
© Reuters
Френската Dumex е сред глобените за ценови споразумения чуждестранни компании в Китай
Китай наложи рекордна глоба от 670 милиона юана (109 милиона долара) на шест производителя на бебешки млека на прах за олигополни ценови споразумения, съобщават местните медии. Пет от компаниите са чуждестранни – американските Mead Johnson и Abbot Laboratories, френската Dumex (собственост на Groupe Danone), холандската FrieslandCampina и новозеландската Fonterra, а шестата – Biostime – е регистрирана в Хонконг.
Глобите, обявени вчера от китайската Комисия за национално развитие и реформи, съвпадат с отделно разследване за ценови споразумения във фармацевтичната индустрия. В последно време Пекин е засилил проверките както на местни, така и на международни корпорации в различни икономически сектори и се опитва да въведе действаща регулация.
От Mead Johnson признаха, че ще платят 33 милиона долара глоби, от Fonterra – 720 хиляди долара, а от Biostime – 26.3 милиона долара. Според китайската държавна информационна агенция Xinhua други три компании – Wyeth (собственост на американската Pfizer), китайската Beingmate и японската Meiji – са избегнали наказателните плащания, сътрудничейки на антитръстовото разследване.
Потребителите в Китай са склонни да плащат по-високи цени за вносни бебешки храни, откакто през 2008 г. местно произведени млека на прах, заразени с меламин, разболяха близо 300 000 и убиха шест бебета. Това стимулира големите производители да се договарят за минимални цени, които да налагат на своите дистрибутори. Честата практика обаче се определя като нелегална от антимонополния закон в азиатската държава.
По-рано тази година китайските власти разкриха други ценови споразумения между чуждестранни корпорации, което принуди Danone, Nestle, Fonterra и други фирми да намалят цените на някои продукти, припомня Bloomberg.
В момента в страната се развива и друг скандал, след като през уикенда най-големият износител на млечни продукти в света Fonterra призна за заразени с отровна бактерия партиди.
DISCOVER BULGARIA
Рейтинг: 458 НеутралноТака се прави.
Childhood's EndУ нас като глобиха картела за олиото да забелязахме намаление на цените му?
Крадци.
Ако можех щях да си го произвеждам в къщи. И щях да съм сигурен, че е от слънчоглед.
Започнах с хляба преди 4 години. Без подобрители
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2451 НеутралноПотребителите в Китай са склонни да плащат по-високи цени за вносни бебешки храни, откакто през 2008 г. местно произведени млека на прах, заразени с меламин, разболяха близо 300 000 и убиха шест бебета.
Libertarianism is just anarchy for rich people__________
Това няма ли да стимулира нашите олигополи да направят няколко атентата на малки вериги и след това цените да се вдигнат още 5 пъти !
Бебешката храна у нас е голям лукс при положение ,че също не знаем какво точно съдържа!
ръмжо
Рейтинг: 628 НеутралноКорпорациите са еднакви стремят се към три неща: олигопол, картел, монопол в градация!
pentuer
Рейтинг: 684 НеутралноИ в други индустрии трябва да се въведат строг контрол и постоянни лабораторни изследвания....