
© Reuters
Преди пет години Сю Дзядзие се впуска в търсене на съпруг. Оттогава тя е ходила на безброй уредени срещи и е посетила множество събития за запознанства с мъже, разказва "Ройтерс".
31-годишната офис служителка от Шанхай се намира под огромния натиск на семейството и приятелите си да се омъжи. Но да намериш правилния човек е трудно, казва тя, и това е основен проблем за образованите и добре платени китайски жени, които живеят в едно общество, където традиционно социалният статус на мъжа не надхвърля този на съпругата му.
© Reuters
"Родителите ми ме срещнаха с всеки ерген, когото познават", споделя Сю, която изкарва два пъти повече от средната заплата в Шанхай. "Половината от тях са срамежливи и никога не излизат. На общителните мъже не са им нужни уредени срещи."
Докато във вторник щастливи двойки празнуват фестивала "Циси", китайския еквивалент на Деня на св. Валентин, Сю и милиони жени като нея за пореден път са изправени пред труден избор заради отшумелите идеи за брачната йерархия, които са в пълен контраст с икономическите и социалните промени в най-многолюдната страна в света.
© Reuters
Терминът шън ну – чийто директен превод е остатъчни жени – е измислен, за да опише онези от тях, които в края на 20-те си години все още са не омъжени.
"Често хората в Китай смятат, че мъжете трябва да са по-висшите в една връзка във всяко едно отношение, включително ръст, възраст, образование и заплата", обяснява пред "Ройтерс" Ни Лин, която е водеща на телевизионно предаване за запознанства в Шанхай.
© Reuters
"Това води до тенденция, при която в официално безкласовото общество мъжете от най-висшите прослойки се женят за жени от малко по-ниски слоеве, мъжете от това, което на Запад наричат "горна средна класа" се женят за жени от "средната класа", а мъжете от "средната класа" се женят за работнички. Само че така жените от висшите прослойки и мъжете работническата класа не могат да си намерят партньор", допълва тя.
Според сайта за запознанства Jiayuan.com. повече от една трета от жените в Пекин, които са в края на 20-те си години или над 30-те, си търсят съпруг. Медиите съобщават, че е възможно в столицата да има не по-малко от 500 хиляди "остатъчни жени".
© Reuters
Истината е, че в Китай, където живеят 1.4 милиарда души, има достатъчно мъже, но социалният статус отново е пречка за жените с добри професии.
Населението на Китай има доста повече представители на силния пол, отколкото доста други страни, най-вече заради политика за едно дете на семейство, както и предпочитанието към момчетата в китайската култура. Последното преброяване през 2011 г. показва, че ергените, родени през 70-те, са два пъти повече от самотните жени на същата възраст.
© Reuters
Но за разлика от "остатъчните жени" тези "шън нан" (или "остатъчни мъже") често живеят в по-малките градове и не печелят много.
Градската управа на Шанхай се опитва да помогне на жените като Сю като често организира събития за запознанства. Едно от тях, провело се през май, успява да привлече 20 хиляди необвързани мъже и жени.
© Reuters
32-годишната учителка по китайски език Луси Уан, която е една от присъстващите на събитието, споделя, че не е успяла да намери нищо по-различно от плейбои и мамини синчета.
"Понякога се чудя дали нещо с мен не е наред, казва тя. Двадесет хиляди души и все пак не успях да намеря някой, който да ми харесва."
© Reuters