Смешна работа прави Нокия, ако румънските заплати им се струват високи по-добре шефовете им да се гръмнат. Много по-голяма икономия ще направят ако намалят заплатата на оня чичко от Майкрософт дето го взеха за шеф. Тоя случай е много показателен за идиотизма на управляващите ЕС. Надявам се да осъзнаят за какво ще ги качват на гилотината след време.
Нокия се премести от Бохум, където заплатите бяха около 2000Е, в Румъния, където са 200. Сега отива във Виетнам, където са по 80Е. Накрая Нокиа ще се купува само в Тамбукту. Глобализация.
Когато някъде отива "стратегически инвеститор" получава облекчения, защото се предвижда да работи дълго. Вного често, след като "усвои" облекченията инвеститорът затваря и отива да търси облекчения в друга страна. Нокия реше да затвари преди 2 месеца и румънците са се чатнали, че трябва да си вземат обратно сумите по тези облекчения.
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!
[quote#6:"Тони!"]Кво, Нокия фалира и ше я погребваме, м? [/quote]
Не виждам думата „фалит“ в предния пост. А в бъдещето на Нокия, че има нещо сиво, има – орязване на производствени разходи, шмекерии на дребно в Румъния, леко озадачаващите и тревожни решения на Stephen Elop като тотално изхвърляне и подмяна на разработваната от Nokia платформа – нищо от това не вещае нещо кой знае колко хубаво.
Този случай показва какво означава чужда инвестиция. Т.н. чужди инвеститори никога няма да дават заплати като в собствената си страна. Е тогава как ще ги стигнем европейците по доходи ако разчитаме само на чужди инвестиции. Просто никога, ако нашия бизнес и наука не се хванат ръка за ръка да внедряват в нашите заводи българско ноу-хау. Така правят и азиатските "тигри". Повтарям чужденците най-много да изчерпват подземните ни богатства, но заплати никога няма да повишат. Скоро по радиото казаха, че от концесията на софийска мода държавата печели по 1 стотинка на кубик.Очевидно на Боко не му стига пипето за да разбере тези неща. Ами простое . Ако внедряваш наше-ноу хау-по ниски данъци, разни други преференции и т.н. По този начин и науката ще живне. Но БАН не може да разработва технологии за серийно производство. Това трябва да го правят развойни звена във фирмите. Второ: в много от страните с развита икономика, университетите има съпътстващи институти. Ето ви пример:
Lateral power-monitoring photodiode monolithically integrated into 1.3 μm GaInAsP laser☆
a Department of Microelectronics Engineering, National Kaohsiung Marine University, Kaohsiung 811, Taiwan
b Institute of Electro-Optical and Materials Science, National Formosa University, Huwei, Yunlin 623, Taiwan
Ultra-thin film electrodes of tetratitanate nanosheets☆
Shinya SuzukiCorresponding Author Contact Information, a, E-mail The Corresponding Author, Masaru Miyayamaa
Purchase
a Research Center for Advanced Science and Technology, The University of Tokyo, 4-6-1 Komaba, Meguro-ku, Tokyo 153–8904, Japan
Примерите са безкрайни. Просто хората към университетите си имат изследователски институти и новостите оттам директно ги предават на студентите.си имат и
Тоя смешник Елоп си спонмям с каква медийна атака го туриха за шеф на Нокия, а цялата работа била да осигури платформа за разбитите мечти на Майкрософт за доминиране в мобилния сегмент и мераците на милиционерите от Ленгли и кукловодите им за тотално шпиониране на всичко и всеки. Сега като спрат Симбиана, всички операционии системи на смартфоните ще са с американски произход и под контрол на службите им. Ето затова т.н. глобализациия не е в интерес на ЕС, поне докато другите играчи не започнат да спазват твоите правила на играта.
Абсолютно сте прав, за мен чужди инвеститори дето идват в добивната индустрия и в услугите, особено в монополни услуги като ВиК и енергоразпределение е национално предателство да се допускат до пазара. Печалбите от тях биха могли да се прехвърлят в пенсионния фонд и да отиват за изплащането на пенсиите на нашите бащи и дядовци дето построиха цялата тая инфраструктура.
За съжаление, реалността е че сме колония продадена от руснаците като три синджира роби на новия западен господар и политическите лидери се издигат и назначават от западните посланници, а не от българските граждани. Само като станем свободни хора, можем да мислим за следващите стъпки, за сега са само утопия.
[quote#11:"tel_112"]Сега като спрат Симбиана, всички операционии системи на смартфоните ще са с американски произход и под контрол на службите им. [/quote]
Пълна глупост си казал. Ще дам само един пример: BlackBerry. Да не споменаван, че от Samsung разработват тяхна платформа.
[quote#12:"InmoInvestments"]Българските селски бекове се изказаха. Ще дишат скоро праха на Нокиа. Хай-тек телефоните се произвеждат все още във Финландия ![/quote]
Докажи го! Коя нокия може да се конкурира с последните модели смартфони на Apple, Samsung, HTC, BlackBeery, SE...
Много ме кефат хора като вас които си нямат и най малка идея за какво говорят. По някога забравям, че БЪЛГАРИНА разбира от всичко.
Точно така. Чуждите инвестиции са полезни колкото да не умреш от глад, също така донякъде спират изтичането на мозъци, но всичко, получено от тези инвеститори ние трябва на свой ред да инвестираме в бъдещето на децата си, за да изградим наша, действаща икономика, а не да ги пилеем по шарени джунджурийки, произвеждани от същите тези западни компании. Тайван е добър пример за това как се правят нещата.
Външните инвеститори търсят полезното за бизнеса си, а не да провеждат социални политики или да създават работни места.
Нерядко те идват и за да плащат по-ниски заплати и рисковете, които поемат затова са приемливи за тях.
Всеки трябва да си гледа своята работа.
В случая с държавата - да следи за данъци и осигуровки, да се намесва когато не се спазва кодекса на труда, монополи, картелиране, околна среда и т.н..
Отлично е да идват външни инвеститори, каквото направят все от полза е. Стига да спазват правилата. Разбира се, те заслужават адекватно отношение - защита на собствеността им, добра администрация и съд.
Нека не чакаме те да ни оправят живота. Да бъдем делови и да си отстояваме интересите, но да не забравяме своите отговорности.
Не е такъв случая, др. Иванов. Кога побегнаха от Германия, държавата там ги съди да връщат 100 млн евро субсидии.
Сега иде реч за невнесени 10 млн долара мита за китайски чаркове за тутурутки, дето румънския матрял само ги щрака да ги сглоби, пък финланците ги обявили за полупродукт да скатаят митото.
Ами що не дойдат в Бг питайте Чоко,Боко и компания??? Щот ще трябва да се тръшнат сумати милионки за подкупи на нашти бюрокративни и алчни управляващи. Жалка история с крив край сме ние.
До коментар [#21] от "trakiec": Да видим дали са обосновани Скандинавците са типове,който високо уважават държавата. Там кръшкане от данъци трудно се обяснява.
Добре ще е и българските власти да се огледат за подобни акции срещу някои чужди компании, които вече години вилнеят ненаказано в България, и тероризират потребителите...
Благодаря за оценката. Ето в моя град от повече от 19 години има модерен завод за автомобилна електроника. Отначало бе белгийски, преди известно време го продадоха струва ми се на филипински и американски инвеститори. И какво? Плащат 500-700 лв. заплати (а колко ли плащат в собствената си страна). Да, помагат безработицата да бъде на определено ниво, плащат данъци но до тук. Кога ще направят заплатите 2000 евро? Никога! Кога аз като пенсионер ще се похваля на моите белгийски свати, че пенсията ми е като тяхната-ние с жена ми получаваме 250 евро, а те 3-4000 евро. Сигурно като отидем в отвъдното.Така че на България й трябва незабавно производството на висококачествени продукти на основата на наше ноу-хау. Другото е заблуда.
Няма засега. Но аз не съм купил нито един продукт с марка Калиакра откакто изнесоха производството. Дано румънците сторят същото с Нокиа, явно немците не са го сторили.
И докато в Румъния служителите биват съкращавани, на 8 000 км в източна посока финландският концерн преговаря за субсидии с властите във Виетнам в замяна на нов завод в столицата Ханой, предаде Bloomberg. Nokia иска да получи статута на високотехнологичен производител, който ще я освободи от данъци за една година. Новата фабрика в Ханой ще струва около 200 млн. евро, добавя Bloomberg.
Във финансово отношение изнасянето на Nokia от Бохум, а в последствие и от Клуж, си е струвало. Докато средната заплата на немски служител е била 2 500 евро, румънците са получавали малко над 200 евро, а в Ханой Nokia ще трябва да плаща между 28 и 71 евро, пише още агенцията.
Истината е, че Нокиа изобщо не трябваше да мести завода в Румъния, а направо във Виетнам.
[quote#14:"realdark"]Коя нокия може да се конкурира с последните модели смартфони на Apple, Samsung, HTC, BlackBeery, SE... [/quote]
Серията им с интернет „таблети“ и техните наследници (N900 и N9) бяха доста обещаващи. Макар и да не бяха популярни, имаха, а и все още имат, сериозна общност от потребители, голяма част от които биха ги предпочели през изброените от теб. Бях им хвърлил око много отдавна...
Уви, вместо да оправят проблемите, които имаше в тези две серии, и да им дадат шанс да станат популярни, с новия си изпълнителен директор, и двете серии напрактика бяха закрити.
[quote#7:"др. Иванов"]Нокия реше да затвари преди 2 месеца и румънците са се чатнали, че трябва да си вземат обратно сумите по тези облекчения. [/quote]
В статията пък пише че тези дни завършила проверка започната през 2009 г...Иди знай и това (за 2009) колко е вЕрно, ама изглежда крайния резултат от проверката е свързан със затварянето на "цеха".
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD'VE ME AS A MEMBER!
Смешни коментари повечето.Кога щели да направят чуждите инвеститори заплатите 2000 евро,давали били 500-700 лева.Ами ако ще дават по 2000 евро,за какъв им е да идват в чужда държава и да поемат всички рискове от сблъсъка с нашата приветлива бюрокрация и нашия трудолюбив и честен народ?Не е работа на чуждия инвеститор да мисли как да подобри състоянието на държавата и населението и-това е работа на нейното правителство и в крайна сметка на избирателите,които решават кой да ги управлява.А качествени чужди инвеститори в целия свят се търсят-дори и в щатите им дават купища облекчения.
тези облекЧения по принцип са против свободния пазар. В това отношение ЕС е по-строг от САЩ и съответно по-десен.
Един от факторите заради които в Германия има все още силна индустрия е сравнително по-малката зависимост от държавата. Докато САЩ, Великобритания и Франция са инвестирали в национални шампиони, то ФРГ поради определени приЧини не го прави в такава степен.
До коментар [#34] от "trakiec":
САЩ са инвестирали в национални шампиони?Епъл?Майкрософт?Ител?Макдоналдс?Кока Кола?Гугъл?Политиката на национални шампиони е най -характерна за азиатските държави-Япония,Южна Корея,сега и Китай.Горе долу си прав за Франция.
В САЩ всички големи и силни корпорации са изцяло продукт на частна инициатива.
До коментар [#32] от "forumer":
Ами колега то освен телефона,ще трябва да си изхвърлим и колите и телефоните и лаптопите и печките и хладилниците и чорапите сигурно.
Не е съвсем така
Примери са Локхийд-Мартин, Боинг, Дженерал Електрик. Изобщо фирмите в отбранителната индустрия.
И не става въпрос само за преки инвестиции, а и за монопол върху държавните поръЧки.
САЩ до ерата на Клинтън са силно протекционистиЧен пазар.
И примерите са глупави - все едно Франция да направи шампион Данон
естествено става въпрос за отделни сектори, но там е доста силно.
Освен това дори и Кока Кола има подкрепа - договори с уЧилищната администрация например.
До коментар [#37] от "trakiec":Фирмите в отбранителната индустрия е нормално да разчитат на държавни поръчки,и то основно от собствената си държава.Но дори и така , изброените фирми не присъстват сред най значимите американски корпорации.Примера с кока кола е доста неуместен-коя училищна администрация?Дори и да имат някакви такива договори,вероятно сумите от тях са миниатюрни,сравнени с общите продажби на компанията.
САЩ никога не са били протекционистичен пазар-по скоро винаги са имали прекалено либерална външнотърговска политика и там открай време се водят спорове,дали това е правилния път,особенно имайки предвид перманентния им търговски дефицит.
[quote#37:"trakiec"]Примери са Локхийд-Мартин, Боинг, Дженерал Електрик. Изобщо фирмите в отбранителната индустрия.
[/quote]
Отбранителната индустрия е по специфичен сектор, но тя все пак има незначителен дял във икономиката на САЩ. Само Епъл струва повече от компаниите в целият отбранителен сектор на САЩ , а по обороти и пазарна капитализация отбранителните компании са в края на топ 100 на Американските компании.
[quote#37:"trakiec"]Освен това дори и Кока Кола има подкрепа - договори с уЧилищната администрация например. [/quote]
Този бисер съм го пропуснал. Тази глупост само болен мозък може да я съчини, не училищата подпомагат кока кола, а компаниите дават луди пари на училищата да имат автомати за безалкохолни напитки от тези автомати компаниите губят, но те търсят маркетингови ползи.
Хайде пак глупости - само Епъл струвал - епъл е хайп - балон с въздух - това е.
Колко работни места е създал Епъл в САЩ? И Колко са създали тези индустрии?
Само глупак може да се води от борсата - там е просто стадно Чувство.
Ок, примерът с Кока Кола бе данебен, но и въпросът бе също данебен. е
Естествено, Че става въпрос за кюЧови сектори.
А Епъл е балон - пазарната капитализация не е фактор с особено голямо занаЧение - тя все пак може да изЧезне само за няколко дни.
както писах - тя е от знаЧение само за глупаци.
Секторите са ключови, защото касаят националната сигурност на САЩ, а не защото носят много пари или осигуряват заетост и затова правителството ги подпомага.
До коментар [#44] от "trakiec":
Епъл има пазарна капитализация,която в никакъв случай не е балон,имайки предвид продажбите за последната им финансова година,която приключи на 31 септември 2011 г.-360 милиарда долара са напълно естествена капитализация за компания,която отчете 108 милиарда $ продажби и 25.5 милиарда $ печалба,а за 2012 г,очакванията са за 140-150 милиарда $. и печалба от 35 милиарда$.И добре ,нека Епъл са балон,тогава да вземем Ексън Мобил за пример които са с 380 милиарда капитализация,и очертаващи се за 2011 г.480 милиарда$ продажби и 41 милиарда $ печалба.
[quote#19:"dosetliv"]Сега иде реч за невнесени 10 млн долара мита за китайски чаркове за тутурутки, дето румънския матрял само ги щрака да ги сглоби, пък финланците ги обявили за полупродукт да скатаят митото. [/quote]
Става въпрос за готови изделия, например зареждащото устройство.
То не е освободено от мито, само частите за сглобяване са освободени.
[quote#32:"forumer"]Тотално падение на Нокиа. Произведено в село Жуку. Отивам да си изхвърля телефона[/quote]
Защо така човече ? Мойта Нокиа също е мамалигарска ама си я тачим и ще си я пазя за да се знае, че е Румънска а това за затварянето на завода е ехото от перченето с лалетата.
Я се поразчовъркайте малко и вижте кои държави бяха срещу влизането на Румъния и България в Шенген и ще Ви светне ламБата
Хонландия, Белгия и ......... ?
Тръгнеш ли да си правиш тънки сметки си пътник. Нокия изостава от водещите в бранша. "Кънектинг пийпъл" се представят все по лошо. Жалко за славната история.
[quote#42:"trakiec"]именно Рейгън води една от най-протекционистиЧните политики. [/quote]
Пълни глупости си изнаписал цитирани мотамо от тоя университет в селска къща в алабама.
Вземи попроЧети малко малко преди да се изхвърляш така.
Nokia.aaaaaaaaaa ...за съжаление 5800 е последният им модел който съм си купил ...изостанаха адски много след Ай-нещата и особено след Самсунг ...sad but true, да се връщат към дърводобива
До коментар [#5] от "кинти":
якото е, че румънците не го играят "наклонена глава сабя не сече" - така се прави за ралика от най-ефтините "компаньонки" в света - булгаристанският матр'ял....
елементарна поплитика, елементарни решения - и най-важното на високо ниво, в кочината такова поведение се приема за контра-революция - заради това и кочинта ще умре в адски мъки - ама матр'яла като е роби няма какво да се случи - учете се от румънците - нещастници - гърците няма да ги стигнете никога - нищожества...
предполагам че скоро ще се разчуе че румънските политици си отмъщават затова че не са си получили "възнаграждения" от нокия .
за сведения на политиците от румъния а и от българия има закон които наказва всяка публична компания листвана на NYSE която плаща подкупи за да прави бизнес в която и да е страна.
глобата е огромна и компанията подлежи на делистване ако се установи че е в подобно нарушение даймлер за подобно нещо в русия беше наказана да плати глоба и беше делиствана
"The SEC ordered Daimler’s Russian unit to pay $27.4 million in fines, as part of a $185m settlement between Daimler, the Department of Justice (DOJ,) and the Securities and Exchange Commission (SEC)."
[quote#61:"Тони!"]Като гледам концептуалните им изобретения, аз лично смятам, че до две години Нокия не само ще си върне пазартия дял, но и ще завземе нов. [/quote]
Ние нямаме ноу-хау, следователно нищо модерно и конкурентоспособно не можем да произвеждаме, никой с пари в българия не иска да инвестира в разработването на нещо, всички са решили че недвижими имоти, молове, строителство и туризъм са яката раута. Има един порочен кръг от които скоро не се вижда да излезем. Това какво правят тайван и сингапур и т.н. се знае от 20 години, и не само българия не може да го повтори, много други страни в европа съшо не могат.
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.
Абе,кво си менкате разни ли линкове за политиката на Рейгън не мога да разбера?Рейгън не е президент от 23 години и не е между живите от 7 години,вие сте седнали да говорите протекционист ли бил,не бил ли,и от там да си вадите някакви изводи за САЩ като цяло и то към момента.
До коментар [#65] от "DareDebil":
Специално историята на Сингапур мисля,че трябва да се изучава в университетите като пример за успешна политика.Разбира се,не навсякъде могат да се приложат всички моменти от тяхната икономическа политика,все пак манталитетите и народопсихологията играят много важна роля за успеха на всяка индустриална и икономическа политика,но това,което постигна Сионгапур за последните 30-40 години е впечатляващо и макар и трудно приложимо у нас например,винаги ще има моменти,които могат да се приложат и другаде по света,включително и у нас.
Самсунг все още имат модели произведени в кореа, а по принцип телефоните които се правят в китай (от всички марки от високия клас) само се сглобяват. Частите се правят в тайван, корея, япония, всичко се асемблира на поточни линии с евтина работна ръка. Никакви инженери не са скачали от прозорците на фабриката на foxconn (която прави продукти за епъл и много други фирми), там инженери няма особено много, има роботи с дръпнати очи. Инженерите на foxconn са в тайван или в лъскавите офис сгради в китай и по света. Вече им е скъпо и да са в източен китай, заплатите нарастват много, затова бягат на запад, във вътрешността, където все още е пълно със бедни селяни които са готови да работят по 16 часа на ден за една купа ориз. И ако на партията в китай не и пука за тия хора, защо на някои друг трябва да му пука? като минат проверки на китайските власти все си затварят очите, кой знае какви подкупи хвърчат там, а може и да не се налага, все пак заради тя роботи с дръпнати очи, китай е работилницата на света и ще станат някой ден първа икономическа и военна сила, бая технологии усвоиха/пооткраднаха от "партньорите" си. Шефа на foxconn обаче се изказа че работят усилено върху хуманоидни роботи (без крака де) които да заменят многомилионната им армия. Което значи че фабрики ще могат да се строят пак в САЩ, тайван и западна европа.
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.
До коментар [#61] от "Тони!":
Прав си,много е рано да се отписва Нокиа.Вярно,изостанаха доста от Епъл,Самсунг,но изоставането им не е хардуерно,колкото в липсата на съдържание,на приложения,които са най важното нещо в налагането на даден смартфон в момента.А като хардуер,прочетох някои многo положителни мнения и статии за предстоящите модели Lumia
за нокиа ще е огромен успех не да си върне пазарния дял, а да спре да го губи, в последните години пада като ютия хвърлена от висока тераса. И това не са го измислили българските спецове, това са факти, поради които нокиа съкращава 2000 човека във финладния и провежда програма за тотално преструктуриране. И не, гъвкавите телефони няма да ги спасят, първо защото не могат да ги изкарат на пазара до 10 години, второ защото са ужасно непрактични.
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.
До коментар [#70] от "DareDebil":
Гъвкавите телефони са глупост,едва ли и те разчитат особенно на тях,според мен са по скоро нещо като реклама,голям успех ще е наистина да спрат да губят пазарен дял,но все пак мисля,че е рано да ги отписваме.А дори и да не печелят пазарен дял,а запазят сегашния си,това няма да е никак зле.Нямам в момента данни колко е,но ми се мота някаква цифра от над 20%.
N9 и Lumina 800 са първите нови модели на нокиа които не изглеждат като отпреди 2 години. Добър дизайн, но не може да се мерят като хардуер със самсунг, HTC, apple и т.н. N9 ползва SoC на TI като във телефони излезли преди година и нещо, a Lumina като всички телефони с Windows Phone отговаря на стриктните изисквания на microsoft, специално GPUто е доста слабо на фона на излезлите в последните няколко месеца телефони. Следващите им модели вече се очаква да са в крак с времето и да ползват последните разработки в индустрията.
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.
До коментар [#71] от "Kir4oKirov":
Разбира се.Няма бизнес в света,който да не си прави сметка за разходите,от които един от основните елементи са разходите за труд.Все пак основната идея на бизнеса е да реализира печалби,за социалните аспекти грижата е на държавата.
Не съм много добър в хардуерната част,само казвам какво съм чел напоследък.Но според мен най- важното нещо,което трябва да постигнат,за да запазазят поне сегашния си дял,е да успеят да пробият в сферата на приложенията и съдържанието. Мисля,че това няма да е невъзможно,особенно в комбинация с дълбоките джобове на Майкрософт.Ако последните мислят наистина малко по-дългосрочно,биха плащали на разработчиците на приложения,за да започнат да пишат повече за Windows Mobile
Именно затова казах че ще е успех да го запазят. Ако не успеят да дръпнат с новите windows телефони, което има вероятност да се случи, са пътници, независимо колко оптимисти има по форумите. Много оптимисти чакаха meego да излезе и нокиа да измете андроид и епъл, накрая се оказа че е ще има само един модел и имаше доста смълчани и разочаровани люде. А Тони! специално мисля беше посочил гъвкавите телефони в друга статия като нещото което ще върне нокиа на върха и ще смаже конкуренцията. Дали ще стане така бъдещето ще покаже, и аз не го вярвам, колкото 3D телефоните помогнаха на LG да смаже епъл и самсунг и HTC... в смисъл че явно не им помогнаха, LG записват загуба за последното тримесечие.
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.
Още преди да обявят сделката с нокиа, майкрософт предлагаха безплатни телефони и разни други екстри на разработчици които се прехвърлят на windows mobile. Не пожънаха особен успех, може би са си направили изводите и вече с windows 8, които би трябвало да върви на компютри, таблети и телефони, ще го постигнат.
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.
До коментар [#77] от "DareDebil":
да,смятам че сега имат сериозен шанс в комбинация с майкрософт да закърпят нещата, и дано успеят,така ще са третата значима система-заедно със Епъл и Андроид,а повече конкуренция винаги е добре дошла,както за иновациите,така и за нас като потребители.
Изнасянето на производствата в Китай, Виетнам итн ще бъде отчетено след време като погрешен ход, но сметката ще платят пак обикновените хора. Европа не може да развива само сферата на услугите. Трябва да си запази и производството. Уви, късогледството е повсеместно.
2200 души в тази криза са доста добър аргумент за румънското правителство, за да направи някои отстъпки пред Нокиа. Под една или друга форма властите винаги могат впоследствие да "рекетират" фирмата в подходящ момент, за да си вземат "кесаревото"..
"Заместник-председателя на НАДА Виорел Команица уточни, че "Нокиа" е нарушила законите, като е поискала неправомерно освобождаване от митнически такси при внос от страни извън ЕС като Китай, Тайван или САЩ".
Те хубаво са поискали, ама нали и някой трябва да им е дал...
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
kardinalat
Рейтинг: 845 ВеселоРазменяме си крушета
Интересно,румънците вярват ли си? Ок, ще получат 10 милиона и колосално голяма 'негативна' реклама
и най-умният си е малко прост....Мазен чех
Рейтинг: 636 НеутралноСмешна работа прави Нокия, ако румънските заплати им се струват високи по-добре шефовете им да се гръмнат. Много по-голяма икономия ще направят ако намалят заплатата на оня чичко от Майкрософт дето го взеха за шеф. Тоя случай е много показателен за идиотизма на управляващите ЕС. Надявам се да осъзнаят за какво ще ги качват на гилотината след време.
икономист - неграмотник с дипломаgoshogoshev
Рейтинг: 479 НеутралноСамо дето влашорите такова круше ще дръннат на нокия че направо в нокдаун ги пращат
Eisbär
Рейтинг: 900 Неутралнокато се разбра че фабриката затваря почнаха проблемите. типично по балкански.
кинти
Рейтинг: 1160 НеутралноНокия се премести от Бохум, където заплатите бяха около 2000Е, в Румъния, където са 200. Сега отива във Виетнам, където са по 80Е. Накрая Нокиа ще се купува само в Тамбукту. Глобализация.
http://www.youtube.com/watch?v=hx16a72j__8Darth Plagueis
Рейтинг: 1349 НеутралноДо коментар [#5] от "кинти":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКТова последното ти твърдение е доста нелепо. Кво, Нокия фалира и ше я погребваме, м?
др. Иванов
Рейтинг: 636 НеутралноКогато някъде отива "стратегически инвеститор" получава облекчения, защото се предвижда да работи дълго. Вного често, след като "усвои" облекченията инвеститорът затваря и отива да търси облекчения в друга страна. Нокия реше да затвари преди 2 месеца и румънците са се чатнали, че трябва да си вземат обратно сумите по тези облекчения.
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!Петко
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#4] от "gesch18":
Damnant quod non intellegunt.Ами именно затова румънците се застраховат. Nokia като си разпродадат активите в страната, върви че си търси парите.
zahringia
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#6:"Тони!"]Кво, Нокия фалира и ше я погребваме, м? [/quote]
Не виждам думата „фалит“ в предния пост. А в бъдещето на Нокия, че има нещо сиво, има – орязване на производствени разходи, шмекерии на дребно в Румъния, леко озадачаващите и тревожни решения на Stephen Elop като тотално изхвърляне и подмяна на разработваната от Nokia платформа – нищо от това не вещае нещо кой знае колко хубаво.
stoicho2
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#2] от "tel_112":
Този случай показва какво означава чужда инвестиция. Т.н. чужди инвеститори никога няма да дават заплати като в собствената си страна. Е тогава как ще ги стигнем европейците по доходи ако разчитаме само на чужди инвестиции. Просто никога, ако нашия бизнес и наука не се хванат ръка за ръка да внедряват в нашите заводи българско ноу-хау. Така правят и азиатските "тигри". Повтарям чужденците най-много да изчерпват подземните ни богатства, но заплати никога няма да повишат. Скоро по радиото казаха, че от концесията на софийска мода държавата печели по 1 стотинка на кубик.Очевидно на Боко не му стига пипето за да разбере тези неща. Ами простое . Ако внедряваш наше-ноу хау-по ниски данъци, разни други преференции и т.н. По този начин и науката ще живне. Но БАН не може да разработва технологии за серийно производство. Това трябва да го правят развойни звена във фирмите. Второ: в много от страните с развита икономика, университетите има съпътстващи институти. Ето ви пример:
Lateral power-monitoring photodiode monolithically integrated into 1.3 μm GaInAsP laser☆
a Department of Microelectronics Engineering, National Kaohsiung Marine University, Kaohsiung 811, Taiwan
b Institute of Electro-Optical and Materials Science, National Formosa University, Huwei, Yunlin 623, Taiwan
Ultra-thin film electrodes of tetratitanate nanosheets☆
Shinya SuzukiCorresponding Author Contact Information, a, E-mail The Corresponding Author, Masaru Miyayamaa
Purchase
a Research Center for Advanced Science and Technology, The University of Tokyo, 4-6-1 Komaba, Meguro-ku, Tokyo 153–8904, Japan
Примерите са безкрайни. Просто хората към университетите си имат изследователски институти и новостите оттам директно ги предават на студентите.си имат и
Мазен чех
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#9] от "zahringia":
икономист - неграмотник с дипломаТоя смешник Елоп си спонмям с каква медийна атака го туриха за шеф на Нокия, а цялата работа била да осигури платформа за разбитите мечти на Майкрософт за доминиране в мобилния сегмент и мераците на милиционерите от Ленгли и кукловодите им за тотално шпиониране на всичко и всеки. Сега като спрат Симбиана, всички операционии системи на смартфоните ще са с американски произход и под контрол на службите им. Ето затова т.н. глобализациия не е в интерес на ЕС, поне докато другите играчи не започнат да спазват твоите правила на играта.
InmoInvestments
Рейтинг: 793 НеутралноБългарските селски бекове се изказаха. Ще дишат скоро праха на Нокиа. Хай-тек телефоните се произвеждат все още във Финландия !
You can get much farther with a kind word and a gun than you can with a kind word alone. Al CaponeМазен чех
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#10] от "stoicho2":
икономист - неграмотник с дипломаАбсолютно сте прав, за мен чужди инвеститори дето идват в добивната индустрия и в услугите, особено в монополни услуги като ВиК и енергоразпределение е национално предателство да се допускат до пазара. Печалбите от тях биха могли да се прехвърлят в пенсионния фонд и да отиват за изплащането на пенсиите на нашите бащи и дядовци дето построиха цялата тая инфраструктура.
За съжаление, реалността е че сме колония продадена от руснаците като три синджира роби на новия западен господар и политическите лидери се издигат и назначават от западните посланници, а не от българските граждани. Само като станем свободни хора, можем да мислим за следващите стъпки, за сега са само утопия.
realdark
Рейтинг: 217 Неутрално[quote#11:"tel_112"]Сега като спрат Симбиана, всички операционии системи на смартфоните ще са с американски произход и под контрол на службите им. [/quote]
ските селски бекове се изказаха. Ще дишат скоро праха на Нокиа. Хай-тек телефоните се произвеждат все още във Финландия ![/quote]
Пълна глупост си казал. Ще дам само един пример: BlackBerry. Да не споменаван, че от Samsung разработват тяхна платформа.
[quote#12:"InmoInvestments"]Българ
Докажи го! Коя нокия може да се конкурира с последните модели смартфони на Apple, Samsung, HTC, BlackBeery, SE...
Много ме кефат хора като вас които си нямат и най малка идея за какво говорят. По някога забравям, че БЪЛГАРИНА разбира от всичко.
realdark
Рейтинг: 217 НеутралноСъщо така не се знае Palm на къде ще замине. Има интерес от Японска, Корейска, Канадска... фирма
Петко
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#10] от "stoicho2":
Damnant quod non intellegunt.Точно така. Чуждите инвестиции са полезни колкото да не умреш от глад, също така донякъде спират изтичането на мозъци, но всичко, получено от тези инвеститори ние трябва на свой ред да инвестираме в бъдещето на децата си, за да изградим наша, действаща икономика, а не да ги пилеем по шарени джунджурийки, произвеждани от същите тези западни компании. Тайван е добър пример за това как се правят нещата.
mechopuh
Рейтинг: 740 НеутралноВъншните инвеститори търсят полезното за бизнеса си, а не да провеждат социални политики или да създават работни места.
Нерядко те идват и за да плащат по-ниски заплати и рисковете, които поемат затова са приемливи за тях.
Всеки трябва да си гледа своята работа.
В случая с държавата - да следи за данъци и осигуровки, да се намесва когато не се спазва кодекса на труда, монополи, картелиране, околна среда и т.н..
Отлично е да идват външни инвеститори, каквото направят все от полза е. Стига да спазват правилата. Разбира се, те заслужават адекватно отношение - защита на собствеността им, добра администрация и съд.
Нека не чакаме те да ни оправят живота. Да бъдем делови и да си отстояваме интересите, но да не забравяме своите отговорности.
mechopuh
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#16] от "chernobyl":
100+
dosetliv
Рейтинг: 1435 НеутралноДо коментар [#7] от "др. Иванов":
Не е такъв случая, др. Иванов. Кога побегнаха от Германия, държавата там ги съди да връщат 100 млн евро субсидии.
Сега иде реч за невнесени 10 млн долара мита за китайски чаркове за тутурутки, дето румънския матрял само ги щрака да ги сглоби, пък финланците ги обявили за полупродукт да скатаят митото.
ivanko001
Рейтинг: 426 ВеселоАми що не дойдат в Бг питайте Чоко,Боко и компания??? Щот ще трябва да се тръшнат сумати милионки за подкупи на нашти бюрокративни и алчни управляващи. Жалка история с крив край сме ние.
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#1] от "kardinalat":
Fiat voluntas Dei.Нокия се възползва от субсидии, за да основе фабрика в Румъния, а след това се премести оттам в Азия.
А данъците трябва да се плащат.
kardinalat
Рейтинг: 845 ВеселоДо коментар [#21] от "trakiec": Да видим дали са обосновани
Скандинавците са типове,който високо уважават държавата. Там кръшкане от данъци трудно се обяснява.
и най-умният си е малко прост....Майстор Балкански (00:00–24:00)
Рейтинг: 1316 РазстроеноДобре ще е и българските власти да се огледат за подобни акции срещу някои чужди компании, които вече години вилнеят ненаказано в България, и тероризират потребителите...
"И ний сме европейци, ама не чак дотам..."takeshi303
Рейтинг: 740 Неутрално[quote#22:"kardinalat"]Скандина ците са типове,който високо уважават държавата. Там кръшкане от данъци трудно се обяснява. [/quote]
Във Бохум Нокиа се опитаха да шикалкавят за субсидиите.
stoicho2
Рейтинг: 583 НеутралноДо коментар [#13] от "tel_112":
Благодаря за оценката. Ето в моя град от повече от 19 години има модерен завод за автомобилна електроника. Отначало бе белгийски, преди известно време го продадоха струва ми се на филипински и американски инвеститори. И какво? Плащат 500-700 лв. заплати (а колко ли плащат в собствената си страна). Да, помагат безработицата да бъде на определено ниво, плащат данъци но до тук. Кога ще направят заплатите 2000 евро? Никога! Кога аз като пенсионер ще се похваля на моите белгийски свати, че пенсията ми е като тяхната-ние с жена ми получаваме 250 евро, а те 3-4000 евро. Сигурно като отидем в отвъдното.Така че на България й трябва незабавно производството на висококачествени продукти на основата на наше ноу-хау. Другото е заблуда.
ppetrov
Рейтинг: 487 НеутралноДо коментар [#6] от "Тони!":
Няма засега. Но аз не съм купил нито един продукт с марка Калиакра откакто изнесоха производството. Дано румънците сторят същото с Нокиа, явно немците не са го сторили.
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#22] от "kardinalat":
Fiat voluntas Dei.Там, но явно там има добра данъЧна система.
takeshi303
Рейтинг: 740 НеутралноИ докато в Румъния служителите биват съкращавани, на 8 000 км в източна посока финландският концерн преговаря за субсидии с властите във Виетнам в замяна на нов завод в столицата Ханой, предаде Bloomberg. Nokia иска да получи статута на високотехнологичен производител, който ще я освободи от данъци за една година. Новата фабрика в Ханой ще струва около 200 млн. евро, добавя Bloomberg.
Във финансово отношение изнасянето на Nokia от Бохум, а в последствие и от Клуж, си е струвало. Докато средната заплата на немски служител е била 2 500 евро, румънците са получавали малко над 200 евро, а в Ханой Nokia ще трябва да плаща между 28 и 71 евро, пише още агенцията.
Истината е, че Нокиа изобщо не трябваше да мести завода в Румъния, а направо във Виетнам.
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#28] от "normandy":
Fiat voluntas Dei.Местенето в Румъния може да се обясни само по един наЧин - субсидии
това е индустриален туризъм
zahringia
Рейтинг: 479 Неутрално[quote#14:"realdark"]Коя нокия може да се конкурира с последните модели смартфони на Apple, Samsung, HTC, BlackBeery, SE... [/quote]
-vs-nokia-n9-the-tale-of-the-tape/
Серията им с интернет „таблети“ и техните наследници (N900 и N9) бяха доста обещаващи. Макар и да не бяха популярни, имаха, а и все още имат, сериозна общност от потребители, голяма част от които биха ги предпочели през изброените от теб. Бях им хвърлил око много отдавна...
Уви, вместо да оправят проблемите, които имаше в тези две серии, и да им дадат шанс да станат популярни, с новия си изпълнителен директор, и двете серии напрактика бяха закрити.
Сега почват всичко отначало с Microsoft, и Lumia:
http://www.engadget.com/2011/10/26/nokia-lumia-800
Иронично е и какво означава името на испански...
Moi6e from Israel, с деактивиран акаунт
Рейтинг: 1252 Неутрално[quote#7:"др. Иванов"]Нокия реше да затвари преди 2 месеца и румънците са се чатнали, че трябва да си вземат обратно сумите по тези облекчения. [/quote]
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD'VE ME AS A MEMBER!В статията пък пише че тези дни завършила проверка започната през 2009 г...Иди знай и това (за 2009) колко е вЕрно, ама изглежда крайния резултат от проверката е свързан със затварянето на "цеха".
forumer
Рейтинг: 531 НеутралноТотално падение на Нокиа. Произведено в село Жуку. Отивам да си изхвърля телефона
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноСмешни коментари повечето.Кога щели да направят чуждите инвеститори заплатите 2000 евро,давали били 500-700 лева.Ами ако ще дават по 2000 евро,за какъв им е да идват в чужда държава и да поемат всички рискове от сблъсъка с нашата приветлива бюрокрация и нашия трудолюбив и честен народ?Не е работа на чуждия инвеститор да мисли как да подобри състоянието на държавата и населението и-това е работа на нейното правителство и в крайна сметка на избирателите,които решават кой да ги управлява.А качествени чужди инвеститори в целия свят се търсят-дори и в щатите им дават купища облекчения.
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#33] от "eurogi":
Fiat voluntas Dei.тези облекЧения по принцип са против свободния пазар. В това отношение ЕС е по-строг от САЩ и съответно по-десен.
Един от факторите заради които в Германия има все още силна индустрия е сравнително по-малката зависимост от държавата. Докато САЩ, Великобритания и Франция са инвестирали в национални шампиони, то ФРГ поради определени приЧини не го прави в такава степен.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#34] от "trakiec": тел?Макдоналдс?Кока Кола?Гугъл?Политиката на национални шампиони е най -характерна за азиатските държави-Япония,Южна Корея,сега и Китай.Горе долу си прав за Франция.
САЩ са инвестирали в национални шампиони?Епъл?Майкрософт?И
В САЩ всички големи и силни корпорации са изцяло продукт на частна инициатива.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#32] от "forumer":
Ами колега то освен телефона,ще трябва да си изхвърлим и колите и телефоните и лаптопите и печките и хладилниците и чорапите сигурно.
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#35] от "eurogi":
Fiat voluntas Dei.Не е съвсем така
Примери са Локхийд-Мартин, Боинг, Дженерал Електрик. Изобщо фирмите в отбранителната индустрия.
И не става въпрос само за преки инвестиции, а и за монопол върху държавните поръЧки.
САЩ до ерата на Клинтън са силно протекционистиЧен пазар.
И примерите са глупави - все едно Франция да направи шампион Данон
естествено става въпрос за отделни сектори, но там е доста силно.
Освен това дори и Кока Кола има подкрепа - договори с уЧилищната администрация например.
takeshi303
Рейтинг: 740 Неутрално[quote#34:"trakiec"]Един от факторите заради които в Германия има все още силна индустрия е сравнително по-малката зависимост от държавата. [/quote]
Това са глупости и не е вярно.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#37] от "trakiec":Фирмите в отбранителната индустрия е нормално да разчитат на държавни поръчки,и то основно от собствената си държава.Но дори и така , изброените фирми не присъстват сред най значимите американски корпорации.Примера с кока кола е доста неуместен-коя училищна администрация?Дори и да имат някакви такива договори,вероятно сумите от тях са миниатюрни,сравнени с общите продажби на компанията.
САЩ никога не са били протекционистичен пазар-по скоро винаги са имали прекалено либерална външнотърговска политика и там открай време се водят спорове,дали това е правилния път,особенно имайки предвид перманентния им търговски дефицит.
takeshi303
Рейтинг: 740 Неутрално[quote#37:"trakiec"]Примери са Локхийд-Мартин, Боинг, Дженерал Електрик. Изобщо фирмите в отбранителната индустрия.
[/quote]
Отбранителната индустрия е по специфичен сектор, но тя все пак има незначителен дял във икономиката на САЩ. Само Епъл струва повече от компаниите в целият отбранителен сектор на САЩ , а по обороти и пазарна капитализация отбранителните компании са в края на топ 100 на Американските компании.
takeshi303
Рейтинг: 740 Неутрално[quote#37:"trakiec"]Освен това дори и Кока Кола има подкрепа - договори с уЧилищната администрация например. [/quote]
Този бисер съм го пропуснал. Тази глупост само болен мозък може да я съчини, не училищата подпомагат кока кола, а компаниите дават луди пари на училищата да имат автомати за безалкохолни напитки от тези автомати компаниите губят, но те търсят маркетингови ползи.
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#39] от "eurogi":
9
Fiat voluntas Dei.Глупости, именно Рейгън води една от най-протекционистиЧните политики. Като резултат американските индустрии са разбити
http://mises.org/freemarket_detail.aspx?control=48
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#40] от "normandy":
Fiat voluntas Dei.Хайде пак глупости - само Епъл струвал - епъл е хайп - балон с въздух - това е.
Колко работни места е създал Епъл в САЩ? И Колко са създали тези индустрии?
Само глупак може да се води от борсата - там е просто стадно Чувство.
trakiec
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#41] от "normandy":
Fiat voluntas Dei.Ок, примерът с Кока Кола бе данебен, но и въпросът бе също данебен. е
Естествено, Че става въпрос за кюЧови сектори.
А Епъл е балон - пазарната капитализация не е фактор с особено голямо занаЧение - тя все пак може да изЧезне само за няколко дни.
както писах - тя е от знаЧение само за глупаци.
takeshi303
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#43] от "trakiec":
2011/full_list/index.html
http://money.cnn.com/magazines/fortune/fortune500/
Ето ти ги по приходи. Единствено Джненерал Илектрик е по напред, но това е заради цивилното производство, което е по голямо. Другите са назад.
takeshi303
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#44] от "trakiec":
Секторите са ключови, защото касаят националната сигурност на САЩ, а не защото носят много пари или осигуряват заетост и затова правителството ги подпомага.
takeshi303
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#42] от "trakiec":
Японците правиха як дъмпинг и Рейгън ги напляска.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#44] от "trakiec":
Епъл има пазарна капитализация,която в никакъв случай не е балон,имайки предвид продажбите за последната им финансова година,която приключи на 31 септември 2011 г.-360 милиарда долара са напълно естествена капитализация за компания,която отчете 108 милиарда $ продажби и 25.5 милиарда $ печалба,а за 2012 г,очакванията са за 140-150 милиарда $. и печалба от 35 милиарда$.И добре ,нека Епъл са балон,тогава да вземем Ексън Мобил за пример които са с 380 милиарда капитализация,и очертаващи се за 2011 г.480 милиарда$ продажби и 41 милиарда $ печалба.
true
Рейтинг: 583 Неутралноhttp://www.welt.de/multimedia/archive/01494/grafik
true
Рейтинг: 583 Неутрално[quote#19:"dosetliv"]Сега иде реч за невнесени 10 млн долара мита за китайски чаркове за тутурутки, дето румънския матрял само ги щрака да ги сглоби, пък финланците ги обявили за полупродукт да скатаят митото. [/quote]
Става въпрос за готови изделия, например зареждащото устройство.
То не е освободено от мито, само частите за сглобяване са освободени.
true
Рейтинг: 583 НеутралноВ Германия провинцията НордрайнВестфален получи обратно 40млн.€ от субсидиите (88млн. €, 28млн. € бяха от държавата, за изследователска дейност).
Нокиа имаше пропуски според договора. Трябваше да осигури 2860 работни места.
През всичките години обаче те бяха винаги с около 400 по малко.
Танас
Рейтинг: 1316 Весело[quote#32:"forumer"]Тотално падение на Нокиа. Произведено в село Жуку. Отивам да си изхвърля телефона[/quote]
Цацарoff - Оставка ! >:-)Защо така човече ? Мойта Нокиа също е мамалигарска ама си я тачим и ще си я пазя за да се знае, че е Румънска а това за затварянето на завода е ехото от перченето с лалетата.
Я се поразчовъркайте малко и вижте кои държави бяха срещу влизането на Румъния и България в Шенген и ще Ви светне ламБата
Хонландия, Белгия и ......... ?
bta
Рейтинг: 1316 Неутралнода дойдат при над
hope
Рейтинг: 2396 НеутралноТръгнеш ли да си правиш тънки сметки си пътник. Нокия изостава от водещите в бранша. "Кънектинг пийпъл" се представят все по лошо. Жалко за славната история.
Любовта ще спаси света!!!jubal harshaw
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#5:"кинти"] от Бохум, където заплатите бяха около 2000Е, в Румъния, където са 200. Сега отива във Виетнам, където са по 80Е.[/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comДа, виж, ги колко са тъпи.
А Апъл, Самсунг, ХТЦ и всички останали направиха по-умния ход да мръднат към Китай още отначало и немат такива проблеми.
Само дето китайските инженери почнаха скачат от покривите на общежитията, но за тех на кой му дреме.
dnk
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#6] от "Тони!":
Моралът не е порок!на там отиват нещата - също както сименс и филипс. Може да си ароганатен за кратко но след това си плаща сметаката.
Десен
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#42:"trakiec"]именно Рейгън води една от най-протекционистиЧните политики. [/quote]
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Пълни глупости си изнаписал цитирани мотамо от тоя университет в селска къща в алабама.
Вземи попроЧети малко малко преди да се изхвърляш така.
Пламен Михайлов
Рейтинг: 432 ВеселоNokia.aaaaaaaaaa ...за съжаление 5800 е последният им модел който съм си купил ...изостанаха адски много след Ай-нещата и особено след Самсунг ...sad but true, да се връщат към дърводобива
artmosphereNWO
Рейтинг: 740 НеутралноДо коментар [#5] от "кинти":
http://www.blitz.bg/news/article/118884якото е, че румънците не го играят "наклонена глава сабя не сече" - така се прави за ралика от най-ефтините "компаньонки" в света - булгаристанският матр'ял....
елементарна поплитика, елементарни решения - и най-важното на високо ниво, в кочината такова поведение се приема за контра-революция - заради това и кочинта ще умре в адски мъки - ама матр'яла като е роби няма какво да се случи - учете се от румънците - нещастници - гърците няма да ги стигнете никога - нищожества...
greenwich,ct
Рейтинг: 374 Любопитнопредполагам че скоро ще се разчуе че румънските политици си отмъщават затова че не са си получили "възнаграждения" от нокия .
за сведения на политиците от румъния а и от българия има закон които наказва всяка публична компания листвана на NYSE която плаща подкупи за да прави бизнес в която и да е страна.
глобата е огромна и компанията подлежи на делистване ако се установи че е в подобно нарушение даймлер за подобно нещо в русия беше наказана да плати глоба и беше делиствана
"The SEC ordered Daimler’s Russian unit to pay $27.4 million in fines, as part of a $185m settlement between Daimler, the Department of Justice (DOJ,) and the Securities and Exchange Commission (SEC)."
Darth Plagueis
Рейтинг: 1349 НеутралноВсъщност, май наистина има спецове, дето погребаха Нокия
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКДоста смело. Като гледам концептуалните им изобретения, аз лично смятам, че до две години Нокия не само ще си върне пазартия дял, но и ще завземе нов.
Bullet
Рейтинг: 1501 Весело[quote#22:"kardinalat"]Скандина ците са типове,който високо уважават държавата. Там кръшкане от данъци трудно се обяснява. [/quote]
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.Не се обяснява трудно, ама се лежи дълго. Даже за убийство присъдата е по-малка, отколкото за укрити доходи.
Bullet
Рейтинг: 1501 НеутралноДо коментар [#61] от "Тони!":
Gor det idag, imorgon kan deta vara förbjudet.[quote#61:"Тони!"]Като гледам концептуалните им изобретения, аз лично смятам, че до две години Нокия не само ще си върне пазартия дял, но и ще завземе нов. [/quote]
Я прати нещо, да видим и ние.
jubal harshaw
Рейтинг: 1316 Весело[quote#57:"Десен"]Пълни глупости си изнаписал цитирани мотамо от тоя университет в селска къща в алабама. [/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comНапротив, човекът е съвсем прав. Неукото плямпало в случая си ти. Ето, чети:
http://www.cato.org/pubs/pas/pa107.html
Нарочно съм ти сложил линк от Cato Institute, щото са по-десни и от тебе даже.
DareDebil
Рейтинг: 704 НеутралноДо коментар [#25] от "stoicho2":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.Ние нямаме ноу-хау, следователно нищо модерно и конкурентоспособно не можем да произвеждаме, никой с пари в българия не иска да инвестира в разработването на нещо, всички са решили че недвижими имоти, молове, строителство и туризъм са яката раута. Има един порочен кръг от които скоро не се вижда да излезем. Това какво правят тайван и сингапур и т.н. се знае от 20 години, и не само българия не може да го повтори, много други страни в европа съшо не могат.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноАбе,кво си менкате разни ли линкове за политиката на Рейгън не мога да разбера?Рейгън не е президент от 23 години и не е между живите от 7 години,вие сте седнали да говорите протекционист ли бил,не бил ли,и от там да си вадите някакви изводи за САЩ като цяло и то към момента.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#65] от "DareDebil":
Специално историята на Сингапур мисля,че трябва да се изучава в университетите като пример за успешна политика.Разбира се,не навсякъде могат да се приложат всички моменти от тяхната икономическа политика,все пак манталитетите и народопсихологията играят много важна роля за успеха на всяка индустриална и икономическа политика,но това,което постигна Сионгапур за последните 30-40 години е впечатляващо и макар и трудно приложимо у нас например,винаги ще има моменти,които могат да се приложат и другаде по света,включително и у нас.
DareDebil
Рейтинг: 704 НеутралноДо коментар [#55] от "jubal harshaw":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.Самсунг все още имат модели произведени в кореа, а по принцип телефоните които се правят в китай (от всички марки от високия клас) само се сглобяват. Частите се правят в тайван, корея, япония, всичко се асемблира на поточни линии с евтина работна ръка. Никакви инженери не са скачали от прозорците на фабриката на foxconn (която прави продукти за епъл и много други фирми), там инженери няма особено много, има роботи с дръпнати очи. Инженерите на foxconn са в тайван или в лъскавите офис сгради в китай и по света. Вече им е скъпо и да са в източен китай, заплатите нарастват много, затова бягат на запад, във вътрешността, където все още е пълно със бедни селяни които са готови да работят по 16 часа на ден за една купа ориз. И ако на партията в китай не и пука за тия хора, защо на някои друг трябва да му пука? като минат проверки на китайските власти все си затварят очите, кой знае какви подкупи хвърчат там, а може и да не се налага, все пак заради тя роботи с дръпнати очи, китай е работилницата на света и ще станат някой ден първа икономическа и военна сила, бая технологии усвоиха/пооткраднаха от "партньорите" си. Шефа на foxconn обаче се изказа че работят усилено върху хуманоидни роботи (без крака де) които да заменят многомилионната им армия. Което значи че фабрики ще могат да се строят пак в САЩ, тайван и западна европа.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#61] от "Тони!":
Прав си,много е рано да се отписва Нокиа.Вярно,изостанаха доста от Епъл,Самсунг,но изоставането им не е хардуерно,колкото в липсата на съдържание,на приложения,които са най важното нещо в налагането на даден смартфон в момента.А като хардуер,прочетох някои многo положителни мнения и статии за предстоящите модели Lumia
DareDebil
Рейтинг: 704 НеутралноДо коментар [#61] от "Тони!":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.за нокиа ще е огромен успех не да си върне пазарния дял, а да спре да го губи, в последните години пада като ютия хвърлена от висока тераса. И това не са го измислили българските спецове, това са факти, поради които нокиа съкращава 2000 човека във финладния и провежда програма за тотално преструктуриране. И не, гъвкавите телефони няма да ги спасят, първо защото не могат да ги изкарат на пазара до 10 години, второ защото са ужасно непрактични.
Kir4oKirov
Рейтинг: 434 Неутрално[quote#69:"eurogi"]Прав си,много е рано да се отписва Нокиа[/quote]
trolТака е, прав си. А че си правели тънките сметки със заплатите-кой не ги прави?
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#70] от "DareDebil":
Гъвкавите телефони са глупост,едва ли и те разчитат особенно на тях,според мен са по скоро нещо като реклама,голям успех ще е наистина да спрат да губят пазарен дял,но все пак мисля,че е рано да ги отписваме.А дори и да не печелят пазарен дял,а запазят сегашния си,това няма да е никак зле.Нямам в момента данни колко е,но ми се мота някаква цифра от над 20%.
DareDebil
Рейтинг: 704 НеутралноДо коментар [#69] от "eurogi":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.N9 и Lumina 800 са първите нови модели на нокиа които не изглеждат като отпреди 2 години. Добър дизайн, но не може да се мерят като хардуер със самсунг, HTC, apple и т.н. N9 ползва SoC на TI като във телефони излезли преди година и нещо, a Lumina като всички телефони с Windows Phone отговаря на стриктните изисквания на microsoft, специално GPUто е доста слабо на фона на излезлите в последните няколко месеца телефони. Следващите им модели вече се очаква да са в крак с времето и да ползват последните разработки в индустрията.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#71] от "Kir4oKirov":
Разбира се.Няма бизнес в света,който да не си прави сметка за разходите,от които един от основните елементи са разходите за труд.Все пак основната идея на бизнеса е да реализира печалби,за социалните аспекти грижата е на държавата.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#73] от "DareDebil":
Не съм много добър в хардуерната част,само казвам какво съм чел напоследък.Но според мен най- важното нещо,което трябва да постигнат,за да запазазят поне сегашния си дял,е да успеят да пробият в сферата на приложенията и съдържанието. Мисля,че това няма да е невъзможно,особенно в комбинация с дълбоките джобове на Майкрософт.Ако последните мислят наистина малко по-дългосрочно,биха плащали на разработчиците на приложения,за да започнат да пишат повече за Windows Mobile
Kir4oKirov
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#74] от "eurogi":
trolИди го кажи на разбирачите тук, аз отдавна разбрах това. През джоба.
DareDebil
Рейтинг: 704 НеутралноДо коментар [#72] от "eurogi":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.Именно затова казах че ще е успех да го запазят. Ако не успеят да дръпнат с новите windows телефони, което има вероятност да се случи, са пътници, независимо колко оптимисти има по форумите. Много оптимисти чакаха meego да излезе и нокиа да измете андроид и епъл, накрая се оказа че е ще има само един модел и имаше доста смълчани и разочаровани люде. А Тони! специално мисля беше посочил гъвкавите телефони в друга статия като нещото което ще върне нокиа на върха и ще смаже конкуренцията. Дали ще стане така бъдещето ще покаже, и аз не го вярвам, колкото 3D телефоните помогнаха на LG да смаже епъл и самсунг и HTC... в смисъл че явно не им помогнаха, LG записват загуба за последното тримесечие.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#76] от "Kir4oKirov":
Усетих.И при мен е от личен опит.
DareDebil
Рейтинг: 704 НеутралноДо коментар [#75] от "eurogi":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.Още преди да обявят сделката с нокиа, майкрософт предлагаха безплатни телефони и разни други екстри на разработчици които се прехвърлят на windows mobile. Не пожънаха особен успех, може би са си направили изводите и вече с windows 8, които би трябвало да върви на компютри, таблети и телефони, ще го постигнат.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#77] от "DareDebil":
да,смятам че сега имат сериозен шанс в комбинация с майкрософт да закърпят нещата, и дано успеят,така ще са третата значима система-заедно със Епъл и Андроид,а повече конкуренция винаги е добре дошла,както за иновациите,така и за нас като потребители.
Boris Popov
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#79] от "DareDebil":само с подобни дреболии няма да минат,трябват сериозни финансови стимули.
malart
Рейтинг: 598 НеутралноИзнасянето на производствата в Китай, Виетнам итн ще бъде отчетено след време като погрешен ход, но сметката ще платят пак обикновените хора. Европа не може да развива само сферата на услугите. Трябва да си запази и производството. Уви, късогледството е повсеместно.
malart.blog.bgmik2
Рейтинг: 1067 Неутрално2200 души в тази криза са доста добър аргумент за румънското правителство, за да направи някои отстъпки пред Нокиа. Под една или друга форма властите винаги могат впоследствие да "рекетират" фирмата в подходящ момент, за да си вземат "кесаревото"..
theanalyser
Рейтинг: 1316 Неутрално"Заместник-председателя на НАДА Виорел Команица уточни, че "Нокиа" е нарушила законите, като е поискала неправомерно освобождаване от митнически такси при внос от страни извън ЕС като Китай, Тайван или САЩ".
Те хубаво са поискали, ама нали и някой трябва да им е дал...