
© Reuters
Еврова едва ли скоро ще види положителните ефекти от превръщането на природния газ в източник на енергия, защото договорите продължават да са свързани с цената на петрола и това ще задържи цените на горивата високи, смята директорът на международната агенция по енергетика (МАЕ) Мария ван дер Ховен, цитирана от "Ройтерс".
"Розовата картина на глобално развитие на природния газ няма задължително да се отрази на Европа днес", заяви ван дер Ховен на енергийна конференция във Виена. "Присъдата за златния век на газа в Европа? Едва ли ще е скоро."
Думите на Ховен идват само три седмици след като главния икономист на МАЕ Фатих Бирол повтори тезата си, че Европа скоро ще получи предимства заради новите източници на природен газ.
Цените на газа в САЩ намаляват наполовина пред последните пет години заради бума на производство на шистов газ, който обаче не се повтаря в Европа, от части заради притесненията за екологията.
"Виждаме някои възможности за производство на неконвенционален газ в Европа – Полша е най-добрият пример. Ако гледаме Европа като цяло обаче не виждаме този трансформативен ефект", каза Ван дер Ховен.
По думите й важността на руските газови доставки за Европа сега е пресилена. "Русия ще продължи да е важен доставчик, но с оглед на вълненията през последните години, търговията с газ може да не е толкова трудна, колкото изглежда", заяви тя. "Говорейки за обем, руските доставки на газ не преобладават, сравнени с други източници."
Предизвикателството за Европейския съюз е определянето на цените от Газпром за европейския пазар. Според Ван дер Ховен индексирането на цените на газа според петрола обърква пазарите.
"Защо това е такъв политически проблем между ЕС и Русия? Смятаме, че проблемът е в ОПЕК и неефективните пазари. Така че развитието на функционални и ефективни пазари може да деполитизира газовите отношения."
lz2
Рейтинг: 2493 НеутралноНали затова е врякането срещу шистовия газ,защото ако се добива,цената на конвенционалния,ще падне на половина и ойди Газпром у ряката!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!BIG AL
Рейтинг: 1366 ВеселоМАЕ: Златният век на природния газ в Европа е далече..
)))
))
BIG AL..................
Ами , докато бюрократите в ЕС "философстват",
американците РАБОТЯТ, действат, измислят НОВИ методи , начини , технологии - за шистовия газ и т. .н..
По това се различава НОВИЯТ свят - от стара Европа ...
Храбър
Рейтинг: 3353 НеутралноА защо цените на природния газ са свързани с цената на петрола?
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Captain Shakespeare
Рейтинг: 561 ВеселоЕ не може всичко едновременно, хем ЦОЦ , хем екология, +пазарна икономика.
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Едно време имало лозунг "Съветска власт + електрификация".
Да, ама не.
Храбър
Рейтинг: 3353 Неутрално[quote#2:"BIG AL"]Ами , докато бюрократите в ЕС "философстват",
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"американците РАБОТЯТ, действат, измислят [/quote]
Имам специална теория защо американците са по-активни и решителни от европейците. Всичко е свързано с разликата в енергията, която е необходима да вложиш за постигане на определени резултати в САЩ и Европа.
Поради това, че Америка е открита от развитите държави последна, нейните ресурси са били почти непокътнати и достигането на определени резултати е било много по-лесно. В същото време в Европа освен по-голямото изтощаване на ресурсите, континентът е бил пренаселен. Ето защо на стария континент е било и много по-трудно да постигнеш същите резултати.
Това е направило американците много по-предприемчиви от европейците.
Интересното е, че тази установила се разлика в характера на хората от двата свята проличава дори и в изкуството. Неореализмът например е с доста по-черни краски в Европа, от колкото в Америка.
Captain Shakespeare
Рейтинг: 561 НеутралноДо коментар [#3] от "Храбър":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Защото така е изгодно на Газпром.
И в България е така.С разни акцизи, еко добавки и пр. цените на енергоносителите почти са изравнени, нещо, което противоречи на свободния пазар.Това си е национална политика.
Например : Норвегия е производител на нефт и газ, но цената на бензина е най-високата е ЕС.
Captain Shakespeare
Рейтинг: 561 НеутралноДо коментар [#5] от "Храбър":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!В САЩ няма акциз върху цената на горивата.
Хи-хи
Рейтинг: 1451 НеутралноУ Европата "пазарната конкуренция" е само за малките магазинчета.............
Храбър
Рейтинг: 3353 НеутралноДо коментар [#7] от "Captain Shakespeare":
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"В този пост имах предвид единствено характера на американците. Лекотата с която се хвърлят във всякакви, понякога налудничави проекти и идеи.
Distributed
Рейтинг: 823 ВеселоВ ЕС започна златото хилядолетие на ВЕИ
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Какъв природен газ, какъв атом, какви пет лева?
В ЕС в момента има 100 гигавата вятърни мощности и около 60 гигавата фотоволтаични, 90% от които са добавни последните 5-10 години.
Системи за топлене на вода от слънцето също има еквивалент на няколко десетки гигавата.
Храбър
Рейтинг: 3353 НеутралноДо коментар [#6] от "Captain Shakespeare":
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Не случайно зададох този въпрос!
ironhorse
Рейтинг: 636 ВеселоДо коментар [#10] от "Distributed":
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Точно това притеснява руснаци и араби, а САЩ по техен си път вървят, но пак резултатът е да са енергийно независими.
Според мен до не повече от 5 години, добиваната енергия от слънцето, вятъра и водата общо ще надхвърли 60 %.
Защо съм толкова убеден.
Ми няма нова къща, която да няма колектор за топла вода, като тази система може да се използва през зимата за отопление.
Технологиите постоянно увеличават КПД и падат цените.
Съвсем скоро очаквам и по блоковете гора от колектори за топла вода !
Distributed
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#12] от "ironhorse":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/САЩ традиционно разработват нови технологии без да е*ават околната среда. Вече откриха следи от фракинг химикали във питейната вода на едно място. Няма още дълго да си развяват байряка без никой да им държи сметка.
Според мен дните на фракинга са преброени.
Тогава САЩ ще внасят ВЕИ техника и експертиза от ЕС. Няма от къде другате.
Дамян
Рейтинг: 1331 НеутралноАми тези другарчета от МАЕ не са съвсем прави. Вярно е, че все още е рано за газов рай в Европа, но нещата са тръгнали натам.
1. Заради шистовия газ - косвено, чрез увеличаване на вноса в ЕС на втечнен газ от всякакви източниции, който се пренасочи от американския пазар, както и заради газът от каспийския регион, Газпром на два пъти намали цените си за основни свои потребители - общо с околко 20% !!!! и прие частична промяна на ценообразуването. Формулата за определяне на цената за тези водещи западноевропейски енергийни компании има вече компонента - тримесечна средна цена на спот пазара с тегло около 25-30%.
2. След кризата от 2009 г. насам потреблението на газ в ЕС намаля или поне не нарастна (2011,2012 г). За да запази пазарния си дял Газпром започна да предлага количества на спот пазара на цени по-ниски от тези по дългосрочните договори. Големите компании, имащи дългосрочни договори с Газпром, остро претестираха, защото не можеха да се възползват от по-ниските цени заради калузата тейк ор пей. Т.е. това което можеха да спечелят от спот пазара почти изцяло се губеше като неустойки. Това започна да оказва натиски и върху тази любима на Газпром клауза и тя започна да става "по-мека". Такава ще бъде, както се говори, и в нашия нов договор. На всичко отгоре през студените януари и февруари т.г. Газпром не можа да задоволи нарасналото търсене, голяма част от което беше "отложено потребление" по дългосрочните договори. В резултат на това повишеното потребление в ЕС беше посрещнато от спот пазара (на цени около 500$ за 1000 куб.м, но само за около 20-25 дни. А Газпром загуби права да иска плащания за непотребени количества газ.
Но това е само началото. Навлизането на спот пазара в ЕС на американски и канадски втечнен газ, ще окаже още по-силен натиск върху цените на руския газ. Те НЯМА да станат колкото на американския пазар, но маржът между двата пазара ще започне да намалява. Голямата криза с цените на руския газ се очаква от 2017-та насетне.
Междувременно вероятно ще има преразглеждане на отношението към добива на шистов газ, защото само за 1 год. се появиха две нови технологии за добив по-ефективни и напълно екологично приемливи. Нали Франция, ЮК, Германия, а и ние, наложиха ВРЕМЕННИ мораториуми върху добива на шистов газ докато се усъвършенства технологията на добив.
Дамян
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#7] от "Captain Shakespeare":
но е пренебрежимо малък в сравнение с европейския.
Има
ironhorse
Рейтинг: 636 ВеселоДо коментар [#13] от "Distributed":
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Европа е поела абсолютен курс към възобновями енергийни източници, деконцентрация и локализирани на всеки обект. Така се избягват разходи за пренос на енергия.
Нямам идея какво ще стане с шистовият газ, но съм убеден че домовете ни до 10 години ще са енергийно самозадоволяващи потреблението си.
Остава проблема с колите, но и там се работи усилено.
Captain Shakespeare
Рейтинг: 561 НеутралноДо коментар [#15] от "Дамян":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Забележи, че в момента САЩ нямат износ на втечнен газ /в момента се строят няколко такива мощности/.
А какво ще стане, когато Канада започне да получава нефт и газов кондензат от шисти./това предстои, Канада има огромни такиви регистрирани находища.
Затова Газпром и Путин нервничат.
Distributed
Рейтинг: 823 ЛюбопитноДо коментар [#16] от "ironhorse":
:–)
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/[quote#16:"ironhorse"]Остава проблема с колите, но и там се работи усилено. [/quote]
Проблем с колите има когато са около 10% и няма къде да ги държиш вързани постоянно.
Когато са 50% и 20% седят включени в контакта вече не са проблем, а Grid Storage решение, т.е. когато има излишъци на "непостоянния" ВЕИ ток ще зареждат автомобили.
В ЕС има около 250 милиона автомобила, при 50-100 KWh батерия средно на електромобил, ако поне 10 милиона автомобила седят винаги закачени за мрежата (повечето автомобили и сега бездействат по паркингите) това прави склад за 500- 1000 GWh Grid Storage.
Ей такива филми ще стават
ironhorse
Рейтинг: 636 ВеселоНе случайно Е.ОН- Германия, продаде целият си бизне с в Германия преди 2 години.
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.Там вече има цели селища, които не потребяват електрическа енергия от далекопроводи.
Колкото и да Ви е смешно, Е.ОН усети че и тук ще стане същото, не заради взети мерки за насърчаване, а защото цената на тока в България тръгна неудържимо нагоре. До две или три години, вече ще е абсолютно икономически изгодно да си сложиш и фотоволтаици.
Другата посока поета от ЕС е намаляването на консумацията на електроенергия от пусканите на пазара електрически и електронни устройства.
Ако се замислите:
1. Компютри, хладилник, осветление, телевизори могат спокойно да се захранят от фотоволтаик.
2. Топлата вода и отоплението се осигуряват от колекторни системи
За сега остават: печка, пералня, прахосмукачка и миялна машина.
До време ...
Captain Shakespeare
Рейтинг: 561 НеутралноДо коментар [#13] от "Distributed":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Нещо не си в час.
Основния производител на ВЕИ са китайците, но основните патенти се държат от американски фирми.
Дамян
Рейтинг: 1331 НеутралноДо коментар [#13] от "Distributed": Приятелю, бързаш да копаш употребата на природен газ.
1. Технологиите за добив на шистов газ се развиват. Вече има нови две - с нагнетяване на втечнен пропан и с термичен фракинг. Напълно приемливи екологично - не се използват химикали, не се използва вода.
2. Американска компания провежда експерименти за добив на метан от дъното на Мексиканския залив. На дълбочина 800-1000 м. при налягането на водния стълб и ниските температури метанът там е в особено агрегатно състояние и е напълно достъпен за съвременното ниво на технологиите. Запасите от такъв метан се оценяват като значително по-големи от запасите от шистов газ.
3. Газовите ТЕЦ са ИДЕАЛНО средство за балансиране на ВЕИ, т.е. намаляват основния им недостатък. Развитието им обаче предполага относително по-ниски цени на газа.
4. И накрая - част от метана в света се явява ВЪЗОБНОВЯЕМ ЕНЕРГИЕН ИЗТОЧНИК!!! защото се генерира текущо в природата. Има собствен кръговрат, който съвременната наука не познава добре. Предполагам, че ще се научим да го използваме.
Дамян
Рейтинг: 1331 Неутрално[quote#18:"Distributed"]Grid Storage решение, т.е. когато има излишъци на "непостоянния" ВЕИ ток ще зареждат автомобили. [/quote]
Електрическите автомобили идеално допълват ВЕИ точно по този начин. Намалява се необходимостта от акумилиращи системи и се намаляват загубите от непотребена или непроизведена електроенергия. Обаче... чакаме развитие на акумулаторите за автомобили. По принцип очаквам технологичен пробив, но смятам, че той още е далеч. Елмобилите все още доста отсъпват на традиционните по динамични характеристики - най-вече скорост и пробег с едно зареждане.
Тук си прав - много прав
coffee.bean
Рейтинг: 597 НеутралноE кога ще дойде този пробив при Акумулаторите за ел. автомобили? Някой казват че до 5 години ?
Distributed
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#23] от "coffee.bean":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Ами твърдят, че след 5 години ще им е паднала цената с една трета. Дали е достатъчно ще видим.
Иво
Рейтинг: 4473 Любопитно"Виждаме някои възможности за производство на неконвенционален газ в Европа – Полша е най-добрият пример. Ако гледаме Европа като цяло обаче не виждаме този трансформативен ефект", каза Ван дер Ховен."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Цялата тази шумотевица за големите запаси на Полша от шистов газ беше изкуствено раздута и прекалено оптимистична....! Поне за Европа шистовия газ няма да замести конвекционалния газ който купуваме от Русия, ценрална Азия и Близкия изток! Ето подробности:
http://e-vestnik.bg/14303
Цецо
Рейтинг: 1457 НеутралноДо коментар [#18] от "Distributed":
Covid live matter. Stop the genocide.вероятността да се съсипва батерия за 20 хил. за акумулиране на ток клони към нула. Празни приказки. То ако имаше изгода щяха да се натрупат далеч по-евтини оловни акумулатори за целта.
Между другото САЩ са водещите в опазването на околната среда. И исторически и всякак. Я виж по какви методи се работи в ЕС. Нищо сравнимо с ЕПА няма в Европа. само общ шум. С ниска стойност. Поради което и ще си остане в сянка. Докато не почне да се мисли с това между ушите.
Цецо
Рейтинг: 1457 НеутралноДо коментар [#21] от "Дамян":
Covid live matter. Stop the genocide.Засега няма технология за добив на метанхидрат. А от него има гигантски залежи. Който я разработи го чакат гигантски пари.
Истината е, че въглеводородите докато ги има са без конкуренция. ВЕИ могат да имат успех само ако разрешат проблема с дългосрочно акумулиране на енергия. Поне за месеци.
Иво
Рейтинг: 4473 Любопитно[quote#17:"Captain Shakespeare"]А какво ще стане, когато Канада започне да получава нефт и газов кондензат от шисти./това предстои, Канада има огромни такиви регистрирани находища. [/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Отдавна Канада произвежда горива от своите находища на нефтошисти, даже и продава на САЩ! Но знаеш ли, колко мръсно и вредно е това производство? Огромни площи с гори се изсичат, замърсяват се водите, а след края на процеса всичко прилича на лунен пейзаш!
Цецо
Рейтинг: 1457 НеутралноДо коментар [#24] от "Distributed":
Covid live matter. Stop the genocide.Няма да е достатъчно. Трябва и да се увеличи рязко капацитета. Което освен с въздушни електроди не виждам как може да стане.
boby1945
Рейтинг: 864 ВеселоБрюкселските зелки политизираха проблемът с природният газ в плоскостта война с Русия (и другите производители на природен газ), за либерализиране на пазарите ....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Всичко с надеждата че важи мантрата на Татчер либерализиран пазар (по нейно време на електроенергия) значи по евтина електроенергия, заради конкуренцията м/у производителите...
Да, ама Не... 30 годишният опит показа че страните които избързаха с либерализацията на електросектора в момента имат най-скъпа електроенергия, докато запазилите ютилитата (Франция например) имат най-евтина електроенергия...
Така ще стане и с пазара на природен газ.... Щом има търсене, а натам отиват работите (отскоро и Китай се включва яко в пазара) цената на природния газ, ще върви нагоре, не надолу......
Цецо
Рейтинг: 1457 ВеселоДо коментар [#28] от "Иво":
Covid live matter. Stop the genocide.Да се върнем в пещерата ли? Отделно има едно нещо наречено рекултивиране. И точно Канада хич не е страната за мислене на тема екология.
Цецо
Рейтинг: 1457 ВеселоДо коментар [#30] от "boby1945":
Covid live matter. Stop the genocide.разбираш ги тия работи. Личи си. Я разкажи сега що жълтите не щат убавия газпромовски газ. Дали не е нещо свързано с цената?
И кво става с шистите там?
boby1945
Рейтинг: 864 ВеселоДо коментар [#32] от "Цецо":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Първо погледни картата на Китай и проучи китайският пазар пък тогава гадай какво искат в Китай и защо го искат...
Например тук "Gas Pricing and Regulation, China’s Challenges and IEA Experience"
Мантрите на брюкселските зелки не вървят на Изток Китай, Корея, Япония, Русия, Казахстан ..... защо, отделен въпрос!!!
Distributed
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#21] от "Дамян":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Специфичното при ВЕИ е, че различни ВЕИ дават възможност за енергийна независимост на абсолютно всички нива на обществото - човек, семейство, къща, блок, квартал, село, община, град, област, държава.
В тази нова парадигма не знам дали ще има място за изкопаемите горива, но ще видим.
Distributed
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#26] от "Цецо":
Дрън дрън. Вярвай ми много си далеч от истината. Опазването на околната среда е на ниво само в ЕС.
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Само сравни какво може да отделя в околната среда ТЕЦ-а в САЩ и в ЕС.
Цецо
Рейтинг: 1457 ВеселоДо коментар [#33] от "boby1945":
Covid live matter. Stop the genocide.И защо мъдрецо не го щат? все пак? Скъпичък ли им се вижда? Дали не е и резултат от путинската политика към централна азия? Която вовеки го връзва за Европа?
Distributed
Рейтинг: 823 НеутралноДо коментар [#29] от "Цецо":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Не е задължително.
За градска кола не й трябва повече от 100 км пробег, а такива коли в ЕС има поне 20 милиона (например втори автомобил, който се ползва само за градско каране), освен това говорим и за електрически скутери, колелета и т.н.
Транспорта на електричество не е само за електромобили.
Та тези 20 милиона докато се подменят с електромобили ще имат поне 5-10 години, т.е. пазарът е на лице. Само трябва да падне цената, а тя ще падне - няма къде да ходи - пазар има.
boby1945
Рейтинг: 864 ВеселоДо коментар [#36] от "Цецо":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Не не им се вижда скъпичък, сега цената на природния газ при крайните потребители в Китай е на нивото на 44 ЕВРО/МВтч примерно колкото е средно в ЕС.... само че пазарът на втечнен газ е под носа им, вече разработен от Япония и Корея .....
Като се имат предвид връзките с Казахстан и собствените китайски газови полета, газопровод от Русия ОЩЕ не им е чак толкова нужен, ДНЕС, утре остава да видим....
Цецо
Рейтинг: 1457 ВеселоДо коментар [#38] от "boby1945":
Covid live matter. Stop the genocide.Цената на вноса диър. За нея говорим. Тя е важната.
boby1945
Рейтинг: 864 ВеселоДо коментар [#39] от "Цецо":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година...."Важна" е за неучките като тебе от кварталната ОФ организация!
За индустрията и енергетиката са по важни сигурността на доставките и сведената до минимум възможност за спекулации с цената на доставките.... Каписко?
Цецо
Рейтинг: 1457 ВеселоДо коментар [#40] от "boby1945":
Covid live matter. Stop the genocide.Селския, нъл зарад туй не харесват газняма.
boby1945
Рейтинг: 864 ВеселоДо коментар [#41] от "Цецо":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Точно това глупендер не ти е ясно.... тръговията с природен газ, не е като търговията с кебабчета на панаира в Узунджово... нивото до което ти стигат икономическите познания...