За пръв път индийски апарат достигна Марс

За пръв път индийски апарат достигна Марс

© Reuters



Индийският сектор за космически изследвания ликува в сряда, след като за пръв път успя да изпрати в орбита около Марс космическа сонда. Премиерът Нарендра Моди каза, че това е било почти невъзможна мисия, която влиза в историята.


"Ройтерс" отбелязва и думите му, че проектът е изключително евтин - само 74 млн. долара - около 75% от разходите за създаването на филма "Гравитация".


"Дръзнахме да потеглим към неизвестното и постигнахме нещо почти невъзможно", каза Моди сред аплодиращите стотици специалисти в Индийската организация за космически изследвания (ISRO) край Бангалор.




Само САЩ, Русия и ЕС са успявали досега да изпратят успешно космическа сонда около и на повърхността на Червената планета. Индия става и първата азиатска държава с такова постижение, след като през 2011 г. китайски апарат не успя да напусне земната орбита.


Пътуването на апарата "Мангалиаан" до Марс отне над 10 месеца и сега той ще изучава повърхността и атмосферата. Този проект е 9 пъти по-евтин от сондата "Мейвън" на НАСА, която влезе в марсианска орбита в неделя.


Премиерът Моди е и министър по въпросите на космическите изследвания и сега обещава още финансиране за програмите на Индия. Страната започва да работи в тази сфера през 60-те години, а след като през 1974 г. са й наложени санкции от Запада заради ядрен опит, разработва и собствени ракетни технологии.


За пръв път индийски апарат достигна Марс

© Reuters

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK