
© Associated Press
Нефтена платформа край бреговете на Норвегия
Бумът на енергетиката в Норвегия започва да спада години преди очакваното, което вреди на икономиката, съобщава "Ройтерс". Икономиката не е подготвена да се справя без приходите от петрол, което от своя страна застрашава щедрия социален модел на страната.
Високите разходи в сектора са повишили заплатите и цените на стоките в страната до изкуствено високи нива, което от своя страна възпира инвестирането на повече средства в енергийния сектор. Фирмите извън сектора от своя страна не са в състояние да се справят с постоянните повишения на заплатите и цените.
Начинът, по който Норвегия се справя с "проклятието на петрола", може да е за урок на Шотландия, която ще гласува за отделяне от Обединеното кралство, разчитайки най-вече на приходите от петрол. Норвегия е спестила 860 милиарда долара, което се равнява на 170 000 долара за всеки един от гражданите на страната. Тя има и голям бюджетен излишък, ААА кредитен рейтинг и ниска безработица. Тези фактори ще помогнат да се омекоти ефектът от края на "петролната ера".
Цените обаче постоянно се увеличават, износителите са изправени пред множеството проблеми, държавата прави все повече разходи, а благодарение на щедрия социален модел на страната гражданите ѝ не са подготвени за по-трудни времена.
В Норвегия на работата се гледа като на човешко право, а отпуските по болест са почти два пъти по-дълги от тези в околните държави. БВП на глава от населението е приблизително 100 000 долара, а средната работна седмица е 33 часа – една от най-кратките в света. Социалните помощи позволяват хората да работят малко, а в страната се е обособила класа от почти 600 000 души, която живее само благодарение на тях.
Според представители на частния и държавния сектор Норвегия трябва да ограничи повишението на заплатите, за да се подобри продуктивността, да намали растежа на цената на петрола и да намали данъците както постъпиха околните държави.
Поддръжниците на независимостта на Шотландия основават платформата си на обещания, че Шотландия ще може да повтори успеха на Норвегия благодарение на петрола, без да е толкова зависима от него. Данните обаче сочат, че добивите в Северно море са спаднали до 2/3 от най-високите си нива. До края на минали век Великобритания беше износител на газ и петрол, но днес тя внася почти половината от необходимото за вътрешното си потребление.
Норвегия е изправена и пред други проблеми благодарение на обстоятелството, че около 1/5 от икономиката на страната е заета от петролната индустрия. Капиталовите разходи са толкова големи, че на енергийните компании се налага да продават активи, за да могат да изплащат дивиденти. Инвестициите, които се утроиха през последното десетилетие, днес спадат. Въпреки големите инвестиции производството не се е увеличило значително.
Фирмите в сектора се виждат принудени да не инвестират в иновации, което от своя страна не позволява значителни намаления на разходите. Правителството също признава, че възходът на производството на петрол е към своя край.
Наскоро "Шел" прекрати проект за добив на газ в крайбрежните зони без платформи, който се очакваше да улесни значително добива. Разходите по него обаче се оказаха седем пъти по-големи от очакваното.
Държавната "Статойл" от своя страна намалява разходите като прекратява иновативни проекти. В миналото фирмата възнамеряваше да започне добив на газ през арктическия лед, но и този проект засега е прекратен.
Днес Норвегия е седма в света по износ на петрол и осигурява 1/5 от газовите доставки за ЕС. Страната има най-високото БВП на работен час в света, но продуктивността на труда спада от 2007 г, насам, а през последното десетилетие разходите за труд се увеличават постоянно.
Съдбата на Норвегия след петролната ера се сравнява със случилото се във Финландия след западането на "Нокиа", която някога държеше 1/5 от износа на страната. Швеция от своя страна намали отпуските и социалните помощи, но едновременно с това намали и значително данъците. Данъчната тежест е спаднала с 4 пункта от началото на реформите.
Подобни промени надали ще настъпят в Норвегия толкова скоро, понеже профсъюзите са на мнение, че страната няма проблем с конкурентоспособността и се противопоставят на намаляване на социалните привилегии
ARRI
Рейтинг: 1316 НеутралноДневник, дайте името на автора на тази статия...Искам лично да го поздравя...И второ...Защо дава само за пример Шотландия....Ми кво ша стане с ръшшка, чиято икономика се базира на смучкане...
....Ей такъв анализ искам да прочета....
Плащат ми от швейцарското посолство да пропагандирам ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ! Признавам, че трол-я в тяхна полза с/у 5 франка на пост!1001
Рейтинг: 1153 Веселода го чукаш де се пука
Адриан Николов
Рейтинг: 950 Неутрално[quote#1:"ARRI"]Дневник, дайте името на автора на тази статия...[/quote]
http://josephflavius.wordpress.comBalasz Koranyi, REUTERS
Иначе, "Русия без петрол/газ" е малко вероятен сценарий, особено предвид усилията им да увеличават износа на изток, особено за Китай.
Прав си, че ще е итнересно разсъждение иначе.
Euronymous
Рейтинг: 845 НеутралноМноого неточно. Просто всички залежи са обвързани с Щатите.
From the depths of Norway , take out your crop pain and feel the true evil !Крайно време е да се затвори трудовия пазар. А парите за всички социални придобивки -89% отиват във фонд / за бъдещите поколения
Публикувано през m.dnevnik.bg
yossarian1
Рейтинг: 8 НеутралноТези притеснения в Норвегия са на база на това, че 1/5 от икономиката зависи от петролната индустрия.
А какво ще стане в Русия, където делът е 4/5?
grand funk railroad
Рейтинг: 1054 НеутралноДа им имам проблемите!
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. Colucheboby1945
Рейтинг: 833 ВеселоКогато свърши петролът така ще стане...
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Затова майката му е търсене на нови находища, а не свиване на търсенето както прави Статойл за икономии.....
За дупчат зумята и да търсят, както правят в САЩ, в момента 1800 сонди работят нон стоп в САЩ в търсене на петрол ....
До коментар [#1] от "ARRI":
А Русия не я мисли, тя едва ли използва повече от 10% от потенциала днес.... виж и на картата, къде са сондажите....
mediator37
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#5] от "yossarian1":
Има ли живот след демокрацията ?Сега... За кого по-напред рев да ревем? За Норвегия или за Русия, че щял да им свърши петролът след 100 години и бедни да седят ?
Frank Zappa
Рейтинг: 1106 НеутралноТова, което Норвегия е спестила ("860 милиарда долара"
, в Русия олигарсите с помощта на Путлер са го ОТКРАДНАЛИ!
Кандидат за член на ПП Четвърти километърΓαλλα
Рейтинг: 1316 Любопитно[quote#6:"grand funk railroad"]Да им имам проблемите! [/quote]
Писна ми от цирк, на път съм да умрЪ от смях...Оф...и аз това казвам...
simeonov_
Рейтинг: 479 ЛюбопитноИма нещо вярно във фразата проклятието на петрола.Норвежците са по-умни и част от печалбите от петрола са ги инвестирали чрез държавни фондове,печелят добре и от износа на газ,а и държавната Статойл има инвестиции в много находища извън Норвегия.Но въпреки всичко и там комунизма е настъпил здраво 33 часа работна седмица и 600 хиляди които живеят на социални помощи не е никак добре.
Euronymous
Рейтинг: 845 НеутралноДо коментар [#11] от "simeonov_":
From the depths of Norway , take out your crop pain and feel the true evil !Това за часовете не е точно също 37,5 на седмица е за пълно работно време.
Гьонсурати на Едноличния Ръководител Борисов
Рейтинг: 1107 ЛюбопитноАми, петролът е изчерпаем ресурс. Който инвестирал умно, инвестирал...
"В сърцето на тирана,аз отворих такава люта рана, която никога няма да заздравее." Георги Бенковскиpostbot
Рейтинг: 426 НеутралноПоредното доказателство, че социализмът е нефункционална система.
Изобщо не мога да си представя как братството може да бъде въведено със закон, ако свободата не е разрушена със закон и правосъдието не е потъпкано със закон.doxen
Рейтинг: 453 НеутралноКакто се казва да им имам проблемите.
Фат Ким
Рейтинг: 552 НеутралноДоказани резерви на Норвегия: 6,9 MMbbl
Доказани резерви на Русия: 80 MMbbl
Норвегия производство: 1 998 000 barrels per day
Русия производство: 10 900 000 barrels per day
Сега си сметни на коя страна за колко време ще и стигне петрола при запазване на сегашното производство? Според теб къде има още повече не открити ( не доказани) залежи, в Норвегия с площ 385 хил км2 изследвана с най-новите и технологични методи в света или в Русия с площ 17 098 хил. км2.
ungeheuer
Рейтинг: 494 НеутралноЧак пък края... е, преминала е пика си, ама още има Баренцово море, например. Доста по-добро управление на приходите от петрола демонстрират, от която и да е държава.
Шотландците винаги ги влече към цоциализъм, така че имат късмета, че ще си останат в УК.
Николов
Рейтинг: 536 Неутрално"Държавната "Статойл" от своя
страна намалява разходите като
прекратява иновативни
проекти. " - да закрият и училищата/университетите
Публикувано през m.dnevnik.bg
In my world
Рейтинг: 583 НеутралноНорвегия е спестила 860 милиарда долара
In many wars between the CIVILIZED MAN and the SAVEGE.Support Civilized man defeat the terror(islam)=========
на 5 милиона държава.Тия с тези пари ще се пенсионират от рано.
Gopeто
Рейтинг: 2231 НеутралноПреди време четох, че в Норвегия усилено се работи по алтернативните източници на енергия. Та за разлика от Русия и Арабския полуостров, там се мисли за бъдещето и са наясно, че петрола все някога ще свърши. Проблема е с тези 600 000 хил. които живеят на "каквото даде държавата". Сега е достатъчно, ама ще е добре да разберат, че безплатен обяд няма. И да се научат да ловят риба, вместо да чакат за нея по опашки за подаяния.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровНа Арабския полуостров също са се сетили, че петрола ще вземе да свърши. Мой познат работи за фирма в Саудитска арабия, която се опитва от л*йна да прави гориво. Там предполагам, че хората въобще не ги интересуват.
Julian Mall
Рейтинг: 2154 ВеселоНяма страшно щом има 600000 на държавни помощи, предполагам че повечето са муслими. Явно те ще са бъдещото богатство на Норвегия верно не са научени много да работят но ще се молят на Аллах за просперитета на страната.
По-добре миг свобода отколкото живот в робствоJessika
Рейтинг: 1457 Неутрално"...средната работна седмица е 33 часа – една от най-кратките в света. Социалните помощи позволяват хората да работят малко, а в страната се е обособила класа от почти 600 000 души, която живее само благодарение на тях."
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Прекаленото залитане по социализма създава паразитна класа, която няма нужда да се напъва за каквото и да било.
xm...
Рейтинг: 3346 ВеселоХа-ха-хааа!
Пръво - "ерата" въобще не е приключила. Потребностите в световен мащаб ще растат с 30% за следващите 25 години тепърва, а след това се очаква поне плато.
Второ - в Норвегия не са идиоти. А инвестират. Не само в прословутия фонд, но и покрай тази индустрия в наука и наистина високи технологии. Които тепърва ще се отплащат.
Океаните тепърва ще се разработват, а те там са спецове от най-висша категория и с огромен потенциал. А моретата не се ползват само за дупчене за газ и петрол ...
Единственият им истински проблем, който е споменат в статията, са цените. Но Скандинавията си е Скандинавия, а скандинавците са си скандинавци. И ще урегулират въпроса. Пак по скандинавски, както са се доказали. Не се съмнявам.
turmion_katlot
Рейтинг: 463 НеутралноХора четете бе петрола не е свършил. Проблема е че компаниите не искат да инвестират защото печалбата им вече е минимална. В Англия например държавата им взема повече от 70% от печалбата под формата на такси. В Канада е малко по малко предполагам че и в Норвегия е същото. Защо фирма като статойл да работи или шелл? За да издържат 600 000 социаладжии ли?
... wide awake, but still asleep, always a stranger in the crowd!!! .أبو فرحaxo
Рейтинг: 397 НеутралноДо коментар [#19] от "In my world":
172 000 на човек не са много ако останеш само на тях, особено ако си свикнал да праскаш по 100к на година и имаш 12% от населението дето само чакат наготово...
basilicum
Рейтинг: 638 Неутрално37,5 е работната седмица
basilicum
Рейтинг: 638 НеутралноСкоро Мексико водиха делегация в Норвегия за да получат съдействие относно адаптиране на норвежкия модел на управляване на средствата от петрола. Тоест, норвежкия модел работи прекрасно за държава с голям петролен (и газов) сектор, вероятно по-добре от всички останали такива.
Роси
Рейтинг: 7801 НеутралноДа видят как живеем ние,без петрола.
xm...
Рейтинг: 3346 Весело[quote#1:"ARRI"]дайте името на автора на тази статия...Искам лично да го поздравя...[/quote]
За какво?
Че сравнява Статойл с Нокиа?
Все едно да говориш за швейцарската фина механика и да даваш за пример историята с електронните часовници.
Какво, швейцарската индустрия да не умря?
Нишата на океанските наука и технологии на норвежците е дълбока като нишата на швейцарската фина механика, ако ще търсим аналогии ...
Иво
Рейтинг: 4271 Любопитно"Капиталовите разходи са толкова големи, че на енергийните компании се налага да продават активи, за да могат да изплащат дивиденти. Инвестициите, които се утроиха през последното десетилетие, днес спадат. Въпреки големите инвестиции производството не се е увеличило значително.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Фирмите в сектора се виждат принудени да не инвестират в иновации, което от своя страна не позволява значителни намаления на разходите. Правителството също признава, че възходът на производството на петрол е към своя край."
Много ясно, че ще свърши.... нефта е изчерпаем енергиен източник. И в Норвегия започват да привършват нефтени им запаси. Тези залежи които остават са на трудно достъпни места и добивът им е много скъп и затова капиталовите разходи за разработването им са толкова скъпи....! Някой ден, същото ще стане и със Саудитска Арабия, Иран, Ирак, Мексико, САЩ и Канада.... и колкото по-малко нефт остава, толкова повече ще скача цената му.... а накрая като свърши съвсем.... ще настъпят тежки времена, ако не се намери дотогава алтернатива на фосилните горива.
П.П.
А, иначе и без нефт норвежците ще се оправят.... датчаните и шведите, въпреки, че нямат нефт не са много по-зле от своите норвежки съседи.
Иво
Рейтинг: 4271 Любопитно[quote#27:"basilicum"]Тоест, норвежкия модел работи прекрасно за държава с голям петролен (и газов) сектор, вероятно по-добре от всички останали такива. [/quote]
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36И аз мисля така! От всички страни по света богати на нефт и природен газ Норвегия има най-добрия модел за управление на огромните печалби от продажбата на нефта....! Така, че Норвегия е пример за останалите държави по света....!
WickedWitch
Рейтинг: 14 НеутралноДо коментар [#3] от "Адриан Николов":
I'm not good. I'm not nice. I'm just right.Хаха, колегата ми, които работи на няколко метра...
Лично аз не съм съгласна - Норвегия има невероятно много инвестиции и кnow-how и в петрол и високи технологии. И не зависи от петрол за енергийните си нужди. Да, ще има проблеми ако въобще нищо не се направи, но не са/сме толкова глупави тука.
wallenstein
Рейтинг: 445 Неутрално[quote#5:"yossarian1"]А какво ще стане в Русия, където делът е 4/5?[/quote]
Как го изчисли това бе "специалисте"?
venci4
Рейтинг: 996 Неутрално..." а в страната се е обособила класа от почти 600 000 души, която живее само благодарение на тях..."
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpg-----------------------------
Един ден ще се сетят за националния герой Брейвик.
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1316 НеутралноНорвегия е натрупала 860 милиарда долара резерв от печалбите от петрола. Предполагам, че е вложен по възможно най - разумния начин. Вярвам, че ще намерят изход от "проклятието на петрола".
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.bat_plamen
Рейтинг: 4106 НеутралноДобре са си норвежците,но явно все пак в близките години ще трябва да свикнат ,че няма да има вечен растеж на заплатите и социалните придобивки,а по-скоро ще се започне с тяхното частично орязване!
WickedWitch
Рейтинг: 14 НеутралноДо коментар [#35] от "Lady Zeppelin":
I'm not good. I'm not nice. I'm just right.Да, и част от тези инвестиции е това че притежават еквивалента на 6% от цялата Европейска индустрия.
И
As of December 31st 2013 its total value is NOK 5.110 trillion[1] ($853.9 billion), holding one percent of global equity markets.[2] With 1.78 percent of European stocks,[2] it is said to be the largest stock owner in Europe.[3]
Има, естествено трудности при адаптирането към нова главна индустрия, но Норвежците в основната си част са солидни, умни, скромни хора, които се пригодяват без мрънкане. Не им бера грижата.
WickedWitch
Рейтинг: 14 НеутралноЕто го и източникът: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Government_Pensio n_Fund_of_Norway
I'm not good. I'm not nice. I'm just right.Lady Zeppelin
Рейтинг: 1316 НеутралноДо коментар [#37] от "WickedWitch":
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.И аз не се притеснявам за бъдещето на норвежците.
Bitsiani
Рейтинг: 435 НеутралноГорките норвежци,срещу нас да бягат пак няма да ги стигнем!
Бля Бля Бляvenc100
Рейтинг: 217 НеутралноДо коментар [#1] от "ARRI":
Фолксвеген произведе 500 000 автомибила в фабриката си в Калуга, Руски фирми участват в изграждането на атомни централи в Индиа ,Турция да продължавам ли ?
venc100
Рейтинг: 217 НеутралноДо коментар [#3] от "Адриан Николов":
Китай е най големият консуматор на енергия и Русия е най големият производител на енергия интересна синергия би възникнало когато се свържат, точно тая точка е вижда и Путин
casinoto
Рейтинг: 662 ВеселоИма да си харчат тия пари...
Спокойно могат да въведат 'Безусловният доход'