
© Reuters
Федералната прокуратура в Германия започва разследване за послушването на телефона на канцлера Ангела Меркел. Главният прокурор Харалд Ранге информира правната комисия в Бундестага, че разследването ще се провежда срещу неизвестен извършител. Подозренията са в шпионаж, а първите стъпки са разпити на свидетели.
Засега обаче Ранге ще се въздържи от започване на друго разследване за масовото подслушване на германски граждани. Дали ще предприеме такава мярка, зависи от разкритията на настоящото разследване.
Това е първото формално действие от страна на Германия от началото на скандала с подслушването.
По-рано Меркел публично поиска обяснение за шпионирането от страна на американската Aгенция за национална сигурност (NSA).
Разследването беше обявено на втория ден от обиколката на американския президент Барак Обама в Европа. През последните месеци растеше натискът над германските институции да предприемат действия.
Би Би Си припомня, че в сряда в Брюксел се събират лидерите на Г-7. Миналият месец Обама изрази съжаление пред Меркел, че разкритията на Едуард Сноудън са обтегнали отношенията между Берлин и Вашингтон. Неотдавна Меркел предложи изграждането на европейска комуникационна мрежа, за да се избегне преминаването на кореспонденцията през САЩ.
adam1966
Рейтинг: 560 НеутралноПроверката е висша степен на доверие ! Меркел няма за какво да се сърди ! След случая на Шрьодер/настоящ шеф на Северен поток/ янките са взели мерки....
edin drugii
Рейтинг: 2311 Неутралноабе комунистите подслушваха баща ми 30 години ,сега мене ме подслушват също ,ай фона ми пада за 2 часа
442
Рейтинг: 1293 НеутралноNSA-то са, NSA-то, не се залисвайте по "неизвестни" извършители. Само те имат куража да я вършат тази работа.
ДЗВЕР
Рейтинг: 616 Неутрално... хм, "неизвестен извършител"...
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...ДЗВЕР
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#2] от "tur671":
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...... тъй я... 'секи дет' "Уши" е комуниС...
На комунист доверие да нямаш
Рейтинг: 506 НеутралноА стига бе! Между "партньорски" и "приятелски" служби и страни това е недопустимо!
Безбожен народ иска морални политици, но такива няма да му се явятНека това е обеца на ухото на всички еднополюсно настроени русофоби, надаващи (с основание!) вой, но само против руските агенти, и смятащи турските, американските, израелските и т. н. агенти за "партньорски" и "приятелски".
wallenstein
Рейтинг: 472 НеутралноМного са смешни тези германци....нагъзили са се здраво по посока запад, но иначе ербапи, щели да разследват..евтин маскарад
venci4
Рейтинг: 1068 НеутралноЩе намерят дедовия.
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgxyha
Рейтинг: 496 НеутралноЕвропа трябва да е НЕЗАВИСИМА политически и от Русия и от САЩ , иначе винаги ще има недоверие между "партньори" .
venci4
Рейтинг: 1068 Неутралнонагъзили са се здраво по посока запад, но иначе ербапи,
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgДо коментар [#7] от "reakzioner":
Та те са си запад.
bat_plamen
Рейтинг: 4330 НеутралноКрайно време беше да стане така!
ДЗВЕР
Рейтинг: 616 Неутрално[quote#6:"Скромност Станишева"]А стига бе! Между "партньорски" и "приятелски" служби и страни това е недопустимо! [/quote]
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...... а, недопустимо... форумните "демократЕ" не са на т'ва мнение. Преди години у Франция разкриха агентЕ на ЦРУ и НСА да шпионират военни и политици. Скандала бе голЕм... изгониА даже и помоШник военниа аташе на САЩ...
joro4900
Рейтинг: 833 Весело[quote#7:"reakzioner"]"Много са смешни тези германци....нагъзили са се здраво по посока запад"....нещо си се пообъркал...нагъзили са се, вЕрно, но баш в посока Путин...Та и за това си ги подслушват. Защо не подслушват англичаните?
На комунист доверие да нямаш
Рейтинг: 506 НеутралноСигурно подслушват и българските управляващи.
Безбожен народ иска морални политици, но такива няма да му се явятдерибеев
Рейтинг: 3095 НеутралноОбама изрази съжаление пред Меркел, че разкритията на Едуард Сноудън са обтегнали отношенията между Берлин и Вашингтон.
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васзначи ако не бяха разкрити всичко е наред . същи б.б . ми то демокрацията хубаво нещо бе . ако не те хванат прави каквото искаш
Нинов
Рейтинг: 2342 НеутралноНе се карайте, защото всички сте прави!
Целта на Германия да продава в цял свят: като почнем от ЕС, минем през Америките, после Азия, Русия, Израел, Арабски свят... всите са хорошие друзя...
xm...
Рейтинг: 3561 ВеселоБаф!
Ъм ся?
Обама ли ша лежи у Ландсберг или Меркел - у Гуантанамо?
дерибеев
Рейтинг: 3095 НеутралноДо коментар [#17] от "xm...":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васнашичкия ще ги помилва , те ще го погалят . няма страшно
опа
Рейтинг: 450 Неутрално... ами-тата се държат като господари, а не като партньори ...
dakl
Рейтинг: 506 НеутралноНа езика на дипломацията това означава : престанете да ни натискате за Русия , ако искате и ние да си помълчим и да ни ви изваждаме на яве кирливите ризи!
xm...
Рейтинг: 3561 Неутрално[quote#18:"deribeev"]нашичкия ще ги помилва , те ще го погалят . няма страшно [/quote]
Ала в съда не погалват по рамото ...
Като се сетих, та ей ви ... Баш си е по темата ...
Но ето, да кажем,
вий вземете, колко? –
пшеничено зърно
от моята вера,
бих ревнал тогава,
бих ревнал от болка
като ранена
в сърцето пантера.
Какво ще остане
от мене тогава? –
Миг след грабежа
ще бъда разнищен.
И още по-ясно,
и още по-право –
миг след грабежа
ще бъда аз нищо.
sa6
Рейтинг: 717 ВеселоГермания в момента е васална държава на САЩ и единственото което може да направи за подслушването е да им благодари за проявения интерес.
Евроатлантидаtownboy
Рейтинг: 536 НеутралноКъде беше Германия и къде стигн,а да бъде подметка на САЩ и господарите и. Май е време за нов райх?
Too much цензура Баце.gripen
Рейтинг: 1064 НеутралноНяма ли най накрая да си махнат военните бази от Германия, войната свърши преди 70 години?
За Европа: бяла, християнска и силна!izabell
Рейтинг: 1356 НеутралноУспех на Меркел,само тя има смелост.Обама си призна,но някак безразлично прозвуча.