
© Reuters
Иранските космически учени направиха втори успешен опит с изстрелване на жива маймуна в космоса в запечатана биокапсула, след което я върнаха безпроблемно на земята, съобщи иранската информационна агенция "Тасним".
Капсулата, наречена Pishgam (Пионер), която е превозила маймуната Фаргам в космоса и обратно, е част от разработките на иранские учени, чиято цел е до 2020 г. да изпратят и човек извън земната атмосфера. Опитите са започнали през 2010 г., когато с ракети са били изстреляни плъх, костенурка и червеи.
Президентът на Иран Хасан Рохани е изпратил днес поздравление до учените, участвали в мисията. В официално обръщение той отбелязва, че това е първият подобен опит със съд, задвижван с течно гориво.
През януари тази година Техеран обяви, че е изпълнил успешно първият опит да изпрати маймуна в космоса. Успехът на експеримента тогава обаче беше оспорен, защото след кацането пред медиите беше показана различна маймуна, припомнят световните агенции. Иранската космическа програма продължава да предизвиква безпокойство в западните правителства, които се опасяват, че мюсюлманската държава се опитва да овладее технологията, необходима за производството на ядрени бойни глави, пишат още западните агенции.