
© Associated Press
Турският външен министър Ахмет Давутоглу
Турция не иска да обмисля планове за военна намеса в съседна Сирия, но е готова за всякакви сценарии, заяви турският външен министър Ахмет Давутоглу, цитиран от "Ройтерс".
В интервю за телевизионния канал 24 той подчерта, че режим, който измъчва собствения си народ, няма шанс да оцелее.
Вчера анкетна комисия на ООН публикува доклад, според който режимът на сирийския президент Башар ал Асад е виновен за престъпления срещу човечеството, включващи убийства, мъчения и изнасилвания на привърженици на опоцизията. В доклада се призовава за налагане на оръжейно ембарго на Сирия.
Международната общност може да реши, че трябва да се създаде буферна зона в Сирия, ако стотици хиляди хора се опитат да избягат от насилието там, каза още Давутоглу. Сирийското правителство трябва да се помири със собствения си народ, а Дамаск все още има шанс да приеме предложените от Арабската лига международни наблюдатели, добави той.
© Associated Press Руският външен министър Сергей Лавров
В същото време руският външен министър Сергей Лавров се противопостави на исканията за оръжейно ембарго над Сирия и заяви, че според Москва международната общност трябва да спре да заплашва Дамаск с ултиматуми.
Миналия месец Русия и Китай блокираха проект за резолюция на Съвета за сигурност на ООН, който осъждаше режима на Асад за насилието срещу демонстрантите, в което по данни на ООН вече са загинали над 3500 души.
Предложенията "за налагане на забрана за всякакви доставки на оръжия са много нечестни", заяви Лавров и обясни, че на практика оръжейното ембарго ще прекъсне доставките за режима на Асад, но не и за неговите противници. "Знаем какво се получи в Либия, където оръжейното ембарго важеше само за либийскиата армия, опозицията получаваше оръжия, а държави като Франция и Катар публично говореха за това, без да се срамуват", добави той на пресконференция заедно с исландския си колега.
"Колкото по-дълго продължава това, което се случва в Сирия, толкова повече то ни безпокои. В повечето случаи въоръжени групи провокират властите. Не бива да отчакваме от властите да си затварят очите", заяви руският външен министър.
През 2010 г. 7% от руския износ на оръжия на стойност 10 милиарда долара, е бил към Сирия, по данни на руския Център за анализ на стратегиите и технологиите, специализиран в областта на отбраната.