
© Reuters
Си Цзинпин пред Европейския колеж
В миналото Китай е експериментирал с различни политически системи, в това число и многопартийна демокрация, но моделът просто не работи, каза президентът Си Цзинпин, цитиран от "Ройтерс". Според него копирането на политически модели е катастрофална грешка.
Според конституцията на Китай Комунистическата партия има "водеща" роля в управлението, въпреки че съществуването на други партии формално не е забранено. Те обаче са подчинени на Комунистическата партия. Често се случва активисти да бъдат затваряни за проповядване на плурализъм и критики към авторитарната система.
"Пробвали сме конституционна монархия, империя, парламентаризъм с многопартийна система и президентски режим, нито един от тези модели не работи", заяви Си пред Европейсия колеж в Брюж.
Поради уникалната си история и общество Китай не може да копира политически модели от други страни, "понеже те не отговарят на обществото ни и ще доведат до катастрофални резултати", добави Си.
Конституция, приета две години преди комунистите да вземат властта в страната през 1949, позволява многопартийна демокрация в Китай, но реалното ѝ приложение се оказва невъзможно поради враждата между Националистическата партия и Комунистическата партия. В крайна сметка националистите бягат в Тайван, където извършват редица реформи, превърнали Тайван в една от най-силните икономики в Азия.
Издигането на Си до поста председател на партията даде на много китайци надежда за политическа реформа, най-вече поради политиките на баща му, реформаторът Си Жонгун.
Откак Си зае поста обаче, партията вкара в затвора десетки дисиденти, в това число активиста Сю Жион и професор Илхам Тоти.
В последния си брой седмичникът "Киши" писа, че в Китай не съществуват "непреходни ценности", а либерализация по време на управлението на Си няма да има.
Изданието, което е сред органите на Комунистическата партия, добавя, че Западът от 200 години говори за демокрация, свобода и човешки права и няма какво ново да каже. "Знаеш, че обувката ти пасва, само ако я пробваш. Само Китай може да каже дали пътят на развитие на Китай е правилен", пише "Киши".
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1059 НеутралноЗнае си стоката. Тук няколко милиона не можем да се оправим, там милиард и половина ще е апокалипсис. В световен мащаб.
Няма шики-мики.simeonov_
Рейтинг: 506 ЛюбопитноТака и не разбрах аргументите на другаря Си! Как така многопратийната демокрация работи в Япония,Хонконг,Тайван,а в Китай няма да може?
джендър NATO generals
Рейтинг: 1011 НеутралноАко се съди по българският опит, вероятно е прав! И ако може да се сравняват България и Китай!
! Дали?!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токВ Китай, където при "недемократичната еднопартийна" система корумпирани биват разследвани и наказвани
Или в България, където се менкат различни крила на БКП, но никой от никого не е потърсил наказателна отговорност за нищо! Нещо повече! Никой за нищо не си е признал, че е сбъркал! За 25 години! Управляват ни "безгрешни" управници, ще речете
klimentm
Рейтинг: 3803 НеутралноНяма , няма има няколко страни в които не работи нищо.
klimentmambros
Рейтинг: 506 НеутралноКитайските комунисти поне откровено да заявят, че ще продължават с бруталната диктатура, а не да дават тъпи примери с обувките, защото при тях това е равносилно да натикаш крака на някого в три номера по-малка обувка и да го спукаш от бой, докато не каже, че му е много удобна.
Рамзан Кады́ров
Рейтинг: 395 Неутрално"Само Китай може да каже дали пътят на развитие на Китай е правилен" - защо комунистическата партия се представя за цял Китай?
Ако ще се връщаме в миналото за да докажем какво не работи в Китай, няма да се връщаме чак толкова далеч. Комунизмът отдавна е доказал, че не струва. От източна Германия през СССР та чак до Лаос, Камбоджа и Китай.
Сегашното в Китай няма нищо общо с комунизма. По-скоро див капитализъм, какъвто няма дори в Америка. Шайка бандити, които скриват шапката дори на руските олигарси (пример - онзи мошеник, дето го гепиха с 14 милиарда долара преди няколко дни). Е, трябва да се признае, че държавата върви нагоре. Може би са научили, че от време на време трябва да хвърлят трици на народа, иначе има опасност да ги изхвърлят като краставо магаре.
Elan Morin
Рейтинг: 786 НеутралноРаботи си в Китай, даже перфектно. Тайван ви е пред очите!
Rozalina
Рейтинг: 561 НеутралноЖалка история - всеки четвърти човек на планетата живее в тоя затвор, наречен Китай. Без свобода на словото, присъди налагани без съд, работят като роби за няколко йоана и живеят като мравки. УжасТ!
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.А някакъв ояден комунист нагло обяснява как демокрацията не работи в Китай - надежда всяка тука оставете!
Що бе другарю Си? Що работи в Корея, в Япония?
Минас Бахдасарян
Рейтинг: 871 ВеселоДо коментар [#2] от "simeonov_":
Da mihi factum, dabo tibi ius.Ето ти аргумент: Не му е удобна обувката! Сиреч, "стяга го чепика"!
Този поне представя някакъв аргумент, колкото и да е абсурден, за разлика от нашите, които си правят каквото си искат и когато си искат без никакви обяснения!
омбре
Рейтинг: 727 НеутралноИ е прав ...В България са над 300 партий, нама нищо по просто и елементарно пда си направиш своя партия /Вземете закона за партиите и четете/това е като си регистрираш фирма.... и си е така "партия"това е най печелившият бизнес.Пример от Борисов Мадридският лъжец СДС,МДС и тн.300 партии триста акъла затова сме и на това дередже.В САЩ са две в България понеже сме по богати на "демокрация" 300 !!!!!!!!!!!!!!
НЯКОЙ НЕ ГИ БИВА ЗА НИЩО...НО СА СПОСОБНИ НА ВСИЧКОWandering jew
Рейтинг: 395 Неутралномалей... колко от горе пишещите са били в китай? познават китайци? аз познавам много които се връщат сами в този затвор...
китай ни скри шапката ... без да сменят политическия режим а само икономическия. а ние се о...хме
gripen
Рейтинг: 1064 НеутралноЛесно не се пуска кокала...
За Европа: бяла, християнска и силна!Гьонсурати на Едноличния Ръководител Борисов
Рейтинг: 1170 НеутралноДо коментар [#7] от "Elan Morin":
"В сърцето на тирана,аз отворих такава люта рана, която никога няма да заздравее." Георги Бенковски[quote#7:"Elan Morin"]Работи си в Китай, даже перфектно. Тайван ви е пред очите![/quote]
+++++++
Да, обаче комунист да вижда по-далече от носа си, ето такова нещо едва ли съществува.
lordcris
Рейтинг: 778 НеутралноНяма ли как комунистическата паплач да бъде изпратене в Китай и Русия а останалият свят да си отдъхне?
Венко Пройков
Рейтинг: 450 НеутралноМрачно, но доста вярно. Впрочем дори да се обяви многопартийна система, останалите живи китайци мнозинствено ще си гласуват за компартията, както е и у нас. Незнайно защо са много хората, които смятат, че при диктатурите има повече ред, отколкото при демокрацията. Това е проблем на образователно и морално равнище. В Библията също периодът на "съдиите" е описан като хаос, докато "книги царства" описват едно стройно управление - разбира се, един Господ знае как това стройно управление се е отразявало на нисшестоящите. Предпочитанието между демокрация и диктатура винаги е на личностно равнище: ако човек е личност, предпочита демокрацията, за да може да има собствено мнение, ако е само индивид, предпочита диктатурата и се опитва да си намери местенце в нейната единствена за дадената страна пирамида.
Пушач (пуша лула и пури, никога цигари)Цензуриран от антибългари.
Рейтинг: 557 НеутралноИнтересно е, че китайците не лицемерничат, за разлика от "западняците", при които "демократичната" система е двупартийна, като и двете партии обслужват едни и същи икорпоративни интереси.
shileto
Рейтинг: 1114 НеутралноИ в Северна Корея е така, многопартиината демокрация няма да работи
ръмжо
Рейтинг: 616 НеутралноБраво. И капиталистическата демокрация не е стой който води до прогрес България. Крайно време е тъпаците да го разберат - нолибералната демокрацията не е панацея - тя е болест.
xm...
Рейтинг: 3561 Неутрално[quote#2:"simeonov_"]Така и не разбрах аргументите на другаря Си! Как така многопратийната демокрация работи в Япония,Хонконг,Тайван,а в Китай няма да може? [/quote]
Всичките тези изброени не са конфуциански общества.
Да не говорим за разликата в мащаба. Или заради него ...
abee
Рейтинг: 455 НеутралноВие като четете правите ли разлика? Казват ви многопартийна демокрация, къде видяхте, че няма много партии в Китай. Хайде бягайте да четете и ще откриете с изненада, че са цели 8 законно признати партии.
bgland
Рейтинг: 402 НеутралноОще 1 доказателство,че комунист.система на управление е изостанала и ретроградна - мнението на политбюрото им.Нашият комунист."капитализъм" от последните 25 г. е най-близкото копие до китайския "капитализъм": назначени "капиталисти" с раздадени пари по списъци от бълг. политбюро, раздадени предприятия по втори такъв списък, мачкане на народа като в Китай, бягство на част от народа зад граница както в Китай,постоянно повтаряне,че най-голямото ни предимство било ниските разходи за труд както в Китай...Някой да е чул китайци,избягали зад граница да искат да се върнат обратно в Китай?!?! Няма и да чуем!!!!!!!
100 Рублей за Доллар
Рейтинг: 1077 ВеселоИ в БГ е така, за това вече 70 години ни (о)управлява ОФ-то и на Евроизборите ще бъдат избрани само одобрени от него кандидати.
Жуеш нагло ть1 хамон... Ах, как видно что шпион...!Раковски
Рейтинг: 893 НеутралноС други думи китаеца ви казва:
Вие имате много партии, който така или иначр обслужват ЕДИН интерес
А ние, като по практични хора, имаме ЕДНА партия и ЕДИН интерес.
sto67nes
Рейтинг: 1336 Неутрално"Пробвали сме конституционна монархия, империя, парламентаризъм с многопартийна система и президентски режим, нито един от тези модели не работи"............Да живее ККП.........
Не питай управника,защо е простак,попитай себе си,защо е управник!ръмжо
Рейтинг: 616 НеутралноГоляма болка е за седеругите подобно изказване, на възходящ Китай и замираща западна икономика хахахах.
Многопартийната система дето я възхваляват в Тайван и южна Корея е от скоро - за справка може да си попълните знанията по история на тия страни!
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#21] от "bgland":
Ох горкия той, отивай да четеш що е то Хуацяо, с какво се яде и за какво служи. Цяла партия има във връзка с това още от далечната 1925 г и не е преставала да съществува.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 820 НеутралноДонякъде е прав.Имаше два пътя.Единият е плурализъм в икономиката и тоталитаризъм в политиката.По него тръгна Китай.Другият е противоположен:плурализъм в политиката и тоталитаризъм в икономиката.Нашите комунисти,с подкрепата на съветските си другари и с любезното съдействие на запада,избраха втория.И добре го развиват. Нацвъкаха триста партии,но обраха за себе си каймака от икономиката и собствеността.
abee
Рейтинг: 455 НеутралноХайде да ви осветля, че отново пишете без информация. Китайците си имат един институт, където хората се занимават само с изучаването на Перестройката и последиците от нея за бившите соц. страни, така че, не ги плачете и мислете. Направили са си изводите много добре и си работят по въпросите. Мисля, няма нужда да ви посочвам какви са ефектите, и сами подочувате някои неща.
koteshkoshishche
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#2] от "simeonov_":
Моят народ е русофилски, политиците ми са англофили, генералите-германофили, жена ми е италианка, само аз съм единственият българофил в царството.Цар Борис IIIВ Япония и Тайван за последните 50-60 години управлява само една партия. В Тайван Гоминдана, а в Япония Либерал-демократичната.
П.П. Може и да бъркам за имената.
Торбалан
Рейтинг: 693 Весело"многопартийна демокрация" нямало било да работи, ами само "еднопартийна комунистическа тирания" работела. Егати президента, егати смешника!
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganРаковски
Рейтинг: 893 НеутралноА що се отнася до Тайван
Там много партийната систем се състои от ДВЕ партии. Едната е за присъединяване към Китай (KMT), а другата (DPP) е за независимост от Китай.
badsnake
Рейтинг: 229 НеутралноМале мале драгите съфорумци се загрижили за демокрацията в Китай, а не гледат, че след едно десетилетие ще учат децата им китайски, а не английски. Голямия дракон е събуден и щем нещем вече живеем в сянката му и дали ще се съобразяваме с него е единствено и само наш проблем.
Раковски
Рейтинг: 893 Неутрално[quote#27:"vjacho"]Донякъде е прав.Имаше два пътя.Единият е плурализъм в икономиката и тоталитаризъм в политиката.По него тръгна Китай.Другият е противоположен:плурализъм в политиката и тоталитаризъм в икономиката.Нашите комунисти,с подкрепата на съветските си другари и с любезното съдействие на запада,избраха втория.И добре го развиват. Нацвъкаха триста партии,но обраха за себе си каймака от икономиката и собствеността.[/quote]
Ей това мнение си го закачете на хладилника, не може по-точно, кратко и ясно да се опише развитието на събитията в България за последните години.
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#30] от "Торбалан":
Извади си главата от торбата и прочети малко, например, че в китайската конституция са признати общо 9 партии с водеща роля на комунистическата.
Раковски
Рейтинг: 893 Неутрално[quote#28:"abee"]Китайците си имат един институт, където хората се занимават само с изучаването на Перестройката и последиците от нея за бившите соц. страни[/quote]
Я дай малко данни за този институт, че ми стана интересно.
8th_ball
Рейтинг: 862 НеутралноЧилякът е тотално прав и неправ. Ерго, самата еднопартийна система обезсмисля съществуването на думата партия. При еднопартийната система - Китай, СССР, Русия, НРБ и т.н., партията просто представлява някакъв административен елит (набеден за такъв, където лоялността е по-важна от личните качества).
От друга страна, в днешно време, във феодален Китай, многопартийна система наистина не може да работи. Хората си искат Затворения (Вътрешния) град. Те са като риби, които се задушават от въздуха, щото има повечко кислород, отколкото могат да поемат. В Китай няма комунизъм, има си чиста проба старомоден азиатски феодализъм с нова лъскава лепенка върху каската.
П.С. Не само в Китай. В редица страни, включително такива, които са членове на ЕС, положението е същото. За да дорастеш до едно наистина модерно общество, трябват и лични усилия, btw.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 820 Неутрално[quote#33:"Раковски"]Ей това мнение си го закачете на хладилника, [/quote]
Благодаря!
bgkurshum
Рейтинг: 781 Неутрално[quote#8:"lazy_and_sleepy"]Що бе другарю Си? Що работи в Корея, в Япония?[/quote]
Да изринем сикаджията и мутренската му шайка! Този път завинаги!Си Цзинпин говори за Китай, не за Корея и Япония. А когато се правят сравнения и мащабите са важни.
Впрочем, как работи в Индия?
Торбалан
Рейтинг: 693 ВеселоДо коментар [#34] от "abee":
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganДа бе! то и у наз по бай Тошово време имаше "избори"! И гарантирано ги печелеше комунистическата партия...
Та тая тяхната водеща роля си я заври... знаеш къде
charlesdegaulle
Рейтинг: 1244 ВеселоДо коментар [#10] от "омбре":
У нас има само една партия, всички останали са й производни! Така е по руския модел. Китайския поне е искрен - има само една партия... Основната разлика между Китай и България е, че китайците са трудолюбиви! При това в китайския език няма ги няма думите мутра и мутреса!
abee
Рейтинг: 455 НеутралноДо коментар [#35] от "Раковски":
АОН това му е абревиатурата или още Академия за обществени науки но се занимават с причините довели до разпада на СССР и соц системата, имат много интересни материали
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно"Си Цзинпин: В Китай многопартийна демокрация няма да работи"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Си Дзинпин няма как да знае това преди многопартийната система реално да се осъществи в Китай!? Конкуренцията, както в търговията, така и в политиката е хубаво нещо.... когато има само една партия, лесно тя узурпира цялата власт, самозабравя, налага авторитарен и антидемократичен модел на управление, а също така и потъва в корупция...! Ако има и конкурентни партиите могат едни други да се контролират....! И най-важното самите хора имат право на избор, ако партията е повече от една....!
Мърмор
Рейтинг: 1133 НеутралноЕдно е, когато народ работи за благоденствието на "забранен град", друго е, когато "градът" работи за благоденствието на народа. Успехите на Китай са планетарни и неоспорими. Което не може да се каже за родната ни измислена демокрацийка.
bgkurshum
Рейтинг: 781 Неутрално[quote#29:"koteshkoshishche"]В Япония и Тайван за последните 50-60 години управлява само една партия.[/quote]
Да изринем сикаджията и мутренската му шайка! Този път завинаги!Една система се определя като демократична не от броя на партиите, които се докопват до управлението, а от отношението й към най-голямата демокрация в света и нейните близки съюзници.
abee
Рейтинг: 455 ЛюбопитноДо коментар [#39] от "Торбалан":
Ти твърдиш, че е едно партийна система, а аз ти казвам, че по конституция не са, а после изведнъж намесваш избори, кой ти говори за избори? Отива да четеш и да се просвещаваш, на никого не е навредило, най-много да ти помогне.
Чакай сега, не бъркай топло с меко
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#42] от "Иво":
И ти си в грешка, не смесвайте многопартийна система и демокрация, защо сте решили, че едното и другото са равни?
Forrest Gump
Рейтинг: 1081 Неутрално2 въпроса:
Истината ни прави свободни.1. за кой няма да работи? за партийната върхушка ли или за обикновения човек?
2. защо тогава работи в Тайван и Хонг Конг?
истината е друга, демокрацията няма алтернатива и е въпрос на време да се установи навсякъде по света. но огато този момент настъпи и в Китай, партийните другари ще са забогатяли достатъчно в условията на "социализъм" (а всъщност държавен див капитализъм).
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#47] от "Forrest Gump":
Един въпрос само, от кога съществува демокрацията в съвременното и разбиране, и как така реши безапелационно, че това е бъдещето?
Ох горкия, набълбукали са те с пропаганда до козирката
areta
Рейтинг: 1253 НеутралноДо коментар [#15] от "Венко Пройков":
++++++++++
bibian
Рейтинг: 727 Неутрално[quote#42:"Иво"]Си Дзинпин няма как да знае това преди многопартийната система реално да се осъществи в Китай!? [/quote]
以其终不自为大,故能成其大。~~ 老子Умните се учат от грешките на другите - резултатите в демократична България са плачевни, хората се самоубиват от глад.
Китай, напротив, е единствената соц. страна в която прехода към пазарна икономика успя напълно. Китайците започват промените през 1978г. - без някой да им го налага, без изобщо да има от кого да гледат, тихо и полека днес са една от най-мощните и динимични икономики в света.
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно"Пробвали сме конституционна монархия, империя, парламентаризъм с многопартийна система и президентски режим, нито един от тези модели не работи", заяви Си пред Европейсия колеж в Брюж."
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36И това не е точно така, мисля, че Китай никога не е бил конституционна монархия! Когато Китай е управляван от последната монархическа династия Цин, Китай е потънал в мизерия, бедност и корупция, страната изостава значително в икономически и технологичен план от Запада и Япония... логично хората започват да се бунтуват и под водачеството на Сун Ятсен (китайски национален герой уважаван както в КНР, така и Китайско Тайпе (Тайван)) свалят през 1911 г. омразния монархически режим. След това обаче, започва нов хаос в страната причинен главно на военните водачи (лордове), които водят своя собствена сепаратистка политика...! По-късно започва и борбата между двете основни партии - ККП и Гоминдана.... общо взето в страната избухва гражданска война вследствие на това противоборство между тези две партии. От разделението и слабостта се възползват японските империалисти и агресори... по време на ВСВ временно двете партии обединяват своите сили срещу японския окупатор и след края на войната отново започват война, която приключва с победа на комунистите...! Т.е от 1911г. до 1949г. в Китай е нямало парламентарна многопартийна система... или поне такава която ние познаваме в Европа днес!
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#51] от "Иво":
А за опиумните войни и кой участва в тях нещо да си чел? И това е нещо, което китайците независимо кой ще е на власт няма да забравят и да простят. Ще си им го върнат с лихвите.
Иво
Рейтинг: 4593 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "Черен Гологан":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Това е основния аргумент на ККП, че ако има многопартийна система ще настъпи хаос в страната....! Но, Индия е доказателство, че това не е така, защото там има многопартийна система. Разбира се не може да се сравняват индийците и китайците... днес в Индия има някаква многопартийна демокрация, но въпреки това индийците ДНЕС са по-бедни, по-слабо образовани и имат по-лош стандарт на живот от китайците... това обаче не се дължи на демокрацията в Индия според мен, а на разликите в нравите, манталитета, религията и традиции между тези в Индия и Китай.... т.е. ако Китай стане демократична държава според мен, тази страна ще стане още по-богата и развита в сравнение с днес... разбира се това е мое мнение, може някои хора и да мислят обратно.
logifeel
Рейтинг: 506 НеутралноКакто казва бивш министър на Рейгън, три държави са на пътя на господството на САЩ, и срещу трите е впрегната цялата пропагандна машина. Само, че той говори за американските медии. Явно не знае, че в България са още по маргинални.
Публикувано през m.dnevnik.bg
bibian
Рейтинг: 727 НеутралноВижте, има нещо далече по-важно, което трябва да се проумее - България също искаше демокрация, но получи пост-тоталитаризъм от който не можем да се оттървем и до днес.
以其终不自为大,故能成其大。~~ 老子Какво като имаме многопартийна система, когато олигарсите управляват? Къде е този льохман, който ще каже, че в БГ управлява народът?
А пост-тоталитаризмът с елементи на див капитализъм е далеч по-лош вариант за Китай от еднопартийната система. „
bibian
Рейтинг: 727 Весело[quote#53:"Иво"]но въпреки това индийците ДНЕС са по-бедни, по-слабо образовани и имат по-лош стандарт на живот от китайците... това обаче не се дължи на демокрацията в Индия според мен[/quote]
以其终不自为大,故能成其大。~~ 老子Май точно на демокрацията се дължи, защото в БГ народът също изпростя.
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно[quote#6:"Eurasian Union"]Е, трябва да се признае, че държавата върви нагоре. Може би са научили, че от време на време трябва да хвърлят трици на народа, иначе има опасност да ги изхвърлят като краставо магаре. [/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Ако китайския народ се вдигне на бунт срещу властта, никой и нищо не може да го спре... доказателства за това в китайската история има достатъчно (например свалянето на последната династия Цин). Ако сега няма бунтове в Китай, това е именно защото днес по-голямата част от китайците имат някакъв задоволителен стандарт и условия на живот... ако обаче, в страната някой ден настъпи отново хаос, бедност и глад, то хората вярвам отново ще се вдигнат на бунт срещу властта...
Иво
Рейтинг: 4593 ЛюбопитноДо коментар [#46] от "abee":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Не са равни, но еднопартийната система, както е в Китай няма как да е демократична, след като всички ръководни постове са запазени за членовете на управляваща ККП....
Според вас в Китай има и други партии, освен ККП... може и така да е, но е факт, че днес всичко в страната се решава само и единствено от ККП.
Друг пример, в Нацистка Германия, също е и имало еднопартийна система (позволено е да съществува само Нацистката партия) и е нямало никаква демокрация, в Италия на Мусолини положението мисля, че е било същото - само една пария... в СССР същото - само една партия е определя политиката в страната.
Раковски
Рейтинг: 893 Неутрално[quote#41:"abee"]АОН това му е абревиатурата или още Академия за обществени науки но се занимават с причините довели до разпада на СССР и соц системата, имат много интересни материали[/quote]
Ще е интересно да им се прочетат анализите.
То не че не си знаме косурите, ама ...
Раковски
Рейтинг: 893 Неутрално[quote#42:"Иво"]Ако има и конкурентни партиите могат едни други да се контролират....! И най-важното самите хора имат право на избор, ако партията е повече от една....![/quote]
Светът ще се свърши, но не и наивниците в него.
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно[quote#50:"bibian"]Китай, напротив, е единствената соц. страна в която прехода към пазарна икономика успя напълно. Китайците започват промените през 1978г. - без някой да им го налага, без изобщо да има от кого да гледат, тихо и полека днес са една от най-мощните и динимични икономики в света. [/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Да, това е вярно... само Китай и Виетнам успяха да запазят комунистическото еднопартийно управление и в същото време да направят преход към пазарна икономика и свобода... СССР също се опита да направи това през Перестройката, но се сгромоляса....! Факт.
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно[quote#52:"abee"]А за опиумните войни и кой участва в тях нещо да си чел? И това е нещо, което китайците независимо кой ще е на власт няма да забравят и да простят. Ще си им го върнат с лихвите. [/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Чел съм разбира се.... там вина имат британците, които със сила налагат на Китай да си продават свободно опиума в страната, освен това окупират и си присвояват и Хонк Конг за доста дълго време...! Така, че за тези войни е ясно, кои са били лошите.... 100% това са британските мръсници.
Иво
Рейтинг: 4593 ЛюбопитноДо коментар [#60] от "Раковски":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Разбирам, че според вас съм наивник.... всеки има право на мнение. Аз вярвам в многопартийната демокрация и, че тя е по-добра от еднопартийната диктатура.
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#58] от "Иво":
Продължаваш с щампите. Дори изпълнителната власт в Китай не е изцяло на ККП. И всичките останали 8 законни партии са представени в законодателната и изпълнителната власт. Това ли е еднопратийно според теб?
abee
Рейтинг: 455 ЛюбопитноРазбирам, да няма къде да прочетете, ако ви интересува и да си карате с щампите от време оно, но не е така. Значи има някаква друга причина, за да продължавате?
Иво
Рейтинг: 4593 ЛюбопитноДо коментар [#64] от "abee":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Можеш ли да покажеш някакви линкове в подкрепа на твоите твърдения... защото наистина ще ми бъде интересно да видя по-какъв начин тези други китайски партии са представени в изпълнителната и законодателната власт в страната.
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно[quote#8:"lazy_and_sleepy"]Жалка история - всеки четвърти човек на планетата живее в тоя затвор, наречен Китай. Без свобода на словото, присъди налагани без съд, работят като роби за няколко йоана и живеят като мравки. УжасТ! [/quote]
nata-s-nai-mnogo-turisti-zad-granica.html
1%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%B A%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%82 %D1%83%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%BF%D0%BE% D1%81%D0%B5%D1%89%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%B5%D 0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0 ges-increased-14-percent-2013
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Чак пък затвор Китай НЕ е! Точно обратното Китай е отворена за света държава! Милиони китайски туристи всяка година пътуват до Европа, Азия и Латинска Америка... даже мисля, че през миналата година първи път броят на китайските туристи в Европа задмина броят на японските туристи на Стария континент... т.е. най-многобройните туристи от Азия вече са китайците, а не японците. Нещо повече китайските туристи в чужбина харчат най-много пари в сравнение с останалите, виж тук:
http://freenews.bg/bg//news/view/6171.kitai-e-stra
http://thexperts.bg/article/itb-berlin-%D0%B2%D1%8
http://www.clb.org.hk/en/content/migrant-worker-wa
Относно "затвора" Китай... още нещо което сигурно не знаете: Китай е третата по-посещаемост от туристи държава в света след Франция и САЩ!
П.П.
Освен това стотици хиляди китайски студенти в чужбина: от Бразилия до Нова Зеландия...
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно[quote#8:"lazy_and_sleepy"]Без свобода на словото, присъди налагани без съд, работят като роби за няколко йоана и живеят като мравки. УжасТ! [/quote]
2
69
continues-rise-china
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36За съжаление това е доста разпространен лъжлив мит в този форум! Защо не кажете точно колко са тези няколко йоана за които работят "китайските роби"!? Вие знаете ли какви са средните заплати в Китай днес? Ето повече информация, първо на български:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=215001
http://www.168chasa.bg/Article.asp?ArticleId=12932
А, ето и на английски:
"Тhe average monthly income of China’s 269 million rural migrant workers stood at 2,609 yuan at the end of 2013, an increase of about 14 percent over the previous year, according to data from the Ministry of Human Resources and Social Security."
За тези които не знаят, курса на юана към 30.03.2014 г. е: 1 лев е = на 4,3621 юана!
2,606 yuan = 598 лева
"However, wage levels for migrant workers are still far below the average wage in the cities, which in 2012 stood at 3,897 yuan per month, according to the National Bureau of Statistics, still 50 percent higher than the figure for migrant workers last year."
3897 yuan = 893 лева.
За тези които не знаят, средната работна заплата в България е около 830 лева, а минималната е 340 лева. Т.е. китайските "робски" заплати са сравними с тези в България, която е членка на ЕС!
П.П.
Ето и по сектори, как се движат заплатите в Китай:
http://www.clb.org.hk/en/content/income-disparity-
abee
Рейтинг: 455 НеутралноДо коментар [#66] от "Иво":
Виж кой оглавява Министерството на науката и технологиите, и от коя партия. Подсказка, в името на партията има стремеж към справедливост.
Иво
Рейтинг: 4593 НеутралноДо коментар [#58] от "Иво":
vropa-po-broj-turisti_NDA0Njs0OA==.html
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36http://novinar.bg/news/sasht-i-kitaj-izprevariha-e
slonsco
Рейтинг: 1046 Неутрално[quote#7:"Elan Morin"]Работи си в Китай, даже перфектно. Тайван ви е пред очите! [/quote]
Официалното самонаименование на Тайван е Рпублика Китай.БВП на човек (ППС) $20 706,198 (2011 г.) срещу БВП на човек (ППС) $8,382 (2011 г.)
ИЧР (2011 г.) 0.687 [2] (среден
(101-во място) за Китайска народна република
niko_tin
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#2] от "simeonov_":
Ваш отец е дявола и вие изпълнявате похотите на отца си Когато говори лъжа говори свое ибо той е лъжец и отец на лъжа А как Аз истина говоря, не вярвате МиКъде видя аргументи? Имаше само констатиране на факта - многопартийна демокрация няма да работи. А защо - защото разликата в цивилизацията на континентална и морска държава налага и разлика в държавното устройство.
Торбалан
Рейтинг: 693 ЛюбопитноДо коментар [#45] от "abee":
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganИли си млад, или си комунист, или бързо забравяш, или комбинация от гореизброените.
Цитирам за теб:
"Глава I ОБЩЕСТВЕНО-ПОЛИТИЧЕСКО УСТРОЙСТВО
Член 1
(1) Народна република България e социалистическа държава на трудещите се от града и селото начело с Работническата класа.
(2) Ръководната сила в обществото и държавата е Българската комунистическа партия."
Пояснявам: Да утвърдиш в конституцията върховенството на една партия е подигравка с идеите за Свобода и Демокрация.
abee
Рейтинг: 455 ВеселоГледай ти тази тоталитарна държава как избират представителите в Общокитайското събрание на народните представители. Всичко живо само чрез мажоритарен избор, всяко малцинство задължително има поне един представител, но зависи от бройката му. Колко недемократично постъпват?
abee
Рейтинг: 455 ЛюбопитноДо коментар [#73] от "Торбалан":
И кой твърди, че не е водеща ролята на ККП? Хайде сега продължи още малко и ще откриеш останалите 8 признати от китайската конституция партии. Послуша съвета ми и виж как ти се разшириха знанията, още малко.
Торбалан
Рейтинг: 693 ЛюбопитноДо коментар [#74] от "abee":
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganКолко представителя на Тибет има в Общокитайското събрание на народните представители?
Торбалан
Рейтинг: 693 ЛюбопитноДо коментар [#75] от "abee":
)
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald Reagan"Според конституцията на Китай Комунистическата партия има "водеща" роля в управлението, въпреки че съществуването на други партии формално не е забранено."
Кое не ти е ясно?
abee
Рейтинг: 455 ВеселоЕто ти ги останалите законни политически партии, щом имаш проблем с намирането им
Революционен съвет Гоминдан
Демократическа лига
Асоциация за демократическо национално строителство
Асоциация за съдействие развитие на демокрацията
Работническо-селска демократическа партия
Партия Чжигундан
Общество Цзюсан
Лига за демократична автономия на Тайван
abee
Рейтинг: 455 ЛюбопитноДо коментар [#77] от "Торбалан":
И всичките те са обединени под общото наименование Демократически партии в конституцията на Китай и там е описано как се осъществяват консултациите и какъв контрол могат да осъществяват върху ККП и решенията, които се вземат от законодателните органи в Китай и правителството.
Още трябва да четеш.
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#77] от "Торбалан":
На мен ми е ясно, че на теб нищо не ти е ясно, защото нещата, които ти пиша май ги няма в wiki откъдето черпите информация. Затова трябва да се четат други книжки. Хайде хубава вечер на всички и не се вземайте толкова на сериозно
Forrest Gump
Рейтинг: 1081 Неутрално[quote#48:"abee"]от кога съществува демокрацията в съвременното и разбиране, и как така реши безапелационно, че това е бъдещето[/quote]
Истината ни прави свободни.ако си забелязал, демокрацията настъпва от запад на изток през последните десетилетия. сега има много по-голям брой демократични държави отколкото преди 50 или 100 години.
неслучайно студената война беше спечелена от демокрациите, не от комунистическите държави. в същото време има протести с искания за повече демокрация в арабските страни, Турция и във Венецуела например. всеки предпочита да живее в демокрация, ти ако предпочиташ диктатура можеш да се преместиш в Северна Корея.
Торбалан
Рейтинг: 693 ВеселоДо коментар [#78] от "abee":
, а?
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganДаааа - що партия, що чудо!
Комунистическа партия, Отечествен Фронт, БЗНС... и т.н. все подчинени на първата...
Само не каза колко представителя от Тибет (не в затворите, ами в "Общокитайското събрание на народните представители"
Ходи пропагандирай китайска демокрация другаде, другарю комунист!
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#82] от "Торбалан":
Като си се хванал за Тибет, да те попитам колко индианци има в Сената на САЩ?
За теб още няма измислена острилка
abee
Рейтинг: 455 ВеселоДо коментар [#82] от "Торбалан":
Комунист не успях да стана, че 1987 г спрях да плащам членски внос на ДКМС, та пробвай с нещо друго, това е по-изтъркано от изтривалка пред врата.
abee
Рейтинг: 455 ЛюбопитноДо коментар [#81] от "Forrest Gump":
И от всичките колко бяха държави на Земята, колко са демократичните според правилните демокрации?
Торбалан
Рейтинг: 693 ВеселоДо коментар [#83] от "abee":
))
Или ша ти спрат рублите ако отговориш на въпрос извън опорните точки?
)
Freedom is never more than one generation away from extinction. We didn't pass it to our children in the bloodstream. It must be fought for, protected, and handed on for them to do the same. Ronald ReaganТемата е Китай и тяхната "многопартийна демокрация", в която Комунистическата партия ръководи останалите партии
К'во те бърка САЩ в цялата работа?
Кажи за Тибет по-добре
Иво
Рейтинг: 4593 НеутралноДо коментар [#69] от "abee":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Добре, ще проверя когато имам време...
Публикувано през m.dnevnik.bg
Иво
Рейтинг: 4593 НеутралноДо коментар [#76] от "Торбалан":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Извинявай, че се намесвам, но със сигурност има и тибетски представители на това общокитайско събрание... но, не знам, колко точно човека са те... предполагам, че са малко имайки предвид, че Тибет е най-слабо заселената провинция в Китай.
П.П.
И в това събрание има предствители и на другите малцинства живеещи в Китай - монголци, уйгури, манчу, хуй (етническите китайски мюсюлмани) и другите малцинства. Също мисля, че те по един или друг начин са свързани с ККП, но за това не съм 100% сигурен.
Публикувано през m.dnevnik.bg
eurogi
Рейтинг: 672 НеутралноГлупости на търкалета.Интересно как многопартийната демокрация работи в Тайван,а в Китай нямало да може...
klimentm
Рейтинг: 3803 НеутралноДо коментар [#68] от "Иво":
klimentmКакво ще кажеш за забраната да имат повече от едно дете и свързаните с това убииства на деца в болниците?
Има ли свободни избори,медии,и разделение на властите?
Заплатите което получават на село също ли са високи или е като в България и Русия,относително добър стандарт в големите градове и бедност в малките?
АБПФК
Рейтинг: 838 Неутрално[quote#7:"Elan Morin"]
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Работи си в Китай, даже перфектно. Тайван ви е пред очите! [/quote]
Тайван скоро ще се присъедини към Чайна- точно както и Крим. Сега те са в ЗАЛЕЗ. Много от ходят да работят в континента.
Въпрос на време. Комунистите не бързат.
АБПФК
Рейтинг: 838 НеутралноНяма значение цветът на котката...
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0АБПФК
Рейтинг: 838 Любопитно[quote#30:"Торбалан"]"многопартийна демокрация" нямало било да работи, ами само "еднопартийна комунистическа тирания" работела. Егати президента, егати смешника! [/quote]
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0Я кажи как работи нашето НС с много партии?
АБПФК
Рейтинг: 838 НеутралноДо коментар [#36] от "8th_ball":
☭ Нас червеното знаме роди ни...☭ http://youtu.be/EC58ZjzejL0В НРБ НИКОГА не е имало еднопартийна система! Запомнете го най- вече.НП ставаха и от други партии/организации.
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно[quote#90:"klimentm"]Какво ще кажеш за забраната да имат повече от едно дете и свързаните с това убииства на деца в болниците? [/quote]
)... предполагам си, чул, че китайското правителство започна промяна в тази политика на едно дете на семейство и в бъдеще, всички китайци, които нямат брат и сестра (а, това са стотици милиони млади хора) имат право да имат две деца след като сключат брак...
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Какво мога да кажа... само негативно ми е мнението за тази политика и още повече за милионите аборти, които се извършват в страната, НО (винаги има но
П.П.
За другите въпроси ще ти пиша по късно, защото трябва да бачкам сега...
klimentm
Рейтинг: 3803 НеутралноДо коментар [#95] от "Иво":
klimentmОК! Благодаря.
Иво
Рейтинг: 4593 Любопитно[quote#90:"klimentm"]Има ли свободни избори,медии,и разделение на властите? [/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Няма за съжаление... в Китай има социални мрежи, които много наподобяват американските Fасеbоок, Twitter, Watsapp... това са Weibo, QQ, We chat и други.... в тях от време на време се промъква някоя критична статия или коментар за правителството, но след това бързо бива цензурирана.... медиите и интернет са цензурирани, но между другото в Китай, често стават протести срещу гафовете на някои корумпиран политик, някое несправедливо решение на местно ниво например или пък на работници в защита на техните трудови права и по-добро заплащане...! Ако потърсиш в интернет ще видиш, че има такива протести понякога и те са доста многобройни...! За изборите... има някакви избори, но маи обикновено резултатите са предизвестени... и обикновено печелят кандидатите на управляващата партия.
[quote#90:"klimentm"]Заплатите което получават на село също ли са високи или е като в България и Русия,относително добър стандарт в големите градове и бедност в малките? [/quote]
Заплатите са добри в големите градове, в селата съответно са по-ниски, същото е и за пенсиите в Китай.... и както ти самия каза, подобно е положението в България.