
© Reuters
Джей Карни
Белият дом не пожела да каже дали САЩ са шпионирали комуникациите на германския канцлер Ангела Меркел в миналото, предадоха световните агенции.
Всред разразилата се дипломатическа криза с Берлин говорителят на Белия дом Джей Карни каза, че няма да коментира "конкретни обвинения, отправени" по този случай.
Вчера той заяви, че "САЩ не следят и няма да следят комуникациите на канцлера" - формулировка, от която би могло да се подразбере, че подобни операции може да е имало в миналото. Карни се придържаше към това изказване и днес. "Нямам какво повече да ви кажа по този въпрос", отбеляза той.
Проучваме начина, по който събираме данни от разузнаването, за да се постигне равновесие между загрижеността за сигурността на нашите граждани и съюзници, и безпокойството на всички за защитеността на личния живот, каза Карни.
Вчера се появиха разкрития, че е възможно мобилният телефон на германския лидер да е подслушван от американските разузнавателни служби. Меркел, която снощи протестира в телефонен разговор пред американския президент Барак Обама, днес предупреди Вашингтон, че шпиониране между приятели е недопустимо.
Темата се наложи и на срещата на Европейския съвет в Брюксел, на която Меркел и френският президент Франсоа Оланд заявиха, че са решени да потърсят сметка на САЩ.
Междувременно президентът на Бразилия Дилма Русеф разкритикува предполагаемото подслушване от страна на САЩ на телефонните разговори на германския канцлер Ангела Меркел. "Никой, нито една демократична нация, няма да позволи това нарушаване на суверенитета, на човешките и гражданските права", подчерта Русеф, като допълни, че "ще има сериозна реакция" от страните, които са засегнати от скандала с подслушването.
В началото на септември бразилската телевизия "Глобу "разкри, че американската Агенция за национална сигурност е следяла комуникациите на президента Дилма Русеф, на нейни приближени и на ръководителите на петролния гигант Петробас. В резултат на тези разкрития Русеф отмени визитата си в САЩ и разкритикува през ООН остро американските програми за електронен надзор, наричайки ги нарушения на правата на човека и свободите.