
© Reuters
Лекари транспортират човек, починал от ебола, в специален изолационен център на Samaritan's Purse в Либерия
Паника обхваща населението в Западна Африка, а правителствата на четирите страни, засегнати от най-голямата епидемия от ебола досега, не успяват да се справят с овладяването на вируса, обобщава последните развития по темата агенция "Ройтерс". Жертвите на силно заразната болест вече достигнаха 932-ма души от февруари насам, а за последните пет дни са регистрирани 45 смъртни случая, обяви днес Световната здравна организация (СЗО).
Експертите на СЗО се събраха на спешна двудневна среща в Женева, на която обсъждат дали епидемията представлява извънредна заплаха от международен мащаб и какви мерки да се вземат за овладяването й.
Възпламеняването на заболяването, което убива между 60 и 90% от прихваналите го, съкруши слабо развитите здравни системи на Гвинея, Либерия и Сиера Леоне и предизвика разполагането на военни за охрана на областите, в които е въведена карантина.
Днес Либерия затвори една от големите болници в столицата Монровия, след като първо директорът й почина, а испански свещеник и шестима души от персонала са дали положителни проби за ебола. По-късно тази вечер 75-годишният отец Мигел Паярес трябваше да бъде върнат в родината си със специален медицински самолет. Властите препоръчаха на жителите да си останат по домовете през трите дни на пост и молитва.
Много други болници и клиники в Либерия бяха принудени да затворят заради страха на самите лекари да не се заразят или заради атаки от страна на местни, които смятат, че болестта е конспирация, измислена от правителството. В опит да установят контрол, управляващите изпратиха армията да изолира най-засегнатите общности в операция, наречена "Бял щит". Военните трябва да установят контролнопропускателни пунктове и да проследят всички, които са били в контакт със заразените или починалите от вируса. Паникьосани столичани започнаха да изхвърлят телата на починалите си близки на улицата, за да избегнат карантината. След като някои жители са се противопоставили на погребването на заразените мъртви в техните селища, властите са започнали кремация на телата.
Сиера Леоне е въвела нови ограничителни мерки по летищата, които включват искане от пасажерите да попълват специални формуляри и да си измерят температурата. Някои големи авиокомпании като British Airways и Emirates Airline вече спряха полетите си до засегнатите страни, а много чужденци, живеещи там, ги напускат.
Международната общност изрази тревогата си, след като в края на миналия месец либерийско-американски гражданин, прихванал ебола, почина в Нигерия, където пристигна с полет от Либерия. Днес нигерийският здравен министър съобщи, че медицинска сестра, грижила се за него, също е починала. Това е втората жертва на епидемията в страната, където още между 5 и 9 души, смятани за заразени, са лекувани в изолатор в град Лагос.
Междувременно, Саудитска Арабия съобщи за починал днес мъж, който може би се е заразил с ебола по време на скорошно бизнес пътуване до Сиера Леоне. Рияд вече отмени издаването на визи за поклонници за страните от Западна Африка, което ще попречи на желаещите да извършат хадж (поклонение в град Мека) в началото на октомври.
Двамата американски здравни служители, работили като доброволци за евангелистката хуманитарна организация Samaritan's Purse в Монровия и които бяха върнати в САЩ, се лекуват в болница в Атланта. Представител на организацията съобщи, че в състоянието им има известно подобрение, след като те са получили експериментално лекарство. Досега за ебола не е намерен лек или ваксина.
Трима от водещите световни специалисти по вируса призоваха СЗО да позволи на населението на Западна Африка също да взима експериментални лекарства. Организацията обаче обяви, че "няма да препоръча никакъв препарат, който не е преминал през стандартния процес на лицензиране и клинични тестове".
Гърция, която е основен портал към Европейския съюз за мигрантите от Африка и Азия, днес препоръча на гражданите си да не пътуват до Гвинея, Либерия, Сиера Леоне и Нигерия, освен ако не е крайно наложително. Страната също така ще вземе допълнителни предпазни мерки на летищата и по границите си. Атина уточни, че броят на мигрантите, идващи от засегнатите африкански държави, е много малък и че рискът е нисък.
САЩ, Германия и Франция също препоръчаха на гражданите си да отменят пътуванията си до четирите страни.