
© Ройтерс
Екипажът на руска подводница "Гепард" се е строил върху нея преди церемония в град Северодвинск с участието на президента Владимир Путин през декември 2001 г.
Ядреният реактор на руската атомна подводница "Екатеринбург", която е извадена на сух док за ремонт в Мурманска област, беше спрян заради подпалено дървено скеле около плавателния съд, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от РИА Новости.
Говорител на министерството обясни, че в момента, в който дървената конструкция се е запалила, ядреният реактор вече е бил изключен и подчерта, че той не е бил застрашен от пламъците.
Огънят от дървеното скеле е обхванал и част от външния корпус на подводницата, но не е имало опасност пламъците да се пренесат вътре в плавателния съд.
Министерството на извънредните ситуации уверява, че няма промяна в радиационния фон в района на инцидента и няма опасност от изтичане на радиация.
Ракетите и торпедата, с които е въоръжена подводницата, са свалени преди ремонта.
"Екатеринбург" е от една от седемте подводници от проекта 667БДРМ (клас "Делфин" или Delta-IV по терминологията на НАТО) и е въведена на въоръжение през февруари 1986г. На 5 декември на борда й става един от сериозните инциденти в Северния флот на СССР, когато се прави опит за едновременно подводно изстрелване на всичките 16 междуконтинентални ракети. Минути преди залпа изтича гориво от една от ракетите, повишеното налягане изхвърля люка и ракетата частично излиза от силоза си.