
© Reuters
Бедните държави в света губят около 1 трилиона долара годишно заради корупция, която коства живота и на милиони хора. Това са изводите от доклад на неправителствената организация "Уан" (One), цитиран от Би Би Си. Според него голяма част от напредъка през последните две десетилетия в справянето с крайната бедност е изложена на риск заради престъпността и корупцията.
Организацията, автор на доклада, чиито каузи са насочени предимно към намаляване на бедността, отбелязва, че прането на пари и използването на фирми фантоми са също форма на корупция. Активистите от "Уан" са изчислили, че годишно 3.6 милиона души губят живота си заради корупция.
Те описват констатациите в доклада като "скандал за един трилион долара".
"Корупцията спира частните инвестиции, намалява икономическия растеж, увеличава цената за правене на бизнес и може да доведе до политическа нестабилност", твърди докладът. Ако се вземат мерки за елиминирането на тайствеността, в която корупцията процъфтява, и ако възстановените средства се инвестират в здравеопазване, това би могло да спаси живота на много хора в бедните държави.
"В развиващите се страни корупцията е убиец. Когато правителствата са лишени от своите собствени ресурси за инвестиции в здравеопазване, прехрана или ключова инфраструктура, то това струва човешки животи, а най-потърпевши са децата", се казва още в доклада.
Според организацията, ако корупцията бъде премахната в Субсахарска Африка, ще бъде осигурено образование за още 10 млн. деца годишно, ще има достатъчно средства, за да се осигурят заплати за още 500 000 начални учители, ще се осигурят средства за снабдяването на 11 млн. души с лекарства за терапия на ХИВ и СПИН.
Авторите на доклада призовават лидерите на страните от Г-20, които ще се срещнат през ноември в Австралия, да предприемат мерки за справяне с корупцията. Според тях това включва публикуване на информация за собствеността на компании така, че те да не могат да се използват за пране на пари и прикриване на самоличността на престъпници.
Организацията настоява за приемането на закони, регулиращи отчитането на използваните ресурси в петролната и газовата индустрия, както и в минното дело, като по този начин ще се гарантира, че тези "природни ресурси не са всъщност откраднати от хората, зависещи от тях".
Докладът препоръчва и мерки срещу данъчните измамници така, че "развиващите се страни да разполагат с информация, от която се нуждаят, за да събират дължимите им данъци". Правителствата трябва да бъдат и по-отворени за хората, за да могат гражданите да държат властите отговорни за начина, по който предоставят основни услуги.
Veli
Рейтинг: 367 НеутралноИ затова тук стоки, напривер в ДМ са 30% по-скъпи от същите артикули в Германия. Плащаме всички, заради търпимостта си към корупцията на всички нива.
Cayo Lara
Рейтинг: 572 ЛюбопитноА колко струва на богатите държави корупцията?
hasta la victoria siempreV.Iliev
Рейтинг: 418 Весело[quote#2:"Cayo Lara"]А колко струва на богатите държави корупцията? [/quote]
+++++
Навсякъде има корупция, знаем такива случаи и в богатите държави. Ама там по-често ги наказват
V.Iliev
Рейтинг: 418 Весело[quote#2:"Cayo Lara"]А колко струва на богатите държави корупцията? [/quote]
+++++
Навсякъде има корупция, знаем такива случаи и в богатите държави. Ама там по-често ги наказват
lyusien
Рейтинг: 470 НеутралноМного скромна сума сте посочили По вече са Вероятно двоино по- вече Големите държави имат много лесно решение Закриват офшорните зони и въвеждат по строги регулации на банките за да не могат да перат пари от корупция наркотрафик оръжие и финансови измами Много е просто Не знам защо не искат да го направят
442
Рейтинг: 1187 НеутралноДа бе, губели, нищо не се губи, като изключим някой дето е взел парите, пък не е свършил работата.
V.Iliev
Рейтинг: 418 Весело[quote#5:"lyusien"]Не знам защо не искат да го направят [/quote]
Верно ли не знаеш
Бенефициенто Корупционе
Рейтинг: 367 НеутралноВъпрос с ПОНИЖЕНА трудност:
Къде отиват тези пари?
а)в офшорните зони на богатите държави, и такса "изпиране" обикновено е 50 %, след което продължават да работят в богатите държави и ЗА техните икономики
б)тези пари-над 1 трилион $ годишно- остават в бедните държави и продължават да работят за техните икономики
desen
Рейтинг: 521 НеутралноВ съседна статия на 'Дневник' бе коментиран евентуалният ресор на г-жа КГеоргиева: Комисар по данъци и финанси.
Мнозина 'доброжелатели' принизиха този ресор, но отнасяйки го към данните, изнесени за какви далавери става въпрос от неплащане на данъци, финансови злоупотреби/под общият знаменател корупция/, трябва да сме много доволни от този и ресор. Особено ако допринесе тези убиващи животи и бизнеси меко казано лоши практики постепенно и значително да намаляват.
България е една от страните, които са най-потърпевши тях, въпреки отсъствието ни от този доклад.
Надявам се КГеоргиева да даде своят дан за отстраняване на такива пороци.
xyha
Рейтинг: 458 ВеселоБедните държави се корумпират от богатите затова богатите да върнат на бедните 1 тр.