Чуждестранните бойци, които разпалват войната в Украйна

Проруски боец се разхожда на гара в Източна Украйна.

© Reuters

Проруски боец се разхожда на гара в Източна Украйна.



Руснаци, испанци, французи, сърби, поляци – чуждестранните бойци, които се сражават и на двете страни в конфликта в Украйна между правителството и проруските бунтовници, идват от различни краища на Европа и изпълняват различни задачи. Причините, които карат тези мъже и жени да участват в конфликта, който продължава вече няколко месеца, са най-различни и могат да бъдат проследени дори до войната в бивша Югославия през 90-те години. Някои от тях стигат и по-далече – до гражданската война в Испания през 30-те години, разказва Би Би Си.


По-голямата част, особено от проруските бунтовници, обичат да говорят за бойците, които се сражават на тяхна страна като за модерни международни бригади, борещи се срещу "фашизма". В същото време в столицата Киев все повече започва да се обсъжда дали е добра идея е да се образува украински "Чуждестранен легион".


Най-голям брой чужденци, сражаващи се в Украйна, идват от Русия, въпреки че е все по-трудно да се разграничат доброволците от редовните войници, изпратени на тайни мисии.  Съществуват сериозни доказателства, че военни от армията са навлезли в страната и са се присъединили към проруските сепаратисти. По-трудно е да се докаже дали са дошли доброволно в Украйна или са пратени по поръчение на висшестоящи.




Иван Василиевич Мелчуков - един от заловените от украинската армия руски войници

© Reuters

Иван Василиевич Мелчуков - един от заловените от украинската армия руски войници


За никого не е тайна, че именно руски граждани са окупирали едни от най-високите постове сред бунтовниците. Безспорно сред най-известните сред тях е Игор "Стрелков" Гиркин, за когото се знае, че служил като полковник в руските тайни служби до миналата година.


Според друг бунтовнически лидер Александър Захарченко между 3000 и 4000 хиляди "доброволци" са се присъединили на страната на отцепниците от началото на конфликта в средата на април.


Помощ от Европа


Според доклад на френското радио "Франс инфо" близо 20 французи се сражават и от двете страни на конфликта. Четирима от тях, включително и двама бивши войници, са заминали за Донецк на страната на бунтовниците. Техният говорител Виктор Лента по-рано е заявил пред френския вестник "Монд", че е бил ефрейтор от във армията и е служил в Афганистан, Кот д'Ивоар и Чад. За друг член на групата - Никола Перович, също се предполага, че е бил войник и е участвал в мисии в Афганистан.


Пред френския вестник бойците са казали, че са основоположниците на ултранационалистическо движение, наречено "Континентално обединение". По техни думи то е организирало демонстрации във Франция и Сърбия в подкрепа на сирийския президент Башар Асад и заподозрения във военни престъпления сърбин Войслав Шешел. По тяхно мнение, цитирано от "Монд", Русия е последната преграда срещу либералната глобализация, която е отговорна за "упадъка на националните ценности и загуба на френския суверенитет".


В полза на историческата правда в конфликта се сражават и двама испанци с леви убеждения, за които това е шанс да поправят несправедливостта на историята. Анхел Давиля-Ривас е заявил пред агенция "Ройтерс", че е дошъл в Украйна заедно със своя другар Рафа Муньос Перес, за да се сражават на страната на сепаратистите. Тяхното дело, според мъжете, е благодарност за помощта, която Съветския съюз е оказал на републиканците по време на гражданската война в родината им през 30-те години.


Анхел Давид-Ривас (в центъра) и Рафа Муньос Перес (вдясно) в Донецк.

© Reuters

Анхел Давид-Ривас (в центъра) и Рафа Муньос Перес (вдясно) в Донецк.


От другата страна на барикадите е застанал италианецът Франческо Ф., на 53 години. Той се е присъединил към украинският паравоенен неонацистки батальон "Азов", за да "направи един добър бой срещу Русия". Преди да започне конфликтът в страната Франческо е работил в Украйна, казвайки, че е успял да "намери своя дом сред украинските националисти" на барикадите на Майдана.


Германската религиозност


Една от участничките в конфликта с особена съдба е и германката Маргарита Цайдлер – бивша медицинска сестра, която се е преместила в Украйна през 2002 г. по религиозни причини, след като е приела православното християнство, съобщава руският вестник "Комсомолская правда".


Смаяна от събитията в Киев по време на протестите на Майдана, Маргарита се премества да живее в Крим. Там тя се превръща в един от служителите по информацията на бунтовниците в град Славянск. Докато описва себе си като журналист, тя казва пред изданието, че винаги държи "наблизо" до себе си пушка. Говорейки на руски във видео, публикувано в "Ютюб", тя допълва, че "не може да понася украинските фашисти, които убиват цивилни".


Балканската връзка


Предполага се, че в момента десетки сърби се сражават на страната на бунтовниците в Източна Украйна, водени от чувството си за национална солидарност православните християни в региона, както и заради останалата сред части от населението враждебност към НАТО. Въпреки това според белградския експерт по сигурността Зоран Драгишич, цитиран от "Дойче веле", по-голяма част от сърбите в Украйна са наемници и могат да се видят и от двете страни на конфликта. "Пропагандата е това, което подтиква младите хора – някои от тях почти деца – към войната", казва Драгишич.


В същото време обаче Сърбия не предприема мерки за ограничаването на потока от желаещи да отидат в Украйна чрез закон, който да криминализира сражаването в чуждестранни конфликти.


Единственият американец


Въпреки съобщенията за точно обратното, в момента в Украйна се сражават сравнително малко американци. Едно от изключенията е американецът с украински произход Марк Грегъри Паславски. Той е убит в сражение край украинския град Иловайск, сражавайки се на страната на правителството. Паславски, известен още като Франко, е 55-годишен инвестиционен банкер от Ню Йорк, който в интервю за "Вайс нюз" казва, че иска да изкорени корупцията в Украйна и че "политическият елит трябва да бъде унищожен".


Войници от украинската армия по време на сражение.

© Reuters

Войници от украинската армия по време на сражение.


Според руски медии в страната има и американски граждани, които се сражават на страната на сепаратистите.


Другите държави


Според различни доклади в конфликта участват и граждани на различни други държави, но те са по-малко на брой. Предполага се, че граждани на Грузия, Беларус, Балтийските държави, Финландия, Норвегия, Канада, Хърватска, Словения и Чешката република се сражават на страната на украинското правителство.


В интервю за Би Би Си, шведския снайперист с крайнодесни убеждения Микаел Скилт казва, че се сражава на страната на украинското правителство, тъй като вярва в "оцеляването на белите хора" и също е член на батальона "Азов". Той допълва още, че планира да се сражава и в близкоизточния конфликт в Сирия на страната на президента Башар Асад. Според Скилт той е човек, който се изправя срещу "международния ционизъм".

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK