
© Reuters
Гърция прие да се сложи край на скандала с подозрения за плащане в страната на особено големи подкупи от германската компания "Сименс", съобщи финансовото министерство. Според споразумението компанията ще плати и инвестира общо 270 милиона евро.
В одобрената от правителството в четвъртък сделка "Сименс" ще плати в брой 90 милиона евро, ще инвестира други 100 милиона евро в поделението си Siemens Hellas и ще се откаже от около 80 милиона евро претенции към гръцката държава.
Освен това германската корпорация трябва да инвестира други 60 милиона евро за ново предприятие в Гърция, в което ще бъдат наети над 700 служители.
Споразумението трябва да бъде одобрено от парламента, а засега от "Сименс" не коментират, съобщи Reuters.
Ако всичко приключи в тези рамки, ще се сложи край на спор, който тежи на гръцко-германските отношения години наред.
Гръцката прокуратура разследва ръководителите на Siemens Hellas по подозрение за незаконно финансиране на политически партии и подкупване на държавни служители с цел получаване на апетитни поръчки, част от които свързани с олимпийските игри в Атина през 2004г.
"От "Сименс" поискаха в преамбюла на договора писмено да бъде записано публично извинение към гръцкия народ, парламент и правителство", допълват от финансовото министерство.
В отговор властите снемат всички обвинения срещу "Сименс" и признават, че новото й ръководство е сътрудничело в разследването на корупционните практики.
От сделката обаче са изключени евентуалните обвинения в нарушаване на наказателния кодекс на Гърция.
"Сименс" е изправена пред обвинения в раздаване на подкупи в няколко държави, а през декември американската прокуратура обвини нейни служители в корупционни плащания в Аржентина преди повече от десетилетие с цел получаване на поръчка за 1 млрд. долара за изработване на лични карти.
Бивш гръцки министър вече призна, че е взел от "Сименс" пари за партията си в края на 90-те години. Трима мениджъри на Siemens Hellas, включително главният изпълнителен директор Михалис Христофоракос, бяха обвинени, но напуснаха страната и се измъкнаха от гръцките власти.
През 2009г. германският Конституционен съд отхвърли искането на Атина Христофоракос да бъде екстрадиран.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
ikt15696154
Рейтинг: 470 ЛюбопитноМай се върнахме в Средновековието, когато са се давали индулгенции.
Никога не е късно да станеш за резилmoriarti
Рейтинг: 778 ВеселоТака ли се прави вече? Уау! Ми що чакаме и ние? Давайте да вдигаме скандали и да ги осребряваме. "Бой се от данайците, когато вдигат скандали!"
"ДУМА" + "Дневник" = "ДУМНИК"хм
Рейтинг: 897 Неутралнотук в България дори нямаше разследване за мотрисите, закупени от червените.
jelev_jelqzko
Рейтинг: 983 НеутралноСименс в Бг. интересна тема за разсъждение?!Интересна тема е и абсолютния размер на корупцията в Бг. и кой да е транснационален гигант!?Итересна тема също ще е кой е донорът
на разни фондации спонсорирали бг.партиите!Например "Конрад Аденауер" и ГЕРБ!Интересен въпрос е също външно спонсорирана пол. дейност или партия дали следва да получава и държавна помощ?!А чии интереси защитават такива политици или партии?
mihaild
Рейтинг: 418 ВеселоДо коментар [#1] от "georgi2345":
Досиетата Х?
Krassim
Рейтинг: 225 НеутралноА в България кога ще се разследва кой/кои взе комисионните за издаване на новите документи от Сименс? Сделката миришеше от всякъде!!!
mmarto
Рейтинг: 418 ЛюбопитноНе само документите в Бг всичко е Сименс, барабар с влакчетата!
georgi2345
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#6] от "mihaild":
говори се за свързаност на домове, автомобили, уреди, хора и сигурност.
Ако си гледал някоя презентация на Мобайл Уъплд Конгрес за свързаност, няма никакви досиета Х
Комуникациите ще навлизат в здравеопазване, банкиране - български корумпирани политици, големи компании винаги ще предлагат. Въпросът е защо ЕЦБ, ЕК допуска това. Виж лихви в страната и цени на телекоми - по лошо става от СССР