
© Дневник
Очакванията за България, че ще излезе от глобалната икономическа криза със значително намален публичен дълг, но на много висока цена – висока бедност, нарастващо неравенство и отпадане на ученици от училище, напълно се реализираха. Това пише в частта за България в доклад на германската фондация "Бертелсман". В т.нар. индекс на трансформацията се анализаторите разглеждат период от две години и отбелязват, че тогава българският пазар на труда се е свил, нивата на заетост, макар и високи, не са били толкова високи в сравнение с някои други южноевропейски държави. "Идеята за присъединяване към механизма ERM-II (известен като чакалня за еврозоната – бел. ред.) е отпаднала от дневния ред на политиката и от обществено обсъждане" пише още в текста.
Изследването обхваща 129 държави, подредени според индекса им на промяна и България заема 14-о място. Изводът на "Бертелсман", е че като цяло глобалният стремеж за подобряване на демократичните практики и напредък към пазарна икономика изглежда замрял през последните години. Според германския аналитичен център това отчасти се дължи на съсредоточаването на усилия в преодоляването на финансовата криза.
Фондацията пише още, че в България изходът от рецесията, причинена от глобалната икономическа криза, изглежда по-болезнен и бавен от всякога. "Ранните очаквания бяха оптимистични, но в края на 2012 г. вече нямаше агенция, която да даде прогноза, кога България ще се върне към растежа, който ще затвори пропастта между нея и другите държави от ЕС. Индикаторите на правителството за макростабилността бяха добри, ако под макростабилност разбираме липса на прекалено голям дефицит и дълг. Важно е да се отбележи, че такова представяне няма да е възможно без резервите, акумулирани през времето на силен растеж. Ако макростабилността включва по-амбициозната цел за стабилизиране на икономиката, то правителството се е провалило", пише в доклада на "Бертелсман".
Докладът отбелязва, че в глобален мащаб в редица демокрации са се наблюдавали крачки назад. В Европа като негативни примери са дадени членките на ЕС България и Унгария, както и Украйна. Положителни оценки в Европа има за Полша и Словакия. Според фондацията в 59 от 75-те демокрации има негативно развитие по редица стандарти като свободни избори, свобода на словото, справедливо правораздаване и разделение на властите. "Членството в ЕС вече дълго време не оказва желания стимул за подобрения в благосъстоянието на населението и по-бързия процес на икономически напредък", пише в доклада.
Срив на доверието
Фондацията отбелязва, че според много международни организации и български журналисти България е преживяла спад в медийната свобода. "Доверието в държавните институции продължава да намалява, появиха се редиица случаи на конфликт на интереси или корупция, а резултат от това беше огромното прахосване на публични финанси. В много случаи анализи на ситуацията заключават, че причините за това нефункциониране са дълбоко вкоренени в съществуващото законодателство и управленски практики. Затова проблемите не може да се решат просто с нулева толерантност. В деликатни сфери, свързани със злуопотреба с публични ресурси (обществени поръчки на лекарства, публична собственост и имоти и т.н.) правителството се е провалило в опита си да предложи каквито и да е адекватни промени в законодателството или в съществуващите очевидно неадекватни управленски практики", смятат германските анализатори. Според тях големият урок от опита на България е, че подобрението в управлението се нуждае от лидерство, което да предизвика някакви промени. Резултатите обаче ще бъдат устойчиви, само ако са свързани с институционални практики, а не само с личността на лидера.
Без изглед за подобрение
"Предизвикателството пред България е дори още по-голямо, тъй като глобалната икономическа криза разкри сериозни слабости в икономиката. Необходимо е да се намерят нови пътища напред към преструктуриране, тъй като растежът от преди кризата не е бил базиран на знания или иновации в технологиите и процесите, а на прекомерно инвестиране в строителство, търговия и финансови услуги", пише в изследването. Германската фондация отбелязва, че правителството на Бойко Борисов е спазило обещанието си да инвестира в големи транспортни инфраструктурни проекти. В столицата София новите спирки на метрото бяха бързо изградени, а булевардите – ремонтирани. Периодът, който "Бертелсман" анализира приключва още преди правителството на Бойко Борисов да подаде оставка. Затова в текста се отбелязва как през лятото на 2013 г. се очаква да бъде готова първата магистрала, която прекосява територията на страната.
"Имаше инвестиции в инфраструктура паралелно с масови съкращения в програми за безработица в разгара на икономическата криза, докато социалната система беше по-зле от адекватна и здравните услуги се влошаваха. В резултат на това, идикаторите, свързани с развитието на населението не се подобриха. Социологическите проучвания показваха, че макар и българите да оценяват инфратруктурните подобрения, смятат, че нарастващата безработица и проблемите в здравеопазването трябва да бъдат приоритет", се казва в доклада на Бертелсман.
На глобално ниво
Начело на класацията за е Тайван, където икономическата и политическата промяна вървят ръка за ръка. След него са Чехия и Естония. В дъното на класацията са Сомалия и Северна Корея. Докладът на"Бертелсман" подчертава, че усилията на правителствата за възстановяване на икономическата стабилност след глобалната финансова криза са се оказали политически трудно, често спорно начинание. Изследователите предупреждават, че Сингапур, Китай, Малайзия, Шри Ланка и страните от Персийския залив могат да се изкачат по-нагоре в класацията на промяната само ако съчетаят икономическата с политическата либерализация.
Пропастта между богати и бедни, социалното изключване и други политически проблеми може да доведат до още протести в много части на света 2014 г., предупреждават експертите.
джендър NATO generals
Рейтинг: 951 НеутралноВчера написах, че Дянкофф е пряк потомък на Николае Чауеску-онзи, който изплати дълга до последно за сметка на гладуващото си население и изтощена икономика... :P
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токСлагайте минуси, но не ме обвинявайте в НЕобективност!
eurogi
Рейтинг: 624 Весело"...Изследването обхваща 129 държави, подредени според индекса им на промяна и България заема 140- място.."
Бреее..то че не сме много добре си го знаех,ама това си е постижение-от изследвани 129 държави да заемаме 140-то място??Аз ли нещо не мога да разбера?
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#1] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Ти искаш да се храниш на заем ли?
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#1] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
nemo malus felix, minime corruptor.Чауеску-онзи, който изплати дълга до последно за сметка на гладуващото си население и изтощена икономика...
...........
Трите милиарда дълг на Орешарски кой ще ги плаща, как смяташ?
"Ляво" взима дълг, разпределя си го, дясно го плаща с диети и затягане на коланите. Така че следващите десетина година за България, забрави...По-следващите - също.Властващите нямат никакъв интерес от оправяне, за какво им е силна средна класа, че да конкурира шумкар-бастърдчитата им ли?
джендър NATO generals
Рейтинг: 951 НеутралноДо коментар [#3] от "Busy":
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токкакво искам ли? Искам правителството на Борисов да си беше събирало дължимото, както това се правеше напр в Румъния!
"Румъния се справя много по-добре"-мога само да добавя включително и в мерките по събирането на приходите-от Боко и Дянк-off
тулса
Рейтинг: 2591 Неутрално[quote#2:"eurogi"]Аз ли нещо не мога да разбера? [/quote]
Извън класацията сме
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1056 НеутралноКакто винаги ровим под теоретичното дъно под ръководството на кумунизите. 140 място от 129 държави си е постижение дори за БКП.
Няма шики-мики.Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1056 НеутралноДо коментар [#5] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Няма шики-мики.[quote#5:"Диверсификация на корупцията и излишните проекти"]Искам правителството на Борисов да си беше събирало дължимото, както това се правеше напр в Румъния!
"Румъния се справя много по-добре"-мога само да добавя включително и в мерките по събирането на приходите-от Боко и Дянк-off [/quote]
Абсолютно невярно. Укриването на ДДС в Румъния е 50% у нас е 15%. Че не харесваш Боко и Дянков си е твой проблем, но не се крият под леглото ти, престани да надничаш там.
virtual brain
Рейтинг: 1768 НеутралноДо коментар [#7] от "Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?":
АФтентично десен екоталибан, гей, толераст, платен грантаджия и соросоид-жълтопаветник от кръга "агнешки главички".Нещо като държава провалена на 110%.
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#2] от "eurogi":
nemo malus felix, minime corruptor.от изследвани 129 държави да заемаме 140-то място??Аз ли нещо не мога да разбера?
..................
На 14-то място сме:
http://www.bti-project.org/atlas/
джендър NATO generals
Рейтинг: 951 ВеселоДо коментар [#8] от "Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?":
!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на ток[quote#8:"Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?"]Абсолютно невярно. Укриването на ДДС в Румъния е 50% у нас е 15%. Че не харесваш Боко и Дянков си е твой проблем, но не се крият под леглото ти, престани да надничаш там[/quote]
единственото вярно във всичко написано в този постинг е, че си единствения, дето ходиш на протест
gbj06554106
Рейтинг: 522 НеутралноДо коментар [#4] от "СДС":
Tази манипулация с "новите" 3млд. лева заем е една нескопосана и лъжлива опора.
Те даже са повече от 3млд. Написани са в програмата, и в бюджета за 2014 г. Всички те са /и ще бъдат/ взети за рефинансиране на стари кредити, чиито падеж изтича. Така, че нови дългове не се трупат. Нещо повече, по предварителни данни , към края на 2013 г, външния дълг ще бъде 14,1 млд лева, докато в средата на миналата година е бил 14,4 млд. При това , с разплатени почти напълно средства за ДДС дължимо на фирмите от правителството
С Стоянов
Рейтинг: 2178 Весело"Изследването обхваща 129 държави, подредени според индекса им на промяна и България заема 140- място."
ВЯРНОСТ И ПОСТОЯНСТВОЪъъ, това на -11 ли да го разбирам ?
Captain Shakespeare
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#1] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Обективно тотална липса на разум.
dark'star
Рейтинг: 1856 Неутрално[quote#7:"Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?"]140 място от 129 държави си е постижение дори за БКП. [/quote]Да проверим ли по времето на БКП на кое място сме били ? Щети падне шапката
Не бъркай епохи, за да не останеш неприятно изненадан от челното място.# Тогава пак беше на висока социална цена за жалост
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОCayo Lara
Рейтинг: 572 ЛюбопитноДо коментар [#10] от "СДС":
hasta la victoria siempre14 май не е толкова зле! Дневник е започнал да се бъзика с ползвателите на клишета
eurogi
Рейтинг: 624 ВеселоДо коментар [#10] от "СДС":
мдаа,в Дневник някой не си е изпил следобедното кафе явно...
kimik
Рейтинг: 213 Разстроено"Без изглед за подобрение"
Без коментар...
Радина Колева
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#2] от "eurogi":
В бързането съм сложила още една нула... Поправено е.
"It has been said that democracy is the worst form of government except all the others that have been tried." - Sir Winston Churchill14-о е мястото, разбира се.
СДС
Рейтинг: 1291 НеутралноДо коментар [#17] от "eurogi"
nemo malus felix, minime corruptor.До коментар [#16] от "vandamme":
14 място не е зле. 2008 сме били на 16-то, от 2010 сме на 14-то. Заковали сме се, в един кюп сме с Латвия и Хърватско, което горе-долу отговаря на реалността.
Magen David
Рейтинг: 778 Весело[quote#15:"t' Ankus"]Да проверим ли по времето на БКП на кое място сме били ?[/quote]
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.Без съмнение на първо място между всички БКП-та, и по всички земни кълбета. Абсолютен шампион.
gianni
Рейтинг: 920 Неутрално[quote#15:"t' Ankus"]Да проверим ли по времето на БКП на кое място сме били ? Щети падне шапката[/quote]
Айде нема нужда! Според напълно достоверните данни на соц. статистиката бяхме надминали всичко живо. На края обаче се оказа, че не успехите, а заемите са ни грандиозни. Тогава бай Тодор рече: Социализъмът другаре, излезе едно недосносче. Едно недоносче, което ядеше долари и акаше рубли, бих добавил.
sa6
Рейтинг: 726 НеутралноОсновният проблем в България е корупцията. Въведе ли се електронно управление, сложат ли се камери навсякъде, почне ли НАП да хваща тарикатите и влезнат ли няколко министри и депутати в затвора за цялостно творчество нещата ще се променят. Е верно "наште" хора в администрацията ще останат гладни.
Евроатлантидачобанмахала
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#22] от "gianni":
Нема нужда от каквито и да е лъжи. Международните статистики показват къде сме били тогава и къде сме сега. Жалко че все по малко хора знаят за това.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноТова с ниския външен дълг, около 1000 € на човек, както винаги, за съжаление, е само една част от истината, защото отчита задлъжнялостта само на държавата!
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgБрутният външен дълг = външния дълг на държавата + външния дълг на частната икономика към инвеститорите
Понеже нашата икономика е над 80% частна, то този дълг също е важен, защото повечето, които имат работа, работят в нея.
Към декември 2013 държавният дълг е около 7,5 млрд. Частния дълг е над 24 млрд!
Брутният дълг е тогава над 31 млрд или по над 5100 € на човек!
При около 40 млрд Брутен Вътрешен Продукт БВП, общата задлъжнялост е над 73% от БВП! Маастрихаките критерии са на пух и прах!
Всеки сам за себе си да го тълкува това, какво значи.
Цифрите ги има на страницата на БНБ.
PavelCZ
Рейтинг: 1768 НеутралноДокладът е опустошителен. И май е верен.
E PLVRIBVS VNVMДо коментар [#24] от "cobanmaala":
Няма международни статистики - те се базират винаги на официалните данни, подадени от съответните национални статистически институти. Социалистическата статистика си беше жива стъкмистика и затова за много неща е много трудно да се направи обратен анализ.
Например - какво от това, че са произведени Х тона стомана, като тя не е сравнима по качества със шведската (да кажем) ?
Какво от това, че са произведени Х телевизора, като са непродаваеми на свободния пазар ? И други подобни.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#22] от "gianni":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgТогава обявихме фалит през март 1990 със задлъжнялост около 54% от БВП или с по 1400 $ на човек при изцяло държавна икономика.
Сега брутната задлъжнялост е над 70% от БВП или над 5100 € на човек.
Незнайно защо, при над 80% частна икономика, се отчита само държавната задлъжнялост.
Виж предишния ми коментар.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноТрябва да се знае - икономически погледнато - че с наложените икономически мерки след 1997 година като валутен борд, либерализация на пазара, приватизация на икономиката и прочие и прочие, на нас ни трябват 3 неща - инвеститори, инвеститори и още повече инвеститори.
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgИ то така, че като дойдат да забравят да си тръгнат!
И здраво бачкане, за да има производство и връщане на инвестициите им.
Не дойдат ли тези инвеститори, дори Бойко и 100 пъти да управлява, дори Реф. Блокът и той, дори и БСП да изчезне и прочие, то икономически нищо няма да се промени.
gianni
Рейтинг: 920 Неутрално[quote#25:"socialen"]Маастрихаките критерии са на пух и прах!
[/quote]
Освен комундерските ви илюзии нищо друго не е разбито на прах. След 1986-87 икономиката на СССР забуксува и се крашна, а нашият износ беше 70% за там. Доларите от преботката на нефт и износ на бензин силно намаляха, поради ниските цени на петрола. От уж милиардите за оръжие не бе получена дори и една рогозка или фурма от братските арабски страни. Суперите в България се изпразниха като футболни площадки, а могъщите АПК не можеха да осигурят дори гнили домати, та селяни от пазарджишко и плодивско караха с Москвичи зеленчуци и плодове на женския пазар.
Социализмът чисто и просто се гътна, заедно със статистиките си. Кредиторите си искаха пари, а не проценти от измисления от Партия БВП.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#29] от "gianni":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgВсичко, което пишеш е ок, макар да е повече идеологически.
Виж сега нещата с очите на един, разбиращ само от "сухи" числа:
Критерият, по който се обяви фалит през 1990 година на държавната икономика, беше брутен дълг от порядъка на около 54% от Брутния Вътрешен Продукт на НРБ и всеки имаше да връща около 1400 $ равни да кажем на малко над 1000 €.
Сега брутният ни дълг е над 70% от Брутния Вътрешен Продукт.
По тогавашната логика, значи и сега икономиката отдавна е фалирала.
И сега всеки от нас има да връща 5100 € или малко над 6500 $.
Тъй като чакаме на инвеститори, чиито инвестиции са наш дълг, защото ще им вземем парите на заем, за да развиваме икономика и производство с тях, то тези 6500 $ дълг на човек ще се увеличават.
По критериите за дълг на Европейския Съюз, така наречените Маастрихски Критерии, една страна, член на Европейския Съюз не трябва да има дълг повече от 60% от Брутния Вътрешен Продукт.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#29] от "gianni":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgМежду другото тези статистики ги има и на страницата на БНБ и на Световната Банка.
Просто човек трябва да си поразтършува.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#29] от "gianni":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgФантазии няма никакви!
Дори да предположим, че някой го искал отново, то това време си замина окончателно. И това е реалност, а не химера!
kolev_l
Рейтинг: 8 ГневноНе мога да разбера, как така надуто и псевдопрофесионално тук се играе с числа - държавният дълг е този, който "плашаме" всички през данъци и фиск - т.е. който държавата като такава трябва да връща. Кой плаща частния дълг към частните кредитори - ами тези, които са го взели - частните предприятия, за които държавата /т.е. ние/ не отговаря. Ако някой от вас е взел заем, някой друг плаща ли му го? Не, той си е негов и той си отговаря за него!
Ама като е удобно да се обяснява как "ние" имаме да плащаме едни пари и какъв процент са те от БВП!... Мноого специалисти тука, много нещо... И всичките дружно плащат "брутния дълг"... Ами вземете изчислете колко е "брутния дълг" на Обединеното Кралство, например - да ви паднат шапките и мъдро да обясните защо те пък не са фалирали... Аман от умници в тая държава!
чобанмахала
Рейтинг: 696 НеутралноДо коментар [#26] от "PavelCZ": Хубаво че си си сложил +че.
Друг едва ли ще го сложи за такава простотия.
чобанмахала
Рейтинг: 696 Неутрално[quote#26:"PavelCZ"]Докладът е опустошителен. И май е верен. [/quote]
Трудно би разбрал какво пише в доклада. Мий чиниите в Чехия и се радвай че имаш компютър.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#33] от "kolev_l":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgНе става дума за паника. Става дума за прозрачност и за факти, пред които не трябва да си затваряме очите, ако искаме да имаме реална представа какво е икономическото положение тука, за което всички се и досещаме.
По принцип си прав за частните кредитори и частните предриемачи, взимащи тези кредити.
Само, че ние сме тези, които работят в тези предприятия. И като се вземе предвид, че икономиката е 80% частна, то това играе много, ама много голяма роля!
Защото тези дългове ще се изплащат от нашата работа. Когато частникът фалира, то работниците остават на улицата, т.е. ще чакат на държавата. А тя няма, както и статията показва, пари за социални разходи, защото топи държавния дълг.
А това, че частникът е задължен да връща дълга си към инвеститора с лихвите се отразява на неговата печалба, а от там и на заплатите на работниците му!
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#33] от "kolev_l":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgПо отношение на частния дълг на Великобритания, Германия, Франция и останалите богати страни също си прав!
Сумите са умопомрачителни! Човек не е в състояние да си го представи дори, защото такива числа не се учат!
Само че, има една разлика - тези страни са богати, имат реална произвеждаща икономика (с изключение на Великобритания, но която е втора сила на капиталовия пазар след САЩ), изнасят реални стоки, владеят пазарите, но най-важното, техните централни банки могат да правят парична политика и да им помогнат финансово.
Също много важно - техните инвестори, идват от самите тези страни!
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#33] от "kolev_l":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgФактът, че БНБ води статистика на частния дълг, показва, че за тях - по една или друга причина - това е важно.
Всъщност, няма сериозен (макро)икономист, който да не следи тази величина! Особено в страни като нашата, разчитащи изцяло на частни инвестиции.
Защото във времената на свободния, дерегулиран, отворен пазар, инвеститорите могат да си изтеглят капитала от България толкова бързо, както са и го вкарали.
И тогава страшното тепърва предстои.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#33] от "kolev_l":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgАз смятам, че тези факти нарочно не се споменават, защото като се вземе предвид какво произвеждаме, какво печелим от това и какви пари барабар с лихвите икономиката има да връща, ще стане ясно и на тези, които не искат да го приемат, че меко казано, икономиката ни в следващите десетилетия няма шанс да работи на печалба.
PavelCZ
Рейтинг: 1768 НеутралноДо коментар [#35] от "cobanmaala":
E PLVRIBVS VNVMАз съм лекар, онколог. За всичките тия години, които се срещаме в този форум, съм го казвал няколко пъти.
В България имате много интересното усещане, че печелите спор чрез лични нападки. Но не е така, а в международна компания това носи повече негативи.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#40] от "PavelCZ":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bg+!
Така е! Когато аргументите липсват, започват обидите.
АБПФК
Рейтинг: 778 Весело[quote#7:"Daniel Defoe - Аз ходя на протест. А ти?"]140 място от 129 държави си е постижение дори за БКП[/quote]
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Какво БКП те гони?
"Периодът, който "Бертелсман" анализира приключва още преди правителството на Бойко Борисов да подаде оставка"
АБПФК
Рейтинг: 778 Весело[quote#10:"СДС"]На 14-то място сме: [/quote]
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0...в източна Европа.
АБПФК
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#20] от "СДС":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0ПП По икономика сме на 17- то. Това 14 е общо по всичките показатели.
АБПФК
Рейтинг: 778 Неутрално[quote#21:"magen_enoshi"]Без съмнение на първо място между всички БКП-та, и по всички земни кълбета. Абсолютен шампион[/quote]
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Ами не сме били много далеч от вас:
България 27 място
Израел 20 място
УСА 19 място
goblenka
Рейтинг: 624 НеутралноКога някой ще започне да мисли и работи по въпроса за социалната цена, която българите плащат за всичко?
goblenkaАБПФК
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#21] от "magen_enoshi":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Забравих да ти дам линка:
http://hdrnet.org/422/1/hdr_1990_en.pdf
АБПФК
Рейтинг: 778 РазстроеноДо коментар [#46] от "goblenka":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0При сегашната система е невъзможно, за съжаление.
goblenka
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#48] от "АБПФК":
goblenkaИма два варианта: От чувство за самосъхранение, тази система да се заеме да решава социалните проблеми, или, тази система се изрива, идва нова и тя се наема с таи задача. Страхувам се, че първият вариант ще бъде отхвърлен от системата и тя ще пролее кръв, ако се наложи, но ще пречи на идването на нова до последно. Все пак, няма как да не започне ударна работа, истинска, в социалния сектор!
Magen David
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#45] от "АБПФК":
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.До коментар [#47] от "АБПФК":
Аз пък ти препоръчвам едно много интересно четиво. (Предполагам че можеш да четеш на руски.) Това може да измени малко разбиранията ти:
http://doctormike10.livejournal.com/20474.html
boby1945
Рейтинг: 822 ВеселоОт доклада на "Бертелсман" по голям шамар за времето на управление на Бат БАм и Флик няма.... направо да го преведат на български и да го дават на Цацаров..... да действа....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....АБПФК
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#50] от "magen_enoshi":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0БВП не е изразител на човешкото благоденствие!
АБПФК
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#49] от "goblenka":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0За това си права! При смяна на системата винаги има кръв, за съжаление.
Magen David
Рейтинг: 778 ЛюбопитноДо коментар [#52] от "АБПФК":
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.Прочете ли статията?
АБПФК
Рейтинг: 778 ВеселоДо коментар [#54] от "magen_enoshi":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Това ми стига:
ВВП на душу населения к 1991 году (в долларах 1993 года)
Западная Германия
20908
Восточная Германия
11076
Финляндия
16477
Эстония
5973
Южная Корея
9507
Северная Корея
640-2500
Австрия
18784
Чехия
9100
goblenka
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#53] от "АБПФК":
goblenkaАко имахме демокрация, както ни убеждават, щеше да е възможно да се смени системата по мирен път. Чрез избори. Но имайки серозен опит знаем, че не сме имали честни, прозрачни, демократични избори. Това е още един знак, че живеем в режим на шизофрения.Реалността е съвсем различна от това, което ние си вярваме, че е. Работата е там, че не всички са шизофреници. Виждаме разминаването и говорим за него. Искаме представите за реалността да имат реално покритие! Поне това, на първо време! А после, ще подобряваме!
АБПФК
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#54] от "magen_enoshi":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Аз ти дадох пример за ЧОВЕШКОТО РАЗВИТИЕ, а не за БВП на икономиката. ИЧР включва и други компоненти, като здраве, образованост, услуги за населението и т.н....
Не важна само икономиката, а как се разпределят благата сред населението!
socialen
Рейтинг: 367 ЛюбопитноДо коментар [#56] от "goblenka":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgОт любопитство:
Какво разбираш под "система"?
Коя "система" искаш да смениш?
Коя е според тебе е алтернативната "система"?
socialen
Рейтинг: 367 ВеселоДо коментар [#51] от "boby1945":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bg+!
Имаш предвид, вместо обвинителен акт?
boby1945
Рейтинг: 822 ВеселоДо коментар [#59] от "socialen":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Имам предвид, като състав на престъпление от общ характер....
dark'star
Рейтинг: 1856 Весело[quote#58:"socialen"]Какво разбираш под "система"?
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОКоя "система" искаш да смениш?
Коя е според тебе е алтернативната "система"? [/quote]Те вариантите не са много - това което пробвахме до сега доказамо НЕ РАБОТИ.
Икономически = пробвахме всичко познато ....
Политически остават = Теокрация и джамахирия
Не сме пробвали да правим нещата като хората
До коментар [#56] от "goblenka":
Magen David
Рейтинг: 778 НеутралноДо коментар [#55] от "АБПФК":
Не казвай не мога. Действай! За да успееш, първо трябва да поискаш.До коментар [#57] от "АБПФК":
Аз ти дадох материaл за сравнителен анализ на икономиката на двете с-ми. И го направих поради факта че при всеки удобен случай ти изтъкваш някакви въображаеми предимства на икономиката на България през 90-те години. След като разбрах обаче че без дори да прочетеш за какво става дума имаш "компетентно" мнение по въпроса, се отказвам от по-нататъшно обсъждане. Не обичам празните приказки, а някакво обсъждане по-същество, разбрах че няма да се получи. Приятен ден.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#61] от "t' Ankus":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bg+!
goblenka
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#58] от "socialen":
goblenkaДа ти задоволя любопитството, макар да знам, че знаеш отговора. С антипода на тази. Ще кажеш: Ама такова нещо не същствува в реалността никъде. Значи, трябва да го създадем. Защото, в теорията не просто съществува, а и отговаря на нуждите ни. Единствената причина да го няма в реалния свят е в нежеланието на едни 85 човека които държат половината световно богатство. Те се грижат за тази система. Но, вече им е много трудно. Вижда се през послените 5 години. Пък и народите се събуждат и не щат да се починяват. Така, че е въпрос на време и място, където ще се появи прототипът на новата система.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#64] от "goblenka":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bg+!
mopper
Рейтинг: 418 НеутралноГарантирано от ГЕРБ и Дянков.
Yankee
Рейтинг: 726 Неутрално[quote#2:"eurogi"]България заема 140- място.." [/quote]
България е на 14-то място от 140 страни, което никак не е зле. А ти е добре да четеш преди да пишеш.
owen
Рейтинг: 1064 НеутралноДо коментар [#3] от "Busy":
не обичам да взимам на заем, но все ми се струва, че по-добре заем, отколкото глад.
apolitichna
Рейтинг: 418 Неутрално"Пропастта между богати и бедни, социалното изключване и други политически проблеми може да доведат до още протести в много части на света 2014 г., предупреждават експертите."
Явно системата им е гнила, щом като е раздирана от кризи и създава социално неравенство и политическа нестабилност. Лишиха народа от средства за съществуване, само и само да достигнат някаква ефимерна финансова стабилност. За какво ти е тази "стабилност", като населението ти гладува, мизерува, няма работа, няма перспективи. Живеем в несправедлив свят, в който едни трупат милиарди, а други нямат елементарни средства за живот. Питам се за това ли ручахме жабетата 25 години, за да съсредоточим всички богатства на страната в ръцете на една шепа "богоизбрани" тарикати, а останалите да се чудим как да свържем двата края.
Virgin
Рейтинг: 1743 Неутрално[quote#22:"gianni"]Айде нема нужда! Според напълно достоверните данни на соц. статистиката бяхме надминали всичко живо.[/quote]
Положението на България спорез индексът на човешкото развитие на ООН:
1990 - 26-то място
2012 - 57-мо място
metalogy
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#3] от "Busy":
колко е стабилен финансовият сектор у нас, ако не се говори за негоНа тези, които умрат от глад, студ и/или липса на медицинска помощ, ще бъде ли пръстта по-лека от това, че дългът им е нула?
Когато говорим за бедност у нас става дума точно за това - физическото оцеляване, а не за невъзможност да отидеш лятос на морето, примерно.
Трябва мярка, почтеност, законност... Човеците живеят в общности при определени правила и причината да възникне общността са човеците, а не обратното. Съществуващият "ред" у нас обслужва просперирането на шепа олигарси. Ма*ната му на такъв ред. Но както се видя на два пъти през 2013-та, а и преди това, изглежда не достига определен вид потенциал и недостигът не е в потенциала за бунт. Ние сме твърде търпелив народ. За да ни прелее, ножът трябва да е до кокала. Вчера видях една статистика, че от работещите българи 2,2 млн са в България и 2,5 млн извън страната. Ужас, но ако е въпрос на оцеляване, а то Е, явно сме на път да се изселим. С тези темпове - още 20-30 години и готово. Освен ако не се обърнат тенденциите, в което не вярвам.
4i4e
Рейтинг: 470 НеутралноНИКОГА ПОВЕЧЕ ТИКВИ И ДЯНКОВЦИ,ВСИЧКО ДРУГО Е ПОЛИТИКА
volarok
Рейтинг: 2084 Неутрално"но в края на 2012 г. вече нямаше агенция, която да даде прогноза, кога България ще се върне към растежа, който ще затвори пропастта между нея и другите държави от ЕС. "
България скоро няма да се върне към растеж, с който да догоним развитите страни, тъй като управляващите и обръчите им от фирми от 25 години насам пият жизнените сокове на обществото и това ще продължи и занапред. Присламчването към държавния бюджет е най-доходоносния бизнес у нас, така че скоро няма да имаме просперитет.
jo
Рейтинг: 449 ЛюбопитноДо коментар [#2] от "eurogi":
В моментът както е написано, 14-о място означава четиринадесето! Не знам къде видя 140?
eurogi
Рейтинг: 624 НеутралноДо коментар [#74] от "jo":
Ми видях го когато трябваше,даже съм го цитирал.Погледни 19-ти коментар и ще го разбереш..
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#71] от "metalogy":
Няма нещо от това, което сте написали, с което да не съм съгласен.
Само не виждам връзката с дълга.
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#68] от "owen":
Много измамно твърдение.
Тук говорим за държавен дълг и бъдете убедени, че колкото по-голям е той в условия като днешните, толкова повече гладни ще има.
Увеличаване на дълга е допустимо единствено ако икономиката расте.
owen
Рейтинг: 1064 НеутралноДо коментар [#77] от "Busy":
т.е. да се мре?
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#77] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgДо коментар [#76] от "Busy":
Ти отново "блестиш" с нулевите си познания по (макро)икономика.
Българската икономика към днешна дата е 80% частна, т.е. Тя си е частна!
В сегашното си състояние тя има дългове от порядъка на € 24 млрд, в/у които плаща годишна лихва около 5%.
За това катастрофално положение обаче никой не говори, защото все се занимаваме с държавния дълг!
Икономиката ни зависи изцяло от чужди инвестиции! А това означава нови дългове + лихви, защото инвестиция=дълг.
Когато частникът не може да покрива инвестицията, фалира и хората остават на улицата, т.е. чакат на Държавата.
Понеже 80% от икономиката е частна, то повечето хора работят в нея. Понеже тя не расте с големи темпов, то касата в Държавата е празна, а разходите и се увеличат.
Омагьосън кръг!
Тогава, какво прави правителството?
Ами най-логичното -
Взима държавен дълг в рамките на възможното, за да даде по 5 лева повече на най-уязвимите в обществото.
До коментар [#68] от "owen":
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#76] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgДори и да успеем да изплатим държавния дълг към външните ни кредитори до последния цент със стоицизма и героизма на румънците, както те го направиха при и по заповед на Чаушеско, то цената ще е катастрофална и за сметка на най-уязвимите слоеве в обществото - безработни, хора с ниски доходи, пенсионери, деца.
Ако до преди 1997 година имахме поне макроикономическите инструменти да го направим, то сега и това нямаме.
Така, че тази полемика с външния държавен дълг е раздута от хора нямащи понятие от макроикономика или нарочно правещи се на такива.
Пак казвам, разковничето е в познаване на макроикономическите взаимодействия.
Масали само от сферата на личния живот не са вярни.
До коментар [#71] от "metalogy":
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#79] от "socialen":
от тези 80% засечи каква е частта на крони-капиталистите, за пореден път пояснявам, близки до властта фирми, които печелят от контакти с властта, а не от пазарни отношения и ще видиш, че много не остава. Подсказвам - горива, цигари, алкохол, зърно. После сравни къде има проблеми със събираемостта на данъци, мита и акцизи.
След като си установил проблема, пак си задай въпроса, кой трябва да поема допълнителни разходи, за да попълва бюджета, коректните данъкоплатци - честни пазарни участници или богопомазаните, чиито бизнес се "контролира" от държавата, а нарушенията му виждат бял свят само конюнктурно, след избори, когато пластовете се пренаместват.
Нямам претенции да разбирам от макроикономика, но имам претенции да надушвам отдалеч чиновническото мислене, а то е вредно когато излезе от рамките на чисто чиновническите си задачи и започне да изпълнява несвойствени задачи като да диктува правилата.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#81] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgАз се опитах да ти обясня сегашната логика на взимане на външен държавен дълг.
Никой не знае колко са точно кроникапиталистите. Знаем, че доста и фалираха.
Това обаче няма значение за дълговете като цяло, защото добър или лош капиталист, на всеки му трябват инвестиции, т.е. нови дългове, за да се развива. Аз се интересувам от дългове с положителна прогноза!
Този € 24 млрд са "само" дълговете на тези 80% от индустрията към външните частни инвеститори!
Ако прибавим към тях и вътрешните дълговете на 80% приватизирана индустрия към "нашите банки" + брутния държавен дълг (външен и вътрешен) и теглим чертата, то излиза, че цялостната ни задлъжнялост е над 100% от Брутният Вътрешен Продукт (= € 37 млрд за 2013).
Но най-важната величина е дългът към външните кредитори = външен държавен + външен частен дълг = € 7,5 млрд + € 24 млрд = общо € 31,7 млрд при € 37 млрд БВП!
Т.е. Нашата икономика е отдавна фалирала.
Спасение - не знам. За мене това е омагьосън кръг.
Но такава е реалността - хванали сме се на нея и играем, защото нямаме друг избор.
И да се надяваме, че в глобален план икономиката в инвестиращите страни ще тръгне, за да потекат потоци от капитали отново, от които и ние да живнем (макар, че знаеш нова инвестиция = нов дълг+лихви).
Ако това не стане Радан, Бойко и който и да било дори 100 пъти да управляват и дори БСП и ДПС да се закрият нищо няма да стане.
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноКато нямаш решение защо си учил толкова?
Аз описах решение, ама ти разбираш избирателно.
Бизнес среда - защита на частната собственост, равни условия за всички икономически агенти, правов ред, премахване на излишните регулации и лицензи.
Това е, от което имаме нужда, за да привлечем външни инвестиции и да стимулираме вътрешните.
Бизнесът не иска помощ, иска да не му се пречи.
Има най-разнообразни форми на набиране/привличане на капитал и заемът е само една от тях.
Държавата да осигури благоприятна бизнес среда, другото го остави на предприемачите и тогава на воля можеш да си цъкаш на компа и да изчисляваш колко точно и от къде идва растежа.
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#82] от "socialen":
Като нямаш решение защо си учил толкова?
Аз описах решение, ама ти разбираш избирателно.
Бизнес среда - защита на частната собственост, равни условия за всички икономически агенти, правов ред, премахване на излишните регулации и лицензи.
Това е, от което имаме нужда, за да привлечем външни инвестиции и да стимулираме вътрешните.
Бизнесът не иска помощ, иска да не му се пречи.
Има най-разнообразни форми на набиране/привличане на капитал и заемът е само една от тях.
Държавата да осигури благоприятна бизнес среда, другото го остави на предприемачите и тогава на воля можеш да си цъкаш на компа и да изчисляваш колко точно и от къде идва растежа.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#84] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgКато чета твоите коментари и искрено ме разсмиваш с твоя идеализъм.
И на мене би ми харесвало всичко да е така easy, ама за съжаление не е.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#84] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgСамо брутният външен дълг (външен държавен + външен частен) в края на 2012 година е € 37.6 млрд = на 94.8% от БВП!
В края на 2011 година е бил € 36.2 млрд = 94.1% от БВП!
По приравгени показатели през март/април 1990 година брутният външен дълг (!) на НРБ беше 54% от БВП! (Много под Маастрихския Критерий, който е равен на 60% от БВП!)
Оказа се, че социалистическата икономика е около 2 пъти по-рентабилна от капиталистическата! При последната, зависеща само от масивни чужди инвестиции в частния сектор, дълговете ще се увеличават още повече с увеличаване на инвестициите!
Страхотен цирк!!!
А ти си ми тръгнал либертарианство да правиш
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#84] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgКогато Луканов обяви мораториума в/у външния дълг на НРБ през март/април 1990, което е признак за фалита на социалистическата икономика, то брутният външен дълг беше равен на 54% от БВП!
Сега същият този, защото параметрите са приравнени, е над 94% от БВП и тенденцията му е покачваща (, колкото повече намаляваш външния държавен бюджет, толкова повече нараства външния дълг на частната икономика).
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#87] от "socialen":
По показателя, който посочваш, с по-голям % на gross external date/GDP от този на България са страни като Германия, Швеция, Холандия, Белгия, Великобритания, и още поне 40 развити икономики.
Нека като фалираме, като тях да сме!
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#87] от "socialen":
куцат ти изводите
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#87] от "socialen":
gross external debt. sorry
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#90] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgДо коментар [#89] от "Busy":
Знам, че не са популярни.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#88] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgСам го каза!
Те са развити, богати, със собствена монетарна политика, а ние не!
И тука е разликата!
Иначе си прав - usa private corporate debt за 2013 е $ 3000 млрд !!!
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#92] от "socialen":
Чакай малко. Ти първо излъга, че щом като външния ни дълг е близо 100% от БВП значи сме фалирали. Ами не сме фалирали!
После, нямаме собствена монетарна политика - нямаме защото социалистите са много крадливи и фалираха държавата за пореден път преди 18 години. Така, че айде да не прехвърляте собствените си недъзи върху читавите хора. Нямал бил монетарна политика. Ами няма да имаш. Задай си въпросът ти самия на колко хора си осигурил работа, колко данъци си внесъл, колко дарения си направил, в какви обществени каузи си се включил. Ако честно си доволен от себе си, тогава имаш право да се окичиш с името socialen. Ако ли не, ще си поредният социален, който гледа в чуждата паница, а социалното му е само индулгенция.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#93] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgНапротив!
Използувам вашите аргументи!
Вие казвате, НРБ фалирала през март/април 1990 година при тотален дълг (всичко!) равен на 54% от БВП! (Този тотален дълг дори е далеч от Маастрихските Критерии) .
Сега фактът е, че "само" брутният външен дълг е на 94% от БВП! Да не говорим за вътрешните задължения и други фактори, с които отива задълженията на над 100% от БВП!
Ами значи по вашата логика, която говорите от 23 години, държавата е сега фалирала 2 пъти!
Но не само това. Ти и останалите като тебе премълчавате на хората точно тези факти и ги будалкате с с либертариански масали и с инвестиции, т.е. с нови дългове, които и те и децата им ще ги изплащат от заплатите си, докато не ги изхвърлят на улицата и пак да чакат на Държавата, на която се борите да и орежете функциите, за да станела още по-атрактивна за инвестиции, т.е. за още повече дългове.
Поне като ги "образовате", то им кажете фактите, а не да им разправяте приказки от 1001 нощ и се държите асоциално!
Време е да замените идеологията с икономически познания, за да разберете как функционира пазарът и обществото.
Уж сте много "обективни" пък не "виждате" елементарни закономерности.
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#94] от "socialen":
Колега, незная от кой университет ти е дипломата, но бъркаш задлъжнял с фалирал, инвестиция с дълг.
Подадох ти 40 примера на държави, които са с по-голям дълг, а не само че не са фалирали, а някои дори успяват да емитират и пласират успешно облигации с отрицателна доходност. През 1990 какъв частен бизнес? Разбира се, че държавата фалира защото не можеше да си погасява задълженията. Днес няма такава опасност, нито за държавата, нито във фатални размери за бизнеса.
Обясни ми как една частна фирма като направи инвестиция, да предположим че за целта емитира дълг, ще натовари с риск някой друг освен себе си. Точно никак. В същото време ако държавата емитира, тя моментално натоварва всички данъкоплатци.
С две думи, в държавните финанси трябва дисциплина, а финансите на бизнеса са си негова собствена работа, няма ти фа го учиш и да му разправяш, че е фалирал докато той печели и ти се смее.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#95] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgНо факт е, че фалит се обяви през 1990 при тотален дълг равен на 54% от БВП, а сега имаме тотален дълг над 100% от БВП! (критериите са напълно приравнени).
Ок. Поне изяснихме дотук, че "фалит" е субективно, по-скоро политическо, а не обективно, понятие, свързано с реалните икономически дадености.
Гърция има "само" външен държавен дълг равен на 134% от БВП! Ти си прав - тя не е фалирала страна.
Да, развитите, богатите страни, със собствени независими централни банки, имат огромни дългове. На такива като САЩ, обаче, дори в собствена валута!
В интерес на истината, обаче, никой не им ги и иска така, както е при такива като нашата, защото има макроикономически връзки, които могат да доведат до глобална рецесия.
Виждаш ли, че въпросът ти по отношение на дълга на една частна фирма не е правилен. Бъркаш микроикономически ефекти с макроикономически!
И тука е огромната грешка, която вие, икономическите либерали, пазарни фундаменталисти и либертарианци правите!
Няма (макро)икономист, който да си затваря очите пред фактора "външен дълг" на частната индустрия, особено при нашата, която е 80% частна, т.е. на практика частна!
И БНБ, и ЕК, и СБ, и МВФ отчитат този факт тука, и знаят защо!
За го види човек, трябва да разбира от икономика!
Проблемът е, обаче, че по медиите всичко се върти само около темата "външен държавен дълг", т.е. казва се на народа само 1/3 от истината!
И не само това!
Но не му се и обяснява вярно защо доходите са ниски и хората имат перманентно безпаричие.
Вместо това, от невежество или умишлено, му се натрапват абсурдни обяснения, които нямат нищо общо с (макро)икономическата логика.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#95] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgВ крайна сметка, първите две изречения на статията описват проблема. Хората, които имат понятие от икономика, знаят за какво става дума.
Цитат:
"Очакванията за България, че ще излезе от глобалната икономическа криза със значително намален публичен дълг, но на много висока цена – висока бедност, нарастващо неравенство и отпадане на ученици от училище, напълно се реализираха. Това пише в частта за България в доклад на германската фондация "Бертелсман"."
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#97] от "socialen":
... от което не следва извода, че обратно, ако публичният дълг е висок, то бедността ще е ниска. Просто защото ефектите от обществено управляваните средства имат склонност към разсейване, към неизпълняване на целите, към изчезване ... с две думи публичните средства са обречени на некадърно управление и крадене, особено у нас, и в крайна сметка не добавят кой знае каква стойност. Трябва ли да те зарина с примери от ежедневието ни?
Не ми трябва да съм професор по икономика, за да знам, че не самоцелното увеличаване на дълга е предпоставка за просперитет, а подобряване на конкурентноспособността, иновациите, спестовността, насърчаване на предприемаческия дух, бизнес средата. Дългът е инструмент, който трябва да се ползва консервативно, разумно, премерено, само с ясна конкретна цел, в името на някои от гореспоменатите например.
Ако държавните и общинските чиновници са крадливи (а те са), какъвто и дълг да емитираш, по-богат ще стане само чиновника, за сметка на всички данъкоплатци - класика! - приватизиране на печалбите и обобществяване на разходите.
Чел ли си Протестантската Етика и Духът на Капитализма на Макс Вебер?
А държавен фалит е състояние, при което държавата не може да погасява дълга към кредиторите си. Няма какво да го разтягаме.
socialen
Рейтинг: 367 НеутралноДо коментар [#98] от "Busy":
Бях блокиран 73 пъти: 18.9-18.10; 12-15.9; 31.07-31.08; 25-29.07; 22.06-22.07; 12-19.06; 5-6.06; 25-26.05; 10-17.04; 5 -8.04; ... Пиша и в dnes.bgИли както се казва в днешно време, докато - по една или друга причина - на Държавата кредитори и дават кредити, за да си покрива дълговете. (Както е и при Гърция и останалите като нея).
(Изобщо не искам да търся паралел с пример от реалния живот, как би било по отношение на един човек изпаднал в дългова спирала като Гърция, защото няма да е сериозно).
Ти явно не можеш да излезеш от идеологическите си рамки - едно време едните градиха комунизма, сега градите либертарианството, утре като излезне нещо ново, децата ви ще се юрнат да го градят.
Но в сегашната и така огромна задлъжнялост на икономиката у нас това би било означавало за "предприемчивите" да задлъжнеят още повече.
И както виждаш никой не го и прави. Има стагнация. Още повече дългове в частния сектор ще доведат до още повече стагнация.
Ти забравяш във всеки твои коментар за конкретните (макро)икономически параметри и връзки. Или просто няма как да ги знаеш.
Така, че взимането на външен и вътрешен (обявен вчера от фин мин) дълг от сегашното правителство не е никак самоцел. Вчера се опитах да ти го обясня простичко.
Само, че пак повтарям - ти и останалите гледате идеологически, а не (макро)икономически на процесите, и затова не ги "виждате" и респективно, не може да ги разберете.
Не е нужно да ставаш професор по икономика.
Процесите са много очевидни за хората завършили икономика без да имат професорски титли.
Dr.Jotker
Рейтинг: 418 НеутралноДо коментар [#99] от "socialen":
това с поколенията е вярно