
© Stringer/bangladesh, Reuters
Най-малко 152-ма войници бяха осъдени на смърт в Бангладеш заради ролята им в кървав бунт на гранични войски през 2009 г. Други близо 160 души, предимно граничари, получиха доживотни присъди затвор.
Повечето от около 800 войници, натъпкани в залата на граждански съд във вторник, вече са получили от трибунали максималните 7 години лишаване от свобода, допълва Би Би Си.
Но те бяха обвинени и за различни престъпления, включително убийства, които са извършили самостоятелно по време на продължилия 30 часа бунт заради заплати и други проблеми. След безредиците в Дака 74 са загинали, от които 57 офицери.
Трибуналите разследваха и наказаха нарушаване на военните закони и пратиха в затвора почти 6000 униформени. Но гражданският съд има право да произнася смъртни присъди. Освен военните за виновни в заговор бяха признати и 23 цивилни.
Всички присъди подлежат на обжалване, което може да продължи с месеци. Прокуратурата вече заяви, че ще обжалва 277-те оправдателни присъди.
Според Би Би Си за властите ще е много трудно да не изпълнят екзекуциите, тъй като това би разгневило армията и би прозвучало като окуражаване на бъдещи бунтове. Първоначално населението, изглежда, симпатизираше на разбунтувалите се, но общественото мнение се обърна срещу тях, когато се разбра за убийствата. Бунтът започна в столицата на Бангладеш с избиването на старши офицери и захвърлянето на телата им в каналите и плитки масови гробове.
Angelina
Рейтинг: 470 НеутралноТова у нас не може да се случи дори с убийците.
patladjan_1991
Рейтинг: 564 НеутралноИ в това подобие на държава имат по-действащо правосъдие от нашето.
power_decided
Рейтинг: 521 НеутралноНормално е в страна с население от над 160 млн. души и площ колкото България да се раздават тежки присъди.
Курт Деликуртев 662 галерии плюс X
Рейтинг: 1291 НеутралноЗа бунт от военни срещу властта трябват строги присъди!
http://www.panoramio.com/user/7617575?show=all , 660 ГАЛЕРИИ: 225 ЩУТГАРТ, 205 ПЛОВДИВ, 118 БЪЛГАРИЯ, 58 ЕВРОПА И 54 ГЕРМАНИЯ