
© Associated Press
За бразилския президент Дилма Русеф недостигът на ток е чувствителен въпрос
Бразилия е изправена пред риска от режим на тока за първи път от 2001 г. насам заради горещото сухо лято, което е изпразнило язовирите и е покачило консумацията на електричество в градовете, съобщава агенция Reuters.
Според експертите дори ако избегне спиране на електроенергията, за да навакса недостига, страната ще трябва да увеличи употребата на ток от топлоелектроцентрали. Той обаче е по-скъп и съответно би бил в разрез с въведените от президента Дилма Русеф преди шест месеца сериозни отстъпки в цените за потребителите.
В края на миналата година вече имаше спирания на електричеството в няколко големи града. Тогава държавният глава определи идеята за режим като "смешна". Недостигът на електроенергия е чувствителен въпрос за нея, тъй като като министър на енергетиката преди десет години тя беше натоварена със задачата да направи така, че режимът на тока от 2001 г. никога да не се повтори. Русеф е свикала представителите на енергийния сектор на среща в сряда, за да обсъдят настоящата ситуация. От решаването на проблема зависи дали Бразилия ще успее да постигне целта си за намаляване на инфлацията през 2013 г., или недостигът на електричество ще навреди на растежа на икономиката, която и без това е в стагнация.
Летният сезон в Южното полукълбо обикновено е най-влажният период от годината, но не и тази година. Положението е най-тежко в по-бедната селскостопанска североизточна част на Бразилия, където заради липсата на валежи са пострадали царевичните и памуковите насаждения, една трета от реколтата на захарна тръстика е унищожена, а добитъкът гладува в изсъхналите пасища.
Водата в язовирите на ВЕЦ-овете, които произвеждат най-голям дял от електроенергията на страната, е спаднала до критични нива. Според националния електроразпространител ONS водноелектроцентралите в гъсто населения югоизточен индустриален регион работят 28.8%, а в североизточната част – на 31.61% от капацитета си.
Същевременно консумацията на електричество в градовете е скочила през последните седмици заради жегата и засилената употреба на климатици.
Евентуален режим на тока би предизвикал значителни проблеми за големите и енергоемки сектори като миннодобивната и металургичната индустрии. Засилването на страха от такъв изход се отрази и на акциите на бразилската фондова борса, които спаднаха в началото на седмицата.
Въпреки че засега не се знае колко точно е недостигът, частните производители на пазара на ток се притесняват, че режимът е неизбежен, и вече пресмятат какво увеличение на цените ще коства той.
Според анализатори от бразилската инвестиционна банка BTG Pactual Group по-вероятният сценарий е не режим на тока, а ръст на цените, тъй като топлоелектрическият капацитет на страната е два пъти по-голям от през 2000 г. Те пресмятат, че скокът в цените може да достигне до 14%.
Blackradio
Рейтинг: 521 ВеселоАЕЦ. Сигурното си е сигурно. Не случайно най-големите икономики са на ядрена енергия. Сега като се позамогнали могат да си позволят да преминат и на друга. Само нашичките си мислят, че от нищо може да се получи нещо.
Всичко е преходно, освен простотията. Тя е вечна.SS
Рейтинг: 2799 НеутралноПродължавайте да изсичате джунглите за да садите ГМО - соя ,тръстика и да има пасища за добитъка !
Оня горе си знае работата !!!
bgkurshum
Рейтинг: 727 НеутралноХубаво нещо са възобновяемите източници, но очевидно и те свършват, поне понякога.
Да изринем сикаджията и мутренската му шайка! Този път завинаги!Distributed
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#1] от "Blackradio":
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Не четете ли статията?
Имат недостиг на ток по време на върховата консумация, когато работят всички климатици през деня.
Защо не са сложили фотоволтаици е въпроса
Distributed
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#3] от "bgkurshum":
има и още 5-6 вида
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/[quote#3:"bgkurshum"]Хубаво нещо са възобновяемите източници, но очевидно и те свършват, поне понякога. [/quote]
Е възобновимите не са само ВЕЦ
el_komandante
Рейтинг: 418 РазстроеноА България е пред режим на тока поради глупостта на сегашните управляващи
След триглавата ламя на власт дойде празноглавата!Geoimg
Рейтинг: 690 РазстроеноНедалновидно планирано и регулирано?
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!Тишо
Рейтинг: 418 НеутралноТе ти икономически прогрес, или както го е казал народът "те ти булка Спасов ден". Всичко на този свят си има цена, лошото е, че и много невинни ще я плащат. И тепърва ще е все по-солена сметката.
Петя Сотирова
Рейтинг: 477 НеутралноБразилия е една от дойните крави на мултикомпаниите на САЩ - сигурно докато не я унищожат напълно, няма да мирясат. Но помощници им са не само управляващите, но и целият народ, освирепял от мизерия. Южноамериканският модел на дивата джунгла е наша заветна цел.
kimba3
Рейтинг: 1137 НеутралноДилма Русев,да направи по един завод за слънчеви панели вятърни електрогенератори и ще си реши проблемите!!! Бразилия е богата на слънчева радиация и ветрове държава. А снощи по новините показваха как германците правят кули за вятърни електрогенератори с височина до 200 метра от дървен материал!!! Бразилия е богата и на дървен материал!!!
_az_
Рейтинг: 417 НеутралноДа беше Гоце Първанов президент сега, та да уреди тока от Белене да го продаваме на Бразилия, щеше голям удар да направи. То където е Сирия, там е и Бразилия, проблем няма.
k
Рейтинг: 969 НеутралноПроблема е тук:
"...въведените от президента Дилма Русеф преди шест месеца сериозни отстъпки в цените за потребителите..."
paf
Рейтинг: 586 НеутралноИзсякоха де що има дървета из джунглите на Амазонка, а сега им се връща... То и тук при нас нещата са подобни. Проблемът чука и на нашата врата - ски писти, реституции, палене или изсичане на гори.
др. Иванов
Рейтинг: 624 НеутралноТокът в Бразилия е безумно скъп след проватизацията на електроразпределителната мрежа. Толкова скъп, че климатици ползват по-богатите слоеве. Частниците не правят електроцентрали, защото не обичат да се бъркат, за държавата е безмислено да прави скъпи централи, а след това да ги дарява срещу няколко процента от цената на разпределетелните дружества и резултатът е, че сметките за ток без да има отопление са колкото тук с отопление.
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!Правят се постъпки за строителство на няколко АЕЦ-а, но по принцип това става бавно.
dkolov
Рейтинг: 213 Неутрално[quote#1:"Blackradio"]случайно[/ quote]
[quote#1:"Blackradio"]АЕЦ. Сигурното си е сигурно.[/quote]
Може и да не е чак толкова сигурно, защото преди години във Франция спираха централи заради жега и суша. Мисля че просто нямаше с какво да ги охлаждат.
In my world
Рейтинг: 572 НеутралноБразилия има голям потенцял за слънчеви панели хората да си монтират по къщите.Там климата и времето го позволява.
In many wars between the CIVILIZED MAN and the SAVEGE.Support Civilized man defeat the terror(islam)Мултикултиджендър-Ариец
Рейтинг: 976 Весело[quote#16:"In my world"]Бразилия има голям потенцял за слънчеви панели хората да си монтират по къщите.Там климата и времето го позволява. [/quote]
In a time of universal deceit telling the truth is a revolutionary actАбе то и Флорида има ама няма много монтирани, както би се очаквало. Все още себестойноста е много висока
osl19549478
Рейтинг: 521 НеутралноПроблемът не е само в тока. Ако четете по-внимателно ще разберете, че основната причина е че тази година се сблъскват с невиждана суша. И то в североизточната по-слабо населена част, в която се предполага, че по това време на годината трябва да се изливат порои - това е долната част на Амазония, ако не можете да си го представите. Там където преди е имало гори, сега са пасища и насаждения, които само черпят вода за разлика от балансираната екосистема на джунглите. Сушите там ще зачестяват. Това вече е и мой проблем, защото не малка част от кислорода на планетата идва от там...
НЕ НА ЦЕНЗУРАТА ВЪВ ФОРУМА !!! Освен това новият дизайн на Дневник е скапан !!!m17
Рейтинг: 2343 ВеселоДо коментар [#17] от "zuk_trombon":
Защото все още има по-евтини алтернативи - въглища, газ, АЕЦ.
Но когато те свършат и не ти стиска риска с АЕЦ ще се хванат за фотосоларите и вятъра, точно както прави Германия.
simval
Рейтинг: 868 Весело"Недостигът на електроенергия е чувствителен въпрос за нея, тъй като като министър на енергетиката преди десет години тя беше натоварена със задачата да направи така, че режимът на тока от 2001 г. никога да не се повтори."
Аз не зареждам в Лукойл.Ей, брат'четке, май партизанлъкът беше по-яваш работа. Що ти требеше на баир лозе и президентство на стари години.
Дамян
Рейтинг: 1260 НеутралноДо коментар [#14] от "др. Иванов":
А бе така е ама не баш... две трети от консумацията на електроенергия в Бразилия е в тежката им индустрия. Споменато е в дописката - имат силно развита черна и цветна металургия. Имат почти всичко - от желязо, алуминий, титан до "редките" метали.
Окото
Рейтинг: 1296 Неутрално[quote#2:"SS"]Продължавайте да изсичате джунглите за да садите ГМО - соя ,тръстика и да има пасища за добитъка ! [/quote]
Част от диаметъра на кръга "Капитал"Така е.