
© Reuters
Премиерът Доналд Туск
Двете управляващи партии в Полша одобриха вчера план за увеличаване на възрастта за пълно пенсиониране до 67 години, въпреки че пазарно ориентираният премиер Доналд Туск трябваше да приеме облекчаване на амбициозната пенсионна реформа, за да получи подкрепата на коалиционните си партньори, предаде Associated Press.
Компромисното споразумение би трябвало да сложи край на спекулациите, че коалиционното правителство може да не оцелее заради разногласията по пенсионната реформа. Освен това вероятно няма да се наложи планът да бъде гласуван на референдум, на който почти сигурно нямаше да бъде одобрен.
В момента жените в Полша се пенсионират на 60 години, а мъжете на 65. Премиерът Туск и неговата партия "Гражданска платформа" искат да увеличат пенсионната възраст до 67 г. за всички поляци, за да намалят държавните разходи и дългове.
Плановете не се радват на популярност и дори предизвикаха разрив в коалицията с Полската народна партия, която иска повече разходи в социалната сфера. Много жители на бившата комунистическа страна са свикнали на система, в която хората се пенсионират рано, в някои професии дори преди 60-ата си година. Планираната рязка промяна идва като тежък удар за мнозина.
Съгласно компромисното споразумение поляците няма да могат да се пенсионират напълно до 67-годишна възраст. Жените обаче ще могат да взимат част от пенсията си, след като навършат 62 години, а мъжете – 65, стига да продължат да работят на непълен работен ден. Уловката е, че в такъв случай, след като навършат 67 години, пенсията им ще е по-ниска.
Туск твърди, че реформата е необходима, защото днес поляците живеят по-дълго, освен това се очаква намаляване на хората в работоспособна възраст население заради спада в раждаемостта и остаряването на населението.
© Ройтерс Демонстранти от профсъюза "Солидарност" развяват знамена сред пушек от димка при протест срещу пенсионната реформа
Реформата трябва да бъде гласувана в парламента и одобрена от президента Бронислав Коморовски. Ако това се случи, тя ще бъде въведена постепенно през следващите десетилетия.
След като "Гражданска платформа" спечели втори мандат през есента, Туск направи пенсионната реформа и други мерки за икономии свои ключови приоритети. Той заяви, че няма намерение да се кандидатира отново след края на мандата си през 2015 г. и призна, че реформите му ще бъдат тежки и ще навредят на популярността му.
Днес профсъюзът "Солидарност" организира протест срещу пенсионната реформа, в който се очакваше да се включат около 50 000 души.
cinik
Рейтинг: 110 НеутралноБраво!
Mутри, вън!Иван K
Рейтинг: 2677 НеутралноОткровенно браво!
подписcanuck99
Рейтинг: 611 НеутралноНатам върви света. Канада също вдигна възрастта вчера от 65 на 67 год. независимо от пола.
azis_iii
Рейтинг: 374 НеутралноНа победителите честито!Таз година 67 до година 77
Това е абсурд!
валентин николов
Рейтинг: 989 НеутралноТова е единствения възможен и правилен път. Колкото по- радикално, толкова по-добре. Така правят отговорните и разумни хора. В противен случай ни очаква нищета и неизбежна икономическа и социална катастрофа.