Войник стои на пост до съоръжението за изстрелване на ракетата-носител "Великият поход 2F"
Компютърен образ на модула "Тянгун-1"
Китай ще изстреля днес първия прототипен модул на бъдещата си космическа станция, която смята да построи към 2020 г., предаде "Франс прес". 8.5-тонният модул "Тянгун-1" ("Небесен дворец") ще бъде изстрелян след 13 ч. по Гринуич с ракета-носител "Великият поход 2F", която е придвижена до стартовата площадка в пустинята Гоби.
"Тянгун-1" ще остане две години на околоземна орбита. Ако програмата върви успешно, през 2012 г. с него ще се скачат пилотираните кораби "Шънчжоу-9" и "Шънчжоу-10".
С изстрелването на модула Китай все повече ще се доближи до другите две "велики сили" в космоса - САЩ и Русия, посочва "Ройтерс". "Тянгун-1" е доста по-скромна космическа програма в сравнение с Международната космическа станция, която се изпълнява от САЩ, Русия и други страни. Тя обаче ще демонстрира напредъка на Китай в овладяването на космическите технологии.
След като "Тянгун-1" бъде изведен в орбита, китайските специалисти ще използват модула, за да отработват скачвания и други сложни операции, необходими за поддържане на орбитална станция в дългосрочен план. Малкият модул няма да бъде част от обитаема станция. До създаването й има още много работа, а и тя ще бъде изградена от модифицирани елементи.
Китай изстреля своя втори лунен апарат миналата година и стана третата космическа страна, извела астронавти на космическа разходка през 2008. Пекин предвижда безпилотно кацане на Луната и пускане на луноход през 2012 година. За 2017 година е планирано събиране на образци от лунната повърхност. Китайски учени заговориха за изпращане на техен астронавт на Луната след 2020 година.
Китайският космически пробив се осъществява на фона на космическата пауза в американската програма след "пенсионирането на совалките". САЩ няма да изпробват нова ракета за извеждане на космонавти до 2017 г., а Русия заяви, че пилотираните й мисии не са приоритет в космическата й програма, която бе белязана със забавяния и неуспехи.
bta
Рейтинг: 1441 НеутралноБраво никога не се отказват
Цецо
Рейтинг: 1551 НеутралноДано китайските опити подействат стимулиращо и на другите. все пак космоса е бъдещето на човечеството, а конкуренциятамежду страните е двигателя в развитието.
Covid live matter. Stop the genocide.Ian Smith
Рейтинг: 1458 ВеселоКато гледам на първата снимка извънземните наблюдават действията на китайците от летяща чиния. Зер Китай започва вече да става заплаха и за съзвездието Андромеда. Това е да си галактическа суперсила.
В нормалните държави лудите са в психиатриите, а в Русия са в Кремъл.После пак ми разправяйте, че нямало НЛО - ми то си е документирано на официална снимка.
Рубиконан от Балъкимерия
Рейтинг: 1441 НеутралноОт Тянанмън до Тянгун-1 - колкото повече се променят някои неща, толкова повече други си остават същите...
greenhrast
Рейтинг: 858 НеутралноЧакам ги да отидат където "кацаха" хамериканците!
Какво ще се обяснява ако LuneExcursionModule липсва, байрячето и то липсва??
Публикувано през m.dnevnik.bg
Св. влкмч.Тамихнет Вагнеревич
Рейтинг: 1606 ВеселоДо коментар [#5] от "greenhrast":
15.02.1989 - 07.02.2018А , ако го има ще лишите ли света от присъствието си всичките конспиратори ?
greenhrast
Рейтинг: 858 НеутралноМда. Ама надали.
(+) от мен
Десен
Рейтинг: 1441 НеутралноУчете китайски, защото за английски ви е далече.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Vili
Рейтинг: 1020 НеутралноБраво!
http://www.youtube.com/watch?v=0eph6AyB4c0uran
Рейтинг: 1441 НеутралноСега поднебесната империя вече може да бъде наречена подкосмическа. Легендата беше, че Китай бавно но упорито винаги постига своите цели. Тази легенда в последно време не отговаря на реалността. Китай наистина винаги постига целите си упорито но и бързо, много по-бързо отколкото им се иска на някои.
Yet another blue planet.Добрият войник Швейк
Рейтинг: 1801 НеутралноДо коментар [#10] от "uran":
За войната ний нехаем, на война се ние шляем.Не само - планът е всички модули да бъдат напълно скачени през 2020 г. Когато МКС по план трябва да завърши живота си. И тогава в Космоса остава само Подлунната
Иво
Рейтинг: 4480 ВеселоБраво на Китай, желая им още успехи в развитието на тяхната космическа програма!
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Лоялен Гражданин в Рамките на Закона
Рейтинг: 524 НеутралноСАЩ няма да изпробват нова ракета за извеждане на космонавти до 2017 г., а Русия заяви, че пилотираните й мисии не са приоритет в космическата й програма, която бе белязана със забавяния и неуспехи.
Едните нямат пари на НАСА са ги орязли като бюджет, а другите нещо я закъсаха с технологиите и карат старите джугани союз ама нали вървят и са евтини ...
Лоялен Гражданин в Рамките на Закона
Рейтинг: 524 Любопитно2008 - Космическа разходка
Някъде в близкото бъдеще:
2012 - Луноход робот
2020 - Космическа станция
2022 - Лунна Станция
2025 - Космически кораб за междупланетни пътувания
2030 - Кацане на Марс
2032 - Завършване на 1вата Марсианска станция
2033 - Китай отмени мерките за ограничаване на раждаемостта понеже Народна Република Китай увеличи територията си с нова планета.