Тези 150 млрд са за нова, съвременна мрежа съвместима с ВЕИ, защото старата е правена за централизиран енергодобив, а в бъдеще той ще е децентрализиран.
Много от тези пари ще дойдат и от ЕС.
Публикувано през m.dnevnik.bg
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Ами като не харесвате Атома ще трябва да се бръкнете.
Къде са форумците, които пищяха с все сили колко готина и ЕВТИНА била енергията от ВЕИ в Германия?
Безплатен обяд НЯМА!!!
Тук вече скочи цената с 13%, но това все още не е заради ВЕИ -това увеличение ПРЕДСТОИ!
Не ги мисли германците - ще си ги платят тия няколко цента и пак ще живеят около 10 пъти по добре от средния българин. Ако щеш и 10 атомни централи да построиш.
Щом в Германия заради ВЕИ цените на електроенергията може да се вдигнат с 30%,представете си какво ще стане у нас с цените на тока заради разни тарикати и лобисти,които си подписаха сладки договори за 25 години на цени от "само" 80 стотинки за киловат,направо ще ни се разкатае фамилията да им плащаме на тези огромните печалби.
Секретарят на НС на БСП Антон Кутев изтъкна, че хора, които пряко са свързани със сегашното управление, получават годишно над 70 млн. лв. приходи от мощности на ВЕИ. Кутев изброи фирми и лица, които стоят зад огромен брой ВЕИ и са свързани с ГЕРБ - Валентин Златев с приходи от тези дейности, възлизащи на около 18 млн.лв. годишно, Иво Прокопиев с приходи 9.4 млн.лв., Николай Вълканов също с 9.4 млн.лв, Цветелина Бориславова с 9.1 млн.лв, Тодор Начев със 7.6 млн.лв, Владимир Аличков с 6.7 млн.лв, Светослав Донев с 4.6 млн.лв.
За това става въпрос, за € 400 млрд. евро (526 млрд. долара)
"DESERTEC е възобновяем енергиен проект, който има за цел да създаде масивна мрежа от соларни и вятърни паркове, простиращи се в Близкия изток и Северна Африка (MENA) региона, и да се свърже към Европа чрез Евро-средиземноморска електрическата мрежа , най-вече на високо напрежение постоянен ток (HVDC) електропроводи. Проектът, оценен на € 400 млрд. евро (526 млрд. долара), ще доставя 15% от електричеството в Европа до 2050 г." http://en.wikipedia.org/wiki/Desertec
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага ти
[quote#0:"статията"]"През следващите 10 години ще бъдат необходими инвестиции в размер на 150 милиарда евро," прогнозира шефът на Vattenfall Europe Туомо Хатака пред "Зюддойче Цайтунг". "Предполагам, че вследствие на това сметките за частните консуматори ще скочат с до 30% към 2020 г.," добави той.[/quote]
Нека да поанализираме. Ще сложа няколко удивителни на проблемите места
Шефът на енергиен концерн(!!!!!) прогнозира(!!!!!), че ще са необходими мащабни(!!!!!) инвестиции, по 15 млрд на година(!!!!!) и той предполага(!!!!!), че в следствие на това сметките за частните консуматори ще скочат с ДО(!!!!!) 30%.
Подобни бъртвежи слушаме и от червените fachidiot–и тука в България.
Това, което не казва, е че:
1. Благодарение на германския модел на субсидиране на ВЕИ в момента има над 1 милион (ЕДИН МИЛИОН) малки производители на ток. Нещо, което противоречи на концепта "енергиен концерн" и печалбите на грамадните енргийни концерни намаляват точно заради течащата демократизация на енергетиката в Германия - всеки може да произвежда, купува и търгува енергия.
2. Немската, както и на половин ЕС, енергийна мрежа трябва да се подмени изцяло така или иначе, защото тя е в края на експлоатационния си период, т.е. тези инвестиции щяха да се направят и с ВЕИ и без ВЕИ.
3. Тези инвестиции за нова мрежа са необходими така или иначе, защото в Германия вече субсидиите са по-малки от цената на тока за домакинствата - 20 евроцента за ток от фотоволтаика на покрива срещу 25-28 евроцента за цената на тока за домакинствата. Това значи, че вече токът произведен от покрива ще се ползва за вътрешна консумация вместо да се продава по EEG.
4. Цената на тока от ВтЕЦ и ФЕЦ вече е достатъчно евтин, че да нямат нужда от значителни субсидии, а инсталационната им цена ще продължи да пада и пада и пада.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
До 2020? Ами това са 8 години по 2-3 % годишна инфлация, каквато си има като цяло. Приемливо. Друго е у нас, където ми мирише на 30% скок още след изборите догодина...
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "
[quote#7:"niakoi_si"]Иначе на Европа и трябва една авария като Фукушима и ще забравите за всякакви ядрени централи за 200 години напред. Но ще е прекалено късно... [/quote]
За радост, нито в източния Атлантик, нито в Средиземно море се наблюдават цунамита по 50 метра
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "
Нали уж се очакваше поевтиняване на тока от ВЕИ, а то се оказа обратното увеличаване на сметките с 30% и то в Германия която се сочеше за пример на евтина енергия от ВЕИ? Кошмарът ВЕИ за България предстои не знам дали сте гледали репортажа по една телевизия за токовите удари след включване на ветрогенераторен парк в мрежата.
Реалността не прощава. В измисления свят на зеленарската религия е възможно да се мине 100% (ако не и 200% ) на слънчева и вятърна енергия без никакви отрицателни икономически последици. Е, хардкор зеленарите искат да бъде спряна цивилизацията и да тръгнем да се връщаме по пещерите, но това се говори тихичко и в затворени кръгове. На широките маси се обяснява, че ако стане достатъчно масова, т. нар. зелена енергия не е по-скъпа от конвенционалната за бранша.
Както тепърва ще се убеждаваме, в реалния свят това просто не е така и всички ще плащаме дан на зеленото малоумие.
На това отгоре, каква ирония, този евро зелен напън е, от глобална гледна точка, напълно безсмислен, защото само Китай се готви да пусне към 720 нови въглищни ел централи до 2020 (данните са оптреди години, вероятно вече част от тези са пуснати), които ще негират спестеното на атмосферата СО2 от Европата.
[quote#6:"moloko_"]Валентин Златев с приходи от тези дейности, възлизащи на около 18 млн.лв. годишно, Иво Прокопиев с приходи 9.4 млн.лв., Николай Вълканов също с 9.4 млн.лв, Цветелина Бориславова с 9.1 млн.лв, Тодор Начев със 7.6 млн.лв, Владимир Аличков с 6.7 млн.лв, Светослав Донев с 4.6 млн.лв[/quote]
Тея всички са от БКП и ЦК на БКП. Хо-хо-хо
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)
До коментар [#9] от "Distributed":
Айде сега,да погледнем истината в очите.
Енергийният напън във фотоволтаичната енергетика на Германия е продуктуван единствено и само от икономическият и интерес,щото са най-големите производители на панели в ЕС.Сиреч немските потребители субсидират със сметките си немската икономика.Ако Германия не произвеждаше компонентите,а ги внасяше изцяло,бас държа,че щеше да има друга енергийна стратегия.
Нашият малък,прост,но също така много прагматичен народ е казал: ИНТЕРЕСА КЛАТИ ФЕСА.
Германците като слушат какво им баят зелените политици, сега няма да се оплакват. Изключително прибързаното и необмислено решение да се закрият атомните централи до 2020 г., логично ще води до повишаване на цените.
В същото време съседите им поляци и французи продължават да строят атомни централи. При тази ситуация, откъде ще дойде сигурността за германците, че няма да се случи атомна авария и те няма да бъдат засегнати?!
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”
[quote#19:"Дива селянка"]Тея всички са от БКП и ЦК на БКП. Хо-хо-хо [/quote]
Брао на гореизброените друари. Усвоили са тезисите на партията -кърмилница до най-важния детайл. Бай Тощо се гордее с вас и в гроба
[quote#20:"нервна"]Ако Германия не произвеждаше... [/quote]
нямаше да е Гернамия , а конторлирано вдигане на цените с 30% не никакъв проблем стига да не е за 8, а за 18 години. Цените на енергията така или иначе се качват доста бързо. Ако германците се разберат да свършат работата до 2030 дори увеличението да е 40% няма да има никакъв проблем.
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!
Да, обаче проблемът със сривовете е заради старата и неадекватна инфраструктура. Това малко като с изводите на Йосариян за причинноследствените връзки покрай бонбоните и трипера.
Статията е много манипулативна! Всяка нова индустрия в началото изисква много повече инвестиции, които трябва да с изплатят, но ако погледнем малко повече напред от 10 години картината ще се промени тотално!
Цената на ВЕИ в момента е много скъпа, защото трябва да се изплатят не само ВЕИ инсталациите, но и промяната на цялата енергопренесно мрежа от централизиран в децентрализиран тип. Сле изгражданети и изплащането за 10-20 години на цялата инфраструктура ВЕИ ще станат с пъти по евтини от традиционната електроенергия, защото подръжката и смяната на износените елементи струва само около 10% от оригиналната инвестиция, а разходите за гориво при ВЕИ са 0. Реално при ВЕИ енергията ще имаме едно първоначално покачване и след това сислен спад на цената на енергията, докато при нефта, АЕЦ и т.н. ще имаме едно постоянно и необратимо поскъпване! Тези които инвестират сега във ВЕИ след 20-30 години ще са много конкурентноспособни, а тези които чакат с цел уж да минат евтино ще станат безнадежно неконкурентноспособни!
Икономиката се нуждае от сериозни реформи и най важният е енергийния сектор за развитите икономики...На копаещият с мотика не му трябва ток...
В този аспект ще се промени и структурата на енергетиката и все по голямо значение ще придобиват малки, зелени и високо ефективни енергоизточници.
Засега като най неизчерпаема е слънчевата енергия и натам трябва да се върви в технологийте.
Естествено и атомната енергетика не е за боклука, но при условие ,че се намери нужното ниво на сигурност...техническа и вече политическа и криминална. Сигурно след 10-15 години ще имаме и високо ефективни "джобни "атомни централи...за един квартала или градче...Така ще намалим разходите и загубите от пренос
[quote#21:"Jessika"]При тази ситуация, откъде ще дойде сигурността за германците, че няма да се случи атомна авария и те няма да бъдат засегнати?! [/quote]
ма не бееееее, ти не го разбираш атома.....начи, атома макар и лош, ако гръмне на френската или чешката граница (едните планират, а другите вече са почнали да строят нова АЕЦ), ще спре на границата и ще чака геносе митничар да го пусне на немска територия...
майтапа настрана, толкова просто племе като немските зелени няма. тия трябва да ги върнат в трети клас, където се събират числа до 100 и се учат проценти.
25% енергия от АЕЦ се спира до 2020. Пак тогава според Киото, трябва германия да налаи емисиите си на СО2 с 30%. откъде ще дойде това? ми очевадно, 35% от немския ток все още се прави от ТЕЦ. т.е. ще се режат ТЕЦ-ове. С други думи, германеца след 8 години или ще гори с 50% по-малко ток, или тока ще му скочи 3 пъти. 30% на чичкото от статията са едно оптимистично пожелание.
Всички животни са равни, но някои са по-равни от други
Тока произведен на покрива в Германия в момента е по-евтин от тока от мрежата, т.е. оказва се, че "зелената" енергия не е скъпа, а напротив - ПО-евтина е от останалата.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Ами тока от ВЕИ в момента е поевтинял до толкова, че вече в Германия няма преференциални изкупни цени за ФЕЦ по-големи от 10 мегават пика. А продължават да си ги строят?
Какво значи това?
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Точно щото няма безплатен обяд, най-скъпо ще струва рухването на екосистемата, в която живее човекът. ВЕИ сега са скъпи, но като цяло ще излезат по-евтини от всичко останало-накрая!!!! Иначе без АЕЦ няма да се мине - трябва да им вдигнат нивото до откат!
Само чрез ВЕИ може който си иска на каквото ниво си иска - човек, семейство, къща, община, област, държава, континтент да стане енергийно НЕзависим и сам да си произвежда енергията.
САМО чрез ВЕИ и то вече се случва, но трябва да се чете съвременна информация, а не да се притоплят конспиративни прототии от преди 20-30 години.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
До коментар [#29] от "beatles":Няма проблем - германските фирми ще започнат да изнасят производства заради скъпия ток и няма да има такава нужда от ток. Но това няма да спре поскъпването
Ако си произвеждам тока на покрива и го ползвам за вътрешна консумация, а не го купувам от АЕЦ. Не ми се налага да плащам такса за разпределение, такса за снабдяване, ДДС, добавка за "зелена енергия", кой-знае каква още добавка, евентуален акциз върху тока.
Т.е. на мен, моя ток произведен от покрива, ми излиза МНОГО по-евтин от купения от мрежата, дори и ако той се произвежда за НУЛА стотинки, защото докато стигне до мен по-горе пише какви надбавки му се прибавят.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
[quote#20:"нервна"]единствно и само от икономическият и интерес,щото са най-големите производители на панели в ЕС.Сиреч немските потребители субсидират със сметките си немската икономика.[/quote]
Над 70% от инсталираните в Германия фотоволтаични панели са китайски, но един ФЕЦ не е само панел, а и много други неща, които се правят в Германия и хем стимулират германската икономика, хем правят Германия енергийно независима - колко струват тези неща?
[quote#20:"нервна"]Нашият малък,прост,но също така много прагматичен народ е казал: ИНТЕРЕСА КЛАТИ ФЕСА[/quote]
Абсолютно сте права. Точно затова новия пазар за ФЕЦ в ЕС е за производството на ток ИЗЦЯЛО за вътрешна консумация, защото - както вече казах - тока от покрива е по-евтин от тока от мрежата в по-голямата част на ЕС.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
[quote#21:"Jessika"]Германците като слушат какво им баят зелените политици, сега няма да се оплакват. [/quote]
Те не се оплакват.
[quote#21:"Jessika"]В същото време съседите им поляци и французи продължават да строят атомни централи. [/quote]
Я я. Може ли по-конкретна информация. При кои от съседите им се строят атомни центарли. В смисъла на "строя" - изливам бетон или заварявам железария или монтирам реактори?
Посочете ми един такъв конкретен проект.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Ако говорим за България, където цената на тока е 9 евроцента/квч, още не е далавера. В смисъл може и да излезеш икономичеси на плюс след 15 години, но може и да не.
докато в Германия с цена 27 евроцента и в Италия - 20 евроцента нещата седят по съвсем друг начин.
ФЕЦ-а на покрива се избива за 6-9 години и после работи още поне 11 години, а може и още 20-30, никой не знае.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Ами мерси много. При мен слънце бол . А тока -бг скъпотия. Аре фотопанел с огромен бойлер имам,ама искам и панел за ток. Ще се поинтересувам при специалисти.
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)
Ала бала, говори ми в цифри. Защо тогава "зелената" енергия е по-скъпа? Аз не искам или нямам възможност за монтаж на такава система - защо трябва да плащам скъпата зелена?
Аз само да попитам:
Защо закона за ВЕИ в България и наредбата към него не бяха направени така че да се субсидират мощности на юридически и физически лица до 5-10кВт, а се даде възможност само и единствено на големите далавераджии да теглят пари от фонд Козлодуй и само те да печелят от преференциалните цени?
Ако беше направено така, че дребните потребители да са и дребни производители, вдигането на цените нямаше да е токлова болезнено, нямаше да има нужда от изгражадена на нови мрежи, нямаше да има една шепа доволни в София, а щеше да има хиляди усмихнати хора по територията на цялата страна, и най-вече хората щяха да виждат, че се прави политика за обикновенните хора, а не за големите крадци и далавераджии, източващи както фонд козлодуй, така и почти изпразнените джобове на средностатистическия българин.
Само събери оферти от колкото може повече фирми и ги питай конкретно какви са ценита на модулите, какви са като качество, и каква инсталационна цена ти предлагат.
Ако дават 3 000 лева за киловат пик е много добре, но сигурно ще ти кажат нещо около 4 000 лева за киловат пик. В Германия е около 1500 евро/KWp.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
[quote#48:"g0nzi"] Защо тогава "зелената" енергия е по-скъпа?[/quote]
Кой е казал, че е по-скъпа? ДКЕВР ли? И ти им вярваш? Машалла...
[quote#48:"g0nzi"]Аз не искам или нямам възможност за монтаж на такава система - защо трябва да плащам скъпата зелена? [/quote]
Проблема ви в случая е лошото законодатество в България, което не позволява, т.нар. Community Solar, т.е. събират се 10-20-50-100-5000 човека и правят едно обединение, което строи ВЕИ парк и произведените киловатчасове от него им се приспадат от ползваните от тях, независимо, че тока не е на покрива.
Но за това трябва адекватна нормативна уредба, която липсва тук. Нека погадаем защо...
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
До коментар [#39] от "Distributed":
[quote#39:"Distributed"] защото - както вече казах - тока от покрива е по-евтин от тока от мрежата в по-голямата част на ЕС.[/quote]
Бихте били прав,ако не беше мааалката подробност,че стойността на инвестицията в покривната инсталация е тоооолкова голяма,че многократно надхвърля икономията,която потребителя би реализирал като разлика с цената на тока от мрежата.Същото е и с прокламираните електромобили.Разликата в цената на елмобила,а и на батерията му,която трябва да се сменя,спрямо цената на 10 год.автомобил на фосилно гориво е толкова потресаваща,че като бие човек чертата,общият разход за км.пробег примерно за 10 год на старата трошка е несравнимо по-малък от разхода на другия,дори и при продължаващото увеличение на горивата.
Може и да е по-далавере от Гърция, защото там ВЪПЕРКИ кризата добавят по 50-60 мегаватпика ФЕЦ на месец на малки разпределени проектчета напред назад.
Гърция до 4-5-6 години ще имат достатъчно ФЕЦ, че по обяд всичкия им ток да идва от ФЕЦ и ще изнасят ток точно по обяд, когато на всичкото отгоре е и най-голямото потребление.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
[quote#54:"нервна"]Бихте били прав,ако не беше мааалката подробност,че стойността на инвестицията в покривната инсталация е тоооолкова голяма,че многократно надхвърля икономията,която потребителя би реализирал като разлика с цената на тока от мрежата[/quote]
Може ли малко числа. Все пак за конкретиката трябва нещо по-ралично от "стойността на инвестицията в покривната инсталация е тоооолкова голяма".
Колко голяма? И за коя държава говорим? Както казах едно е България с 9 евроцента и 1200 KWh/KWp на година. Съвсем друго е Италия с 1300 KWh/KWp и 20 евроцента цена на тока.
Нали?
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
[quote#53:"Distributed"]Нека погадаем защо...[/quote]
Не е нужно да гадаем. Ние си знаме по презункция, че законите в НС се правят за облагодетелстване на определени хора и фирми и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в ущърб на населението, което е гласувало ЗА съответното народно събрание.
Това в България винаги е било, е, и ще си остане така, до тогава, до когато не бъдат застреляни достатъчно количество национални предатели мислещи себе си за богоизбрани да правят каквото и както си искат без да носят никаква, ама абселютно никаква отговорност за действията си!
[quote#7:"niakoi_si"]Иначе на Европа и трябва една авария като Фукушима и ще забравите за всякакви ядрени централи за 200 години напред.[/quote]
Японците помнят добре, затова рестартираха ядренните си реактори. По данни на американски учени, от цунамито са загинали 100 ПЪТИ повече хора, отколкото от последвалата аватия в АЕЦ. Имаше статия тука някъде.
НЯМА ПО-ЧИСТА ОТ АТОМНАТА ЕНЕРГИЯ.
Покачването на крайната цена е по-малкоя проблем.
Немеца няма да си купува нов мерцедес на 4 години, а на 6.
Проблема е, че немските предприятия започват да издишат от скъпия зелен ток, вече едвам оцеляват срещу китайските.
Дори прословутите немски автомобили отстъпват в момента пазарен дял на Дачия.
Ситуацията не е розова... а позеленява
Путин - враг номер 1 на тутраканската селищна система
До коментар [#56] от "Distributed":
Покрив имам-живея в къща-пари нямам.
При среден разход 300-350 кв/часа месечно/включва и тока на помпата-топля се на дърва/,колко години ще ми бъдат необходими да си върна инвестицията,като в нея трябва да влязат и лихвите по обслужване на кредита за нея.Да,говорим за България.При средни заплати в провинцията 300-400 лева малцина са тези,които могат за извадят няколко десетки хилядарки кеш.И не,не давам себе си за пример ,преобладаващата част от народонаселението в родния кенеф са в подобно положение.Как виждате в обозримо бъдеще реализацията на проекта на всеки покрив-панел?
В квартала има само 4 къщи с панели и собствениците им са червиви от пари.То няколко капки вир не правят.
Едно е да планираш, друго е да проектираш, а съвсем съвсем трето е да строиш в смисъла описан по-горе - да изливаш бедон, да заваряваш и т.н. - а пък коренно различно е - четвърто - да завършиш АЕЦ и то в срок и то без оскъпяване на проекта.
Като ги видя тези неща ще повярвам. До тогава всички приказки за нови АЕЦи са в сферата на фантасиката.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Вие говорете за България, но в статията става дума за Германия. Както казах в България още не е еособено фективно и ползването на ФЕЦ по покривите, но след време ще стане.
Вие не разбирам какво искате? Да ви кажа, че не става в България ли? Ето казвам:
ОЩЕ не става в България.
Но ако очаквате да ви кажа, че НИКОГА няма да стане в България, просто няма как да го направя, защото няма да е вярно.
Проблемът е и друг - в България няма third-party owned ФЕЦ, т.е. ФЕЦ на лизинг, аналогичен на автомобилите. Каква е разликата между ФЕЦ на лизинг и автомобил на лизинг? Никаква.
Например в Калифорния компании, като www.sunrun.com, се занимават точно с това - срещу определена месечна вноска (обикновенно ПО–МАЛКА от сметката за тока) слагат ФЕЦ на покрива на хората и се занимават с всичко - администриране, бюрокрация, инсталиране, поддръжка, застраховки и т.н. и т.н.
Но в Беге още ги няма тези опции. Но търпение - ще ги има рано или късно. Неизбежно е.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
До коментар [#2] от "widowmaker":
В Германия за 8 години еленергията щяла да поскъпне с 30%.
У нас годишно еленергията поскъпва с 10-13%, т.е. до 2020г. може да поскъпне с 80-90%.
За да се откачиш от мрежата ще трябва и бая пари за акумулатори. Или за горивна клетка. Че и за генератор на нафта. За всеки случай.
Големия проблем на ВЕИ е точно в това. засега не съм чул за що годе ефективна технология за складиране на енергия. При всички случаи производството от фотоклетки през лятото е поне 3-4 пъти повече отколкото зимата.
И си остава чиста за хилядолетия напред. И никой дори и не прогнозира колко ще са пълните разходи.
А по-сериозно.
Трябва да се увеличи финансирането на ИТЕР и свързаните проекти. С тройно финансиране сроковете могат да се съкратят. А от какво да се отреже има. В крана сметка парите не са толкова много за целия свят. Па и само ЕС да ги покрие.
Но пак всичко е въпрос на регулации, ако има добре уреден Net Mettering, т.е. какво да става с излишната произведена енергия от фотоволтаика, може и без батерии.
Сега ФЕЦовете са голям хит в ЕС за магазини и складове, като МЕТРО, ИКЕА и т.н., защото такава сграда може да абсорбира всичкия ток произведен от покрива, а и потреблението й на ток почти съвпада с производството на ток от фотоволтаика.
Но до 5-10 години като направят батериите, то и сега има,но скъпички - само за богаташите, ще навлязат масово.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
"....Зелената енергия може да вдигне с 30% сметките за ток на германците до 2020 г...."
Може, що да не може? Това не са Щатите, дето за пореден път ни удрят в земята - енергията им от ВЕИ е 5-7 цента за киловатчас сега. А тя ще поевтинява още. Докато в Бантустан мутризацията ни води директно в канала...
Тънкият момент е дру, а именно в Германия отоплението не а на ел. енергия (ток) , а на газ, нафта или парно от топлофикацията, за това "ток" се харчи само за осветление, пералня и електроника.... тези които не готвят на газ - си готвят на ток. Няма климатици, защото няма жега.
Месечните сметки за "ток" на домакинствата са м/у 10 и 60 евро. Аз плащам 30 евро като готвя на ток.
В сревнение с най-често срешаните нетни месечни заплати от 2 хил. до 5 хил. евро на човек - сметките за ток могат да се пренебрегнат в сравнение с другите разходи като транспорт (100 евро мес. карта или 1.7 евро л. бензин) , отопление (при лошо изолирани сгради за газ или парно) ... застраховки: само 100 евро на месец за "нереботоспособност" <- тази застраховка я има всеки германец... ако например изкарваш 5 хил. на мес. и ти стане нещо (инвлидност, дископатия, писхо) да не можеш да си упражняваш професията... и застраховката ти изплаща заплатата до достигане на пенсионна възраст...
Дойчо плаща месечно по няколкостотин евро само за застраховки.... десетки различни за които балканджи Йово и хабер си няма какво означават...
На спортни състезания с/у Германия не викайте "Бъъългари - юююююнаци" , защото Дойчо разбира "You , nazi!"
Добре де а колко струва тази система? Ами вечер от къде ток, тогава пак ще използваме мрежата ли? Тази сметка 1000% няма да излезе, бас държа, че ако се разкара цялата зелена, и т.н. енергия от микса на ДКВР ще излиза по-евтино да си в мрежата и тока да е от АЕЦ!
[quote#75:"g0nzi"]Тази сметка 1000% няма да излезе, бас държа, че ако се разкара цялата зелена, и т.н. енергия от микса на ДКВР ще излиза по-евтино да си в мрежата и тока да е от АЕЦ![/quote]
Да се разкара цялата зелена енергия и токът да е от внос пак ще сме по-на сметка отколкото да ни дерат мутрите нахални...
[quote#37:"Distributed"]Т.е. на мен, моя ток произведен от покрива, ми излиза МНОГО по-евтин [/quote]
излиза ти евтин само ако държавата ти го субсидира. защо спред теб 30% от немските фирми за фотоволтаици са застрашени от фалит след като орязаха субсидиите?
щото кой ще ти го регулира тоя ток? или ти мислиш да ползваш ток само като е слънчево или духа вятър?
а зимъска???
Всички животни са равни, но някои са по-равни от други
[quote#43:"Distributed"]ФЕЦ-а на покрива се избива за 6-9 години и после работи още поне 11 години, а може и още 20-30, никой не знае. [/quote]
избива се за 9 ако ти е дотиран 30% от държавата, както беше доскоро. иначе 20 години да ти издържи връзката между силиция и медния проводник дето ти носи тока много искам да го вида как точно ще стане......
и основният проблем, зимата кво прайм?тва да не са ти DSSC??? айде нощем ще изкараш на батерии, ма 3 месеца?
Всички животни са равни, но някои са по-равни от други
верно....вижда се най-вече, че импорта/експорта на ток е симетричен и почти огледален процес...и в момента в който нямаш какво да експортираш, става яко внос на баснословни цени. германия и сега има обменни програми с цяла скандинавия- като им са пълни язовирите напролет тока е насам, след сушата на лято тока е наобратно.......
ако няма ток за износ, кво прайм?
бецален......
Всички животни са равни, но някои са по-равни от други
[quote#71:"Distributed"]Но до 5-10 години като направят батериите, [/quote]
те и зелените тва обещават, ама вЕрвай ми, работя в тази област, иска ми се, ама нема да стане току-така таз работа
Всички животни са равни, но някои са по-равни от други
Питах кой строи АЕЦ в смисъла на строи - излива бетон, заварява, прави инфраструктура, монтира реактори и куполи.
Вие ми давате намерения на Саркози за нови реактори, което вече не зависи от него, и планове за чешкия АЕЦ за строеж на нови рактори, но това са само планове.
Пак питам - кой съсед на Германия - излива бетон или заварява или монтира реактор или купол на нов АЕЦ?
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
Нека пак да обясня положението, защото очевидно сте си набили в главата, че всичко навсякъде се субсидира.
Слагам си ФЕЦ на покрива и КОГАТО прави ток ползвам неговия ток ВМЕСТО да купувам ток от мрежата.
Ако годишната вноска по лизинга за този ФЕЦ е по-малка от годишната сметка за НЕ купения ток от мрежата, значи съм на печалба, т.е. произведения ток от покрива ми е излязал по-евтино от колкото иначе бих си го купил от мрежата.
Какви субисидии, какви пет лева, какво ви става, внимавайте в картинката.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
А, колко струва съхраняването на отработеното ядрено гориво во веки веков? И колко струва разрушаването и обезопасяването на затворена АЕЦ? Това никой не казва.
Разликата между нас и германците е, че тяхната икономика се развива непрекъснато нагоре, а нашата стои на едно място и боксува. В крайна сметка на тях им се увеличават заплатите и имат израстване в службата, докато българина стои в едно положение.
До коментар [#87] от "Distributed":
Доколкото знам обезопасяването на затворена АЕЦ струва почти толкова колкото и строежа. Не знам защо този разход не се взима предвид в цената на една АЕЦ, тъй като животът на АЕЦ не е неограничен.
[quote#84:"Distributed"]Какви субисидии, какви пет лева, какво ви става, внимавайте в картинката. [/quote]
субсидия за закупуване на устройството. за връзване към мрежата, за преференцилни условия за изкупуване на тока, за батерии.
ако вие си държите тока в кофи, е, в германия не е точно така.....
Всички животни са равни, но някои са по-равни от други
[quote#85:"Distributed"]Германия изнася повече ток отколкото внася..[/quote]
защото има какво, 15% възобновяеми източници на ток ли????
вижте поне материалите дето сам поствате, кво казват хората от фрайбург.....има баланс на внос и износ, има един ток дето скита насам-натам в зависимост къде в момента е нужен и къде в момента има излишен. в момента в който германия няма ток за износ, трябва да си плаща с пари за всичко което внася. и сега, въпреки че изнася повече отколкото внася цените скачат. смятайте с колко ще скочат, ако износа секне.
Всички животни са равни, но някои са по-равни от други
Германия върви бодро към деиндустриализация и съотвтено към икономическа катастрофа, но проблемът им е фундаментален - управлявана е от такива зелени политически дейци като Дистрибутет дето бъкел не разбират от технологии (дори и зелени), но им плащат да промотират свръхпечалби с по-малко реална вложена стойност. Е, на този свят всичко се плаща - рано или късно. И германците ще си платят за тарикатлъка. При това яко ще плащат.
А, забравих - освен плащането има и една друга лоша "екстра" от зелената енергия - мрежата става нарастващо нестабилна. През 2007 година (преди големия бум на ВЕИ в Германия) системните оператори са се намесвали аварийно в управлението на електропреноса само около 15 пъти в годината. За миналата година аварийните намеси са вече НАД 150 (сто и петдесет). Въпрос на време е някъде да стане пробив и Германия на остане без ток за два-три дена. Тогава ще гледаме не криза, а апокалипсис в европейски мащаби. И това всичко заради фантазиите на такива като Дистрибутет ...
Нали за това в статията се говори, че ще са необходими 150 милиарда инвестиции в мрежата. Малкатаподробност е, че тези пари ще се насочат към местни фирми, а ако такава модернизация се извършва у нас, пак ще отидат в техни фирми парите.
Така германците създават игра в която са най-добри и естествено ще я налагат на останалите. Кризата обаче обърка плановете им и може да се окаже автогол!
Тези 150 млрд. не са за сигурност на мрежата (такава не можеш да го имаш по принцип при нарастващ дял на несигурни енергоизточници), а за правенето на мегаломански далекопроводи от северните ветропаркове към южните индустриални провинции. Иначе всичките им политически поставени цели за един колко си процента ВЕИ отиват на кино. Но забравят, че докато ги пострят, няма да има кой да консумира вчтърен ток - всичките германски предприятия ще са се изнесли към по-разумни географски ширини. Дневник просто не публикуват (заради интересите на издателя си) вълната от недоволство която се надига в германските индустриални кръгове срещу политиката на правителството си. Това тук е само едно от многото, при това много дипломатично изказване, от хора които дефакто създават богатсвото на Германия, а не от зелените търтеи.
До коментар [#20] от "нервна":
Не се нЕрви како, в Германия много фирми произвеждащи фотоволтаици фалираха, други са пред фалит. Германците одавна губят състезанието с китаиците, които произвеждат в Китай ( а и в България)по немски технологии и с големи държавни дотации. На това му се казва дъмпинг и е китайска държавна политика.
[quote#78:"beatles"]излиза ти евтин само ако държавата ти го субсидира. защо спред теб 30% от немските фирми за фотоволтаици са застрашени от фалит след като орязаха субсидиите? [/quote]
Една огромна част от електроенергията в Бантустан отива за приготвянето на битова гореща вода. Ама бантустанският инженерин ще сложи на покрива фотоволтаик, вместо слънчев бойлер. А после от получената електроенергия, събрана в акумулатор, ще топли водата в електрически бойлер. Бас държа, че така ще го направи, ако е за чужд човек. И всичко ще му излезе през задните части. А има много на брой простички решения, които могат драстично да намалят енергозависимостта от мутренската държава. Но мутренският манталитет е силно заразителен. В Гърция е пълно с мотопеди, моторолери и мотоциклети. В Бантустан само мутри се ерчат с мощните си гърмящи машини. А раята сипва мутренския бензин в колите си, като поддържа по този начин мутровластите. От ума си тегли, е казал народът...
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноТези 150 млрд са за нова, съвременна мрежа съвместима с ВЕИ, защото старата е правена за централизиран енергодобив, а в бъдеще той ще е децентрализиран.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Много от тези пари ще дойдат и от ЕС.
Публикувано през m.dnevnik.bg
widowmaker Всички сме парлеву франсе
Рейтинг: 700 НеутралноАми като не харесвате Атома ще трябва да се бръкнете.
"We're not gonna take it! Anymore."Къде са форумците, които пищяха с все сили колко готина и ЕВТИНА била енергията от ВЕИ в Германия?
Безплатен обяд НЯМА!!!
Тук вече скочи цената с 13%, но това все още не е заради ВЕИ -това увеличение ПРЕДСТОИ!
Diva
Рейтинг: 574 НеутралноЕто затва всеки партиен връзкар на континента ,та и у нас ВЕИ-та прави и пачки реди. Яко извозване на матряла пада..
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)niakoi_si
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#2] от "widowmaker":
Не ги мисли германците - ще си ги платят тия няколко цента и пак ще живеят около 10 пъти по добре от средния българин. Ако щеш и 10 атомни централи да построиш.
Защото то за тая работи си трябва акъл, не атоми
moloko_
Рейтинг: 631 ЛюбопитноЩом в Германия заради ВЕИ цените на електроенергията може да се вдигнат с 30%,представете си какво ще стане у нас с цените на тока заради разни тарикати и лобисти,които си подписаха сладки договори за 25 години на цени от "само" 80 стотинки за киловат,направо ще ни се разкатае фамилията да им плащаме на тези огромните печалби.
moloko_
Рейтинг: 631 НеутралноСекретарят на НС на БСП Антон Кутев изтъкна, че хора, които пряко са свързани със сегашното управление, получават годишно над 70 млн. лв. приходи от мощности на ВЕИ. Кутев изброи фирми и лица, които стоят зад огромен брой ВЕИ и са свързани с ГЕРБ - Валентин Златев с приходи от тези дейности, възлизащи на около 18 млн.лв. годишно, Иво Прокопиев с приходи 9.4 млн.лв., Николай Вълканов също с 9.4 млн.лв, Цветелина Бориславова с 9.1 млн.лв, Тодор Начев със 7.6 млн.лв, Владимир Аличков с 6.7 млн.лв, Светослав Донев с 4.6 млн.лв.
niakoi_si
Рейтинг: 696 НеутралноИначе на Европа и трябва една авария като Фукушима и ще забравите за всякакви ядрени централи за 200 години напред. Но ще е прекалено късно...
RED MAFIA
Рейтинг: 696 ЛюбопитноЗа това става въпрос, за € 400 млрд. евро (526 млрд. долара)
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага ти"DESERTEC е възобновяем енергиен проект, който има за цел да създаде масивна мрежа от соларни и вятърни паркове, простиращи се в Близкия изток и Северна Африка (MENA) региона, и да се свърже към Европа чрез Евро-средиземноморска електрическата мрежа , най-вече на високо напрежение постоянен ток (HVDC) електропроводи. Проектът, оценен на € 400 млрд. евро (526 млрд. долара), ще доставя 15% от електричеството в Европа до 2050 г."
http://en.wikipedia.org/wiki/Desertec
Distributed
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#0:"статията"]"Пре з следващите 10 години ще бъдат необходими инвестиции в размер на 150 милиарда евро," прогнозира шефът на Vattenfall Europe Туомо Хатака пред "Зюддойче Цайтунг". "Предполагам, че вследствие на това сметките за частните консуматори ще скочат с до 30% към 2020 г.," добави той.[/quote]
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Нека да поанализираме. Ще сложа няколко удивителни на проблемите места
Шефът на енергиен концерн(!!!!!) прогнозира(!!!!!), че ще са необходими мащабни(!!!!!) инвестиции, по 15 млрд на година(!!!!!) и той предполага(!!!!!), че в следствие на това сметките за частните консуматори ще скочат с ДО(!!!!!) 30%.
Подобни бъртвежи слушаме и от червените fachidiot–и тука в България.
Това, което не казва, е че:
1. Благодарение на германския модел на субсидиране на ВЕИ в момента има над 1 милион (ЕДИН МИЛИОН) малки производители на ток. Нещо, което противоречи на концепта "енергиен концерн" и печалбите на грамадните енргийни концерни намаляват точно заради течащата демократизация на енергетиката в Германия - всеки може да произвежда, купува и търгува енергия.
2. Немската, както и на половин ЕС, енергийна мрежа трябва да се подмени изцяло така или иначе, защото тя е в края на експлоатационния си период, т.е. тези инвестиции щяха да се направят и с ВЕИ и без ВЕИ.
3. Тези инвестиции за нова мрежа са необходими така или иначе, защото в Германия вече субсидиите са по-малки от цената на тока за домакинствата - 20 евроцента за ток от фотоволтаика на покрива срещу 25-28 евроцента за цената на тока за домакинствата. Това значи, че вече токът произведен от покрива ще се ползва за вътрешна консумация вместо да се продава по EEG.
4. Цената на тока от ВтЕЦ и ФЕЦ вече е достатъчно евтин, че да нямат нужда от значителни субсидии, а инсталационната им цена ще продължи да пада и пада и пада.
cinik
Рейтинг: 2299 НеутралноДо 2020? Ами това са 8 години по 2-3 % годишна инфлация, каквато си има като цяло. Приемливо. Друго е у нас, където ми мирише на 30% скок още след изборите догодина...
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "selianin
Рейтинг: 688 НеутралноПрогноза на ХАтака.
...каждое новое поколение лучше...V.V.PUTINcomandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 3020 НеутралноИстината е ,че зелената енергия която всъщност изобщо не е зелена ще вдигне тока около 5 пъти до 2020г и това вече става все по сигурно !
Libertarianism is just anarchy for rich peoplecinik
Рейтинг: 2299 Неутрално[quote#7:"niakoi_si"]Иначе на Европа и трябва една авария като Фукушима и ще забравите за всякакви ядрени централи за 200 години напред. Но ще е прекалено късно... [/quote]
„Слушай ко ша ти кажа, уа! Човека сий направил частна митница на КПП-то, 10 години хероина за Ивропа й минавал приз ньего. И сига ко, ша са остави на някой си Киро да доди от Канада и да му я затвори? Как ша стани тази работа, то са иска мозък да помислиш малко! Нье само Киро ша падни, ами и кака ти Урсула ша падни, хъ-хъ-хъ! "За радост, нито в източния Атлантик, нито в Средиземно море се наблюдават цунамита по 50 метра
Julian Mall
Рейтинг: 2922 РазстроеноНали уж се очакваше поевтиняване на тока от ВЕИ, а то се оказа обратното увеличаване на сметките с 30% и то в Германия която се сочеше за пример на евтина енергия от ВЕИ? Кошмарът ВЕИ за България предстои не знам дали сте гледали репортажа по една телевизия за токовите удари след включване на ветрогенераторен парк в мрежата.
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоthe_sceptic
Рейтинг: 810 НеутралноРеалността не прощава. В измисления свят на зеленарската религия е възможно да се мине 100% (ако не и 200%
) на слънчева и вятърна енергия без никакви отрицателни икономически последици. Е, хардкор зеленарите искат да бъде спряна цивилизацията и да тръгнем да се връщаме по пещерите, но това се говори тихичко и в затворени кръгове. На широките маси се обяснява, че ако стане достатъчно масова, т. нар. зелена енергия не е по-скъпа от конвенционалната за бранша.
Както тепърва ще се убеждаваме, в реалния свят това просто не е така и всички ще плащаме дан на зеленото малоумие.
На това отгоре, каква ирония, този евро зелен напън е, от глобална гледна точка, напълно безсмислен, защото само Китай се готви да пусне към 720 нови въглищни ел централи до 2020 (данните са оптреди години, вероятно вече част от тези са пуснати), които ще негират спестеното на атмосферата СО2 от Европата.
Борислава (be_free)
Рейтинг: 868 ЛюбопитноДо коментар [#9] от "Distributed":
Абсолютната свобода дава абсолютна власт, а власта покварява, а абсолютната власт абсолютно покварява!Абе, откъде ги измисляш такива?
Моди трий нищо да не остане!
Рейтинг: 630 НеутралноНяма по-евтина ел енергия от АЕЦ- зелени, червени, оранжеви каквито искате енергии, но евтино е само от АЕЦ-а!
Нелсън Мандела
Рейтинг: 1667 Любопитноа руШкия газ ще вдигне сметките на българите с поне 70% до 2020 - ХАХА
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!Diva
Рейтинг: 574 Неутрално[quote#6:"moloko_"]Валентин Златев с приходи от тези дейности, възлизащи на около 18 млн.лв. годишно, Иво Прокопиев с приходи 9.4 млн.лв., Николай Вълканов също с 9.4 млн.лв, Цветелина Бориславова с 9.1 млн.лв, Тодор Начев със 7.6 млн.лв, Владимир Аличков с 6.7 млн.лв, Светослав Донев с 4.6 млн.лв[/quote]
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)Тея всички са от БКП и ЦК на БКП. Хо-хо-хо
нервна
Рейтинг: 925 ВеселоДо коментар [#9] от "Distributed":
Айде сега,да погледнем истината в очите.
Енергийният напън във фотоволтаичната енергетика на Германия е продуктуван единствено и само от икономическият и интерес,щото са най-големите производители на панели в ЕС.Сиреч немските потребители субсидират със сметките си немската икономика.Ако Германия не произвеждаше компонентите,а ги внасяше изцяло,бас държа,че щеше да има друга енергийна стратегия.
Нашият малък,прост,но също така много прагматичен народ е казал: ИНТЕРЕСА КЛАТИ ФЕСА.
Jessika
Рейтинг: 1620 НеутралноГерманците като слушат какво им баят зелените политици, сега няма да се оплакват. Изключително прибързаното и необмислено решение да се закрият атомните централи до 2020 г., логично ще води до повишаване на цените.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”В същото време съседите им поляци и французи продължават да строят атомни централи. При тази ситуация, откъде ще дойде сигурността за германците, че няма да се случи атомна авария и те няма да бъдат засегнати?!
Diva
Рейтинг: 574 Неутрално[quote#19:"Дива селянка"]Тея всички са от БКП и ЦК на БКП. Хо-хо-хо [/quote]
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)Брао на гореизброените друари. Усвоили са тезисите на партията -кърмилница до най-важния детайл. Бай Тощо се гордее с вас и в гроба
http://vbox7.com/play:72d2312b
Нелсън Мандела
Рейтинг: 1667 Любопитно[quote#20:"нервна"]Ако Германия не произвеждаше... [/quote]
, а конторлирано вдигане на цените с 30% не никакъв проблем стига да не е за 8, а за 18 години. Цените на енергията така или иначе се качват доста бързо. Ако германците се разберат да свършат работата до 2030 дори увеличението да е 40% няма да има никакъв проблем.
Чехов е Толстой, а Братя Карамазови са Три Сестри!нямаше да е Гернамия
doneva
Рейтинг: 524 ВеселоДо коментар [#14] от "Julian Mall":
Да, обаче проблемът със сривовете е заради старата и неадекватна инфраструктура. Това малко като с изводите на Йосариян за причинноследствените връзки покрай бонбоните и трипера.
Julian Mall
Рейтинг: 2922 ВеселоДо коментар [#24] от "doneva":
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоНе, това е още една екстра към високите сметки за ток.
galina_blanca
Рейтинг: 409 НеутралноДо коментар [#6] от "moloko_":
А ГЕРБ ли го прие тоз закон за 80 ст киловата? Който имал пари инвестирал, и аз ако имах достатъчно щях да го направя!!
Ал Бънди
Рейтинг: 524 НеутралноСтатията е много манипулативна! Всяка нова индустрия в началото изисква много повече инвестиции, които трябва да с изплатят, но ако погледнем малко повече напред от 10 години картината ще се промени тотално!
Цената на ВЕИ в момента е много скъпа, защото трябва да се изплатят не само ВЕИ инсталациите, но и промяната на цялата енергопренесно мрежа от централизиран в децентрализиран тип. Сле изгражданети и изплащането за 10-20 години на цялата инфраструктура ВЕИ ще станат с пъти по евтини от традиционната електроенергия, защото подръжката и смяната на износените елементи струва само около 10% от оригиналната инвестиция, а разходите за гориво при ВЕИ са 0. Реално при ВЕИ енергията ще имаме едно първоначално покачване и след това сислен спад на цената на енергията, докато при нефта, АЕЦ и т.н. ще имаме едно постоянно и необратимо поскъпване! Тези които инвестират сега във ВЕИ след 20-30 години ще са много конкурентноспособни, а тези които чакат с цел уж да минат евтино ще станат безнадежно неконкурентноспособни!
elevation04
Рейтинг: 638 ВеселоИкономиката се нуждае от сериозни реформи и най важният е енергийния сектор за развитите икономики...На копаещият с мотика не му трябва ток...
В този аспект ще се промени и структурата на енергетиката и все по голямо значение ще придобиват малки, зелени и високо ефективни енергоизточници.
Засега като най неизчерпаема е слънчевата енергия и натам трябва да се върви в технологийте.
Естествено и атомната енергетика не е за боклука, но при условие ,че се намери нужното ниво на сигурност...техническа и вече политическа и криминална. Сигурно след 10-15 години ще имаме и високо ефективни "джобни "атомни централи...за един квартала или градче...Така ще намалим разходите и загубите от пренос
beatles
Рейтинг: 868 Весело[quote#21:"Jessika"]При тази ситуация, откъде ще дойде сигурността за германците, че няма да се случи атомна авария и те няма да бъдат засегнати?! [/quote]
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другима не бееееее, ти не го разбираш атома.....начи, атома макар и лош, ако гръмне на френската или чешката граница (едните планират, а другите вече са почнали да строят нова АЕЦ), ще спре на границата и ще чака геносе митничар да го пусне на немска територия...
майтапа настрана, толкова просто племе като немските зелени няма. тия трябва да ги върнат в трети клас, където се събират числа до 100 и се учат проценти.
25% енергия от АЕЦ се спира до 2020. Пак тогава според Киото, трябва германия да налаи емисиите си на СО2 с 30%. откъде ще дойде това? ми очевадно, 35% от немския ток все още се прави от ТЕЦ. т.е. ще се режат ТЕЦ-ове. С други думи, германеца след 8 години или ще гори с 50% по-малко ток, или тока ще му скочи 3 пъти. 30% на чичкото от статията са едно оптимистично пожелание.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#12] от "comandante":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Отново да го обясня.
Тока произведен на покрива в Германия в момента е по-евтин от тока от мрежата, т.е. оказва се, че "зелената" енергия не е скъпа, а напротив - ПО-евтина е от останалата.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#14] от "Julian Mall":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Ами тока от ВЕИ в момента е поевтинял до толкова, че вече в Германия няма преференциални изкупни цени за ФЕЦ по-големи от 10 мегават пика. А продължават да си ги строят?
Какво значи това?
FlyingDutch
Рейтинг: 524 ВеселоДа напомня ли колко минуса имах, като споменах, че Германия влиза в енергийна криза
Хипчо
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#2] от "widowmaker":
ВОДА, ПОВЕЧЕ ВОДА!Точно щото няма безплатен обяд, най-скъпо ще струва рухването на екосистемата, в която живее човекът. ВЕИ сега са скъпи, но като цяло ще излезат по-евтини от всичко останало-накрая!!!! Иначе без АЕЦ няма да се мине - трябва да им вдигнат нивото до откат!
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#15] от "the_sceptic":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Време е да си починете малко от халюцогените.
Само чрез ВЕИ може който си иска на каквото ниво си иска - човек, семейство, къща, община, област, държава, континтент да стане енергийно НЕзависим и сам да си произвежда енергията.
САМО чрез ВЕИ и то вече се случва, но трябва да се чете съвременна информация, а не да се притоплят конспиративни прототии от преди 20-30 години.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#16] от "be_free":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Кои по точно. Посочете и ще ви обясня с подробности.
FlyingDutch
Рейтинг: 524 ВеселоДо коментар [#29] от "beatles":Няма проблем - германските фирми ще започнат да изнасят производства заради скъпия ток и няма да има такава нужда от ток. Но това няма да спре поскъпването
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#17] от "g0nzi":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Ако си произвеждам тока на покрива и го ползвам за вътрешна консумация, а не го купувам от АЕЦ. Не ми се налага да плащам такса за разпределение, такса за снабдяване, ДДС, добавка за "зелена енергия", кой-знае каква още добавка, евентуален акциз върху тока.
Т.е. на мен, моя ток произведен от покрива, ми излиза МНОГО по-евтин от купения от мрежата, дори и ако той се произвежда за НУЛА стотинки, защото докато стигне до мен по-горе пише какви надбавки му се прибавят.
robbie_williams
Рейтинг: 574 НеутралноРабота не е добре, става и по зле. Ще има да плащаме като попове! ...
Ти виждаш нещата и питаш защо? А Аз мечтая за неща, които никога не са били и питам - защо не?Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#20] от "нервна":
но и само от икономическият и интерес,щото са най-големите производители на панели в ЕС.Сиреч немските потребители субсидират със сметките си немската икономика.[/quote]
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/[quote#20:"нервна"]единств
Над 70% от инсталираните в Германия фотоволтаични панели са китайски, но един ФЕЦ не е само панел, а и много други неща, които се правят в Германия и хем стимулират германската икономика, хем правят Германия енергийно независима - колко струват тези неща?
[quote#20:"нервна"]Нашият малък,прост,но също така много прагматичен народ е казал: ИНТЕРЕСА КЛАТИ ФЕСА[/quote]
Абсолютно сте права. Точно затова новия пазар за ФЕЦ в ЕС е за производството на ток ИЗЦЯЛО за вътрешна консумация, защото - както вече казах - тока от покрива е по-евтин от тока от мрежата в по-голямата част на ЕС.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#21] от "Jessika":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/[quote#21:"Jessika"]Германците като слушат какво им баят зелените политици, сега няма да се оплакват. [/quote]
Те не се оплакват.
[quote#21:"Jessika"]В същото време съседите им поляци и французи продължават да строят атомни централи. [/quote]
Я я. Може ли по-конкретна информация. При кои от съседите им се строят атомни центарли. В смисъла на "строя" - изливам бетон или заварявам железария или монтирам реактори?
Посочете ми един такъв конкретен проект.
Diva
Рейтинг: 574 НеутралноДо коментар [#37] от "Distributed":
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)Така да ма светнеш какво да си сложа за една 3-4 етажна къща,та тока да си е мой. На мен само ДДС-то сега ми е 50 лв.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#29] от "beatles":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/[quote#29:"beatles"]едните планират, а другите вече са почнали да строят нова АЕЦ), [/quote]
Може ли АЕЦите по именно, колега.
Освен това Франция сумарно изнася ток за всичките си съседи без ГЕРМАНИЯ:
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#41] от "Дива селянка":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Ако говорим за България, където цената на тока е 9 евроцента/квч, още не е далавера. В смисъл може и да излезеш икономичеси на плюс след 15 години, но може и да не.
докато в Германия с цена 27 евроцента и в Италия - 20 евроцента нещата седят по съвсем друг начин.
ФЕЦ-а на покрива се избива за 6-9 години и после работи още поне 11 години, а може и още 20-30, никой не знае.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#29] от "beatles":
e/tableau_de_bord.jsp
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Ето да си следиш от къде и колко Франция внася и изнася ток:
http://clients.rte-france.com/lang/an/visiteurs/vi
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#41] от "Дива селянка":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Но трябва да се консултирате с фирма, която това работи. И да ви покажат разчетите.
Distributed
Рейтинг: 868 ВеселоИначе ето ви две фалчета за Фотоволтаиците и ВЕИ в Германия, така малко да се поинформирате:
/pdf-files-englisch/photovoltaics-report.pdf
/pdf-files-englisch/news/electricity-production-fr om-solar-and-wind-in-germany-in-2012.pdf
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/http://www.ise.fraunhofer.de/en/downloads-englisch
http://www.ise.fraunhofer.de/en/downloads-englisch
много са интересни
Diva
Рейтинг: 574 НеутралноДо коментар [#45] от "Distributed":
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)Ами мерси много. При мен слънце бол . А тока -бг скъпотия. Аре фотопанел с огромен бойлер имам,ама искам и панел за ток. Ще се поинтересувам при специалисти.
Моди трий нищо да не остане!
Рейтинг: 630 НеутралноДо коментар [#37] от "Distributed":
Ала бала, говори ми в цифри. Защо тогава "зелената" енергия е по-скъпа? Аз не искам или нямам възможност за монтаж на такава система - защо трябва да плащам скъпата зелена?
traveler1
Рейтинг: 759 НеутралноАз само да попитам:
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВОЗащо закона за ВЕИ в България и наредбата към него не бяха направени така че да се субсидират мощности на юридически и физически лица до 5-10кВт, а се даде възможност само и единствено на големите далавераджии да теглят пари от фонд Козлодуй и само те да печелят от преференциалните цени?
Ако беше направено така, че дребните потребители да са и дребни производители, вдигането на цените нямаше да е токлова болезнено, нямаше да има нужда от изгражадена на нови мрежи, нямаше да има една шепа доволни в София, а щеше да има хиляди усмихнати хора по територията на цялата страна, и най-вече хората щяха да виждат, че се прави политика за обикновенните хора, а не за големите крадци и далавераджии, източващи както фонд козлодуй, така и почти изпразнените джобове на средностатистическия българин.
Настрадин Ходжа
Рейтинг: 1441 НеутралноДа им имам проблемите!
#ДАНСwithme до #ОСТАВКАНашите скочиха с 13% за една година.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#47] от "Дива селянка":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Само събери оферти от колкото може повече фирми и ги питай конкретно какви са ценита на модулите, какви са като качество, и каква инсталационна цена ти предлагат.
Ако дават 3 000 лева за киловат пик е много добре, но сигурно ще ти кажат нещо около 4 000 лева за киловат пик. В Германия е около 1500 евро/KWp.
Diva
Рейтинг: 574 Неутрално[quote#51:"Distributed"] В Германия е около 1500 евро/KWp. [/quote]
Изчезващ вид под опеката на БКХ. Гледаш и не бараш :)Ще проверя и в Гърция- до мен е. Оттам си взех фотопанела за водата. На сметка.
Distributed
Рейтинг: 868 ВеселоДо коментар [#48] от "g0nzi":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/[quote#48:"g0nzi"] Защо тогава "зелената" енергия е по-скъпа?[/quote]
Кой е казал, че е по-скъпа? ДКЕВР ли? И ти им вярваш? Машалла...
[quote#48:"g0nzi"]Аз не искам или нямам възможност за монтаж на такава система - защо трябва да плащам скъпата зелена? [/quote]
Проблема ви в случая е лошото законодатество в България, което не позволява, т.нар. Community Solar, т.е. събират се 10-20-50-100-5000 човека и правят едно обединение, което строи ВЕИ парк и произведените киловатчасове от него им се приспадат от ползваните от тях, независимо, че тока не е на покрива.
Но за това трябва адекватна нормативна уредба, която липсва тук. Нека погадаем защо...
нервна
Рейтинг: 925 НеутралноДо коментар [#39] от "Distributed":
[quote#39:"Distributed"] защото - както вече казах - тока от покрива е по-евтин от тока от мрежата в по-голямата част на ЕС.[/quote]
Бихте били прав,ако не беше мааалката подробност,че стойността на инвестицията в покривната инсталация е тоооолкова голяма,че многократно надхвърля икономията,която потребителя би реализирал като разлика с цената на тока от мрежата.Същото е и с прокламираните електромобили.Разликата в цената на елмобила,а и на батерията му,която трябва да се сменя,спрямо цената на 10 год.автомобил на фосилно гориво е толкова потресаваща,че като бие човек чертата,общият разход за км.пробег примерно за 10 год на старата трошка е несравнимо по-малък от разхода на другия,дори и при продължаващото увеличение на горивата.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#52] от "Дива селянка":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Може и да е по-далавере от Гърция, защото там ВЪПЕРКИ кризата добавят по 50-60 мегаватпика ФЕЦ на месец на малки разпределени проектчета напред назад.
Гърция до 4-5-6 години ще имат достатъчно ФЕЦ, че по обяд всичкия им ток да идва от ФЕЦ и ще изнасят ток точно по обяд, когато на всичкото отгоре е и най-голямото потребление.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#54] от "нервна":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/[quote#54:"нервна"]Бихте били прав,ако не беше мааалката подробност,че стойността на инвестицията в покривната инсталация е тоооолкова голяма,че многократно надхвърля икономията,която потребителя би реализирал като разлика с цената на тока от мрежата[/quote]
Може ли малко числа. Все пак за конкретиката трябва нещо по-ралично от "стойността на инвестицията в покривната инсталация е тоооолкова голяма".
Колко голяма? И за коя държава говорим? Както казах едно е България с 9 евроцента и 1200 KWh/KWp на година. Съвсем друго е Италия с 1300 KWh/KWp и 20 евроцента цена на тока.
Нали?
Jessika
Рейтинг: 1620 НеутралноДо коментар [#40] от "Distributed":
amm_f_d_polnische_Kernenergie_evjb.pdf
n-plant-einatomkraftwerk-/4689422.html
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”http://www.umwelt.sachsen.de/umwelt/download/Progr
Забележи каква цяла стратегическа програма имат поляците за атомната енергия и нямат никакво намерение да я замразяват.
стр. 75, карта на евентуалните места за строеж
http://www.tagesspiegel.de/berlin/nahe-berlin-pole
traveler1
Рейтинг: 759 Неутрално[quote#53:"Distributed"]Нека погадаем защо...[/quote]
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВОНе е нужно да гадаем. Ние си знаме по презункция, че законите в НС се правят за облагодетелстване на определени хора и фирми и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в ущърб на населението, което е гласувало ЗА съответното народно събрание.
Това в България винаги е било, е, и ще си остане така, до тогава, до когато не бъдат застреляни достатъчно количество национални предатели мислещи себе си за богоизбрани да правят каквото и както си искат без да носят никаква, ама абселютно никаква отговорност за действията си!
zeer_streng
Рейтинг: 638 Неутрално[quote#7:"niakoi_si"]Иначе на Европа и трябва една авария като Фукушима и ще забравите за всякакви ядрени централи за 200 години напред.[/quote]
Японците помнят добре, затова рестартираха ядренните си реактори. По данни на американски учени, от цунамито са загинали 100 ПЪТИ повече хора, отколкото от последвалата аватия в АЕЦ. Имаше статия тука някъде.
НЯМА ПО-ЧИСТА ОТ АТОМНАТА ЕНЕРГИЯ.
Eisbär
Рейтинг: 1021 Неутралноза разнообразие аз прочетох друго ieter-vergleich-oekostrom-oft-kaum-teurer-als-konv entioneller-strom-1883192.html
http://www.stern.de/wirtschaft/immobilien/stromanb
iSiktir
Рейтинг: 581 НеутралноПокачването на крайната цена е по-малкоя проблем.
Путин - враг номер 1 на тутраканската селищна системаНемеца няма да си купува нов мерцедес на 4 години, а на 6.
Проблема е, че немските предприятия започват да издишат от скъпия зелен ток, вече едвам оцеляват срещу китайските.
Дори прословутите немски автомобили отстъпват в момента пазарен дял на Дачия.
Ситуацията не е розова... а позеленява
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#59] от "zeer_streng":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/"Японците помнят добре, затова рестартираха ядренните си реактори."
Да се придържаме към фактите - рестартираха ДВА реактора, които бяха спредни много преди Цунамито за модернизация и профилактика.
А не всичките си спрени реактори, както се опитвате да внушите.
нервна
Рейтинг: 925 ЛюбопитноДо коментар [#56] от "Distributed":
Покрив имам-живея в къща-пари нямам.
При среден разход 300-350 кв/часа месечно/включва и тока на помпата-топля се на дърва/,колко години ще ми бъдат необходими да си върна инвестицията,като в нея трябва да влязат и лихвите по обслужване на кредита за нея.Да,говорим за България.При средни заплати в провинцията 300-400 лева малцина са тези,които могат за извадят няколко десетки хилядарки кеш.И не,не давам себе си за пример ,преобладаващата част от народонаселението в родния кенеф са в подобно положение.Как виждате в обозримо бъдеще реализацията на проекта на всеки покрив-панел?
В квартала има само 4 къщи с панели и собствениците им са червиви от пари.То няколко капки вир не правят.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#57] от "Jessika":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Едно е да планираш, друго е да проектираш, а съвсем съвсем трето е да строиш в смисъла описан по-горе - да изливаш бедон, да заваряваш и т.н. - а пък коренно различно е - четвърто - да завършиш АЕЦ и то в срок и то без оскъпяване на проекта.
Като ги видя тези неща ще повярвам. До тогава всички приказки за нови АЕЦи са в сферата на фантасиката.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#63] от "нервна":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Вие говорете за България, но в статията става дума за Германия. Както казах в България още не е еособено фективно и ползването на ФЕЦ по покривите, но след време ще стане.
Вие не разбирам какво искате? Да ви кажа, че не става в България ли? Ето казвам:
ОЩЕ не става в България.
Но ако очаквате да ви кажа, че НИКОГА няма да стане в България, просто няма как да го направя, защото няма да е вярно.
Проблемът е и друг - в България няма third-party owned ФЕЦ, т.е. ФЕЦ на лизинг, аналогичен на автомобилите. Каква е разликата между ФЕЦ на лизинг и автомобил на лизинг? Никаква.
Например в Калифорния компании, като www.sunrun.com, се занимават точно с това - срещу определена месечна вноска (обикновенно ПО–МАЛКА от сметката за тока) слагат ФЕЦ на покрива на хората и се занимават с всичко - администриране, бюрокрация, инсталиране, поддръжка, застраховки и т.н. и т.н.
Но в Беге още ги няма тези опции. Но търпение - ще ги има рано или късно. Неизбежно е.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноЛинка е :
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/http://www.sunrunhome.com/
грешка.
shumkar
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#2] от "widowmaker":
В Германия за 8 години еленергията щяла да поскъпне с 30%.
У нас годишно еленергията поскъпва с 10-13%, т.е. до 2020г. може да поскъпне с 80-90%.
rainbou1
Рейтинг: 1180 ВеселоТе дотогава колко неща ще се качат с 30 и повече процента
Цецо
Рейтинг: 1596 НеутралноДо коментар [#56] от "Distributed":
Covid live matter. Stop the genocide.За да се откачиш от мрежата ще трябва и бая пари за акумулатори. Или за горивна клетка. Че и за генератор на нафта. За всеки случай.
Големия проблем на ВЕИ е точно в това. засега не съм чул за що годе ефективна технология за складиране на енергия. При всички случаи производството от фотоклетки през лятото е поне 3-4 пъти повече отколкото зимата.
Цецо
Рейтинг: 1596 НеутралноДо коментар [#59] от "zeer_streng":
Covid live matter. Stop the genocide.И си остава чиста за хилядолетия напред. И никой дори и не прогнозира колко ще са пълните разходи.
А по-сериозно.
Трябва да се увеличи финансирането на ИТЕР и свързаните проекти. С тройно финансиране сроковете могат да се съкратят. А от какво да се отреже има. В крана сметка парите не са толкова много за целия свят. Па и само ЕС да ги покрие.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#69] от "Цецо":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Е да, това го премълчах и аз. Естествено.
Но пак всичко е въпрос на регулации, ако има добре уреден Net Mettering, т.е. какво да става с излишната произведена енергия от фотоволтаика, може и без батерии.
Сега ФЕЦовете са голям хит в ЕС за магазини и складове, като МЕТРО, ИКЕА и т.н., защото такава сграда може да абсорбира всичкия ток произведен от покрива, а и потреблението й на ток почти съвпада с производството на ток от фотоволтаика.
Но до 5-10 години като направят батериите, то и сега има,но скъпички - само за богаташите, ще навлязат масово.
alexsilver
Рейтинг: 1034 Любопитно"....Зелената енергия може да вдигне с 30% сметките за ток на германците до 2020 г...."
Може, що да не може? Това не са Щатите, дето за пореден път ни удрят в земята - енергията им от ВЕИ е 5-7 цента за киловатчас сега. А тя ще поевтинява още. Докато в Бантустан мутризацията ни води директно в канала...
Маргарит Пицов
Рейтинг: 634 НеутралноТънкият момент е дру, а именно в Германия отоплението не а на ел. енергия (ток) , а на газ, нафта или парно от топлофикацията, за това "ток" се харчи само за осветление, пералня и електроника.... тези които не готвят на газ - си готвят на ток. Няма климатици, защото няма жега.
На спортни състезания с/у Германия не викайте "Бъъългари - юююююнаци" , защото Дойчо разбира "You , nazi!"Месечните сметки за "ток" на домакинствата са м/у 10 и 60 евро. Аз плащам 30 евро като готвя на ток.
В сревнение с най-често срешаните нетни месечни заплати от 2 хил. до 5 хил. евро на човек - сметките за ток могат да се пренебрегнат в сравнение с другите разходи като транспорт (100 евро мес. карта или 1.7 евро л. бензин) , отопление (при лошо изолирани сгради за газ или парно) ... застраховки: само 100 евро на месец за "нереботоспособност" <- тази застраховка я има всеки германец... ако например изкарваш 5 хил. на мес. и ти стане нещо (инвлидност, дископатия, писхо) да не можеш да си упражняваш професията... и застраховката ти изплаща заплатата до достигане на пенсионна възраст...
Дойчо плаща месечно по няколкостотин евро само за застраховки.... десетки различни за които балканджи Йово и хабер си няма какво означават...
saseff
Рейтинг: 638 НеутралноСега като се засилят да вдигат цените и нашите производители на зелена електроенергия...леле малеее..
saseffПубликувано през m.dnevnik.bg
Моди трий нищо да не остане!
Рейтинг: 630 НеутралноДо коментар [#53] от "Distributed":
Добре де а колко струва тази система? Ами вечер от къде ток, тогава пак ще използваме мрежата ли? Тази сметка 1000% няма да излезе, бас държа, че ако се разкара цялата зелена, и т.н. енергия от микса на ДКВР ще излиза по-евтино да си в мрежата и тока да е от АЕЦ!
alexsilver
Рейтинг: 1034 Любопитно[quote#75:"g0nzi"]Тази сметка 1000% няма да излезе, бас държа, че ако се разкара цялата зелена, и т.н. енергия от микса на ДКВР ще излиза по-евтино да си в мрежата и тока да е от АЕЦ![/quote]
Да се разкара цялата зелена енергия и токът да е от внос пак ще сме по-на сметка отколкото да ни дерат мутрите нахални...
TED (moderator är en faggot)
Рейтинг: 638 НеутралноТази новина е за успокоение предполагам, на фона на изказването на онзи Чвор Семе...., че видиш ли 13 те % не били достатъчно.
beatles
Рейтинг: 868 Любопитно[quote#37:"Distributed"]Т.е. на мен, моя ток произведен от покрива, ми излиза МНОГО по-евтин [/quote]
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другиизлиза ти евтин само ако държавата ти го субсидира. защо спред теб 30% от немските фирми за фотоволтаици са застрашени от фалит след като орязаха субсидиите?
щото кой ще ти го регулира тоя ток? или ти мислиш да ползваш ток само като е слънчево или духа вятър?
а зимъска???
beatles
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#42:"Distributed"]Може ли АЕЦите по именно, колега. [/quote]
275/Baut-Tschechien-grenznahe-AKWs-aus t-verlangert-protest-gegen-akw-bau-in-tschechien-m oglich/ kreich-steckt-eine-Milliarde-Euro-in-Atomkraft.htm l
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другиможе, колега.....
http://diepresse.com/home/panorama/klimawandel/761
http://www.contratom.de/2012/06/11/einwendungsfris
http://www.welt.de/wirtschaft/article13453038/Fran
beatles
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#43:"Distributed"]ФЕЦ-а на покрива се избива за 6-9 години и после работи още поне 11 години, а може и още 20-30, никой не знае. [/quote]
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другиизбива се за 9 ако ти е дотиран 30% от държавата, както беше доскоро. иначе 20 години да ти издържи връзката между силиция и медния проводник дето ти носи тока много искам да го вида как точно ще стане......
и основният проблем, зимата кво прайм?тва да не са ти DSSC??? айде нощем ще изкараш на батерии, ма 3 месеца?
beatles
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#46:"Distributed"]
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другимного са интересни[/quote]
верно....вижда се най-вече, че импорта/експорта на ток е симетричен и почти огледален процес...и в момента в който нямаш какво да експортираш, става яко внос на баснословни цени. германия и сега има обменни програми с цяла скандинавия- като им са пълни язовирите напролет тока е насам, след сушата на лято тока е наобратно.......
ако няма ток за износ, кво прайм?
бецален......
beatles
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#71:"Distributed"]Но до 5-10 години като направят батериите, [/quote]
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другите и зелените тва обещават, ама вЕрвай ми, работя в тази област, иска ми се, ама нема да стане току-така таз работа
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#79] от "beatles":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Питах кой строи АЕЦ в смисъла на строи - излива бетон, заварява, прави инфраструктура, монтира реактори и куполи.
Вие ми давате намерения на Саркози за нови реактори, което вече не зависи от него, и планове за чешкия АЕЦ за строеж на нови рактори, но това са само планове.
Пак питам - кой съсед на Германия - излива бетон или заварява или монтира реактор или купол на нов АЕЦ?
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#80] от "beatles":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Нека пак да обясня положението, защото очевидно сте си набили в главата, че всичко навсякъде се субсидира.
Слагам си ФЕЦ на покрива и КОГАТО прави ток ползвам неговия ток ВМЕСТО да купувам ток от мрежата.
Ако годишната вноска по лизинга за този ФЕЦ е по-малка от годишната сметка за НЕ купения ток от мрежата, значи съм на печалба, т.е. произведения ток от покрива ми е излязал по-евтино от колкото иначе бих си го купил от мрежата.
Какви субисидии, какви пет лева, какво ви става, внимавайте в картинката.
Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#81] от "beatles":
Германия изнася повече ток отколкото внася...
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Айде стига фантазии
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1441 НеутралноА, колко струва съхраняването на отработеното ядрено гориво во веки веков? И колко струва разрушаването и обезопасяването на затворена АЕЦ? Това никой не казва.
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Distributed
Рейтинг: 868 НеутралноДо коментар [#86] от "led_zep.23":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/По последни сметки за обезопасяване на затворен АЕЦ хората казаха:
Абе май е най-евтино да го заградим с една ограда и да го оставим 100-200-500 години да му мине радиацията.
За отпадъците не става ясно
alexan1234
Рейтинг: 524 НеутралноРазликата между нас и германците е, че тяхната икономика се развива непрекъснато нагоре, а нашата стои на едно място и боксува. В крайна сметка на тях им се увеличават заплатите и имат израстване в службата, докато българина стои в едно положение.
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1441 НеутралноДо коментар [#87] от "Distributed":
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Доколкото знам обезопасяването на затворена АЕЦ струва почти толкова колкото и строежа. Не знам защо този разход не се взима предвид в цената на една АЕЦ, тъй като животът на АЕЦ не е неограничен.
beatles
Рейтинг: 868 Неутрално[quote#84:"Distributed"]Какви субисидии, какви пет лева, какво ви става, внимавайте в картинката. [/quote]
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другисубсидия за закупуване на устройството. за връзване към мрежата, за преференцилни условия за изкупуване на тока, за батерии.
ако вие си държите тока в кофи, е, в германия не е точно така.....
beatles
Рейтинг: 868 Весело[quote#85:"Distributed"]Германия изнася повече ток отколкото внася..[/quote]
Всички животни са равни, но някои са по-равни от другизащото има какво, 15% възобновяеми източници на ток ли????
вижте поне материалите дето сам поствате, кво казват хората от фрайбург.....има баланс на внос и износ, има един ток дето скита насам-натам в зависимост къде в момента е нужен и къде в момента има излишен. в момента в който германия няма ток за износ, трябва да си плаща с пари за всичко което внася. и сега, въпреки че изнася повече отколкото внася цените скачат. смятайте с колко ще скочат, ако износа секне.
taliban
Рейтинг: 409 НеутралноГермания върви бодро към деиндустриализация и съотвтено към икономическа катастрофа, но проблемът им е фундаментален - управлявана е от такива зелени политически дейци като Дистрибутет дето бъкел не разбират от технологии (дори и зелени), но им плащат да промотират свръхпечалби с по-малко реална вложена стойност. Е, на този свят всичко се плаща - рано или късно. И германците ще си платят за тарикатлъка. При това яко ще плащат.
taliban
Рейтинг: 409 НеутралноА, забравих - освен плащането има и една друга лоша "екстра" от зелената енергия - мрежата става нарастващо нестабилна. През 2007 година (преди големия бум на ВЕИ в Германия) системните оператори са се намесвали аварийно в управлението на електропреноса само около 15 пъти в годината. За миналата година аварийните намеси са вече НАД 150 (сто и петдесет). Въпрос на време е някъде да стане пробив и Германия на остане без ток за два-три дена. Тогава ще гледаме не криза, а апокалипсис в европейски мащаби. И това всичко заради фантазиите на такива като Дистрибутет ...
razumyt
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#93] от "taliban":
Нали за това в статията се говори, че ще са необходими 150 милиарда инвестиции в мрежата. Малкатаподробност е, че тези пари ще се насочат към местни фирми, а ако такава модернизация се извършва у нас, пак ще отидат в техни фирми парите.
Така германците създават игра в която са най-добри и естествено ще я налагат на останалите. Кризата обаче обърка плановете им и може да се окаже автогол!
taliban
Рейтинг: 409 НеутралноТези 150 млрд. не са за сигурност на мрежата (такава не можеш да го имаш по принцип при нарастващ дял на несигурни енергоизточници), а за правенето на мегаломански далекопроводи от северните ветропаркове към южните индустриални провинции. Иначе всичките им политически поставени цели за един колко си процента ВЕИ отиват на кино. Но забравят, че докато ги пострят, няма да има кой да консумира вчтърен ток - всичките германски предприятия ще са се изнесли към по-разумни географски ширини. Дневник просто не публикуват (заради интересите на издателя си) вълната от недоволство която се надига в германските индустриални кръгове срещу политиката на правителството си. Това тук е само едно от многото, при това много дипломатично изказване, от хора които дефакто създават богатсвото на Германия, а не от зелените търтеи.
joro4900
Рейтинг: 975 НеутралноДо коментар [#20] от "нервна":
Не се нЕрви како, в Германия много фирми произвеждащи фотоволтаици фалираха, други са пред фалит. Германците одавна губят състезанието с китаиците, които произвеждат в Китай ( а и в България)по немски технологии и с големи държавни дотации. На това му се казва дъмпинг и е китайска държавна политика.
alexsilver
Рейтинг: 1034 Любопитно[quote#78:"beatles"]излиза ти евтин само ако държавата ти го субсидира. защо спред теб 30% от немските фирми за фотоволтаици са застрашени от фалит след като орязаха субсидиите? [/quote]
Една огромна част от електроенергията в Бантустан отива за приготвянето на битова гореща вода. Ама бантустанският инженерин ще сложи на покрива фотоволтаик, вместо слънчев бойлер. А после от получената електроенергия, събрана в акумулатор, ще топли водата в електрически бойлер. Бас държа, че така ще го направи, ако е за чужд човек. И всичко ще му излезе през задните части. А има много на брой простички решения, които могат драстично да намалят енергозависимостта от мутренската държава. Но мутренският манталитет е силно заразителен. В Гърция е пълно с мотопеди, моторолери и мотоциклети. В Бантустан само мутри се ерчат с мощните си гърмящи машини. А раята сипва мутренския бензин в колите си, като поддържа по този начин мутровластите. От ума си тегли, е казал народът...
Bira
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#13:"cinik"]За радост, нито в източния Атлантик, нито в Средиземно море се наблюдават цунамита по 50 метра[/quote]
то и в централна украина не се наблюдаваха цунамита. и в пенсилвания тоже. ама на....
Bira
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#52:"Дива селянка"]Оттам си взех фотопанела за водата.[/quote]
а реотана за фризера отде си го набави? от елбасан?
Deaddark
Рейтинг: 2082 НеутралноДо коментар [#5] от "moloko_":
Тази новина я пускат, за да не мрънкаме че вдигат нашия ток с 13%.
А с колко ще вдигнат заплатите на германците?
И дали вдигането им няма да покрие вдигането на тока, че и на плюс да са.