
© Associated Press
Ирина Яровая е член на управляващата партия "Единна Русия"
Председателката на комисията за противодействие на корупцията в руската държавна Дума ще предложи за обсъждане удвояване на максималната присъда за незаконно присвояване на държавни или публични средства до 20 години затвор, съобщи агенция Reuters.
Сега най-голямото наказание за престъпления от този характер е 10 години зад решетките. Смята се, че идеята на Ирина Яровая е поредният опит на Кремъл да убеди критиците си, че се е захванал със сериозна кампания срещу финансовите злоупотреби, които са един от най-дълбоките и сериозни проблеми на руската държава.
През последните месеци неколцина високопоставени политици бяха уволнени или разследвани по обвинения в корупционни практики. Въпреки това проучванията на общественото мнение показват, че много руснаци са скептични относно мотивите на властите и ефективността на тяхната антикорупционна кампания.
Във вторник президентът Владимир Путин подписа закон, задължаващ министрите да декларират харчовете си и тези на своите семейства. Според антикорупционния активист Кирил Кабанов обаче мярката няма да е достатъчно ефективна, тъй като няма да се отнася за изхарчените в чужбина пари.
Не е ясно дали поправката на Яровая ще бъде приета, но като се има предвид, че е съюзник на Путин и че оглавява влиятелна парламентарна комисия, изглежда вероятно предложението й да събере значителна подкрепа.
Корупцията разяжда руското общество още от царски времена и много чуждестранни инвеститори я определят като основната пречка пред влизането им в страната. Русия е на 133 място от 174 държави според Индекса за възприятие на корупцията (CPI) на международната организация Transparency International с един и същи показател като Иран, Казахстан, Хондурас и Гвиана.