
© Reuters
Финансовият министър Сапин (вляво) и новоназначеният министър на икономиката Емануел Маркон
Съставът на новото френско правителството, обявен късно във вторник, е показателен за развоя на ключовия за Европа дебат доколко страните от ЕС следва да спазват бюджетна дисциплина в хода на възстановяването си от финансовата криза.
Френският президент Франсоа Оланд замени досегашния министър на икономиката с някогашен партньор в Rothschild bank, съобщава агенция Reuters. Промените в кабинета са част от опитите на администрацията да съживи икономиката и намали бюджетния дефицит.
След поредната си тирада против наложената от Германия "консервативна бюджетна политика" предишният министър на икономиката Арно Монтебур беше свален от поста, който се заема сега от Емануел Макрон. Тридесет и шест годишният бивш банкер беше най-близкият икономически съветник на президента от две години насам и е познат в деловите среди. Макрон получава от Оланд мандат да реализира основните му обещания - намаляване на разходите за труд, ограничаване на регулациите и отваряне на професии като нотариуси и аптекари.
Но изборът му не намалява напрежението с недоволните депутати и членове на социалистическата партия с леви разбирания. Някои от тях възприеха назначаването му като откровена провокация от президента и продължават да искат държавата да увеличи разходите и да намали броя на безработните, надхвърлящи 3 млн. души.
Досегашното правителство напускат министърът на културата Аурели Филипети и министърът на образованието Беноа Хамон, а на тяхно място идват доверени на Оланд млади политици – французойката с корейски корен Фльор Пелерин и роденият в Мароко Наджат Велакасем. Предишните коалиционни партньори на Оланд – лявата Зелена партия – няма да имат министри в новия кабинет.
След като обяви новото правителство, премиерът Манюел Валс заяви, че ще поиска вот на доверие от парламента през септември или октомври. Тази стъпка не е задължителна и означава, че Валс е на мнение, че разполага с подкрепата на мнозинството в долната камара. Новият кабинет встъпва в длъжност едва няколко седмици преди началото на преговорите по бюджета за 2015 г., при които се очаква Франция да наруши поетите към Брюксел задължения за намаляване на бюджетния дефицит.
Еврокомисарят Юрки Катайнен призова в сряда новото правителство да ускори реформаторския си план, което бе възприето като сигнал, че Брюксел няма да отслаби натиска си над Париж за фискална и бюджетна дисциплина.
majorman
Рейтинг: 1095 НеутралноЛявото винаги издига примамливи обещания, но неизбежно води до катастрофа.
We are just a war away from Amerikhastan/ When God versus God;the undoing of manViscount Ganyo
Рейтинг: 672 ВеселоА у нас какво обещава новото правителство? Нов дълг, раздут бюджетен дефицит и реставрация на боковия режим.
Крайно ми е неприятно, че се намирам между милиционерски натрапеници, и искрено се възмущавам и ме е срам да ви гледам.today
Рейтинг: 918 НеутралноА дано, че да почнат да се оправят нещата. С тия левотии закъса Франция, а все пак Германия и Франция са "моторът" на ЕС.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!xm...
Рейтинг: 3850 ВеселоХа налево, ха на десно,
а на Мари и става все по-лесно ...
primaxm
Рейтинг: 450 НеутралноБезумието на държавните разходи започва да прехвърля всякакви граници в Европа. Вече повечето държави в ЕС събират и преразпределят над 45 % от доходите на фирмите и населението, което дори за социлани държави е прекалено много. Във Франция ако не се лъжа са над 50 %. Държавните администрации трябва да се озаптят, защото освен тези приходи, те си вземат и кредити всяка година. Решението е ясно: 90 % от парите събрани от данъци да остават в областите /а не да отиват в столицата и централната власт/, всяка област да може сама да определя данък печалба, ДОД, дори и ДДС и сама да прави разходите по подръжка на обществените обекти. Разбира се политиците никога няма да го позволят.
angevins
Рейтинг: 818 НеутралноДо коментар [#4] от "xm...":
...ЕвОлЮцИЯ а Не РеВоЛюЦиЯ...Ха-ха...
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1142 НеутралноСлед като се наслушат на леви глупости и добре се опарят и набълбукат с дългове, хората неминуемо правят десен завой. Или ги връхлетява разруха и мизерия. Тук мурзилките реваха три години, че Дянков стяга колана и те като дойдат на власт вземат дълговете, раздават парите и "отпушват икономиката". А какво се получи на практика? Взеха 10 милиарда дългове, които ние ще връщаме, а парите ги няма. Държавата още повече не се разплаща с бизнеса, а междуфирмената задлъжнялост е някъде в стратосферата.
Няма шики-мики.S.P.Q.R.
Рейтинг: 395 Любопитноа французите ще започнат ли да работят? или пак ще караме на 30 часова работна седмица и тричасови обедни почивки?
zenrus.ruRozalina
Рейтинг: 563 НеутралноСветът е голям, но Спасението идва от дясно.
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.Veritas Odium Parit #Je suis Москов
Рейтинг: 1004 Весело[quote#4:"xm..."]Ха налево, ха на десно,
Тигърът не си губи съня, заради мнението на овцете http://pbs.twimg.com/media/BPEI_XHCYAAbG3P.jpg:largeа на Мари и става все по-лесно ... [/quote]
Veritas Odium Parit #Je suis Москов
Рейтинг: 1004 ЛюбопитноИначе, интересен е този кръговрат на живота - идват социалистите, осират пейзажа, след тях идват десните, оправят нещата и закрепват положението, после пак идват левите, пак осират нещата и след тях пак десните и така до безкрайност. Кога на хората ще им светне, че социалист къща не гледа (държава не може да управлява)?
Тигърът не си губи съня, заради мнението на овцете http://pbs.twimg.com/media/BPEI_XHCYAAbG3P.jpg:largeprimaxm
Рейтинг: 450 НеутралноПроблема изобщо не е дали управялват десни или леви. Проблема са огромните, скъпи и тотално безумни социални програми. Чрез подаряване на пари се стимулират хората към мързел. Наскоро един английски министър се светна, че в англия има семейства, в които никога нито единият родител не в работил. Получават толкова много помощи, че няма нужда да работят. Децата виждат това и те стават пълни лентяи. Примера при нас са циганите.
Специално Франция има огрномни социални разходи и храни милиони африканци живеещи на територията й.
Има лесно решение: да се дават храна 2 пъти на ден в специални места и подслон, ако има нужда, но без пари на ръка и малко дрехи /всичко необходимо за да оживее човек/. Ако някой иска пари, да си търси работа, но уви политиците ще се лишат от поредната далавера с преразпределение на средства.
Роси
Рейтинг: 8849 НеутралноС левия нещо не сполучиха.
lynyrdS
Рейтинг: 450 Неутрално.. още едно боклучаво соц. правителдтво си замина порази непригодност- няма новина...
Kurti
Рейтинг: 400 НеутралноСтатистически погледнато,
83% от французите са на мнение, че трябва да се направи нещо(?!), но 92% смятат, че социалната система не трябва да се променя. Така, че ако аз бях френски политик, ляв или десен, няма значение, щях да правя същото - да тупам топката. Същото ще прави и Льо Пен, между другото.
tsvetko_51
Рейтинг: 2041 НеутралноОбщо взето и Оланд, се оказа копие на нашия Станишев - партиен чиновник, притежващ апаратна ловкост и доказана неспособност да разглежда и решава реални проблеми.
Но и настройката на французите, все пак тяхната средна класа не е от вчера и не е на санитарния минимум, които си го избират е показателна.
Между другото разликата с Германия е очевадна, въпреки че никой не може да каже, че Германия не е социална държава.
alabalko
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#16] от "tsvetko_51":
Германия е била на нивото на Франция около 2001-ва година. Идва левият Шрьодер и започва с дясна политика на реформа на пазара на труда (и съответно на социалната система).
Поради факта, че работниците в Германия са силно защитени спрямо уволнение/съкращение се създава олекотено наемане. Фирми преотдават служителите си на други фирми за някаква дейност. Т.нар. цайтки. В БГ такава например е Адеко. По този начин концерните могат да наемат хора при по-големи поръчки, но да не се налага да хранят хора, които не работят, когато няма поръчки. Отделно реформите в социалната система с цел по-малко пари и по-трудно висене на социални помощи, вкл. работа за 1 евро за общините.
А и да т.нар 400-евро позиции (сега 450 евро), които са позиции за малко часове на седмица (ден) за страничен доход на хора, които не могат да работят много часове. Тези заплати са необлагаеми (ДОД и осигуровки, но и впоследствие пенсията е социалната).
Някъде бях чел, че за 10 години във Франция отчисленията за социалната система са скочили с 50%, докато в Германия с около 20%. В този смисъл френски министър обвиняваше Германия в дъмпинг на работните заплати (покупателната способност), защото немските заплати не са се увеличили в последните 10 години, ако се отчете инфлацията. Срещу това стоят повишаване на заплатите в южните страни и явно във Франция, което намалява ножицата. Като се добави по-ефективното производство е Германия и постоянният натиск върху повишаване на ефективността и се достига до "нискоразходно производство" в Германия. А и доскоро Германия се славеше като единствената страна в ЕС без мин. работна заплата.