Жителите от района на руския град Челябинск, където през февруари падна метеорит, бяха изненадани в нощта срещу неделя от ярко светещо петно в небето.
Според очевидци явлението наподобявало северно сияние, но по тези краища такова просто няма - то се наблюдава на поне 2000 км на север, съобщи агенция РБК. Освен това светлото петно се задържало в продължение на няколко часа - до около 4 сутринта, а не в продължение на няколко минути, характерни за северното сияние.
В интернет бе разпространен видеозапис от град Миасс с уговорката, че той е с изкуствено променена сила на светлината. В действителност небето бе практически черно, не се виждаше хоризонтът, но петното беше много ярко, разказва авторът. По думите му цветът на неподвижното петно е бил яркосин с бели "жилки".
Някои от коментарите твърдят, че няма нищо необичайно - това са сребристи облаци, които обикновено се появяват в Северното полукълбо през втората половина на юни и началото на юли.
Това са много тънки формирования на височина от 70-90 км, които стават видими след залез слънце, когато са осветени отдолу на фона на нощното небе.
Челябинск е на северна ширина, която го разполага по средата на пояса, в който през лятото може да се види подобно явление.