните университети по света и у нас.
katzo
Рейтинг: 438 НеутралноДо коментар [#30] от "ivanchoLA":
в университетите не се учи само технология, и слава богу всичко ново не идва само от сащ. но те съветваям най-приятелски да си стоиш там натопло и насигурно. даже си пиши по американски сайтове, няма смисъл си губиш времето с нас в европа. а сега му метни един хамбургер и една биричка за по-лесно
katzo
Рейтинг: 438 Неутралноте хамериканците щото са възпитаници на университети от топ 10/20 са такива финансови гении. логиката е желязна!
ivanchoLA
Рейтинг: 1316 ВеселоДо коментар [#69] от "katzo":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Споко в Европа сме само за евртината ръботна ръка ...
Така че главата приведена щото по добре ние отколкото китаиците, ония за разлика от нас не считат служитъелите за хора ...
gfn_666
Рейтинг: 374 РазстроеноТо нашето не са никакви университети. Повечето от тях дори не идва да се нарекат и колежи...
zul11696397
Рейтинг: 583 НеутралноДругари комунисти , къде сте , защо не бдите ? Три метра статия ,за успехите на Съединените Щати и гнилия Запад и нито една реплика от ваша страна. Срамотия !!!
Мразим Гоце и Любо Гоцевkostadyn
Рейтинг: 452 НеутралноВ България има място за два хуманитарни университета - СУ и ВТУ
и за три технически -УАСГ, МЕИ-София и МЕИ Варна
Както и за 3-4 колежа - по икономика.
Всичко останало е излишно, особено сега, когато който може, учи на Запад